Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > 4TuningFESTIVAL - Festivalul de tuning, drift & sound - 18-19 octombrie 2008 - Romexpo

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-08, 22:59   #1
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Audio - SQ League - 4TuningFESTIVAL 2008

Acest concurs s-a nascut in mintea pasionatilor pentru pasionatii de Sound Quality, in Romania.
La cea de-a doua etapa pentru 2008 se vor aduce schimbari regulamentului si modalitatii de desfasurare, toate menite sa imbunatateasca sensibil efortul precendent.

Una din vestile bune este ca participantii vor pleca la sfarsitul festivitatii de premiere cu premiile, cupele si diplomele aferente locului obtinut impreuna cu fisa de jurizare in original! Asta ca sa evitam situatiile cel putin ciudate din trecut.

Cert este ca efortul e sustinut ca lucrurile sa mearga spre mai bine!


Pe scurt, cele trei categorii de concurs vor fi:

1. Incepatori (maximum 5 canale amplificate activ)

2. Pasionati (maximum 7 canale amplificate activ)

3. Audiofili (fara limite sau restrictii)



Cei care doresc sa participe la acest concurs pot sa-si exprime interesul pe acest topic, fiecare din voi urmand a fi contactat personal pentru restul detaliilor!


SQ League - Duminica, 19.10.2008


Ora 9:00 - 9:30 - Inregistrarea participantilor la intrarea complexului Romexpo

Ora 9:30 - 10:00 - Organizare locala (parcari, pozitionare)

Ora 10:00 - 10:15 - Prezentarea echipei de arbitri si a probelor de concurs

Ora 10:15 - 10:30 - Pauza de cafea (langa masina). Cafeaua este oferita de 4Tuning.

Ora 10:30 - 12:30 - Jurizarea masinilor vizand incadrarea in clasele de concurs si jurizarea instalarii

Ora 12:30 - 13.00 - Pauza

Ora 13:00 - 15:00 - Jurizarea (auditie) clasei Incepatori si Pasionati

Ora 15:00 - 17:30 - Jurizarea (auditie) clasei Audiofili

Ora 17:30 - 18:00 - Realizarea clasamentelor si anuntarea rezultatelor

Ora 18:30 - Festivitatea generala de premiere


Trofeul Pasionatului - 18-19.10.2008



Jurizarea si masuratorilor pentru Trofeul Pasionatului se fac in cadrul celor doua zile de competitii, folosind acelasi program si suprapus cu competitiile SQ League si SPL Challenge. Pentru Trofeul Pasionatului se folosesc clasamente separate, incluzand doar masinile participante la aceasta competitie. NU se va face nici un fel de comparatie intre restul masinilor participante.


REGULI GENERALE DE INCADRARE



Clasa "Incepatori":

O clasa cu foarte putini restrictii, deschisa tuturor celor muscati proaspat de pasiunea pentru Sound Quality.

1) Participantul trebuie sa fie cu adevarat incepator (experienta putina sau chiar deloc la acest gen de competitii). Arbitrii vor asigura acuratetea acestei

incadrari, ajutati de experienta adunata in ultimii ani.

2) Sistemul are voie sa fie compus din MAXIM 5 canale amplificate activ (independent).

3) Valoarea estimata (aprox.) a sistemului nu trebuie sa depaseasca 3000 EU. Se iau in calcul componentele principale (HU, difuzoare, amplificatoare,

eventual procesor, etc.).

4) Jurizarea se face dupa un score-sheet unic pentru toate clasele, folosind discul SQ League 2008.



Clasa "Pasionati":

1) Concurentii cu experienta si participari in competitiile de SQ se incadreaza automat la aceasta clasa, sau in functie de caz, la clasa "Audiofili".

Arbitrii vor asigura acuratetea acestei incadrari, ajutati de experienta adunata in ultimii ani.

2) Configuratiile sistemelor trebuie sa fie de MAXIM 7 canale amplificate activ.

3) Valoarea estimata (aprox.) a sistemului nu trebuie sa depaseasca 6000 EU. Se iau in calcul componentele principale (HU, difuzoare, amplificatoare,

eventual procesor, etc.).

4) Jurizarea se face dupa un score-sheet unic pentru toate clasele, folosind discul SQ League 2008.



Clasa "Audiofili":

1) Concurentii care depasesc evident nivelul general al clasei "Pasionati" se incadreaza aici. La fel si cei care nu indeplinesc conditiile legate de numarul

maxim de canale amplificate activ sau cei care depasesc valoarea maxima (aprox.) a sistemului.

2) Masinile demo din partea persoanelor juridice concureaza automat la clasa Audiofili.

3) Nu exista limitari pentru alcatuirea tehnica ale sistemului.

5) Jurizarea se face dupa un score-sheet unic pentru toate clasele, folosind discul SQ League 2008.



REGULI GENERALE DE INSTALARE:

1) Cablurile de alimentare ale amplificatoarelor trebuie sa fie protejate cu cel putin o siguranta fuzibila, cat mai aproape de acumulatorul masinii (maxim 30 cm). Orice baterie suplimentara trebuie sa aiba cablajul protejat individual. Sigurantele trebuie sa fie dimensionate corespunzator, valorile MAXIME fiind urmatoarele:

0 AWG - 300A
2 AWG - 200A
4 AWG - 150A
8 AWG - 100A

Traseul de masa (-) nu trebuie sa respecte dimensiunea celui de plus (+) daca lungimea sa este considerabil mai mica.

5) Instalarea sistemului de sunet nu trebuie sa intervina asupra elementelor de siguranta pasiva si activa (centuri, airbag, etc).

6) Sistemul nu trebuie sa impedice utilizarea normala a masinii (ex: sa reduca drastic vizibilitatea sau mobilitatea soferului).

7) Se puncteaza suplimentar modificarile care imbunatatesc aspectul sistemului de sunet si felul in care acesta se incadreaza in interior. Se depuncteaza

modificarile care strica aspectul general al sistemului/interiorului.

8 ) Se puncteaza manopera suplimentara, fabricarea unor suporti sau constructii care sa imbunatateasca aspectul si functionalitatea sistemului/interiorului.

9) Se primesc puncte suplimentare si daca sistemul urmeaza o tematica/linie generala continuata si la exteriorul masinii.

10) Toate difuzoarele masinii trebuie sa fie protejate de o eventuala atingere directa. Aceste protectii pot fi detasate in momentul auditiei (jurizare).

11) Toate componentele sistemului trebuie sa fie montate fix.

12) Toate componentele trebuie sa fie dedicate uzului la 12V (Car Audio). Este permisa utilizarea Car PC-urilor.


Atasamentele contin Fisa de jurizare (format Excel, arhiva RAR), o descriere text a CD-ului folosit la jurizare si cateva track-uri de pe acest disc (waw, arhive RAR).


Inainte de jurizarea efectiva a masinilor competitorii vor primi explicatii legate de fisa de jurizare si procedurile folosite (Ora 10:00 - 10:15 - Prezentarea echipei de arbitri si a probelor de concurs).

Track-urile vor fi folosite pentru o auditie cu scop tehnic, de jurizare, fara nici un fel de interes/venit comercial. Titlurile, compozitiile si toate drepturile acestora sunt detinute de artisti si (sau) casele de discuri de care apartin aceste productii.
Attached Files
File Type: doc SQ League - Descriere CD jurizare.doc (12.0 KB, 53 views)
File Type: rar Fisa arbitraj - SQ League @ 4Tuning Festival 2008.rar (4.3 KB, 41 views)
File Type: rar a.rar (24.39 MB, 98 views)
File Type: rar b.rar (31.96 MB, 68 views)
File Type: rar c.rar (41.95 MB, 64 views)
File Type: rar d.rar (19.57 MB, 64 views)
File Type: rar e.rar (52.42 MB, 55 views)
File Type: rar f.rar (23.10 MB, 58 views)
__________________
www.melodix.ro

Last edited by ReLLaXX; 16-10-08 at 06:04.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 18:22   #2
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

Eu sunt interesat sa particip la acest concurs, asa ca astept toate detaliile cu maxim interes.
J.D is offline   Reply With Quote
Old 26-09-08, 10:21   #3
aproapeom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 293
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

eu vreau sa vad detaliile, dupa aceea ma hotarasc cat sunt de interesat

sper ca anul acesta sa fie altfel. de fapt etapa aceasta

Last edited by aproapeom; 26-09-08 at 19:30.
aproapeom is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 00:36   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

Mai dureaza putin si vin si detaliile. Suntem pe ultima suta de metri. Oricum, si asa, dupa afisarea regulamentului propunerile de imbunatatiri sustinute de argumente obiective sunt binevenite!

Doritorii pot sa-si confirme intentia aici in continuare. In weekend o sa fiti contactati pe PM pentru lamuriri suplimentare, altele decat cele pe care le veti primi aici. Daca e cazul.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 01:25   #5
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

Sunt curios sa vad regulamentul...poate macar la acest concurs va fi macar un punct in plus pentru gadget-uri si eforturile suplimentare de a le instala in masina...cum ar fi un carpc de exemplu, care, ca si instalare nu se poate compara cu un head unit normal.
__________________
Renault Megane II dci - KW V2 Coilovers, Custom RS bodykit, 18", Custom 2.7" Navi Mio H610, Custom center 7" Monitor Multimedia Interface, Custom "iDrive" system, Custom CarPC used as DSP, Custom SQ Audio System, etc...

Locul I - EMMA 4Tuning Action & Sound SQ Entry Unlimited
Locul III - CNCA 4Tuning Festival SQ Pasionati
Locul II - CNCA 4Tuning Action & Sound SQ Audiofili Unlimited


https://www.youtube.com/watch?v=CrBTyAXXhKs

Last edited by J.D; 27-09-08 at 01:28.
J.D is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 19:39   #6
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

Quote:
Originally Posted by J.D View Post
Sunt curios sa vad regulamentul...poate macar la acest concurs va fi macar un punct in plus pentru gadget-uri si eforturile suplimentare de a le instala in masina...cum ar fi un carpc de exemplu, care, ca si instalare nu se poate compara cu un head unit normal.
Uite ca am dat si de o referire la CarPC, din pacate pe forumurile noastre nu se prea vorbeste de acest subiect, de altfel foarte interesant (sau nu am dat eu de topicuri...). Partea nasoala este ca aici vad ca nu numai ca nu suntem sprijiniti in a configura, asambla, testa, optimiza si monta in masina asa ceva, dar, cel putin din cat am inteles eu citind regulamentul, cu asa ceva nu se poate participa la competitiile audio, cel putin acum la 4T Festival. Mi se pare o limitare a carei argumentatie logica pare sa lipseasca in totalitate.

Daca m-am inselat in vreun aspect va rog sa ma corectati. Daca nu m-am inselat atunci haideti sa sustinem ceea ce in "afara" mai are putin si ajunge mainstream. Despre CarPC vb, daca nu a fost clar.
__________________
Enjoying: EOS 7D Mark II & 16-32 F4 IS (L).
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 19:58   #7
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

Eu am participat cu masina mea la ultima etapa EMMA, care are ca si HU un carpc (functioneaza si ca DSP si permite toate reglajele care le face si un headunit high end). Nu vreau sa imi aduc laude proprii, insa stiu ce sisteme sunt si pe afara, iar ce am eu nu numai ca este la un nivel comparabil, ba chiar in multe cazuri mult peste...insa efortul a de a gandi, instala si de a configura un asemenea sistem nu se poate compara cu un headunit normal in nici un fel...
Nu stiu cate alte masini sunt in Romania care au instalat asa ceva impreuna cu un sistem de sunet cat de cat, si sa mai si participe la altfel de competitii...si eu aveam senzatia ca traim intr-o lume in care daca "gandesti in afara plicului" eforturile iti sunt apreciate, insa aparent, la noi in tare ele sunt comparabile cu cele doua minute cate sunt necesare pentru a monta un headunit normal intr-un bord...de aceea aveam sperante ca macar la acest concurs lucrurile vor sta diferit, mai ales daca ni s-a cerut si parerea...


Ma bucur ca exista oameni ca Vyk care sunt deschisi la nou si stiu sa aprecieze anumite lucruri care nu sunt in tiparul normal.

Last edited by J.D; 27-09-08 at 20:01.
J.D is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 20:36   #8
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

Cititi atenti si nu va grabiti sa trageti concluzii pripite.

Pe rand...

In regulamentul SPL Challenge se specifica necesitatea utilizarii produselor dedicate "Car Audio". Am sa includ acolo si CAR PC-ul. Tot nu vad ce legatura are asta cu subiectul SQ League.

Regulamentul SPL Challenge vizeaza EXCLUSIV participarea (la) si probele SPL Challenge. Nimic mai mult, nimic mai putin.

Sunt regulamente separate. Cel de la SQ League va fi postat foarte curand pe acest topic.


Car Pc suna a "obiect" legat de Car Audio. A se acorda atentie in special cuvantul "Car".

Vom tine cont de micile interventii.

Va asteptam pe lista de inscrisi, chiar si cu car-pc !
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 22:10   #9
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

Quote:
Originally Posted by J.D View Post
Eu am participat cu masina mea la ultima etapa EMMA, care are ca si HU un carpc [...]
Ma bucur ca exista oameni ca Vyk care sunt deschisi la nou si stiu sa aprecieze anumite lucruri care nu sunt in tiparul normal.
Stiu macar vizual masina ta, am observat sistemul insa din pacate lipsa de timp nu a permis o discutie mai pe larg intre noi (la ultima adunare 4T).

Prea putini stiu ca a configura asa ceva insa mai intai a face rost de componente este greu, uneori foarte greu, piata este dinamica si mereu apare cate ceva astfel incat in timp ce cauti un distribuitor pentru o componenta deja apare ceva nou (placa de baza) si o iei de la capat. Momentan tot proiectul meu sta intr-un simplu riser insa fara el nu pot monta o placa de sunet decenta asadar critical hit.

Momentan sunt ocupat in a face rost de componente insa dupa aceea mi-ar placea sa deschidem niste topicuri (poate moderatorii ne ajuta cu o sectiune ceva) in care sa vorbim despre acest domeniu, foarte interesant de altfel.


Quote:
Originally Posted by ReLLaXX
In regulamentul SPL Challenge se specifica necesitatea utilizarii produselor dedicate "Car Audio". Am sa includ acolo si CAR PC-ul. Tot nu vad ce legatura are asta cu subiectul SQ League.

Car Pc suna a "obiect" legat de Car Audio. A se acorda atentie in special cuvantul "Car".

Vom tine cont de micile interventii.

Va asteptam pe lista de inscrisi, chiar si cu car-pc !
Tocmai aceasta expresie "car audio" m-a bagat in deruta. CarPCul foloseste unele componente de tip "car" cum ar fi sursa DC-DC, monitorul si cablurile (audio, power). In rest se folosesc fie componente desktop, fie de laptop, fie industriale (placi de baza mini/nano/pico ITX cu sau fara CPU integrat), carcase HTPC sau o combinatie. Tocmai din acest lucru apartenenta intregului asamblu la "car PC" nu era deloc evidenta. Insa acum lucrurile s-au lamurit.

Legatura cu partea de SQ este ca pot fi persoane (exemplu este J.D) care au carPC si poate vor sa participe. Deci posturile de mai sus sunt relevante pentru topicul de fata.

Deoarece CarPCul nu este mai deloc mediatizat, nu citisem nicio parere oficiala din partea 4T in legatura cu includerea in domeniul strict car audio. Pana la urma un car PC este un PC care ar trebui sa fie optimizat pentru utilizarea in masina. In caz extrem poti lua un 486 si o sursa DC-AC si ar merge in portbagaj insa nu este car PC...PC da (sau piesa de muzeu).
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 22:19   #10
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

Quote:
Originally Posted by Vyk View Post
cel putin din cat am inteles eu citind regulamentul, cu asa ceva nu se poate participa la competitiile audio, cel putin acum la 4T Festival. Mi se pare o limitare a carei argumentatie logica pare sa lipseasca in totalitate.
Asta nu avea legatura cu topicul de fata. Ai generalizat regulamentul SPL Challenge la competitiile audio incluse la 4tuningFESTIVAL. Asta e motivul pentru care iti spuneam ca discutia nu are legatura cu topicul de fata.

Regulamentul acela si cel folosit la SQ League va permite folosirea acelui device, cu tot cu note explicative. Presupun ca asta era detaliul care conta.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 23:46   #11
Vyk

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 631
Member of:
[FOTO]
Smile Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

Multumiri pentru clarificari.
Vyk is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 01:44   #12
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

Quote:
Originally Posted by Vyk View Post
Multumiri pentru clarificari.

Multumiri pentru micul semnal de alarma! Asa "se nasc" imbunatatirile.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 19:29   #13
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

asteptam cu nerabdare evenimentul. o sa fim prezenti. bafta cu organizare.
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 29-09-08, 14:34   #14
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

Update in primul post!
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 16:37   #15
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Audio - SQ League - 4Tuning FESTIVAL 2008

Banu prezent cu 2 masini...
VW POLO
Peugeot 307
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -