Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care in opinia voastra este mai buna?
Audi 56 33.53%
BMW 111 66.47%
Voters: 167. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 01-06-08, 14:03   #16
frodo92

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6
Default Re: General - AUDI vs BMW -

E primul meu post pe acest forum, pana acum am fost doar cititor, asa ca Va salut calduros pe toti!
Am citit multe topicuri pe aici despre foarte multe marci de masini si mie tot audi mi se par cele mai bune avand in vedere raportul pret/calitate. De bmw nu stiu mai nimic, pot spune decat ca imi plac unele modele mai noute..(dupa 03-04 sa zicem). Cine ma poate lamuri si pe mine cu niste chestii? si anume:
-care e cel mai fiabil dintre bmw, audi si alte masini ?
-la performante care sta mai bine? la masinile cu motoare mai mici, nu la cele de top
-consumul cum e la audi/bmw ?
-la comfort ce marci exceleaza?

Ar mai fi multe de intrebat dar nu imi amintesc acum..V-as ruga, daca se poate sa imi spuneti si mie niste modele de masini, an mai bun, pret sa zicem pana in 13-14 mii euro sh, motor 150-200cp, sa aiba un interior cat mai modern.. Poate nu m-am exprimat prea bine dar...sunt incepator, nu stiu exact ce vreau.. In concluzie nu vreau o masina sa ma dau mare, vreau ceva care sa-mi placa, nu vreau cerculetze, etc, cel putin la inceput. Astept orice sfat din partea dvs si multumesc anticipat!
frodo92 is offline  
Old 01-06-08, 17:21   #17
MARI_NSL

Stage 5
 
MARI_NSL's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5,097
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[BMW]
[VW]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

bmw power
e30rullz
MARI_NSL is offline  
Old 01-06-08, 20:21   #18
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

argumenteaza
zGb is offline  
Old 01-06-08, 21:09   #19
frodo92

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
argumenteaza
asa ziceam si eu... sunt satul de raspunsuri dinastea... Vreau argumente
frodo92 is offline  
Old 01-06-08, 21:24   #20
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by MARI_NSL View Post
bmw power
e30rullz
Asta e un post de moderator????
Nu e primul de genul asta dar totusi....

Si ca sa nu fiu chiar offtopic pot aduce in discutie designul exterior???
bineinteles ca aici depinde foarte mult de parerea si gusturile fiecaruia.
Dar daca BMW e in fata la mecanica cu noile propulsoare biturbo diesel si benzina si cu rwd la toate modelele (unde audi recunosc ca are un - la capitolul fun2 drive) la capitolul design exterior de la intrarea pe liniile de asamblare a designului bangle bmw si-a pierdut multi fani.
la toate capitolele exceptand x5 vs Q7 unde mie personal mi se pare mai aratos un X5.
Dar luand: A8/S8 vs serie 7 (apropo, nu exista un M7)
Serie 1 vs A3/S3 ( apropo nu exista un M la aceasta clasa)
R8 vs ???????
A5/S5 vs serie 6 (aici sa zicem ca exista un oarecare echilibru desi M6 tehnic vb e peste S6)

Are rost sa aduc in discutie monstruozitatea numita X6????
Si aici nu este numai parerea mea ci a unor jrnalisti care editeaza o revista numita Top Gear.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline  
Old 01-06-08, 22:36   #21
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Dl BLUEY las-o naibi cu R8,nu-l aduce in discutie e un Lamborghini in proportie de 80%.Audi nu prea are merit in realizarea acestui model.Audi este o firma care a incercat intotdeauna sa-i ajunga pe Mercedes si BMW.Dupa mine,exeptand Mercedes-ul,BMW e in fruntea listei.Sunetul unui BMW e inconfundabil,pur si simplu iti face pielea de gaina cand il auzi.
raduku is offline  
Old 01-06-08, 23:48   #22
frodo92

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Niste masini fiabile si aratoase, cu putere relativ maricica (sa zicem 150-200cp), pret pana in 13.000 - 14.000 euro ce recomandati? Audi, Bmw sau altele?
frodo92 is offline  
Old 02-06-08, 01:00   #23
claud1u_BDT

Stage 4
 
claud1u_BDT's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 181
Member of:
[RENAULT]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by Cosmin* View Post
bmw...cu un bmw poti face si cercuri (e30 e36) dar te poti da si pe 402m... si daca inculudem mercedesul ar fi alegera mea ptr lux,doar atat..cu toate ca nici un 745 sau cva asemanator nu e urat. Si totusi mai este aceea vorba..."sunt 3 marci in lumea asta, mercedes, bmw si altele"
frate nu uita japonezi..
claud1u_BDT is offline  
Old 02-06-08, 01:03   #24
claud1u_BDT

Stage 4
 
claud1u_BDT's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 181
Member of:
[RENAULT]
Wink Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Serie 1 vs A3/S3 ( apropo nu exista un M la aceasta clasa)

Are rost sa aduc in discutie monstruozitatea numita X6????
Si aici nu este numai parerea mea ci a unor jrnalisti care editeaza o revista numita Top Gear.
da mah exista si M 1
claud1u_BDT is offline  
Old 02-06-08, 01:06   #25
claud1u_BDT

Stage 4
 
claud1u_BDT's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 181
Member of:
[RENAULT]
Question Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by MARI_NSL View Post
bmw power
bmw e30rullz
hai ca il argumentez eo... bmw a fost din totdeauna o masina fumoasa mai ales seria 3 si seria 5 (nu bag seria 8 ) si plus am vazut super multe e30, e 36 dar s3 prea putine cea ce rezulta ca bmw este mult mai curtata de populatie si .. o masina sooper
__________________
claud1u_BDT is offline  
Old 02-06-08, 01:11   #26
claud1u_BDT

Stage 4
 
claud1u_BDT's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 181
Member of:
[RENAULT]
Cool Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by Skillzu View Post
Oricat nu imi place sa recunosc...Mercedes a ajuns undeva peste...e in clasa lui...nu mai are concurent....deci versus-ul ramane intre bmw si audi (nu m-am documentat dar din cate stiam,pana acum bmw a fost intotdeauna peste audi la modul overall.)

In alta ordine de idei...astept cu interes o parere expusa asa cum trebuie!

ps:Eu personal sunt din categoria: Ne plac masinile Audi...dar alegem intotdeauna BMW...prietenii stiu de ce!
Quote:
Originally Posted by zGb View Post
aia o fi vorba ta...ca vorba e mercedes si restul...ce posturi infantile pe aici...o sa scriu si eu cu alta ocazie ca imi plac ambele marci foarte mult
mercedesul se incadreaza in mare parte la limuzine dar bmw si audi sport apropo ce SUV mai are audi??
claud1u_BDT is offline  
Old 02-06-08, 07:59   #27
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
Dl BLUEY las-o naibi cu R8,nu-l aduce in discutie e un Lamborghini in proportie de 80%.Audi nu prea are merit in realizarea acestui model.Audi este o firma care a incercat intotdeauna sa-i ajunga pe Mercedes si BMW.Dupa mine,exeptand Mercedes-ul,BMW e in fruntea listei.Sunetul unui BMW e inconfundabil,pur si simplu iti face pielea de gaina cand il auzi.
Esti sigur pe ceea ce spui?
Mda poate Lamborghini a cumparat Audi si calitatea Audi de asamblare a crescut dupa aceasta cumparare nuuuu???
Quote:
Originally Posted by claud1u_BDT View Post
da mah exista si M 1
Exact asta a fost si motivul pentru care am spus ca " nu exista M la seria 1" pentru ca nu exista.
Acel M1 era o alta masina.
Quote:
Originally Posted by claud1u_BDT View Post
hai ca il argumentez eo... bmw a fost din totdeauna o masina fumoasa mai ales seria 3 si seria 5 (nu bag seria 8 ) si plus am vazut super multe e30, e 36 dar s3 prea putine cea ce rezulta ca bmw este mult mai curtata de populatie si .. o masina sooper
De cand o masina "curtata de populatie" este un motiv de lauda??
Cred ca asta e unul din motivele pentru care nu prea imi place ideea de BMW.Toti copii stiu doar "BMW rulzz", toate spaimele de femei nu stiu decat BMW rosu, toti cocalarii nu stiu decat X5.
Pacat de tehnologia bagata in aceste masini.
bluey is offline  
Old 02-06-08, 09:40   #28
B_84_RIP
BMW Driver

Stage 5
 
B_84_RIP's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 367
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Salut....in primul rand vreau sa spun ca toata lumea stie ca audi e sub bmw ....si referitor la calitatea din interior si la performante si la tot ce vrei.......acest lucru se vede prima data la pret(pretul de nou)daca faci un sondaj si configurezi doua masini identic iti dai seama ca bmw-ul e mai scump....din asta rezulta ca e un pic mai sus decat audi....referitor la cum se conduce....sincer audi e mai usor de condus (zilnic in trafic)si e o masina mai de familie ..mai normala..bmw-ul e o masina care iti ofera multa satisfactie in condus dar pe partea cealalta daca nu sti sa o controlezi...te da (cu curu) de perete fara sa-ti dai seama
asta e parerea mea....
B_84_RIP is offline  
Old 02-06-08, 09:57   #29
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: General - AUDI vs BMW -

Parerea mea e ca niciodata n-o sa se termine bataia intre cele doua firme si intre fanii lor. Fiecare vine cu fel si fel de argumente si pana la urma se ajunge la expresia "gusturile nu se discuta". Fanii Audi n-o sa-i convinga pe fanii Bmw ca prima e mai buna si nici cei Bmw ca firma lor preferata e mai buna.
Eu prefer Audi pentru ca mi se pare o masina mult mai bine facuta si e si marca mea preferata de cand eram mic...de pe la quattro si S2.
In general BMW-urile mi se par mai neindemanatice si design-ul lor e cel putin discutabil de la primul model de seria 7 creat de Bangle. Dintre cele mai recente mi se par mai ok E60 si E92...in rest cam totul e praf(din nou..asta e parerea mea).
__________________

Anyway....Chernobyl....here i come...I love Chernobyl!!!
SHOGUN-A8 is offline  
Old 02-06-08, 10:07   #30
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: General - AUDI vs BMW -

De cand o masina "curtata de populatie" este un motiv de lauda??
Cred ca asta e unul din motivele pentru care nu prea imi place ideea de BMW.Toti copii stiu doar "BMW rulzz", toate spaimele de femei nu stiu decat BMW rosu, toti cocalarii nu stiu decat X5.
Pacat de tehnologia bagata in aceste masini.[/QUOTE]

subscriu
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~
robertinho is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -