Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-10, 13:15   #1
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

FRAS – AUTORALIU Olt, în colaborare cu AUTOGAB şi RUS OIL - Slatina, cu sprijinul autoritatilor locale Slatina, organieaza pe 15 Mai 2010, un concurs de Viteza pe Traseu Montan, care contează în Cupa OLTUL, în campionatul naţional pentru obţinerea licenţelor de piloţi auto sportivi si este un ultim omagiu adus colegului nostru de generatie sportiva auto, ADRIAN TEODORESCU, care ne-a parasit mult prea devreme.

Viteză pe Traseu Monantan (în coastă) – MOŞTENI / Slatina –ediţia a VIII -a
- data desfăşurarii: 15 mai 2009
- locaţia:drumul judeţean DJ 546 direcţia Slatina-Drăgăşani, km 111+800 – 114+800
- diferenţă nivel: aprox. 97m
- secretariat: Parcare Magazin Universal OLTUL, în ziua concursului de la ora 7.00

ORAR CONCURS : 15 mai 2009 Parcare Magazin Universal OLTUL
- verificare administrativă 07.00 - 09.00
- verificare tehnică / parc închis 08.00 - 09.30
- afişare grupe de concurs 09.30 - 10.00
- Sedinţă tehnică cu concurenţii 10.00 - 10.15
- deplasare către Moşteni 10.20 - în coloană cu excorta Poliţiei Rutiere

MOŞTENI - START primul concurent 11.01
CIRCULAŢIA PUBLICĂ ESTE OPRITĂ INTRE ORELE 11.00 - 14.00

In acest interval se vor desfăşura următoarele urcări, cu START din minut în minut:
manşă de recunoaştere necronometrată 1 urcare
manşă de antrenament cronometrată 2 urcări
manşă concurs oficial cronometrat 2 urcări

In clasament va conta timpul cel mai bun din cele două urcări oficile, cronometrate.
Se vor forma gruple de concurs: cat.I, conf. regulament, funcţie de clasele de cilindree, constituite
- plecare Moşteni – Slatina 14.00 - în coloană cu excorta Poliţiei Rutiere

Parcare Magazin Universal OLTUL
- afişare clasment provizoriu 15.00
- depunere contestaţii / rezolvare 15.00 - 15.30
- FESTIVITATE PREMIERE 16.00


Inceperea înscrierilor: 26.04.2010 ora 12.00
- telefon: 0745. 531264 ILIE BADITA (+ orice informatie financiar/economica)
- e-mail: raulllamboiu@yahoo.com , tel: 0722.327762 (organizare sportiva)
Inchiderea inscrierilor: 14.05.2010 – ora 17.00 - dupa aceasta ora se va publica lista inscrierilor, repartizarea pe grupe si grila de START in prima manse.

Am sa postez Regulamentul particular si Formularul de inscriere, in cel mai scurt timp posibil (desi este o competitie cu caracter regional, voi incerca sa corelez regulamentul cu noile prescriptii FIA pentru 2010 - macar pentru informarea participantilor)
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 21:45   #2
Shobo2020

Stage 4
 
Shobo2020's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 261
Member of:
[DACIA]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Trebuie trimisa fisa de inscriere completata din nou sau doar o confirmare telefonica pentru cei care s-au inscris initial ?
Shobo2020 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 05:43   #3
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Quote:
Originally Posted by Shobo2020 View Post
Trebuie trimisa fisa de inscriere completata din nou sau doar o confirmare telefonica pentru cei care s-au inscris initial ?
Pentru cei care au trimis fisa de inscriere completata (etapa din 17.04.2010 - amanata), este suficienta doar o confirmare telefonica.
Atentie insa, duminica 15 mai, la verificarea administrativa, trebuie sa veniti cu formularul actualizat completat, pentru validarea inscrierii (ete atasat postarii).
Fac tot posibilul ca in cursul acestei zile sa postez si Regulamentul Particular, actualizat.
Attached Files
File Type: doc CERERE INSCRIERE INDIVIDUALA VTM 2010.doc (46.5 KB, 50 views)
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 01-05-10, 08:23   #4
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Pentru a nu interfera sub nici o forma cu evenimentul de la Craiova din 9 mai, am facut tot posibilul sa nu postez nici un mesaj referitor la cursa de la Mosteni.
Imi dau seama insa ca aceasta, fiind la exact o saptamana dupa Bucovat, ar putea fi o posibilitate de revansa, atit pentru concurenti cat si pentru organizatori.
In aceasta idee de fair play, am sa fac precizarile "restante", incepand cu data de 10 mai (evident am sa raspund la orice interpelare ... daca va fi cazul).

Pana atunci insa, fac totusi un: ANUNT
Doritorii de participare se pot inscrie si pe forum, cu urmatoarele precizari:
- Numele: (obtional pe forum)
- Orasul de resedinta:
- Marca automobil:
- Cilindree
- Supraalimentare (DA su NU):
- Tractiune:
- Nr. imatriculare:
- Nr. telefon: (obtional pe forum)
PRECIZARE
- toti cei inscrisi in acest mod, vor fi luati in evidenta
- nu se garanteaza rezervarea locului la START decat daca se da si o confirmare telefonica a participarii, sau se transmite pe mail sau fax cererea de inscriere completata
- pentru absolut toti participantii, validarea inscrieri se va face in ziua cursei, pana la ora 9.30, prin depunerea in original a cererii de inscriere (aici se va tine cont de "rezervarea" locului de participare).
Valabil si pentru concurentii inscrisi pentru data de 18.04, care totusi vor avea prioritate de rezervare pana pe data de 14.05 - ora 17.00.

Last edited by raulllamboiu; 01-05-10 at 08:29.
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 01-05-10, 22:28   #5
B83RUP

Stage 5
 
B83RUP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,790
Member of:
[VW]
[BMW]
[Colectionar Machete]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Quote:
Originally Posted by raulllamboiu View Post
Pentru a nu interfera sub nici o forma cu evenimentul de la Craiova din 9 mai, am facut tot posibilul sa nu postez nici un mesaj referitor la cursa de la Mosteni.
Imi dau seama insa ca aceasta, fiind la exact o saptamana dupa Bucovat, ar putea fi o posibilitate de revansa, atit pentru concurenti cat si pentru organizatori.
In aceasta idee de fair play, am sa fac precizarile "restante", incepand cu data de 10 mai (evident am sa raspund la orice interpelare ... daca va fi cazul).

Pana atunci insa, fac totusi un: ANUNT
Doritorii de participare se pot inscrie si pe forum, cu urmatoarele precizari:
- Numele: (obtional pe forum)
- Orasul de resedinta:
- Marca automobil:
- Cilindree
- Supraalimentare (DA su NU):
- Tractiune:
- Nr. imatriculare:
- Nr. telefon: (obtional pe forum)
PRECIZARE
- toti cei inscrisi in acest mod, vor fi luati in evidenta
- nu se garanteaza rezervarea locului la START decat daca se da si o confirmare telefonica a participarii, sau se transmite pe mail sau fax cererea de inscriere completata
- pentru absolut toti participantii, validarea inscrieri se va face in ziua cursei, pana la ora 9.30, prin depunerea in original a cererii de inscriere (aici se va tine cont de "rezervarea" locului de participare).
Valabil si pentru concurentii inscrisi pentru data de 18.04, care totusi vor avea prioritate de rezervare pana pe data de 14.05 - ora 17.00.
salut,regulile de participare sunt cele de la F.R.A.S.? sau pot participa si piloti amatori?
B83RUP is offline   Reply With Quote
Old 02-05-10, 10:15   #6
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

si amatori..
defapt este mai mult pentru amatori..
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 02-05-10, 11:12   #7
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Quote:
Originally Posted by B83RUP View Post
salut,regulile de participare sunt cele de la F.R.A.S.? sau pot participa si piloti amatori?
Dupa cum am precizat in postarea anterioara, am sa fac toate anunturile detaliate referitoare la desfasurarea cursei, inclusiv "Regulamentul Particular" incepand cu seara zilei de 9 mai, dupa terminarea cursei de la Craiova.
Pentru lamuriri, postez totusi in continuare pag.2, din Regulamentul particular al concursului:

" La Moşteni, având în vedere faptul că ponderea concurenţilor o reprezintă piloţii amatori, concursul se va desfăşura pentru automobile din Categoria I –a / Grupa N, motoare aspirate.
Daca se vor înscrie şi maşini de Grupa H sau K, acestea vor concura doar pentru clasamentul general
(excepţie cazul constituirii unei clase)

Clasa se constituie din min 5 automobile ; daca nu sunt suficiente, vor fi încadrate în clasa imediat superioară, până se completează 5 automobile
In funcţie de tipul şi numărul maşinilor înscrise, Clasa 3, poate fi fragmentată în 1600/1800 şi 1800/2000, cu respectarea condiţiei din aliniatul precedent.

3. CONCURENŢI ADMIŞI

Piloţii licenţiaţi
Orice persoană care deţine o licenţă de C.N.Raliuri şi/sau de Viteză în Coastă, Slalom Paralel, Rallysprint, Rallycross, are dreptul de a participa.
Piloţi amatori
Orice persoana care nu are sau nu a avut o licenţă în competiţiile menţionate mai sus, dar care deţine un permis de conducere valabil (în ziua cursei) pentru categoria B, cu o vechime de minim 1 an, este admisa in concurs.
( la vechime se admit excepţii individuale cu acordul CCS al cursei).
Piloţii amatori a căror maşini nu sunt echipate cu rollbar sunt obligaţi să deţină o asigurare individuală şi să depună o declaraţie de participare pe propria răspundere.

ECHIPAMENT DE SECURITATE

PILOŢI
- cască conforma cu una din normele aprobate de FIA. (sau cu dispensă sportivă)
- combinezon ignifug dintr-o piesă, strâns la încheieturile mâinilor şi la glezne
- mânuşi ignifuge; încălţăminte sport fără găuri
NOTĂ: în lipsa echipamentului omologat, se acceptă o ţinută sportivă decentă: tricou, ginşi sau trening, pantofi sport (un echipament ne adecvat, poate fi condiţie de excludere)
- în timpul cursei se păstreză închise geamurile laterale (max. 25 mm deschis)

AUTOMOBILE
- Maşinile trebuie să fie modele de caroserie închise, cu plafon rigid şi nedecapotabile
- Rollbarul este obligatoriu pentru: toate maşinile care concurează in C.N.R., (excepţie amatorii cu maşini până la 2000 cm3).
- Centura de siguranţă în minim 4 puncte (excepţie amatorii – minim centură în două puncte din fabrică). Acestea nu pot fi fixate de scaune sau suporţii acestora.
- Un extinctor
- Se admit anvelope conform C.N.R. si din dotarea autovehiculelor de serie. "

Daca mai sunt nelamuriri ... va stau la dispozitie.
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-10, 22:21   #8
radu_lkv
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Poate ajung si eu, macar ca spectator
radu_lkv is offline   Reply With Quote
Old 02-05-10, 22:29   #9
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Quote:
Originally Posted by radu_lkv View Post
Poate ajung si eu, macar ca spectator
Placerea ar fi de partea noastra.
Cred insa ca locul tau este pe pista nu pe rigola, iar pentru clasamentul general, organizatorul are niste premii surpriza pe langa cupa si diploma.
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-10, 23:33   #10
B83RUP

Stage 5
 
B83RUP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,790
Member of:
[VW]
[BMW]
[Colectionar Machete]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Quote:
Originally Posted by raulllamboiu View Post
Dupa cum am precizat in postarea anterioara, am sa fac toate anunturile detaliate referitoare la desfasurarea cursei, inclusiv "Regulamentul Particular" incepand cu seara zilei de 9 mai, dupa terminarea cursei de la Craiova.
Pentru lamuriri, postez totusi in continuare pag.2, din Regulamentul particular al concursului:

" La Moşteni, având în vedere faptul că ponderea concurenţilor o reprezintă piloţii amatori, concursul se va desfăşura pentru automobile din Categoria I –a / Grupa N, motoare aspirate.
Daca se vor înscrie şi maşini de Grupa H sau K, acestea vor concura doar pentru clasamentul general
(excepţie cazul constituirii unei clase)

Clasa se constituie din min 5 automobile ; daca nu sunt suficiente, vor fi încadrate în clasa imediat superioară, până se completează 5 automobile
In funcţie de tipul şi numărul maşinilor înscrise, Clasa 3, poate fi fragmentată în 1600/1800 şi 1800/2000, cu respectarea condiţiei din aliniatul precedent.

3. CONCURENŢI ADMIŞI

Piloţii licenţiaţi
Orice persoană care deţine o licenţă de C.N.Raliuri şi/sau de Viteză în Coastă, Slalom Paralel, Rallysprint, Rallycross, are dreptul de a participa.
Piloţi amatori
Orice persoana care nu are sau nu a avut o licenţă în competiţiile menţionate mai sus, dar care deţine un permis de conducere valabil (în ziua cursei) pentru categoria B, cu o vechime de minim 1 an, este admisa in concurs.
( la vechime se admit excepţii individuale cu acordul CCS al cursei).
Piloţii amatori a căror maşini nu sunt echipate cu rollbar sunt obligaţi să deţină o asigurare individuală şi să depună o declaraţie de participare pe propria răspundere.

ECHIPAMENT DE SECURITATE

PILOŢI
- cască conforma cu una din normele aprobate de FIA. (sau cu dispensă sportivă)
- combinezon ignifug dintr-o piesă, strâns la încheieturile mâinilor şi la glezne
- mânuşi ignifuge; încălţăminte sport fără găuri
NOTĂ: în lipsa echipamentului omologat, se acceptă o ţinută sportivă decentă: tricou, ginşi sau trening, pantofi sport (un echipament ne adecvat, poate fi condiţie de excludere)
- în timpul cursei se păstreză închise geamurile laterale (max. 25 mm deschis)

AUTOMOBILE
- Maşinile trebuie să fie modele de caroserie închise, cu plafon rigid şi nedecapotabile
- Rollbarul este obligatoriu pentru: toate maşinile care concurează in C.N.R., (excepţie amatorii cu maşini până la 2000 cm3).
- Centura de siguranţă în minim 4 puncte (excepţie amatorii – minim centură în două puncte din fabrică). Acestea nu pot fi fixate de scaune sau suporţii acestora.
- Un extinctor
- Se admit anvelope conform C.N.R. si din dotarea autovehiculelor de serie. "

Daca mai sunt nelamuriri ... va stau la dispozitie.
mersi de raspuns
99%prezent
B83RUP is offline   Reply With Quote
Old 02-05-10, 23:39   #11
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Quote:
Originally Posted by B83RUP View Post
mersi de raspuns
99%prezent
astept inscrierea pe mail, pentru grila de START si ....
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 08:57   #12
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Pentru cei interesati de eveniment, concurenti si spectatori din Slatina sau imprejurimi, pot studia documentele competitiei la "o cafea" in barul gradina a lui RUSU de la sensul giratoriu: centura Craiovei cu soseaua Pitestiului.
Puteti solicita la bar REGULAMENTUL PARTICULAR, formular CERERE DE INSCRIERE si Programul evenimentului
Pentru doritorii din alte zone, am sa postez pe forum toate informatiile, dupa inchiderea cursei de la Craiova (09 mai 2010)
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 13:57   #13
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Atentie mare la incadrari
https://www.youtube.com/watch?v=ovFSSkegKNo
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 16:05   #14
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Mi-ar face mare placere sa am toate preinscrierile facute din timp, sa pot posta o grila provizorie vineri seara, iar sambata dimineata dupa ora 9.30, (cand se vor valida integral participantii), sa putem discuta concurenti / organizatori, la sedinta tehnica, inaintea startului, utimile "corecturi".
Asa cred ca "ne vom putea apuca de treaba" convinsi ca vrem sa ne distram, nu sa ne "fentam" unii pe altii, fiecare din alte interese.
Oricum, vreau sa experimentez un sistem nou de cronometrare, cu calcul in timp real, al parcursului individual, prin care sa stabilesc ordinea de start atat in mansele de recunoastere (dupa care voi face un clasament general provizoriu), dar mai ales in mansele de concurs.
Concurentii vor veni de la STOP la START, in etapele de concurs (eventual si recunoastere), ordonati in ordinea timpilor obtinuti.
Sper sa nu mai am vre`un "cod galben" si sa-mi iasa. Dar in afara de vreme favorabila, mai am nevoie si de un minim de disciplina a concurentilor.
Am convingerea insa ca incet...incet, vom ajunge unde este bine

Last edited by raulllamboiu; 06-05-10 at 16:11.
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 16:51   #15
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Viteza in Coasta - MOSTENI 15 mai 2010

Sper sa pot veni la acest raliu, si sper ca de data aceasta sa va tineti de cuvant, sa fiti foarte atent si dumneavoastra la micile detali, si sa nu mai patesc ca la liniute cand a-ti facut o mare harababura la grupa A, unde eu am fost pacalit direct! Dar cum vtm ul este alt gen de cursa...sper sa nu fie la fel, sper ca de data aceasta sa nu imi pare rau ca o sa ma imprut de bani, pt ca momentan nu ii am, pt a vi da dumnevoastra iar la sf sa ridicati din umeri! Vreau mult sa vin la acest raliu pentru ca intr un fel simt ca ar fi un gest frumos din partea mea, deoarece am primit si cupa in memoria lui adrian teodorescu si as vrea sa particip la vtm ul dedicat lui! Sper ca de data aceasta sa urc de 5 ori, nu de 3 ori ca in iulie la bucovat, unde am fost si privit cu un suras urat din cauza ca participam cu un citroen break!! Sper ca greselile din trecut au fost invatare de minte iar acum o sa fie o cursa frumoasa si corecta!!!!! Macar uitati-va ce face catalin la bucovat, unde listele sunt deja afisate, iar inscrieri nu se mai pot face!!
__________________
Frate....si cand i-am dat a 2-a si am pus-o de-a latu'....drift nu alta!!!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -