Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Castigatoarea ?
BMW M3 Sedan 415 55.85%
Lexus IS-F 328 44.15%
Voters: 743. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-09, 23:20   #601
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Vrei sa spui LACUNE nu lagune .....

Quote:
Cine a inceput impelmentarea cutiilor automate prima oara/cine a scos frana de mana activata de pedala de frana prima oara, etc dintre aceste 2 branduri, cumva cei din Stuttgart?
apoi am zis:

Quote:
rezultatul e simplu si elocvent, acesti locuitori ai landului Baden-Württemberg, au inventat si utilizat aceste lucruri primii, care au fost preluate si de niponii in cauza, asadar e legatura e simpla si foarte vizibila!
Partea in care am GRESIT e ca am zis INVENTAT ..... ca de utilizat in aceste conditii conform celor din postul anterior este CORECT.

Quote:
Si ca sa fim ontop, lexus nu au copiat frana de parcare de la mercedes ,o gasesti pe multe modele de masini cu mult timp in urma, si nu ai cum sa spui ca este licenta mercedes.Si daca tot vorbim despre asa ceva sunt sigur ca stii cum functioneaza frana de mana(picior) la mercedes.
Nimeni nu a folosit cuvantul copiat ... nu il imputa. Asemanarea Lexus - Mercedes este destul de mare la nivel de solutii tehnice. In continuare - asa este - nu este licenta Mercedes si chiar daca ar fi fost, ar fi expirat de multi ani licenta brevetului si putea fi folosita de oricine. Continuam .... denigrant ca sa nu zic flame, nu esti tu in masura sa imi cantaresti mie cunostintele, sunt sanse foarte mari sa ai o surpriza ...... vezi primele cuvinte din acest post

Discutia ai deviat-o intre un versus intre noi, esti sigur ca asta vrei ... sau doresti ca discutiile sa fie concentrate pe aceste masini, pana una alta eu pe acest thread am adus niste pareri bazate pe ceva, nu atac la persoana ..... cam asta ne deosebeste.

PS: nu stiu la ce grade te referi, nu am ca unitate de masura nici grade ale temperaturii, nici cele ce cadru militar.
PPS: am corectat partea in care am gresit, am scos cuvantul inventat din acel post!
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala

Last edited by NWZeu; 25-01-09 at 23:25.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 00:24   #602
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai tocmai asta e faza! ca voi astia cu bmw-uri numai la WRC numai la circuite va ganditi! chiar daca in tara nu exista un circuit decent , voi trebuie sa va luati masina care scoate cel mai bun timp pe circuit nene ! nu stiu ce relevanta are.. dar voua asta va trebuie! d'aia fiecare bmw care il vad in tara asta fuge de pune in pericol pe toata lumea! daca il depasesc cu o dacie, grabindu-ma sa fac un transport cat mai rapid.. nu se lasa el pana nu imi arata bamveu ! sunteti prea obsedati de viteza , circuit, wrc si toate rahaturile astea care la noi in tara NU CONTEAZA!

frana de picior este buna pentru ca poate fi folosita ca un "launch control", spre exemplu daca faci o liniuta , poti pune masina pe frana de picior,o turezi si ii dai un pic drumul din ambreiaj si cand s-a dat startul tu doar apesi pe butonel sa ii dea drumul la frana si crede-ma , iti lanseaza masina , nu gluma! pe cand la o frana de mana normala ( la mana ) nu poti face acelasi lucru repede !
Nu vad care-i faza? De ce esti asa de complexat de noi astia cu BMW-urile, iti stam in gat? Normal ca numa la asta ne gandim ca doar avem o pasiune pentru masini, sofat, daca nu aveam eram pe forum la pescarul amator. Trebuie sa ne luam toti Golf sau Logan sa murim ca nu putem sa depasim un tir?
Nu am inteles nimic din ce ai vrut sa spui ( nu ca ar fi prima oara sau ca as fi eu singurul ) cu frana aia de picior si ce legatura are cu topicul pentru ca is-f nu are buton. Oricum tu ar trebui sa stii mai bine cum e cu Lounge Control-ul doar faci liniute .
__________________

Last edited by xxdadixx; 26-01-09 at 00:28.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 00:41   #603
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Asta e o vrajeala ieftina, Lexus bla bla bla .... Lexus e un Mercedes Benz wannabe, si mai nou cu prententii de divizie M a'la BMW, insa copiile niciodata nu vor atinge valoarea originalelor, nu contest faptul ca e o firma respectata ce are o super calitate de productie insa mereu va fi o Toyota, atat.
Mai continuam......? nu iti imput nimic,tu ai spus o .Daca esti una dintre persoanele care spune ca Lexus plagiaza/copiaza Mercedes , nici nu am ce sa mai discut cu tine, este ca si cum ai spune BMW rulezzz.


P.S. Nu postez "la misto" sau "in gluma" sa te citez pe tine, ca sa fac mii de posturi si nici nu iau pe nimeni la misto asa cum ai facut o tu, macar de ai fii avut dreptate.

Mi a parut bine de cunostiinta
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 11:12   #604
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

greu de ales.. bmw are o mare slabiciune BORDUL..ieri am vazut un IS-F alb arata bestial si suna bestial..dar per ansamblu un M3 este peste ca design un pic peste ma refer la varianta coupe care imi place cel mai mult la generatia E90 am votat BMW dar as vrea sa fie egalitate si concurenta vine tare

Last edited by adrian78bmw; 15-05-09 at 12:44.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 12:53   #605
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Performantele M3-ului sunt superioare, asta fara dubii, exteriorul din punctul meu de vedere este la fel de frumos la aman2, difera stilul normal, dar sunt ff aman2, la interior insa IS-F nu are ce discuta cum M3-ul, este mult mai frumos si mai prietenos dar cu un mic "-" in privinta spatiului.
Anul acesta Lexus au spus ca or sa modifice IS-F-ul si il vor face mai performant, asta ar putea inclina balanta in favoarea lui, remane de vazut.
Oricum, pentru primul lor produs sportiv in clasa este de apreciat ca se poate bate cu M3-ul, cat despre afirmatiile aberante ale unora cum ca l-ar fi copiat pe unul sau pe altul nici nu are rost sa comentez.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 17:00   #606
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

am votat lexus doar pentru ca mi se pare o masina mai exclusivista, am votat doar la prima vedere, nu am intrat in amanunte motorizare/dotari/etc.
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 23:46   #607
12gaby12

Stage 3
 
12gaby12's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 116
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

imi place cutia de lexus cu 8 trepte in rest.. sunt rezervat in comentarii
12gaby12 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 12:58   #608
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by 12gaby12 View Post
imi place cutia de lexus cu 8 trepte in rest.. sunt rezervat in comentarii
Din pacate nu e pretabila condusului sportiv...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 13:05   #609
12gaby12

Stage 3
 
12gaby12's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 116
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

dar totusi e cv nou iesi in evidenta altfel k ai cutie de camion cu 8 trepte ))
12gaby12 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 13:09   #610
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Un test recent.
http://www.wheelsmag.com.au/Road_Tes...ullarticle=yes
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 10:48   #611
mmihai82

Stage 3
 
mmihai82's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 153
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

mi-a placut bmw-ul de cand am inceput sa ma uit dupa masini,cu mult inainte sa implinesc varsta legala pentru a-mi lua permisul...dar incepand cu e90,e60 etc,adica modelele de dupa 2003 nu mai am ce vedea la acest producator.din toate punctele de vedere mi se pare mai reusit lexus-ul.iar faza asta cu "bmw rullz..." mi se pare potrivita pentru oamenii cu idei fixe,inflexibili...etc
__________________
No links allowed !
mmihai82 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 19:39   #612
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by mmihai82 View Post
mi-a placut bmw-ul de cand am inceput sa ma uit dupa masini,cu mult inainte sa implinesc varsta legala pentru a-mi lua permisul...dar incepand cu e90,e60 etc,adica modelele de dupa 2003 nu mai am ce vedea la acest producator.din toate punctele de vedere mi se pare mai reusit lexus-ul.iar faza asta cu "bmw rullz..." mi se pare potrivita pentru oamenii cu idei fixe,inflexibili...etc
Din pacate la Audi situatia e si mai dezastruasa din punct de vedere al designului...(cu exceptia R8, singurul model reusit). Care sunt punctele de vedere ale tale cand spui ca Lexus e mai reusit? Ca la acceleratii, frane, consum, timpi pe circuit, comportament rutier, pret, transmisie, optionale....nu este. Adica cam tot ce conteaza. Asta daca chiar nu stiai...desi eu cred ca nu exista fan VAG care sa fi votat BMW-ul in versusul asta chiar daca in adancul lui stie ca e mai bun decat Lexus. Oare se poate vorbi de un complex general? Nu prea exista "flexibiliate" in cazul asta, iar la faza asta cu "bmw rullz"... o aud in ultimul timp mai mult din gura fanilor VAG, care bat apa in piua pe subiectul asta. Asta da,sunt chiar idei fixe...

Last edited by UNLORD; 26-05-09 at 19:47.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 22:39   #613
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Din pacate la Audi situatia e si mai dezastruasa din punct de vedere al designului...(cu exceptia R8, singurul model reusit). Care sunt punctele de vedere ale tale cand spui ca Lexus e mai reusit? Ca la acceleratii, frane, consum, timpi pe circuit, comportament rutier, pret, transmisie, optionale....nu este. Adica cam tot ce conteaza. Asta daca chiar nu stiai...desi eu cred ca nu exista fan VAG care sa fi votat BMW-ul in versusul asta chiar daca in adancul lui stie ca e mai bun decat Lexus. Oare se poate vorbi de un complex general? Nu prea exista "flexibiliate" in cazul asta, iar la faza asta cu "bmw rullz"... o aud in ultimul timp mai mult din gura fanilor VAG, care bat apa in piua pe subiectul asta. Asta da,sunt chiar idei fixe...
Cred ca exagerezi si nu putin.
comportament rutier - poate un + pt A4, adica are u sasiu cava mai bun (+ Audi)
pret - aici te inseli. IS la cea mai saraca echipareeste peste cea saraca al A4 iar cea mai bogata, este mai accesorizata ca A4. (+ Lexus)
Consum - (+ Audi)
Timpi pe circuit - mai bun Audi ( + Audi )
Comportament rutier - Lexus mai confortabil ( + Lexus)
Frane ???
Transmisie ????
Dar de ce nu pui, exterior, interior, materiale, garantie, fiabilitate astea le-ai cam uitat.
Sa nu mai vorbim de costuri intretinere, adica revizii, ai sa fi surprins sa costati ca revizia la un Lexus IS este mai mica ca la un Megane sau Golf.

Iar referitor la o comparatie de Quattro si X-Drive BMW e mult peste Audi.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 23:40   #614
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Din pacate la Audi situatia e si mai dezastruasa din punct de vedere al designului...(cu exceptia R8, singurul model reusit). Care sunt punctele de vedere ale tale cand spui ca Lexus e mai reusit? Ca la acceleratii, frane, consum, timpi pe circuit, comportament rutier, pret, transmisie, optionale....nu este. Adica cam tot ce conteaza. Asta daca chiar nu stiai...desi eu cred ca nu exista fan VAG care sa fi votat BMW-ul in versusul asta chiar daca in adancul lui stie ca e mai bun decat Lexus. Oare se poate vorbi de un complex general? Nu prea exista "flexibiliate" in cazul asta, iar la faza asta cu "bmw rullz"... o aud in ultimul timp mai mult din gura fanilor VAG, care bat apa in piua pe subiectul asta. Asta da,sunt chiar idei fixe...
ai sa razi, am militat pro bmv pe site`ul asta, dar la versusul supercarurilor am votat aston martin. si am golf
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 03:27   #615
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW M3 Sedan vs. Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
ai sa razi, am militat pro bmv pe site`ul asta, dar la versusul supercarurilor am votat aston martin. si am golf
) Buna asta
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -