Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-09, 09:16   #1
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Din F1 in WRC

Finlandezul Kimi Raikkonen nu va participa la Campionatul Mondial de Formula 1 in sezonul viitor, dupa ce negocierile cu echipa McLaren au esuat, a declarat, miercuri, managerul sportivului.
"Alegerea pentru Formula 1 in sezonul viitor era McLaren sau nimic", a declarat Steve Robertson pentru cotidianul finlandez Turun Sanomat.
"Kimi si McLaren nu au ajuns la un acord, deci el nu va evolua in Formula 1 anul viitor. Kimi are inca dorinta de a pilota. Un an gol nu inseamna nimic. Vrem sa gasim un loc pentru Kimi unde va putea disputa campionatul pentru a-l castiga", a afirmat managerul pilotului finlandez.
Dupa debutul la Sauber, Räikkönen, in varsta de 30 de ani, a pilotat pentru McLaren timp de cinci sezoane, intre 2002 si 2006, apoi angajandu-se la Ferrari, echipa alaturi de care a castigat titlul de campion mondial al pilotilor in 2007 si unde a disputat sezoanele 2008 si 2009.
Ferrari a anuntat ca intelegerea cu Räikkönen nu va fi prelungita in 2010, preferandu-l in locul finlandezului pe spaniolul Fernando Alonso.
"Kimi va lipsi Formulei 1. El s-a luptat cu Ferrari, care a oprit programul de dezvoltare al monopostului in aceasta vara, asa cum doar cei mai buni piloti stiu sa lupte", a declarat Robertson.
Se pare ca va continua in WRC cu un Citroen C4 pe care deja la achizitionat.
__________________

Powered by
" UN ANONIM CELEBRU "
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 19:47   #2
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Din F1 in WRC

va ingrosa numaraul celor de la locul zece in jos...
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 11:31   #3
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Din F1 in WRC

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
va ingrosa numaraul celor de la locul zece in jos...
Corect!

Parerea mea e ca prin acest pilot WRC-ul va avea un plus foarte mare de audienta dar performanta din partea lui nu. Circuitul nu are nici o legatura cu drumurile publice unde sunt pomi, prapastii, borduri, bolovani, sarituri, gheata, macadam, etc...... si invers la fel.
__________________
www.ono41.ro (NOU)
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 19:07   #4
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Din F1 in WRC

Garantez si chiar sunt sigur ca va fi intre primii 10,poate cu noroc primii 5!!!
Raikkönnen nu este un pilot de duzina, este probabil cel mai talentat pilot din istoria F1, el a ajuns in F1 dupa mai putin de 20 de curse de masini, dupa cum stim majoritatea pilotilor de F1 pleaca de la varsta de 5 ani cu cartingurile si pana la ca 22 de ani participa prin toate campionatele din lume.Omul are cu adevarat talent, daca stia din start ca va ajunge undeva dupa locurile 10 sigur nu participa.
Care se baga la un pariu?
__________________
Nu te certa niciodata cu idiotii ! Te fac sa cobori la nivelul lor si acolo te bat cu experienta !
...

Acum 3 ani: Supra-DZ1 1047Cp si 1250Nm...la ora actuala....mai mult
...
Singurul lucru care pare ca este impartit corect pe planeta este inteligenta!!!Toti avem impresia ca am primit destul.....
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 19:10   #5
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Din F1 in WRC

Quote:
Originally Posted by ono41 View Post
Corect!

Parerea mea e ca prin acest pilot WRC-ul va avea un plus foarte mare de audienta dar performanta din partea lui nu. Circuitul nu are nici o legatura cu drumurile publice unde sunt pomi, prapastii, borduri, bolovani, sarituri, gheata, macadam, etc...... si invers la fel.
am un mare respect pt dvs, dar sa stiti ca gresiti !

FINLANDEZII SUNT NASCUTI PENTRU MOTORSPORT !

@DZ1: sa nu uitam totusi si de Mika Hakkinen, care dupa parerea mea e peste Kimi
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 19:15   #6
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Din F1 in WRC

Quote:
Originally Posted by dolb View Post

@DZ1: sa nu uitam totusi si de Mika Hakkinen, care dupa parerea mea e peste Kimi
Eu am fost si sunt fan Häkkinen, dar Häkkinen participa la curse de mic copil ca si Schumacher, Senna,Prost,Vettel.......etc, adica toti sunt de mici copii la curse.

Räikkönnen a ajuns aproape dupa strada in F1!!!!!!!!!!!!!!!!
adica mai mult sau mai putin imposibil!
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 01:11   #7
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Din F1 in WRC

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
am un mare respect pt dvs, dar sa stiti ca gresiti !

FINLANDEZII SUNT NASCUTI PENTRU MOTORSPORT !

@DZ1: sa nu uitam totusi si de Mika Hakkinen, care dupa parerea mea e peste Kimi
In primul rand te rog mult de tot sa nu te mai adresezi cu dvs pt ca ma simt foarte in varsta

Hai sa-ti detaliez punctul meu de vedere in legatura cu Kimi

Ii sunt fan, chiar vreau sa bata oriunde s-ar duce pentru ca il respect ca pilot

1 Circuitul inseamna finete, fiecare viraj e atacat la maxim pentru ca e foarte cunoscut de oricare dintre ei iar riscurile sunt mai mici decat in munti unde sunt foarte multe capcane.

2 Nu are experienta, la raliu (WRC) fiecare cursa are aprox 300 km (PS) iar el nu e obisnuit cu dictarea, e posibil sa nu stie sa-si faca o dictare corecta pentru ca nu a mai intalnit asa ceva pana acum.

3 Pe circuit se merge curat, Raykkonen merge pe circuit numai curat iar la raliu se merge si glisat iar pe macadam se merge numai de-a latu iar Raykkonen nu cred ca are experienta pentru ca nu are de unde.

4 Majoritatea pilotilor ce concureaza cu masini WRC sunt foarte antrenati si e imposibil sa vina un new ca Raykkonen si sa-i bata, e ceva de genul asta: Mike Tyson e unul din campionii Mondiali la box, da? Are cum sa-l bata pe campionul mondial K1, Sammy Schilt? Iti zic eu ca nu, pentru ca nu stie sa loveasca cu picioarele, dar daca campionul K1 nu ar avea voie sa loveasca cu picioarele l-ar mai putea bate pe Tyson? Stiu ca e o comparatie ciudata ce nu are nici o legatura dar e vorba de doi batausi ce fac sporturi diferite si e valabil si in motorsport pt ca WRC nu e niciodata F1 si invers.

PS. Eu ii doresc succes, din 2010 o sa fiu si mai atent la TV pe Eurosport datorita lui dar eu cred ca nu va avea nici o sansa la varf.

Last edited by ono41; 10-12-09 at 01:24.
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 08:58   #8
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Din F1 in WRC

Domnul Onoriu)
Nici chiar asa, Raikkönnen a mai participat in impul liber la Ralliuri,frate lui este de ani de zile pilot de raliuri....deci el nu vine chiar nepregatit de la o cursa de F1 la o cursa de Ralliuri, el are timp pana in primavara sa isi imbunatateasca punctele slabe, reflexele si talentul le are deja....nu uita ca o masina de Raliuri iti iarta sa gresesti, una de F1 niciodata!
Desi intra la echipa de juniori la Citroen e va primi o masina adevarata....

Sunt inca pus pe pariuri, nu se baga nimeni??
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 18:08   #9
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Din F1 in WRC

La Race Of Champions pilotii de formula 1 nu mi se par stangaci pe un WRC
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 19:32   #10
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Din F1 in WRC

chiar gresiti ..nu pot sa zic ca Raikkonen nu ar fi un pilot talentat mai ales tinand cont ca e finlandez dar F1 e foarte diferita fata de raliurile..cum a mentionat si Ono mai sus o cursa de F1 tine o ora jumate si te invarti pe un circuit unde il inveti din cateva ture in raliuri sunt probe de 20-30 si chiar 42 de km nu ai cum sa inveti toate virajele plus capcanele care mai apar dupa una sau doua treceri..cursele de formula 1 sunt curse care bat spre anduranta cand cele de raliuri sunt contra timp si nu in ultimul rand in formula 1 e numai asfalt si in cel mai rau ploua dar poti schimba cauciurile iar la raliuri ai diverse suprafete macadam zapada gheata si nu mai ai sansa sa schimbi cauciurile decat numa dupa 3 probe cand ai urmatorul parc de service plus avantajul pistelor de F1 care au spatii de degajare imense pe cand la raliurile si cea mai mica greseala se plateste si ai terminat cursa
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 10:44   #11
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Din F1 in WRC

Sa spun mai pe intelesul tuturor...
La F1 se conduce la milimetru si la Raliuri la centimetru.
Nu spun ca o sa fie primul la raliuri dar pt primele 10 poate chiar 5 locuri sigur va avea loc.
Talentul si experianta nu ii le ia nimeni, masina buna are, asa ca faptele vor vorbi !!!
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 11:13   #12
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Din F1 in WRC

1. S. LOEB
2. M. HIRVONEN
3. D. SORDO
4. J-M LATVALA
5. P. SOLBERG
6. H. SOLBERG
7. M. WILSON
8. S. OGIER
9. F. VILLAGRA
10. C. RAUTENBACH

da cu putin noroc ar ajunge in primii 6 tinand cont ca de la locul 6 in jos singurul pilot care a demonstrat ceva si a fost cel mai constant e Ogier.Dar se pare ca si Atkinson si-a gasit echipa si asta e un lucru imbucurator si va fi un concurent redutabil pentru finlandez
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 20:31   #13
purity

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 59
Default Re: Din F1 in WRC

Poate va fi in primii 5 dar cu toti stim cine este zeul acolo in wrc.Si pentru domnu Virgil.. se conduce in f1 la milimetru pentru trasa ideala..dar in wrc totusi mediul e mai necrutator decat in f1..concentrarea creste datorita copacilor..zapezii.O sa fie un an interesant .Si inca ceva..poate este aberant dar nu stim daca raikkonen in cazul unei defectiuni poate repara masina.E altceva in f1 cand te duci la mecanici si altceva in wrc unde esti pe cont propriu pana se termina proba speciala
purity is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 16:00   #14
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Din F1 in WRC

Quote:
Originally Posted by purity View Post
Poate va fi in primii 5 dar cu toti stim cine este zeul acolo in wrc.Si pentru domnu Virgil.. se conduce in f1 la milimetru pentru trasa ideala..dar in wrc totusi mediul e mai necrutator decat in f1..concentrarea creste datorita
Sa conduci la milimetru cere mai multa concentratie decat sa "driftezi" la raliu!!!
Crede-ma in F1 piloti sunt roboti cand este vorba de precizie, ar fi culmea sa ia locul 1 peste piloti care merg de ani de zile in WRC, dar si el are probabil in timpul liber o masina normala cu care isi face de cap, nu merge cu F1 la cumparaturi, daca intelegi ce vreau sa spun....

Eu cred in el mai mult decat intr-un Schumacher sau Häkkinen la un Ralliu, desi teoretic pe hartie ei au fost campioni mondiali mai des decat Raikkönen....

Nu se baga nimeni inca la un pariu?
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 17:58   #15
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Din F1 in WRC

M-as baga eu dar nu prea are cum sa aiba "finalitate", in plus mai e mult pana atunci. In orice caz sunt 90% sigur ca nu o sa fie in top 5 la sfarsitul sezonului.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -