Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care dintre mashini isi merita banii? Dar si dotariile?
Daewoo Cielo Executive 28 16.57%
Dacia Logan 46 27.22%
Chevrolet Kalos 36 21.30%
Renault Clio Symbol 40 23.67%
Suzuki Swift 19 11.24%
Voters: 169. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-01-07, 21:57   #106
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Chiar daca avem la Dacia, un motor peste 100 de cai, tot opelu' cu al sau 1,7dti cu 75 de cai e mai bun.

Mesajul de mai sus este ironic...era si normal sa bata Dacia. Mesajul e adresat celor care nu se mai satura de cai si tot vor un Logan potent cu sute de cai sa se bata de la egal la egal cu M5, dar in acelasi timp masina visurilor lor este un Opel cu motor de 1,7dti de 75 de cai, sau altceva SH cu un motor cu o putere in jurul acestei valori.

Ah...si multi nu inteleg ca MCV-ul are cam 1,1 tone, pe cand Astra break si alte caravanuri au de la 1300kg in sus.
__________________
Evil Yuri is offline  
Old 24-01-07, 21:19   #107
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Smile Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Chiar daca avem la Dacia, un motor peste 100 de cai, tot opelu' cu al sau 1,7dti cu 75 de cai e mai bun.

Mesajul de mai sus este ironic...era si normal sa bata Dacia. Mesajul e adresat celor care nu se mai satura de cai si tot vor un Logan potent cu sute de cai sa se bata de la egal la egal cu M5, dar in acelasi timp masina visurilor lor este un Opel cu motor de 1,7dti de 75 de cai, sau altceva SH cu un motor cu o putere in jurul acestei valori.

Ah...si multi nu inteleg ca MCV-ul are cam 1,1 tone, pe cand Astra break si alte caravanuri au de la 1300kg in sus.
aia cheala are 1270 kg sefu' si face toti banii ca masina pt care a si fost conceputa...eu m-am dat de caterinca cu personaje care urasc genul asta de masina doar pentru a ma distra...am luat-o sa duca scara si trusa de scule, pentru curse am o bestie...numai bine
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline  
Old 24-01-07, 22:16   #108
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Are de la 1165 la 1245kg, deci ai cam gresit un pic cifrele. http://www.dacia.ro/logan-mcv/date-tehnice

Sunt complet de acord cu tine, si am acelasi punct de vedere. Dar altii vor ca Loganul sa fie si ieftina, si sa care porcu cu el, dar si sa se traga la liniute si sa o alerge ca dilaii pe curbe.
Evil Yuri is offline  
Old 24-01-07, 22:57   #109
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

am votat loganu . si vad ca multi l-au votat.
MARI_NSL is offline  
Old 25-01-07, 09:04   #110
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Post Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Are de la 1165 la 1245kg, deci ai cam gresit un pic cifrele. http://www.dacia.ro/logan-mcv/date-tehnice
Citez din talon:masa greutate proprie 1270 kg si e MCV-ul chel doar cu inchidere...
Catalyn is offline  
Old 27-01-07, 16:03   #111
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Are de la 1165 la 1245kg, deci ai cam gresit un pic cifrele. http://www.dacia.ro/logan-mcv/date-tehnice

Sunt complet de acord cu tine, si am acelasi punct de vedere. Dar altii vor ca Loganul sa fie si ieftina, si sa care porcu cu el, dar si sa se traga la liniute si sa o alerge ca dilaii pe curbe.
las mah k po sa cari porcu si cu Opelu.....e spatios asta Caravanu.......si dak vrei sa o alergi no problem ,se pisa pe Logan............cu motoru 2.2DTI 130CP.....ma pis pe toata benzina lor
platon911 is offline  
Old 05-02-07, 23:25   #112
maxis

Stage 1
 
maxis's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 24
Thumbs down Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
sincer eu am un logan 1.6 mpi, are 40 000 km, si in afara de lucrurile care se schimba la revizii nu am scimbat nimic la el, benzina si talpa, sunt foarte multumit de el, dar cand vad ca vine cate unu care am mers si el o data cu loganu(cel mai probabil cu taxi) si sune: "frate sunt varza, stiu eu pe unu care...blablabla..." sunt putin iritat, eu nu am comentat nimic de celelalte masini (si ce am comentat am demonstrat) pt ca nu sunt in masura

asa ca numai bine, si sa-ti mearga cielo la fel de bine cum a mers pana acuma
La cele cateva luni de permis pe care le ai si la cei 40000 km pe care ii are loganul tau din care mai mult ca sigur parcusi de tine sunt cam 1200 km si asta asa cu indulgenta ;"mai bine e sa-ti dai lamaia jos din geam peste 6 luni "si mai vorbim atunci cand mai capeti putina experienta .Vezi ca teribilismul costa scump.Crede-ma pe cunant ca nu am mers numai o singura dat cu loganul,am lucrat aproximativ un am de zile pe logan.In 7 ani de taxi am mers cu multe masini(tico, supernova,matiz,solenza.vectra,bmw ursulet si inca mai pot sa-ti dau exemple fff multe) si te contrazic la orice ora vrei tu.Dar totusi sa raman la topicul asta,pe langa faptul ca este incapator loganul si ca arata misto daca il tunezi,altceva nimic esential.Ce nu am inteles ,este faptul ca nu crede nimeni ca stiu caz real cand s-a schimbat 3 casete de directie ,capat de bara,pivot si pe deasupra la mai mancat si rugina dupa nici 6-8 luni de taximetrie.SPER SA FIU IERTAT SI DE PUTINUL OFFTOPIC,facand aceasta paralela ptr "dagy 10".DRUMURI BUNE !
maxis is offline  
Old 06-02-07, 00:35   #113
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

da ai dreptate sun incepator, nu am parcurs multi km cu masina ce-i mai multi i-a parcurs tatamiu, eu nu am zis decat ca nu am avut probleme cu loganu, 90 de cai cat are al meu sunt destuli pentru mine, la fel si performantele, si daca te uiti atent nu am comentat aiure la nimic, singurul subiect la care am comentat a fost sigurantza pasiva, unde am adus dovezi clare, nici nu vreau sa ma contrazic cu tine pt ca sunt sigur ca ai experienta mai multa ca mine asa ca "respekt", dar daca esti si tu un sofer d-ala de taxi care circula dupa propriile lui reguli si cand se intampla sa faca accident suna colegii si face scandal.....scuzati offtopicul
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline  
Old 09-02-07, 01:14   #114
pablito_alvaro88

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 27
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

eu zic ca clio e cel mai bun
pablito_alvaro88 is offline  
Old 25-02-07, 17:22   #115
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

...eu am votat swiftul...ptr k anul trecut mi-am luat,si sunt multumita d ea.intr-adevar am alte idei despre preturi...ptr k varianta cea mai ieftina,motor 1,3 ,92 CP,iese inmatriculat acum la 7800 d euro.a mea sta in 10000...5 usi,8 airbag,AC,incalzire ptr cur...faruri ceata,ABS,EBD...comenzi d p volan,smart key...tot ce vrei...si gasesc piese ptr ea,la preturi d nimik...sa nu mai vb d oferta,daca vreau sa modific...
are 980 d kg ptr cei 92 d cai stock....dupa o masina d 130 d cai,p kre aveam inainte...si aia mi-a fost important sa nu intru in pensie d la 0 la 100...si pot sa zic k sunt multumita....
__________________
WARNING!!!I have an attitude,and I know how to use it!
Trixi is offline  
Old 25-02-07, 18:12   #116
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

tu ai modelul nou? oricum nu cred ca putem compara swiftul cu loganul, sunt doua masini total diferite care se adreseaza unor cumparatori total diferiti
dogy_10 is offline  
Old 25-02-07, 19:20   #117
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

...da,am swift nou.si crede-ma p cuvint,k swiftul este adresat exact acelor oameni in ungaria,k si loganul la noi....nu ma intelege gresit,kiar nu am nimik cu loganul!
Trixi is offline  
Old 25-02-07, 20:05   #118
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

poate datorita pretului, dar loganul e o masina construita pt familie cu un spatiu interior f mare, swiftul e o masina f buna in oras, sincer imi place swiftul asta nou, dar nustiu dca mi-as lua vre-o data pentru ca eu vreau sa am mult spatiu, am avut si o nova, care la spatiul interior e comparabilacu swiftul si loveam cu picioarele in bord,mai ales cand aveam persoane in spate de-asta spuneam ca sunt concepute diferit
dogy_10 is offline  
Old 25-02-07, 20:34   #119
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

despre spatiul interior pot sa iti zic,k in prima saptamina cind am aparut cu buburuza la intilnire,am bagat in ea un amic,inalt 1,90...si daca am dat scaunul in spate d tot,nu ii era confortabil...ptr k era mult prea departe!!!si deasupra capului lui mai erau vreo 15 cm....deci spatiu interior ai,din belsug!
nici senzatia aia nu te paste k dai cu nasul d parbriz....singura problema e la portbagaj,fata d logan...dar nici aia nu e kiar suparatoare k in intregime e rabatabila bancheta din spate....

Last edited by Trixi; 25-02-07 at 20:38.
Trixi is offline  
Old 28-02-07, 00:14   #120
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Quote:
intr-adevar am alte idei despre preturi
Da,ai.De unde ?!

Quote:
ptr k varianta cea mai ieftina,motor 1,3 ,92 CP,iese inmatriculat acum la 7800 d euro
In Romania,pretul pentru cel mai ieftin Swift (1.3 GC A/C 3 usi) e 7.978 EURO CIP.Cu TVA,9.500 EURO.In Ungaria (la care faci referire la un moment dat) pretul e de 2.240.000 HUF pentru 1.3 GC fara aer conditionat,adica 8.869 EURO.Habar n-am daca e cu TVA sau nu ca nu pricep o boaba din pasareasca lor.Oricum e cu peste 1.000 EURO mai mult decat pretul tau.

Quote:
a mea sta in 10000...5 usi,8 airbag,AC,incalzire ptr cur...faruri ceata,ABS,EBD...comenzi d p volan,smart key
Cel mai scump Swift 1.3 e 10.317 EURO CIP in Romania si 3.550.000 HUF adica 14.055 EURO in Ungaria.
Race is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -