Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Alte discutii machete

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-12, 10:35   #841
CIPONE

Stage 5
 
CIPONE's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,452
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by DrifterGT View Post
Trist... păcat de Bentley-urile alea
wtf???...n ai bre si tu o poveste pentru poza aia?
CIPONE is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 11:23   #842
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Cutremurul din Japonia...
2010 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 23:51   #843
MiGo

Stage 5
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 356
Lightbulb Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Salutare,
Am si eu cateva intrebari...
1. Imi puteti da ceva pareri la marca Paudi? prea putine gasesc pe net si am observat ca au pretul cam mare. Merita calitate / pret? legat de scara 1:18.
2. As dori o parere si la marca Paragon... calitate? are cineva? merita? Am vazut ca noile BMW M5-uri sunt facute de ei....

Mersi.
MiGo is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 18:08   #844
MiGo

Stage 5
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 356
Exclamation Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by MiGo View Post
Salutare,
Am si eu cateva intrebari...
1. Imi puteti da ceva pareri la marca Paudi? prea putine gasesc pe net si am observat ca au pretul cam mare. Merita calitate / pret? legat de scara 1:18.
2. As dori o parere si la marca Paragon... calitate? are cineva? merita? Am vazut ca noile BMW M5-uri sunt facute de ei....

Mersi.
Chiar nimeni nu stie nimica despre aceste marci? Rog cine are BMW M5 de la Kyosho sa imi dea un mesaj privat. Mai ales daca detine cineva modelul gen Nürburgring taxi..
Multumesc.
MiGo is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 16:34   #845
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Pai intrebarea e prost pusa. O firma, oricare ar fi ea, are si produse mai bune si mai slabe. Nu poti spune ca firma x face intotdeauna machete mai bune ca firma y sau z. Difera de la macheta la macheta, de multe ori.
Nu poate nimeni sa iti faca o caracterizare generala a firmei respective, dar daca vrei spune ce model te intereseaza, e posibil sa primesti diferite pareri.
Sau, daca vrei, poti rasfoi forumul si vei gasi si modele paudi prezentate, alaturi de altele exclusive pentru piata din china.
Paragon este noul nume al producatorului Jadi. Bmw-ul de la jadi pare apropiat de cel norev la calitate, sub cel kyosho.

Daca vrei doar machete care "merita", atunci cu siguranta paragon nu face parte din categoria aia. Sunt multe machete cu un raport calitate/pret net superior.
Dar daca vrei un model anume, atunci partea cu merita nu mai are sens.


ps: vezi ca si welly a lanasat noul seria 5 si arata foarte bine.
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 17:32   #846
MiGo

Stage 5
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 356
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
Pai intrebarea e prost pusa. O firma, oricare ar fi ea, are si produse mai bune si mai slabe. Nu poti spune ca firma x face intotdeauna machete mai bune ca firma y sau z. Difera de la macheta la macheta, de multe ori.
Nu poate nimeni sa iti faca o caracterizare generala a firmei respective, dar daca vrei spune ce model te intereseaza, e posibil sa primesti diferite pareri.
Sau, daca vrei, poti rasfoi forumul si vei gasi si modele paudi prezentate, alaturi de altele exclusive pentru piata din china.
Paragon este noul nume al producatorului Jadi. Bmw-ul de la jadi pare apropiat de cel norev la calitate, sub cel kyosho.

Daca vrei doar machete care "merita", atunci cu siguranta paragon nu face parte din categoria aia. Sunt multe machete cu un raport calitate/pret net superior.
Dar daca vrei un model anume, atunci partea cu merita nu mai are sens.


ps: vezi ca si welly a lanasat noul seria 5 si arata foarte bine.
Ok.. mersi de raspuns. Mai mult ma interesa parerea pentru un BMW M5 pe care doresc neaparat si nu mai gasesc de la Kyosho doar cel pe "Nürburgring Taxi" alb. Imi lipseste atat BMW M5 modelul mai vechi cat si acesta nou.
Iar de Paudi, maine imi ajunge un Audi A4 model 2005. O sa vad cat de calitativ si detaliat este si o prezint.
MiGo is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 18:54   #847
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by MiGo View Post
Ok.. mersi de raspuns. Mai mult ma interesa parerea pentru un BMW M5 pe care doresc neaparat si nu mai gasesc de la Kyosho doar cel pe "Nürburgring Taxi" alb. Imi lipseste atat BMW M5 modelul mai vechi cat si acesta nou.
Iar de Paudi, maine imi ajunge un Audi A4 model 2005. O sa vad cat de calitativ si detaliat este si o prezint.
M5-ul nou, adica f10 nu exista produs de kyosho. Au pierdut licenta, asa ca nu il vei mai gasi decat in varianta paragon, norev si probabil welly. Cel norev si cel paragon sunt cu siguranta sub versiunea m5 veche (e60), dar nu cred ca e un capat de tara.
A4 2005 are rotile subdimensionate si unpic bagate in interior. Nimic grav, dar e mai slaba ca versiunea minichamps.
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 19:49   #848
MiGo

Stage 5
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 356
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
M5-ul nou, adica f10 nu exista produs de kyosho. Au pierdut licenta, asa ca nu il vei mai gasi decat in varianta paragon, norev si probabil welly. Cel norev si cel paragon sunt cu siguranta sub versiunea m5 veche (e60), dar nu cred ca e un capat de tara.
A4 2005 are rotile subdimensionate si unpic bagate in interior. Nimic grav, dar e mai slaba ca versiunea minichamps.
Multumesc frumos de sfat. Care recomanzi intre Paragon si Norev? Am un Norev de care sunt multumit dar nu am vazut pana acuma nici un Paragon in afara de poze.
La celalalt model BMW seria 5 cred ca nu mai ezit si iau pe modelul de Nürburgring Taxi.
MiGo is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 21:07   #849
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Doar cu norev-ul m-am jucat. Are suspensia mult prea inalta pe fata, dar se deschide capacul de la rezervor.
Eu as merge pe welly, din cate am citit pe net. Poate vorbeau aia prostii, dar majoritatea ziceau ca e cel mai bun exemplar de f10
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 17:16   #850
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Salutare, am si eu o intrebare pt voi, vreau sa montez niste leduri albe in faruri si rosii (daca exista) la triple...as vrea sa-mi desenati si mie o schema ceva, tipuri de leduri...

este vorba de un Fiat 500 1/18 - Mondo Motors,
ms mult
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	304810_4265522714120_1308157212_n.jpg
Views:	37
Size:	39.7 KB
ID:	2547952  
__________________
my mk3 BASTurbo?
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 22:33   #851
Miria

Stage 5
 
Miria's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,054
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Am si eu o intrebare.Sunt in dubii rau de tot.Imi doresc foarte mult un Mercedes 190 SL 1:18.Pana acum am optat pentru varianta Autoart.Insa am pus in dubii la aparitia variantei Norev,dar pana la urma am ramas un pic dezamagit,nu am vazut-o live insa din poze imi pare ca nu are mocheta.Totodata am vazut ca a aparut si varianta Minichamps,dar neagra ,insa ceva mai aratoasa decat cea facuta de Norev si mai scump.Voi ce ati alege,eu nu am vazut niciun model live si de aceea chiar nu stiu ce sa comand si sa nu raman dezamagit.Multumesc!
__________________
Miria is offline   Reply With Quote
Old 11-10-12, 15:54   #852
CIPONE

Stage 5
 
CIPONE's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,452
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Pai in calitate de necunoscator al modelului in ambele variante, eu as opta mai degraba pentru Aa...niciodata un Aa nu are cum sa te dezamageasca mai mult decat un Norev...simplu!
__________________

if in doubt, flat out
machetele mele auto
machetele mele moto
CIPONE is offline   Reply With Quote
Old 11-10-12, 17:39   #853
Miria

Stage 5
 
Miria's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,054
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Multumesc Cipone pentru raspuns.Pana la urma am ales Minichamps.Cei drept mai ales din considerente financiare,diferenta dintre AA si Minichamps nefiind decat de culoare ,de soft top detasabil si totodata de 150 de roni in plus in favoarea AA.
Miria is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 10:26   #854
MiGo

Stage 5
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 356
Thumbs up Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Salutare la toata lumea,

Doar ca si informatie in caz de exista vreo sansa sa fiti prin zona sau sa planificati. In Viena, in data de 25-28 Octombrie 2012 se organizeaza expozitie de moto, aero, navi, tot ce inseamna modelism.
http://www.modell-bau.at/
Daca doriti alte informatii, puteti sa imi scrieti pe PM si va ajut cum/cat pot.
MiGo is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 17:03   #855
ursoo

Stage 4
 
ursoo's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 239
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Salutare tuturor! Am un anunt de facut!
Astazi am mers in Kauflandul de pe Barbu Vacarescu (Bucuresti) si descopar la dumnealor, raftul cu machete,scara 1:24, falsuri dupa cum urmeaza:
IN AMBALAJE DE WELLY, MACHETE FACUTE DE MOTOR-MAX SI MONDO-MOTORS, care stim clar ca sunt inferioare din punct de vedere calitativ.

In urma cu o saptamana gasesc la ei pe rafturi machete ambalate in cutii pe care scria Model Colector la pretul de 39.90 lei . Astazi gasesc acceleasi machete bagate in cutii de Welly, vandute la pretul de 65 lei. Gasesc chiar pe ambalaj de Mondo Motors, pe spate eticheta pe care scrie mic Macheta Welly!
Atasez si ceva poze sa vedeti si voi!
Am facut acest anunt in speranta ca o sa il vada cat mai multi dintre noi si sa nu isi ia tepe de la jepcarii astia! Salutari !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Ali0844.jpg
Views:	46
Size:	277.5 KB
ID:	2586068   Click image for larger version

Name:	Ali0845.jpg
Views:	51
Size:	303.0 KB
ID:	2586069   Click image for larger version

Name:	Ali0846.jpg
Views:	46
Size:	314.2 KB
ID:	2586070  

Click image for larger version

Name:	Ali0847.jpg
Views:	43
Size:	362.4 KB
ID:	2586071   Click image for larger version

Name:	Ali0848.jpg
Views:	43
Size:	255.5 KB
ID:	2586072  
ursoo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -