Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-10, 12:48   #31
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Din F1 in WRC

nu am spus ca e slab doar ca orice iesire de pe traseu se contabilizeaza in clasament..si la raliul Arctic a patit la fel degeaba a doua zi a pierdut doar 0.8 sec pe kilometru fata de Sordo acea intarziere ramane si pana la urma conteaza clasamentul final..
sper sa nu fie la fel ca si Novikov sezonu trecut..

astept argumentele fanilor infocati de pe forum..
__________________

Last edited by adrian78bmw; 13-02-10 at 12:51.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 13-02-10, 13:22   #32
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Din F1 in WRC

.. dar nu mai are sanse sa puncteze in etapa aceasta...ramane sa mearga precaut ca sa nu avarieze masina si urmatoarea etapa sa mearga ptr puncte
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 11:49   #33
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Re: Din F1 in WRC

Raikonen este la primul lui sezon intr-o masina wrc,si vine dintr-un campionat diametral opus wrc-ului,deci clar este un debutant,ganditi-va cand a debutat loeb pe un citroen saxo si mai tarziu pe un xsara T4,nu a punctat din primele etape,la fel hirvonen cand concura pe un al 4-lea ford focus,latvala pe subaru de N......primele etape sunt de acomodare cu masina,teste in regim de concurs,difera de testele propriuzise unde nu prea este nici o presiune.In concluzie urmarind timpii de pe probe eu zic ca raikonen face o treaba foarte buna,si cred ca si obiectiv are terminarea acetstei etape,sa ne gandim ca vine dupa un abandon in Arctic Lapand Rally.
Legat de Novikov anul trecut am apucat sa il vad in o etapa de wrc si in o etapa de irc unde am si schimbat 2 vorbe cu el,pot spune ca este inca un "copil"cu un viitor mare in fata,iar ca si stil de pilotaj este o incantare sa il vezi atat pe macadam cat si pe asfalt,in aceasi categorie l-as baga si pe mikkelsen.
__________________
http://www.gahuflo.blogspot.com/ Foto si atat

Last edited by GAHU; 14-02-10 at 11:52.
GAHU is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 16:38   #34
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Din F1 in WRC

Raikkonen spera sa termine Raliul Iordaniei


Kimi Raikkonen a admis ca singurul obiectiv realist pe care si-l poate propune pentru Raliul Iordaniei este sa ajunga la linia de sosire

Kimi Raikkonen a debutat ca pilot titular in Campionatul Mondial de Raliuri in acest sezon, insa rezultatele intarzie sa apara pentru fostul campion mondial din Formula 1.

Pilotul echipei Citroen Junior a abandonat atat in Raliul Suediei, cat si in Raliul Mexicului si admite ca acest lucru reprezinta un handicap din punct de vedere al experientei in competitie. De altfel, acesta este si motivul pentru care singurul sau obiectiv in Raliul Iordaniei este sa treaca cu bine linia de sosire.

"Invat cu fiecare kilometru parcurs. Dar cel mai mult am nevoie de experienta, iar acesti kilometri de teste imi permit sa pilotez intr-o gama diversa de setari. Inca duc lipsa de kilometri in conditii de raliu. Intr-un eveniment atat de specializat ca acesta este vital sa parcurgi toate etapele".

"Inca trebuie sa ma obisnuiesc cu Citroen C4 WRC pe pietris si sa gasesc un stil de pilotaj care sa mi se potriveasca. Vom vedea care va fi diferenta fata de pilotii din frunte la startul raliului si apoi voi incerca doar sa reduc timpii pas cu pas", a declarat finlandezul.

Raikkonen a participat la o sesiune de doua zile de teste in sudul Frantei, inainte de a lua startul in Raliul Iordaniei, programat pentru perioada 1-3 aprilie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	734672l.jpg
Views:	53
Size:	94.3 KB
ID:	1394257  
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -