Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Castigatoarea ?
BMW M3 Sedan 415 55.85%
Lexus IS-F 328 44.15%
Voters: 743. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-08, 19:11   #76
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Ionut, da-mi si mie pe privat te rog link-ul cu, cine concepe motoare diesel Bmw.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 19:38   #77
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Cred ca Isuzu care a fost cumparat de Toyota care a mai cumparat si Fuji care detine Subaru ( asta stiam eu, poate ma insel )
Poate le trece prin cap un hibrid cu tractiune integrala
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 19:41   #78
GolfuletzS
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
GolfuletzS's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 5,385
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

cred ca era mai indicat o comparatie si cu RS4

intre astea 2 BMW am mers cu nou m3... si e pur si simplu genial
GolfuletzS is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 22:32   #79
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Lexus insa am inteles ca e in jur de 40 de mii de euro, M3 e 68...deci inca un vot pentru Lexus...e mai de-a noastra .Tinand cont ca e in zona M3-ului de performante, diferenta mare la pret o face mai de dorit.

Last edited by carutasu; 05-02-08 at 22:34.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 00:09   #80
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Intrebare!: De ce este vitezometrul gradat pana la 300km/h(180mph) din moment ce lexus afirma ca vit. max. este de 322? ...nu de alta dar ma duce cu gandul la cei "322" de corupti din parlament!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 00:37   #81
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

pe site-ul oficial spune ca viteza maxima e 170 mph
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 01:16   #82
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
cu designul de la seria 7 de acu cativa ani, considerat pe drept cel mai urat bmw, poate X6 il depaseste. Electrica sub orice critica.
cat despre motoare, cauta pe net cine concepe motoarele diesel pt BMW, o sa ramai socat.

sti ce se va intampla cand va aparea x6 la noi pe strazi ? posesori de q7 o sa isi vanda masinile...nu neaparat pt. ca e mai bun si inovator x6 (efficient dynamics..bla bla..) ...pt. ca e cool si e nou si se poarta...si asta inseamna bmw in general...moda....
ziceti de designul de la seria 7 ? sunteti Giugiaro bag de seama ? sunteti prea doxati pt. aceasta masina ? sau ce ? ....daca imi zice un designer adevarat cu doctorate in domeniu ca e naspa masina am sa il cred...dar cand vine o gloata de oameni manipulata de diferiti factori nu tind sa cred.... psihologia afacerilor e mult prea complicata pt. noi oameni de rand care am fost manipulati sa facem astfel de tabere si dezbateri ...colosii industiali fac bani si noi ne agitam pe forumuri aiurea....pt. ce ? facem reclama gratis si multe altele ...ce sa zic....BMW mi-o pus ieri 2 paini pe masa ca i-am favorizat
...cer scuze la moderatori pt. ca am deviat de thread .
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 01:26   #83
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Masinile astea doua sunt diferite ca de la cer la Pamant asa ca nu cred ca e greu pentru nimeni sa aleaga (d.p.d.v. al design'ului) cat despre performante... ma abtin, oricum nu se compara una cu alta diferente prea mari. Vot evident bavareza.
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 01:35   #84
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by lrazvani View Post
sti ce se va intampla cand va aparea x6 la noi pe strazi ? posesori de q7 o sa isi vanda masinile...nu neaparat pt. ca e mai bun si inovator x6 (efficient dynamics..bla bla..) ...pt. ca e cool si e nou si se poarta...si asta inseamna bmw in general...moda....
ziceti de designul de la seria 7 ? sunteti Giugiaro bag de seama ? sunteti prea doxati pt. aceasta masina ? sau ce ? ....daca imi zice un designer adevarat cu doctorate in domeniu ca e naspa masina am sa il cred...dar cand vine o gloata de oameni manipulata de diferiti factori nu tind sa cred.... psihologia afacerilor e mult prea complicata pt. noi oameni de rand care am fost manipulati sa facem astfel de tabere si dezbateri ...colosii industiali fac bani si noi ne agitam pe forumuri aiurea....pt. ce ? facem reclama gratis si multe altele ...ce sa zic....BMW mi-o pus ieri 2 paini pe masa ca i-am favorizat
...cer scuze la moderatori pt. ca am deviat de thread .
nu vreau sa prelungesc off-topicul, dar...
Din moment ce nu numai Giugiaro este sofer si cumparator de masini, da, imi permit sa zic ca e urata. Nici 7 doctorate nu te pot face sa-ti placa o chestie, e vorba de simtul estetic care poate fi dezvoltat...dar daca nu-ti place, nu-ti place si gata. la 25.000 cat costa o seria 7 din 2004, sa zicem, as alege altceva(Lancia Thesis, Toyota Camry, poate un Lexus etc.).
In rest, perfect de acord cu tine.

p.s. ce ai votat?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 01:41   #85
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

BMW ? ..dc ? ...ca nu e Lexus, d'aia
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 09:31   #86
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
nu vreau sa prelungesc off-topicul, dar...
Din moment ce nu numai Giugiaro este sofer si cumparator de masini, da, imi permit sa zic ca e urata. Nici 7 doctorate nu te pot face sa-ti placa o chestie, e vorba de simtul estetic care poate fi dezvoltat...dar daca nu-ti place, nu-ti place si gata. la 25.000 cat costa o seria 7 din 2004, sa zicem, as alege altceva(Lancia Thesis, Toyota Camry, poate un Lexus etc.).
In rest, perfect de acord cu tine.

p.s. ce ai votat?
Am votat m3 pt. ca cred ca e mai bun...la m3-ul asta i-au dat fitze pt. pretentiosi ...si nu cred ca cu ultimu model o sa isi piarda clientela in fata la lexus....o prezentare video mi-ar tihni mai mult la comparatia asta ....lexus e foarte frumos si are niste finisaje ...dar eu zic ca tot m3 castiga cand aduni toate bucatelele ....eu defapt am votat mai mult pt. m3 varianta coupe....de sedan am indoielile mele dar asta e .
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 19:36   #87
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default

Quote:
Originally Posted by aXeL.ZeY View Post
Masinile astea doua sunt diferite ca de la cer la Pamant asa ca nu cred ca e greu pentru nimeni sa aleaga (d.p.d.v. al design'ului) cat despre performante... ma abtin, oricum nu se compara una cu alta diferente prea mari. Vot evident bavareza.
din datele tehnice nu se poate spune ca pur si simplu nu s-ar compara la performante, M3 ar putea avea timpi mai buni pe un circuit (nu am auzit inca de teste cu Lexus), dar 4.9s demaraj si 170MPH sau cat o fi oficial (deci ~ 272km/h....se aude ca si asta ar fi limitata electronic) nu sunt performante cu care sa nu se poata compara cu M3.Per ansamblu, da, BMW-ul poate fi mult superior, dar si peste 20k de euro diferenta de pret sunt bani.Pe urma mie personal uite mi-e greu sa aleg dpdv design, nu pot spune ca M3 imi place mai mult.Cel putin sedanul, coupe-ul e mult mai shic.

Quote:
Originally Posted by B 68 VLD View Post
Ionut, da-mi si mie pe privat te rog link-ul cu, cine concepe motoare diesel Bmw.

Pai de ce pe privat si nu se poate si aici? ... e secret?

Last edited by aleks; 11-04-08 at 14:03. Reason: merged...
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 13:36   #88
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Pentru noi muritorii de rand BMW M3 este ceva de vis extraordinar dar o pers care are 70000euro e cel putin nebuna sa aleaga M3 nu are absolut nimic specaculos singurul lucru care te atrage este sigla M in rest nimic. Daca as avea bani nu as cumpara M3 nici sa ma roage cei de la BMW.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 15:43   #89
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Am ales si eu M3-ul , nu doar performantele sunt importante din punctul meu de vedere , ci si imaginea masinii..., feelingul pe care ti-l da.
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-08, 23:52   #90
Razvan-CT

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 631
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

aleg LEXUS.. pentru ca nu imi place de nici o culoare cum arata m3-ul sedan.. spatele ala e oribil..
Razvan-CT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -