Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-09, 13:26   #16
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

@vlad: Nu cred ca ai citit cu atentie primul meu post: nu am zis absolut nimic de incasari, ci de prestigiul tarii. Nu stiam ca prestigiul se masoara in bani.
De altfel, nu inteleg cum un pasionat de auto poate fi impotriva unui eveniment sportiv de mare anvergura in tara... sau nu esti pasionat auto? Daca nu esti pasionat auto, ce cauti pe forum? Doar 2 intrebari... nu trebuie sa imi raspunzi - o spun ca o idee.

De altfel, chiar nu inteleg cum moare lumea in cele 3-4 zile in care traficul este restrictionat? Practic 2 zile moare lumea de chin, dupa aia e traficul liber.
In fine, sa il citez pe wonder-boy: poate o sa revina Bucharest Challenge-ul cand s-o termina autostrada suspendata in cucuietii din vine!

Am terminat, ca incerc sa conving acelasi segment de oameni: pensionaresc care considera "dezastru" ca nu pot dormi in intervalul 14-17.
De altfel, si ei sunt unii dintre cei care au facut presiuni ca acest eveniment sa nu mai aibe loc.

Last edited by Mustang; 17-06-09 at 13:28.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 13:34   #17
madboy

Stage 4
 
madboy's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 201
Default

Quote:
Originally Posted by Cosmin Arsene View Post
Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta


Cursa din jurul Casei Poporului, contând pentru a cincea etapă din campionatul FIA GT, nu se va mai ţine la Bucureşti în această vară din cauza refuzului primarului Sorin Oprescu, care nu a acordat dreptul de organizare. În schimb, etapa se va muta puţin mai la vest, pe circuitul Hungaroring de lângă Budapesta.

Iar de la acest punct încolo apele se separă. Pe de o parte, Bucharest City Challenge (organizat în 2007 şi 2008 ) reprezintă cel mai important eveniment auto din România ultimilor 30 de ani, spectacol care atrăgea atenţia lumii automobilistice asupra capitalei ţării cu toate avantajele acestui lucru.

Dar pe de altă parte, faptul că circuitul era unul stradal, aceasta necesita închiderea unor străzi extrem de importante din jurul Parlamentului în luna august. Astfel că, singura lună în care Bucureştiul se elibera de maşini, luna lui august, tocmai atunci această restricţionare a traficului producea alte ambuteiaje şi nervi pe o căldură de obicei insuportabilă.

Contractul a fost rupt unilateral de către Primăria Bucureşti, care deşi avea un contract cu Bucharest Ring SRL (organizatorul Bucharest City Challenge până în 2015) “nu şi-a recunoscut obligaţia legală de a garanta dreptul de organizare a competiţiei şi în 2009. Ruperea unilaterală a contractului duce la o singura soluţie: anularea Bucharest Challenge 2009”, se arată în comunicatul organizatorilor.

Cursa care trebuia să se ţină între 7 şi 9 august în Bucureşti va fi mutată pentru intervalul 29 - 30 august pe circuitul Hungaroring din Budapesta
, data urmând a fi supusa validării la consiliul FIA World Motor din 22 iunie. FIA mai notează că etapa se va transforma, cursele de o oră adaptate unui circuit stradal urmând să ţină acum două ore, în formatul clasic al unui circuit de motorsport.

Opiniile rămân împărţite. Deşi spectacolul era unul garantat, nu era normal într-un oraş unde infrastructura trebuie imperios dezvoltată să impui restricţii suplimentare de circulaţie.
sunt EXTREM de suparat, dezamagit, scarbit, etc!!! Am atatia draci de cand am auzit stirea asta, incat... nu stiu.Nu vreau sa zic tot ce am de zis pentru ca sigur o sa se ia redactorii si moderatorii de mine... E chiar trist!

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
de-asta nu mai ploua. sa ramana acolo
Bai asta, ai fost vreodata la cursa? Stii cumva cum a fost? Nu cred... Si sunt sigur ca nu stii ce insemna cursa aia pentru adevaratii pasionati! Dar, vorbesti aiurea, ca multi care scriu p-aici. Cel mai bine te-ai lua de mana cu comunistii astia stricati care ne fac tara mai de *** decat este! Si nu stiu cat de multi indivizi din afara Bucurestiului stiu cu erau zilele acelea din timpul cursei... Dar bine ca vorbiti! X-( ~x(

Quote:
Originally Posted by Vlad_24 View Post
Mai bine asa.....numai FIA GT mai lipsea la ce trafic avem.Cine merge la servici pe acolo stie la ce ma refer.

Cu stima
Bai asta, ai fost vreodata la cursa? Stii cumva cum a fost? Nu cred... Si sunt sigur ca nu stii ce insemna cursa aia pentru adevaratii pasionati! Dar, vorbesti aiurea, ca multi care scriu p-aici. Cel mai bine te-ai lua de mana cu comunistii astia stricati care ne fac tara mai de *** decat este! Si bine ca dai vina pe trafic, ca si alti penibili! Baaaaa, trafic de *** e si acum, cand nu e cursa! Si asa o sa fie mereu... asta nu e decat una dintre scuzele de *** pe care le gasesc unii care habar nu au!

Si, da, am copiat mare parte din ce i-am scris si lui "cosmin_cosmin_1" si e valabil si pentru altii...


Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
@vlad: Nu cred ca ai citit cu atentie primul meu post: nu am zis absolut nimic de incasari, ci de prestigiul tarii. Nu stiam ca prestigiul se masoara in bani.
De altfel, nu inteleg cum un pasionat de auto poate fi impotriva unui eveniment sportiv de mare anvergura in tara... sau nu esti pasionat auto? Daca nu esti pasionat auto, ce cauti pe forum? Doar 2 intrebari... nu trebuie sa imi raspunzi - o spun ca o idee.

De altfel, chiar nu inteleg cum moare lumea in cele 3-4 zile in care traficul este restrictionat? Practic 2 zile moare lumea de chin, dupa aia e traficul liber.
In fine, sa il citez pe wonder-boy: poate o sa revina Bucharest Challenge-ul cand s-o termina autostrada suspendata in cucuietii din vine!

Am terminat, ca incerc sa conving acelasi segment de oameni: pensionaresc care considera "dezastru" ca nu pot dormi in intervalul 14-17.
De altfel, si ei sunt unii dintre cei care au facut presiuni ca acest eveniment sa nu mai aibe loc.
sunt de acord!
__________________
only God can judge me

Last edited by aleks; 17-06-09 at 15:18.
madboy is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 14:48   #18
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

Acum cateva zile tocmai delcara Basexu ca Ro e in recesiune. Serios?
Pai intr-o tara lovita de criza, cum 'mnezo sa organizezi o cursa de FIA GT.
Nu stiu ce sunteti asa surprinsi ca era de asteptat.

Am o intrebare...
Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
un mare premiu dinasta aducea o gramada de bani la bugetul local....asa e la noi in Romanica ....dai cu picorul la bani
Prin ce mijloace aducea o gramda de bani?
bogg is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 15:01   #19
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

daia e Romania o tara de kakat ... pentru ca e condusa de kakati .. o sa murim in prostia noastra si mai ales in marea prostie a celor ce ne conduc .. nu imi e rusine ca m-am nascut roman dar imi e rusine ca traiesc in Romania ...
__________________

- piese auto import - www.volksparts.ro
E-mail: volksparts@zappmobile.ro - www.koni.com.ro
Tel: 021-434.85.15 ... Fax: 021-769.21.99
Rebel_Boy is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 15:02   #20
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

Daca era ceva legat de fotbal , erau in stare sa inchida jumatate de buCUResti. Nu avem mentalitate de Vest , asta este.
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 15:24   #21
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

Quote:
Originally Posted by Billy c25xe View Post
Daca era ceva legat de fotbal , erau in stare sa inchida jumatate de buCUResti. Nu avem mentalitate de Vest , asta este.
Acolo e alta treaba.
Mita care era oferita de cei care conduc fotabalul in Romania era prea mare sa fie refuzata.
Singurul sport cu roti care se practiva fara probleme in Romania este raliul ( CNR , VTM , etc ).
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 16:04   #22
BiEmDabaLiu

Stage 2
 
Join Date: May 2009
Posts: 31
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

pacat , oare cat de mari sunt costurile de constructie pentru un circuit bunicel aici la noi ? nu s-o fi gandit nici un "bastan" sa faca un bussines din asta , ca de clienti nu cred ca ar duce lipsa ... din contra cred ai ar fi niste cozi la cat ne dorim asa ceva.... Apropo cat o costa sa te dai pe un circuit din Europa ? Cum se inchiriaza la ora sau la lap`uri ?
BiEmDabaLiu is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 16:26   #23
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

Ma acuma sincer voi astea din Bucuresti nici nu meritati asa ceva ( uitativa ce specimene aveti printre voi ) .... numai un tampit de pensionar putea sa faca asa ceva .... lasa ca acuma nu o sa se mai faca degeaba confuzia aia cum ca Budapesta este capitala Romaniei ...voi l-ati votat ...... lasa ca la anu o sa fie cursa pe autostrada suspendata ... ce natie de oameni sunteti frate? ... cum sa votati pe cineva care vine cu idei dinastea .... BANANIERI nu va pune prin Bucuresti?
__________________
E46 323 Turbo - Horsepower Freaks
"I hope you're not going to be an irresponsible driver.
"This thing is scary.
"This thing is serious.
"This thing is fucking sonofabitch.
Calimero2003 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 16:58   #24
lucian1985

Stage 5
 
lucian1985's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 338
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

Nu prea vad care era problema inchiderii zonei din jurul casei Poporului...eu zic ca am fi avut numai de castigat din sustinerea unei curse de acest gen
Poate se vor gandi oficialii nostri distinsi ca avem si noi nevoie de un circuit macar, sa atragem curse si implicit turisti
lucian1985 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 17:21   #25
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

Profund dezamagit de ce am citit...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 18:28   #26
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

Aveti un primar numai bun de facut concurenta hartiei igienice.
Si din cate stiu eu cursa se tinea in weekend, asa ca nu cred ca ar fi afectat traficul prea mult.
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 19:10   #27
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

Quote:
Originally Posted by shantzu View Post
Acolo e alta treaba.
Mita care era oferita de cei care conduc fotabalul in Romania era prea mare sa fie refuzata.
Singurul sport cu roti care se practiva fara probleme in Romania este raliul ( CNR , VTM , etc ).
Pai aici e problema, MITA!!!
Organizatorul FIA GT este german. E cam greu ca neamtzu' sa dea mita.
Fotbalul se mananca cu semintze, bere si bani!
Melteni gasim si la raliu si pe terenul de fotbal, forumul e plin de tzarani care n-au nicio treaba cu masinile...
Asta e. ******
Stitzi ce imi doresc? O revolutie! Sa mai rada din nenorocitzii astia din conducere.
In Serbia, Croatzia..., dupa razboi de ani de zile oamenii si-au facut tzara de 10 ori mai bine si sunt mai civilizati decat sunt romanii dupa 20 de ani.
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com

Last edited by aleks; 17-06-09 at 19:25. Reason: scatofilie
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 19:11   #28
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

Quote:
Originally Posted by silviu_fxx View Post
Aveti un primar numai bun de facut concurenta hartiei igienice.
Si din cate stiu eu cursa se tinea in weekend, asa ca nu cred ca ar fi afectat traficul prea mult.
Traficul pe zona intr-adevar se blocheaza cu vreo doua saptamani inainte de cursa pentru amenajare. Nu se blocheaza doua zile in care se construiesc padocurile, montarea vibratoarelor, tribune, pasarele si peretzi...
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 19:29   #29
coRneLush

Stage 2
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 53
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
un mare premiu dinasta aducea o gramada de bani la bugetul local....asa e la noi in Romanica ....dai cu picorul la bani
degeaba aducea bani dak nu se facea nimic cu ei
coRneLush is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 20:22   #30
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Bucharest City Challenge se mută de la Bucureşti la Budapesta

Zicea cineva ca o sa se confunde Bucuresti cu Budapesta .. si nu o sa se mai numeasca Bucharest City Chalenge ) .. o sa se numeasca altfel ) .. pacat .. era ceva inedit
Promovarea Romaniei .. turism , etc .. asta e ... pacat
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand


Last edited by aleks; 17-06-09 at 20:30.
Psycho is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -