Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care dintre mashini isi merita banii? Dar si dotariile?
Daewoo Cielo Executive 28 16.57%
Dacia Logan 46 27.22%
Chevrolet Kalos 36 21.30%
Renault Clio Symbol 40 23.67%
Suzuki Swift 19 11.24%
Voters: 169. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-01-07, 16:21   #91
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

de parca celelalte au nush ce motor
am auzit niste zvonuri cum ca dacia ar lansa in toamna un logan cu motor de 2.0 16v 150cp pentru a putea omologa s2000
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline  
Old 18-01-07, 16:43   #92
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

iar am citit o serie de imbecilitati.. " tabla e subtire si e nesigur".." motorul e de cacat" etc.. si cine isi da cu parerea.. cate un "microb" de 14 15 ani.. e un versus intre masini noi nu vad ce legatura are faptul ca la 8000 de euro poti lua astra sh dar "care e aproape noua".. si totusi e s-h.. si oricat cacat s-ar manca pe seama logan-ului , ideea este ca are un target bine definit si isi atinge scopul cu succes maxim. s-a impus pe piata... de ce oare?.. ca e de cacat ,nu?.. hai ciao
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline  
Old 18-01-07, 21:00   #93
cosmin92

Stage 3
 
cosmin92's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 128
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

bha sponsore nu e asa cum zici u loganu a intrat bine pe piatza ca totzi idotzi care aveau dacia 1310 siau luat logan ca sa continue traditzia cu dulapul ala de logan asa ca shhhhh oricum e mult mai bun un opel la mana a 2
cosmin92 is offline  
Old 19-01-07, 08:27   #94
NEbunu

Stage 5
 
NEbunu's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 364
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

revenind la ideea q revino in 5 ani dupa ce ai permis si ai condus si u macar 100 de km pana atunci "shhhhh"...scuze de offtopic...
NEbunu is offline  
Old 19-01-07, 09:39   #95
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

cosmin92:
1. Ce masina ai ?

2. Tu, din banii tai proprii si personali, munciti de tine, iti permiti sa iti iei un logan in momentul asta ? Fie el si cel mai slab, ala de 6500coco. Ei bine, sunt oameni la 20-25-30-35 de ani, care muncesc pe un salariu de cacat si care nu isi permit sa isi ia alta masina in afara de Logan. Sau nu isi permit nici macar Logan sa-si ia.

3. Tu nu iti permiti sa critici masina asta, decat din punctul de vedere al design-ului, care nu este punctul sau forte. Si asta pentru ca tu nu ai posibilitatea sa o iei la o plimbare si sa vezi cum sta pe sosea.

4. Toti prostii (citez) cu Dacia 1300 si-au luat Logan. Si culmea, au mai dat si o gramada de bani pe el. De fapt asta rezulta din faptul ca sunt prosti.
Bai pustiule, tu crezi ca este cineva atat de prost, incat sa dea vechea Dacia 1300 pe 1000 de euro la remat, si sa mai puna el inca 5000 de euro sa isi ia Logan, asta avand in vedere faptul ca Loganul nu ar avea nimic peste vechea Dacie ?

5. Ce aberatii sunt pe topicul asta, si in general pe topicurile anti-logan, iti vine sa te crucesti. In continuare, voi insira cateva din ele. Poate o sa fac o lista in viitorul apropiat, precizand bineinteles si userul care a scris respectiva.

Asadar:
1. Loganul e prea usor, nu e bun, il ia vantul. Are o tona, pe cand toate sedanurile au 1,3-1,5 tone. Iti dai seama...de asta nu sta bine pe curbe, nu e greutatea sa o apese pe sosea.

2. Are tabla subtire => siguranta 0 (ZERO).
Bine punctat. De asta probabil ca Reno (aa...astia sunt sefi si la Dacia...e un cerc vicios), a inlocuit aripile din fatza din tabla, cu aripi din aluminium sau plastic. Ciudat (magie neagra ?), modelele respective obtin 5 stele la EURO-NCAP (sunt manarite oare ?), si au o distributie a maselor pe cele doua axe mult mai buna (au pus pietre de moara in portbagaj, sau cum ? ).

3. Motoarele de pe Logan sunt praf. Ia suta de la 10 la 15 secunde. Ceea ce este extrem de mult fatza de bemve eM 5.
Chiar daca avem la Dacia, un motor peste 100 de cai, tot opelu' cu al sau 1,7dti cu 75 de cai e mai bun.
Trage mai bine, ca doar se apasa pedala mai usor, doar e GieM, adica General Moteurs. Dar stai, GieM are si Chevy aka Chevrolet. Si Chevy are Aveo, care concureaza cu Logan (dar vaaai...cum poate sa concureze cu dulapul ala ?). Bun. Preturile sunt asemanatoare. Plasticele din interior sunt la fel de rahat. Motorizarile...aproape la fel. Deci pana acum nimic in favoarea lui Aveo. Siguranta...pai...sa vedem. Loganul : 3 stele. Slaaaab. Aveo 2 stele. Eh...asa mai merge. Inca un pic si ajunge motorul peste pasageri. Ca sa nu mai zic sa la testul Euroncap s-au strambat stalpii fatza (cei care tin parbrizul), lucru care pune mari semne de intrebare referioare la siguranta sa (e asemanator cu Cielo aka o masina de 20 de ani).

Ar mai fi multe de zis, dar pentru unii aflati la varsta la care le vine ciclul (menstrual), orice as zice, ei vor merge tot inainte, cum merg si caii, fara a se uita daca ce zic altii nu are si un dram de adevar printre tonele de prostii.

PS: nu-i rau ca visezi la Porsh si Fierari, dar afla ca mai exista si alte masini sportive, care le dau mucu. Cum ar fi un Logan dragster )
__________________
Evil Yuri is offline  
Old 19-01-07, 13:17   #96
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

la cei 14 ani ai tai eu zic sa lasi comentariile .. "shhh" sa le zici colegilor tai cu care joci pac-pac in curtea scolii .. hai salut
sponsoru is offline  
Old 19-01-07, 13:34   #97
somebudyy2002
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 2
 
somebudyy2002's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 42
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Thumbs down Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
iar am citit o serie de imbecilitati.. " tabla e subtire si e nesigur".." motorul e de cacat" etc.. si cine isi da cu parerea.. cate un "microb" de 14 15 ani.. e un versus intre masini noi nu vad ce legatura are faptul ca la 8000 de euro poti lua astra sh dar "care e aproape noua".. si totusi e s-h.. si oricat cacat s-ar manca pe seama logan-ului , ideea este ca are un target bine definit si isi atinge scopul cu succes maxim. s-a impus pe piata... de ce oare?.. ca e de cacat ,nu?.. hai ciao

de acord cu tine dar sa nu uitam ca Loganului i s-au "oferit"o serie de facilitati ... Stim cu totii ca s-a incercat un monopol al pietii auto de cand s-a introdus Loganul pe piata.Parerea mea...fata de ce am avut inainte pe piata(dacia berlina) este o mare realizare...o diferenta net superioara...dar nu prea isi merita banii
somebudyy2002 is offline  
Old 20-01-07, 14:34   #98
maxis

Stage 1
 
maxis's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 24
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Intr-adevar dak faci o comparatie la cum a fost si cum a ajuns dacia,este o realizare semnificativa.Sa vedem dupa 10 ani si sa nu se mai schimbe nimic la ele si dupa aceea sa le comparam cu un cielo,poate ca atunci versusu asta o sa fie echitabil ptr multe masini de genul;aveo,clio si....
Sa nu uit, asta asa ptr "sponsoru" :vrei sa spui k majoritatea care au avut dacie in trecut nu si-au cumparat logat dupa reprizele de reinnoire a parcului auto?
Parerea mea este k mai toata lumea a cumparat logan in rate cu primele de la Remat.Crede-ma,am cumparat 2 masini in rate un Cielo si un Espero si sunt mult mai multumit de Espero decat de Cielo;poate dak nu stiam cum se comporta Loganul ,imi luam Logan(am Logam la servici) asa k am optat ptr Cielo.......CONCLUZIA:SUNT VARZA TOATE MASINILE,DE LA AVEO PANA CLIO.
maxis is offline  
Old 20-01-07, 16:52   #99
PiStI

Stage 3
 
PiStI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 114
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

acum depinde la ce iti trebuie masina. daca e de familie iei una, daca vrei sa te strecori prin oras iei alta.
asi zice ca cea mai buna alegere ar fi Swift, daca vrei o masina simpatica. citeam pe aici ca e fabricata in ungaria, si ungurii nu se pricep la facut masini.
ii intreb: romanii stiu sa faca masini??? sau sa gandesc ca fac de capul lor si nu sub supraveghere atenta venita din japonia. sau nici TT-ul nu e o masina buna, ca deh nu se pricep la facut masini. (se fabrica la Gyor)
clio-e batran
cielo e concept din '85. se face dupa licenta de opel kadett
logan-ul daca vrei sa ai spatiu.
ceva second daca nu vrei neaparat nou.
sau mai pui bani si iei opel astra clasic
PiStI is offline  
Old 20-01-07, 16:58   #100
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

maxis vezi ca exagerezi canda ai zis ca toate sunt varza, la banii astea nimeni nu iti ofera masini mai bune

si cea mai varza e cielo
dogy_10 is offline  
Old 23-01-07, 17:01   #101
maxis

Stage 1
 
maxis's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 24
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
maxis vezi ca exagerezi canda ai zis ca toate sunt varza, la banii astea nimeni nu iti ofera masini mai bune

si cea mai varza e cielo
Nu te supara "dogy" ,dar nici una dintre masinile participante la acest versus nu-si merita bani.Eu am un cielo dupa cum se vede cu care fac taxi in brasov,pana acum nu am schimbat decat un rand de amortizoare(fata-spate) si vasul de expansiune;are 35000 km.In brasov predominante in taxi sunt loganurile si am multi prieteni care se plang de ele,astea fiind vorbe de la unii si altii ;un exemplu sigur,la un prieten de al meu,a schimbat 3 casete de directie in 6 luni,un capat de bara si un pivot in 50000 km.Deci concluzia?
Si facem comparatii cam de pomana intre masinile model 2000 sa zic si cielo model 86 ,PAREREA MEASa lasam sa mai treaca timpul si atunci putem sa mai stam de vorba .
DRUMURI BUNE!
maxis is offline  
Old 23-01-07, 18:49   #102
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

sincer eu am un logan 1.6 mpi, are 40 000 km, si in afara de lucrurile care se schimba la revizii nu am scimbat nimic la el, benzina si talpa, sunt foarte multumit de el, dar cand vad ca vine cate unu care am mers si el o data cu loganu(cel mai probabil cu taxi) si sune: "frate sunt varza, stiu eu pe unu care...blablabla..." sunt putin iritat, eu nu am comentat nimic de celelalte masini (si ce am comentat am demonstrat) pt ca nu sunt in masura

asa ca numai bine, si sa-ti mearga cielo la fel de bine cum a mers pana acuma
dogy_10 is offline  
Old 23-01-07, 20:55   #103
usky

Stage 1
 
usky's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 14
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Si nu a zis nimeni nimic de Kalos? Ca doar asta e titlul topicului... :P
Eu am Kalos, motor de 1,4 Benzina, 16 v si 94 cp. Masina trage foarte bine. Mai bine decat Cielo si decat Logan, este mai fina la directie si pedale in schimb marele ei dezavantaj este stabilitatea. Nu de putine ori mi-a fugit curu' masinii in curbe luate cu 80-90 km/h si nu numai. Nu se lipeste asa de bine pe sosea dar in rest sunt f. multumit. Cele mai bine vandute masini in 2006 parca au fost Logan, Kalos si Renault Clio... Patronii acestor firme cred ca s-au lins pe bot dupa acest proiecte: toate sunt destul de accesibile pt. o gama mai larga, sunt dotate cu servo, abs, geamuri electrice, etc... ceea ce nu "prea" avea romanul pe berlina veche din '90.
Eu unu raman la parerea ca tot Kalosu' isi merita banii si dintre masinile acestea, daca as fi pus sa mai aleg o data as alege tot ...guess??... Kalos
usky is offline  
Old 23-01-07, 21:04   #104
usky

Stage 1
 
usky's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 14
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Si mai revin cu o mentiune. Kalos este Kalos pe cand Aveo este Aveo... Aveo la siguranta ... sa te fereasca Dumnezeu sa patesti ceva( 2 stele impact frontal si 3 stele la impact lateral) pe cand Kalosu' a obtinut mai mult.
usky is offline  
Old 23-01-07, 21:45   #105
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Default Re: Chevrolet Kalos vs. Dacia Logan vs. Cielo Executive

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
cosmin92:


3. Motoarele de pe Logan sunt praf. Ia suta de la 10 la 15 secunde. Ceea ce este extrem de mult fatza de bemve eM 5.
Chiar daca avem la Dacia, un motor peste 100 de cai, tot opelu' cu al sau 1,7dti cu 75 de cai e mai bun.
Trage mai bine, ca doar se apasa pedala mai usor, doar e GieM, adica General Moteurs. Dar stai, GieM are si Chevy aka Chevrolet. Si Chevy are Aveo, care concureaza cu Logan (dar vaaai...cum poate sa concureze cu dulapul ala ?). Bun. Preturile sunt asemanatoare. Plasticele din interior sunt la fel de rahat. Motorizarile...aproape la fel. Deci pana acum nimic in favoarea lui Aveo. Siguranta...pai...sa vedem. Loganul : 3 stele. Slaaaab. Aveo 2 stele. Eh...asa mai merge. Inca un pic si ajunge motorul peste pasageri. Ca sa nu mai zic sa la testul Euroncap s-au strambat stalpii fatza (cei care tin parbrizul), lucru care pune mari semne de intrebare referioare la siguranta sa (e asemanator cu Cielo aka o masina de 20 de ani).


PS: nu-i rau ca visezi la Porsh si Fierari, dar afla ca mai exista si alte masini sportive, care le dau mucu. Cum ar fi un Logan dragster )
sa-ti dau numarul unei cunostiinte d-ale mele cu motor de 1,7 diesel care si-a furat-o rau de la un mcv de 1,6.......
Catalyn is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -