Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Castigatoarea ?
BMW M3 Sedan 415 55.85%
Lexus IS-F 328 44.15%
Voters: 743. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-08, 13:21   #136
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Stii cand o sa ma lamuresc eu ce marca buna e bmw? cand voi vedea un model de-al lor castigand Car Of The Year (ca WV, Mercedes si Audi au castigat deja), sau cand un model de-al lor va castiga WRC.
da,chiar ii compatimesc pe cei care au masini economice: toyota yaris corolla avensis...inseamna ca au alte pasiuni decat masinile sau nu-si permit sau nu au curaj sa-si ia o alta masina (gen bmw de exemplu)

car of the year e un titlu pentru masini de duzina, ar fi dezonorant pt un producator ca bmw, sau mertz sau chiar lexus sa-l castige. v10bmw a castigat parca 2 ani la rand engine of the year.

poate vrei ca si ferrari sa castige in raliuri ca sa fie masina sport. bmw castiga in f1, wtcc...si istorie fac si ursii de pe strazi din zilele noastre cu care poti face drift, cerculetze, liniutze...

uite un argument: pe m3 asta nou bmw a avut curaj sa puna cutie manuala, sa schimbi cand vrea muschiu tau
alin is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 13:27   #137
Robert19

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default

hmmm....deja a castigat motorul de 3000 biturbo de pe noul seria 3 .http://www.ukintpress.com/engineofth...ew.html.Lasand asta la o parte.Legat de afirmatiile tale despre consola centrala...climatronic etc....totul tine de gusturi!!Iar partea cu "anost pentru ca acea consola ce incadreaza schimbatorul de viteze a fost neschimbata 20 si ceva de ani." e la fel vroba de gust!Daca incerci sa faci abstractie de ce s-a discutat pana acum gandeste-te ca acea consola centrala inseamna ca a adus ceva profit timp de 20 de ani, de nu o schimba??Este gresit ca se merge pe ideea consecventei si a clientilor care apreciaza altceva decat formele interioare ale lui AUDI A5 sau a bordului colorat a Vw-lui??Inseamna ca aici avem prioritati diferite in a alege o masina si nu motive obiective.Prioritati ca sunetul butoanelor(AUDI),motoare hibride(Lexus),fiabile si sa mergi "pe gratis"(Toyota) exemple de raliuri WRC etc etc....care pentru tine sunt litere de lege,pentru mine nu valoreaza nimic!Daca e vorba de prioritati,pentru mine litera de lege este pozitia mea lipita de sasiu din scaunul BMW-ului meu,stabilitatea pe care o are, iesirea din curbe si nu in ultimul rand,simplitatea si ergonomicitatea bordului care are toate comenzile la indemana.Asta ce inseamna acum,ca trebuie sa le spun posesorilor de Toyota toate aceste asa zise "atuuri" ale BMW-ului meu ca sa le demonstrez ca masina mea e mai tare??Poate pt ei alte lucruri sunt importante in algerea masinii,nu tractiunea spate,bordu anost si altele...Apropo...clumatronic exista pe BMW cam din 93 daca nu ma insel(si pe atunci nu prea exista navi pe masini )
Alta chestie care ar trebui sa-ti imprime un anumit respect pt BMW in ciuda celor zise de tine la adresa lor...gen interior urat etc...De ce nu s-au apucat si ei sa faca motoare turbo ca sa se bata de la egal la egal cu concurenta,si au ales sa mearga pe ideea motorului aspirat?(cu toate ca daca ar fi facut asta banuiesc ca esti obiectiv si iti dai seama ca acum nici nu mai avea rost topicu' asta).Iti spun eu de ce...pt acelasi fapt pt care nu au schimbat nici bordu,nici schimbatoru de viteze,nici suruburile accesoriilor din masina si din exteriorul ei!!Deci inca o data te intreb.Este gresit ca nu merg in "trend" si isi pastreaza un respect de sine pe care multi producatori nu il mai au in ziua de azi??Este de condamnat asta???Tu porti blugi conici si tricouri roz??EU nu port pt ca nu imi plac,si in cazu asta, nu as purta doar ca sa fiu ca ceilalti!Numai bine.

Inca o chestie.Daca ai putin timp liber uitate putin pe site-u de mai jos la fiecare categorie si ai sa vezi ca in afara de categoria hibrid, nicaieri bmw nu sub este toyota(lexus) in clasamentele acelea.Asta ce denota?Aaa stiu acum o sa spui ca acele clasamente sunt masluite...E f usor sa spui chestia asta cand esti indragostit de o anumita marca dar mai trebuie sa te privesti si in ce postura te pui cand blamezi o marca care are cam toate premiile la categoria performanta,ca lumea mai cunoaste,se mai uita pe ici pe colo si lucrurile nu stau chiar asa cum zici tu.Numai bine
acesta e siteu http://www.ukintpress.com/engineofth...egories04.html

Aa si inca o chestie ca tot ne spui de fiabilitate.Pe acel site la categoria 2.0-2.5 este castigator tot un motor BMW.Ei bine trebuie sa sti ca acel motor echipeaza automobilele BMW inca din 1990 si pana astazi.Facand abstractie ca esti fan Toyota-Lexus fi, obiectiv si spune ce rezulta din asta?Nu imi zice ca nu au fost in stare sa faca altu ca vor rade si copii de tine,vazand ca a luat premiu la categoria sa,ATENTIE,in 2007.Deci?Bafta

Last edited by aleks; 11-04-08 at 15:51.
Robert19 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 14:15   #138
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default

https://www.youtube.com/watch?v=oC262QAT96U

din punctul meu de vedere aceasta discutie nu-si are locul.

a,da...si: https://www.youtube.com/watch?v=Wz0V_Z1v3Ps

ca sa citez commentul unui viewer: "BMW-crap for idiots"

a, si uitasem: nu port tricou roz si blugi conici
BMW face motoare diesel in colaborare cu PSA (ca n-au fost in stare sa faca singuri), iar motoarele pe benzina de pe mini si seria 1 sunt facute de (ghici) Toyota.
Asa ca scutiti-ma cu expresii gen "bmw - etalon", ca nu e cazul.

Last edited by aleks; 11-04-08 at 15:53. Reason: merged...
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 17:15   #139
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
a, si uitasem: nu port tricou roz si blugi conici
BMW face motoare diesel in colaborare cu PSA (ca n-au fost in stare sa faca singuri), iar motoarele pe benzina de pe mini si seria 1 sunt facute de (ghici) Toyota.
Asa ca scutiti-ma cu expresii gen "bmw - etalon", ca nu e cazul.

Esti complet pe dinafara!!!

1)Parteneriatul germano-francez, BMW- PSA(Peugeot si Citroen) a luat sfarsit iar in urma acestui parteneriat nu au realizat decat motoarele de 1.6 litri de pe peugeot 207 si Mini.Raspunsul celor de la PSA a fost aceala ca acest motor este foarte costisitor de produs, pretul mare fiind un element decisiv in cresterea costului de achizitie al unui Peugeot 207. Deci aceste motoare au fost facute de BMW si cumparate de catre PSA(in asta consta parteneriatul-nici macar nu au fost facute impreuna)

2) Motoarele de pe seria 1(exeptand 116i) sunt aceleasi de pe seriile 3 resp 5 vezi N52/B30 ,N46,etc dc. stii ce inseamna,iar aceste motoare sunt facute de BMW 100%,motoare cu care BMW a castigat atatia ani la rand premii la "Engine of the year"!

N-am crezut ca am sa citesc vreodata asa ceva!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 18:35   #140
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by alin View Post
car of the year e un titlu pentru masini de duzina, ar fi dezonorant pt un producator ca bmw, sau mertz sau chiar lexus sa-l castige.
chiar crezi ce scrii tu acolo?!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 19:29   #141
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by yoda View Post
chiar crezi ce scrii tu acolo?!
pe bune cred. intra pe linkul asta si sa vezi ce de petarde gasesti. nici o masina sport.sau poate sunt pentru altii....

http://www.caroftheyear.org/pages/Previous.htm#1993
alin is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 19:34   #142
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
confort imbinat cu sportivitateo sa exagerez un pic lucrurile ca sa vezi ce punct de vedere am eu

ai de ales:un bmw cu dotarile unei dacii berline cu 0-100 in 4 secunde si timp pe nurburgring de 1 minut
un merc cu dotarile reale(navi/bixenon/clima pe 10 zone etc) cu 0-100 4.2 secunde(de fapt c63 e mai rapid in linie dreapta da decat bmw ...) si timp pe nurb. de 1 minut si 2 secunde...

acum ce ai prefera?sportivitate ca sportivitate dar merita sa sacrifici 1% din ea pt un confort superior materiale/finisari interioare mai bune(pana una alta tot timpul petrecut e in interior),un motor mai potrivit pt condusul zilnic decat cel de turatie mare de la bmw si multe altele!pana una alta nu o sa conduci masina aia la limitele ei asa ca nu stiu cum te influenteaza un 'caracter' cu diferente mici la capitolul sportivitate...si nu uitati ca masinilea astea au la baza limuzine din clasa medie care sunt facute pt confort/lux ele fiind versiunile sportive,asa ca luxul/confortul ar trebui sa aiba un cuvant greu de spus!nu sunt race caruri unde ai renunta si la scaun pt o miime de secunda pe circuit...nu uitati din ce au fost derivate...
Inteleg ca le exagerezi,dar nici chiar in halul asta!!! sa compari interiorul unui M3 cu cel al unei dacii
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	M3-interieur.jpg
Views:	101
Size:	60.7 KB
ID:	469975  
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 19:40   #143
Robert19

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
a, si uitasem: nu port tricou roz si blugi conici
BMW face motoare diesel in colaborare cu PSA (ca n-au fost in stare sa faca singuri), iar motoarele pe benzina de pe mini si seria 1 sunt facute de (ghici) Toyota.
Asa ca scutiti-ma cu expresii gen "bmw - etalon", ca nu e cazul.
Scuza-ma dar ma asteptam ca la cei 22 de ani ai tai sa fi putin obiectiv, nu sa privesti precum calu' cand vine vorba de altceva decat ce alegi tu(Toyota).Putin mai multa maturitate.Te-ai uitat la toate acele categorii de pe respectivul site?Pt ca daca le-ai citit si te-ai uitat si pe clasamente la cate categorii are BMW premii si nu doar la motorizarile motorina de care tot te legi tu,inseamna ca ai o problema grava si cine citeste pe aici probabil ca nu va mai intra in discutie cu tine..Imi vine aiurea sa scriu eu aici clasamentele pt ca totusi ma gandesc ca au ramas pe acest topic oamenii informati si cu oarecare demnitate incat sa recunoasca niste premii acordate nu de un neica nimeni
Cat despre linkurile cu acele masini de drag....ce sa zic...inca o data imi dai dovada ca ai o minte de copil de 15 ani,nu accepti altceva decat Toyota sau esti chiar vreun dealer de-al lor.
Robert19 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 19:54   #144
Robert19

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Inteleg ca le exagerezi,dar nici chiar in halul asta!!! sa compari interiorul unui M3 cu cel al unei dacii
Chestii ca cel pe care l-a zis el nici macar nu sunt demne de o replica dar daramite de poze incat sa-l convingi pe el ceva ce nici macar nu concepe,cum ar fi ca BMW BATE TOYOTA cam la toate capitolele pe care el le-a sustinut sus si tare cu argumente mai mult decat subiective.Numai bine tuturor
Robert19 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 19:59   #145
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by alin View Post
pe bune cred. intra pe linkul asta si sa vezi ce de petarde gasesti. nici o masina sport.sau poate sunt pentru altii....

http://www.caroftheyear.org/pages/Previous.htm#1993

scuze, am gasit...acum 30ani, in 1978, a castigat porsche 928
alin is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 20:01   #146
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by alin View Post
pe bune cred. intra pe linkul asta si sa vezi ce de petarde gasesti. nici o masina sport.sau poate sunt pentru altii....

http://www.caroftheyear.org/pages/Previous.htm#1993
eu zic sa lasi siteu' ala si sa intri aici: http://www.wcoty.com/
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 20:31   #147
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
eu zic sa lasi siteu' ala si sa intri aici: http://www.wcoty.com/
am intrat, reunosc ca de astia nu stiam ;sunt masini mai serioase aici, dar nu au arhiva decat din 2005.
alin is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 22:06   #148
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Robert19 View Post
Chestii ca cel pe care l-a zis el nici macar nu sunt demne de o replica dar daramite de poze incat sa-l convingi pe el ceva ce nici macar nu concepe,cum ar fi ca BMW BATE TOYOTA cam la toate capitolele pe care el le-a sustinut sus si tare cu argumente mai mult decat subiective.Numai bine tuturor
Prietene, eu n-o sa am cert cu tine (cu nimeni dealtfel) pentru 2 marci de masini, dar s-o luam logic:
BMW n-are nici un fel de istorie in cursele auto, Toyota are destula. M3 asta NU e cea mai puternica/rapida din clasa ei.
Toyota este superioara BMW la fiabilitate, calitate, design, vanzari.
Spune-mi, da` asa mai pentru prosti, sa inteleg si eu: ce mare scula e BMW asta? daca la drag e facuta muci de Corolla XRS DE UZINA!!!! ? Cum spuma marii sustii ca e peste IS-F, daca nu e in stare sa bata Corolla?

Last edited by ionut_cluj; 02-03-08 at 22:11.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 22:34   #149
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Prietene, eu n-o sa am cert cu tine (cu nimeni dealtfel) pentru 2 marci de masini, dar s-o luam logic:
BMW n-are nici un fel de istorie in cursele auto, Toyota are destula. M3 asta NU e cea mai puternica/rapida din clasa ei.
ai zis-o! ))

De m3 e30 ai auzit? de M1 Procar ai auzit? 3.0 CSL iti spune ceva??

ps: vezi primele minute: https://www.youtube.com/watch?v=ZBELGafbQgM
__________________
E36 325i
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 22:50   #150
Robert19

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Prietene, eu n-o sa am cert cu tine (cu nimeni dealtfel) pentru 2 marci de masini, dar s-o luam logic:
BMW n-are nici un fel de istorie in cursele auto, Toyota are destula. M3 asta NU e cea mai puternica/rapida din clasa ei.
Toyota este superioara BMW la fiabilitate, calitate, design, vanzari.
Spune-mi, da` asa mai pentru prosti, sa inteleg si eu: ce mare scula e BMW asta? daca la drag e facuta muci de Corolla XRS DE UZINA!!!! ? Cum spuma marii sustii ca e peste IS-F, daca nu e in stare sa bata Corolla?
Prietene hai sa-ti zic ceva,ca vad ca degeaba vb cu tine ca nu prea esti om de discutat,de purtat o discutie cu argumente pro si contra.(argumente pe care sa le si accepti cand iti aduc dovezi clare)Mai lasa-ma frate cu fiabilitatea ta Toyota ca m-ai innebunit!Ca ce e fiabila daca in niciun clasament pe care ti l-am dat nu e in fata la BMW(in afara de hibrid)????Ca si calitate ia spune-mi!Despre ce calitate vb???Calitatea clientilor ambelor marci??Da aici recunosc ca BMW are o pb in Rromania dar asta nu inseamna ca trebuie sa cataloghezi marca asta din cauza clientilor.Design???Iar incepem cu designu???Tu nu ai citit ce-am scris??Sau acum vb despre designu exterior??Daca da,atunci spune-mi o masina facuta de Toyota care poate concura cu BMW eventual fa si un pool sa te linistesti.Iar la vanzari???Nu e normal ca Toyota sa fie in fata tinand cont ca masinile care alcatuiesc topul vanzarilor Toyota sunt masini diesel care caonsuma f putin??Despre ce vb aici??Tu nu vezi ca vb numai in balarii??Cate Lexus IS-F s-au vandut pana in momentul de fata si cate m3-uri??De fapt aici nu prea se poate spune inca concret.In sfarsit...noi despre asta vorbim aici!Nu ma lua cu vanzari Toyota si vanzari BMW pt ca aici esti constient(sau nu dupa cate vad)ca sunt 2 segmente diferite.
Iar despre cursele auto,in imaginatia ta cursele auto se rezuma doar la ce are palmares Toyota??In cursele astea ale tale nu intra si Formula 1 daca tot insisti pe cursele astea??
Acestea fiind spuse eu incetez sa-ti mai raspund la vreun reply pt simplul fapt ca imi pari a fi un tanar cu idei putine si fixe(si preconcepute).Numai bine.Salut
Robert19 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -