Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Castigatoarea ?
BMW M3 Sedan 415 55.85%
Lexus IS-F 328 44.15%
Voters: 743. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-08, 23:13   #151
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Robert19 View Post
Prietene hai sa-ti zic ceva,ca vad ca degeaba vb cu tine ca nu prea esti om de discutat,de purtat o discutie cu argumente pro si contra.(argumente pe care sa le si accepti cand iti aduc dovezi clare)Mai lasa-ma frate cu fiabilitatea ta Toyota ca m-ai innebunit!Ca ce e fiabila daca in niciun clasament pe care ti l-am dat nu e in fata la BMW(in afara de hibrid)????Ca si calitate ia spune-mi!Despre ce calitate vb???Calitatea clientilor ambelor marci??Da aici recunosc ca BMW are o pb in Rromania dar asta nu inseamna ca trebuie sa cataloghezi marca asta din cauza clientilor.Design???Iar incepem cu designu???Tu nu ai citit ce-am scris??Sau acum vb despre designu exterior??Daca da,atunci spune-mi o masina facuta de Toyota care poate concura cu BMW eventual fa si un pool sa te linistesti.Iar la vanzari???Nu e normal ca Toyota sa fie in fata tinand cont ca masinile care alcatuiesc topul vanzarilor Toyota sunt masini diesel care caonsuma f putin??Despre ce vb aici??Tu nu vezi ca vb numai in balarii??Cate Lexus IS-F s-au vandut pana in momentul de fata si cate m3-uri??De fapt aici nu prea se poate spune inca concret.In sfarsit...noi despre asta vorbim aici!Nu ma lua cu vanzari Toyota si vanzari BMW pt ca aici esti constient(sau nu dupa cate vad)ca sunt 2 segmente diferite.
Iar despre cursele auto,in imaginatia ta cursele auto se rezuma doar la ce are palmares Toyota??In cursele astea ale tale nu intra si Formula 1 daca tot insisti pe cursele astea??
Acestea fiind spuse eu incetez sa-ti mai raspund la vreun reply pt simplul fapt ca imi pari a fi un tanar cu idei putine si fixe(si preconcepute).Numai bine.Salut
Ba tu esti chiar nebun???
Camry, Avalon, Celica, FJ, Auris, Yaris... si tu imi ceri sa compar la design cu bmw??? Tu vezi in 3 culori si nu stim noi???
Ce argumentele soarelui vrei ma in plus, daca m3 este sub corolla, o masina care este intr-o clasa inferioara lexusului???
Ce idei preconcepute tata, cand voi altceva inafara de bmw si audi n-aveti in cap? Vii tu sa-mi explici mie de masini sport? Lasa-ma bre cu jegurile astea nemtesti, uita-te la italieni si la japonezi sa vezi masini sport.
O sa ajungi la varsta la care vei intelege si singur chestiile astea.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 23:20   #152
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Eu nu inteleg ce va bateti atata capul cu omul asta . Tot el a zis cu inversunare pe un topic mai vechi ca Peugeot 407 2.0Hdi e mai rapid si mai stabil decat un E46 320d..
Omule se vede ca ai o fixatie pt. ca pe toate topicurile arunci cu noroi in masinile nemtesti. Am inteles ! nu iti plac.. lasa-ne pe noi sa ne bucuram de ele iar tu du-te la Peugeot si Toyota ..
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 00:04   #153
Robert19

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

CU treaba asta ti-ai dat arama pe fata rau de tot.Ai probleme grave de gandire tinere(asta daca nu cumva ai fost in vreun lagar de evrei de la auschwitz)
Camry este acea masina care seamana cu Mazda 6 si cu Mondeo nou?Aa nu,este acea masina care merge cu partea posterioara dupa ideea Carinei din '73.
PS: uite un BMW e60 si vezi ce inseamna arta pura
Ai putea vreodata sa compari acea Mazda 6,pardon Toyota Camry cu un BMW seria 5 e60??

Imi cer scuze detinatorilor si admiratorilor cu capul pe umeri ai brandului Toyota,dar baiatu asta e dus cu pluta rau de tot.Ceea ce am incercat eu sa-i spun este ca gusturile tin de fiecare individ in parte,nu ne place tuturor acea forma fluida a brandului Toyota,noua ne plac formele BMW,si nu cred ca e nimic gresit incat sa ne jigneasca acest baiat incercand sa ne bage noua in cap filozofia lui limitata.Numai bine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Toyota Camry.jpg
Views:	73
Size:	57.9 KB
ID:	470249   Click image for larger version

Name:	mazda-6-driving.jpg
Views:	64
Size:	55.5 KB
ID:	470250   Click image for larger version

Name:	ford_mondeo_18_06_07.jpg
Views:	65
Size:	33.7 KB
ID:	470251  

Click image for larger version

Name:	ta12-2.jpg
Views:	85
Size:	60.1 KB
ID:	470252   Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	74
Size:	82.6 KB
ID:	470253   Click image for larger version

Name:	bmw-m5-e60-rear.jpg
Views:	109
Size:	55.7 KB
ID:	470254  

Robert19 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 00:36   #154
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Imi pare sincer rau sa vad asemenea mentalitati, aveam impresia ca cei care au dat de internet sunt putini mai deschisi la minte, dar vad ca glorificarea mediocritatii a devenit un sport national la romani.
Ma retrag din discutie, BMW rullz, restul sucks, probabil o sa le trimit un mail celor de la Toyota sa le cer sa se retraga din cursele auto si sa faca Corolla XRS si Lexus mai slabe, ca sa poate fi batute de marele BMW... ca vad ca voi in fata evidentei facei ochi patrati.
Va salut cu respect, imi cer scuze daca v-am jignit cu ceva, dar daca v-ati simtit jigniti ca v-am luat la misto marca preferata, atunci aveti o mare problema.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 03:23   #155
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

am BMW dar nu se compara cu Lexus, orice Lexus este peste BMW chiar si M.

Masina visurilor ( pt moment ) Gs 350 3.5 339 cp, negru cu piele neagra .


BMW-ul nu e inca acolo cu Lexus-ul . Lexus-ul e peste orice alta marca din lume ca dotari, ca pret, ca oferta, ca fiabilitate, ca design ... cand spui " am un lexus " se simte bunul gust, stilul ... pe cand ... daca zici " am un bmw " ... aa alt bmw .. pai mai sunt inca 200.000 de mii
Bmwaldo is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 08:31   #156
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by Robert19 View Post
CU treaba asta ti-ai dat arama pe fata rau de tot.Ai probleme grave de gandire tinere(asta daca nu cumva ai fost in vreun lagar de evrei de la auschwitz)
Camry este acea masina care seamana cu Mazda 6 si cu Mondeo nou?Aa nu,este acea masina care merge cu partea posterioara dupa ideea Carinei din '73.
PS: uite un BMW e60 si vezi ce inseamna arta pura
Ai putea vreodata sa compari acea Mazda 6,pardon Toyota Camry cu un BMW seria 5 e60??

Imi cer scuze detinatorilor si admiratorilor cu capul pe umeri ai brandului Toyota,dar baiatu asta e dus cu pluta rau de tot.Ceea ce am incercat eu sa-i spun este ca gusturile tin de fiecare individ in parte,nu ne place tuturor acea forma fluida a brandului Toyota,noua ne plac formele BMW,si nu cred ca e nimic gresit incat sa ne jigneasca acest baiat incercand sa ne bage noua in cap filozofia lui limitata.Numai bine.
bai "comparatorule" ia vezi si compara un seria 7 cu lexus ls 600 si vezi cu ce ramai...o gramada de plastice de 2 lei!citeste mai sus ce am scris ref la materialele dintr-un bmw si lasa prostiile!!!intre masinile nemtesti, personal sunt fun bmw dar cand intervin japoneze sau italiencele...nemtii raman de caruta...!
si nu mai vb tu de maturitate (20 ani) si lasa-i pe altii sa faca aprecieri de genul acesta!la cate masini ai condus....esti cam limitat!
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 22:38   #157
Robert19

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 220
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

pai te iau cu camry=mazda 6 prin prisma imaginii partii frontale,ca tot ai zis tu ca este atat de exclusivista si de "cu personalitate".
Pai vad ca acum ti-ai revenit tu pt ca pana acum spuneai Lexus, cea mai tare, iar altele erau niste "jeguri" ca sa te citez pe tine,iar acum spui "totul se rezuma la subiectivism, la care o simti tu mai "tare", Lexus sau BMW." .Eu nu cred ca am zis ca lexus sau alte masini care nu au calitatile bmwului sunt jeguri,ci pur si simplu sunt pentru oamenii cu alte prioritati.Dar deja am ajuns sa fim prea amici si nu da bine...Cel mai bine ar fi sa incheiem discutia pe un fond linistit ca dupaia iar stau cu tensiunea crescuta

Cat despre tuning ma abtin pt ca tuningu in viziunea unora zice sa faci ceva iesit din comun cu masina ta,sa faci lucruri excentrice cu ea.Sunt mirat sa vad premii de cel mai bun tuning castigat de niste masini care imi fac scarba,urmarind linia masinii cu accesoriile si kiturile care sunt pe ea.Dar asta e,e la fel ca in moda,castiga cel care are cel mai mult curaj sa faca lucruri excentrice.Numai bine.
Robert19 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-08, 18:58   #158
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by yoda View Post
1.esti putin confuz...omul nu e incepator, a avut multe masini, apreciaza f mult masinile, si NU se poarta brutal...asa ca nu vad prin ce mi-am dat singur raspunsul ?!
2.pai poate la varsta ta nu prea ai multi prieteni cu masini iar daca te vei interesa prin anume cercuri de oameni cu bani (peste 30 ani si cu mai multe masini la activ)vei fi surprins cate masini cu pretentii au mari probleme la cutia de viteze, motor, interior si exterior
3.de exemplu personal cred ca visezi sau poate esti la varsta la care inca mai crezi datele date de vreo fituica cu pretentii de revista.cand m5 va consuma ce spui tu acolo...o zbura porcul...asta ca sa fiu putin plastic!revino-ti un 2.0 turbo consuma 18-20 dar ditamai motorul acela?!?!

in fine fiecare cu opinia lui...una corecta si reala...alta visata probabil!

scuze daca am fost prea acid dar m-am saturat de povesti si marmote!

raspund asa greu ca nu am mai intrat pe acest post..
Pe acest forum sunt numai umflati in pene dastia ca tine care se cred de bani gata s au au prieteni de bani gata si daca esti intre ei te crezi si tu..
nu stau sa ti demonstrez tie cu toate ca as vrea...ce masini au prietenii mei pentru ca , chiar nu are rost..
iti spun sincer am mers cu multe masini multe le am condus multe nu..nu ai tu cum sa sti ce cunostinte am eu cu ce masini s au ce nivel de trai au..pentru ca nu ma cunosti..daca am 19 ani inseamna ca sunt un incepator in lumea auto? daca mi as scoate asta cu anii de la nickname cred ca "baietii"ca tine nu ar mai fi asa frustrati..
si ca sa revin la subiect..intreaba ti prietenii cat consuma un M5 V10 si dupaia vino si contrazice ma..

"cand m5 va consuma ce spui tu acolo...o zbura porcul...asta ca sa fiu putin plastic!revino-ti un 2.0 turbo consuma 18-20 dar ditamai motorul acela?!?!"

revino ti tu. cu cat masinile mai noi cu atat consumu mai mic poluarea mai mica etc..ca deaia evoluam..
de exemplu uitate la lexusu tau vezi ce consum are la motoru ala imens... consuma mai mult de 12 ? NU..
atentie nu confunda un motor de pe un 750i din 88 cu unu de pe unu din 2007.
__________________
BMW e46 ci
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 06:46   #159
Alexik

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 457
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

deci voi cred ca sunteti plictisiti inainte de toate...va certati pe un topic legat de M3 si Lexus IS-F despre BMW seria 7 si Lexus LS600...adevaru' e ca daca-mi iau asemenea masini ma mai si intereseaza consumu' la ele )

si personal am ales Lexus (am votat mai bine spus, ca de ales nu aleg nimic)

anyway, adevaru' e ca fanii bmw sufera la faze din astea ca stelistii la autogolurile lu' banel...

mai bine s-ar inchide toate topicurile astea...ca lumea nu-i destul de deschisa la minte incat sa fie obiectiva...sau macar pur si simplu deschisa la idei noi (precum Lexus-ul IS-F)...nu zic ca BMW-urile ar fi masini rele...dar asta nu inseamna ca japonezii fac lucruri proaste :P

respect.
Alexik is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 13:03   #160
Anka Blonda

Stage 3
 
Anka Blonda's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 118
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

lexus fara nici-un comentariu!!! bmw suck!!!
Anka Blonda is offline   Reply With Quote
Old 09-03-08, 22:31   #161
mitza mtb
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,849
Member of:
[4Rally]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Imi place mai mult designul de la Lexus
mitza mtb is offline   Reply With Quote
Old 12-03-08, 11:54   #162
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

bun deci la ce concluzie am ajuns pana la urma?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 11:10   #163
adi01

Stage 5
 
adi01's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 373
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

vad ca toti copii de aici ridica M3`u in sus si arunca cu pietre in LEXUS .. mai ales claubbmw92 !
claubbmw92 de ce esti tu asa sigur ca lumea ar cumpara bmw in loc de lexus ( cum a spus cineva ca ar cumpara LEXUS in loc de bmw si tu ai sarit ca nu ca tu ai cumpara BMW esti clarvazator ? ) ai condus tu ambele masini si ai tras concluzia ca lexus e de aruncat la gunoi si BMW e cel mai bun .. ma scuzi nu prea ai cum deoarece nu ai permis si nu prea ai treaba cu masinile ? Ai vazut macar un lexus vreodata in viata ta ? IN FINE! Tineti minte inainte de a fi lansat Bugatti Veyron .. toti aruncau cu pietre in el ca vai ca o sa fie o masina naspa si radeau o gramada de lume de el .. si acuma? ce parere aveti despre el( am dat un exemplu ) Seria 3 de la BMW vezi pe toate drumurile ! PUT ORASELE DE SERIA 3 DE LA BMW .. IAR M3`u e un seria 3 cu kit m3 si motor puternic dar tot ca un seria 3 arata .. pe cand LEXUS e o masina destul de rara! si ce daca au scos doar 400 de CP din motorul ala de 5L? Chestia este cum ii pune pe sosea acei cai si cum ii foloseste ! eu pana de curand am fost fan BMW si inca mai sunt .. dar ador doar modelele pana la E46 si E60 ATAT! BMW`u nu mai e ce a fost odata a si am uitat Bangle trebuie dus la un lagar de concentrare si mutilat la fel cum a facut si el masinilor de la BMW
__________________
Owned cars:
SAAB 9000 2.0t Unknown HP >
SAAB 9-5 2.3t Aero
Dacia Logan 1.6MPI
Matiz 0.8l
adi01 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 15:26   #164
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

aici sutn pareri pur subiective. fiecare alege ce vrea. doar timpul va decide care e mai buna.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 17-03-08, 09:37   #165
MarcCorneliu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 594
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by alin View Post
https://www.youtube.com/watch?v=ADYVlYkmapM

recomand sa vedeti cat mai multe filme facute de cei de la best motoring
Era de asteptat... BMW si gata, lasati`ma cu teoriile ca imi iau lexus ca nu prea se intalnesc. Daca la conceptia asta ati ajuns, ca va luati o masina ca nu prea e intalnita, fain de voi...
MarcCorneliu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -