Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Castigatoarea ?
BMW M3 Sedan 415 55.85%
Lexus IS-F 328 44.15%
Voters: 743. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-08, 00:34   #301
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by SyDemon View Post
Mah ce am zis eu.. si ce intelegeti voi
Vorbeam tocmai de acei oameni carora poti sa le dai si o naveta spatiala in brate, da daca nu are sigla de bemveu frate... e degeaba. Poti sa aduci unu sau 1suta de argumente in favoarea unei alte masini ca ei tot una si buna stiu. BMW'u parcat daca se poate langa clanta de la intrare in bar/club etc.. ca sa fie siguri ca au fost remarcati.
Si repet.. am votat Lexus
vad ca ma jignesti fara rost. da`mi voie sa dau un contra argument.in afara de faptul ca u ai reusit sa cataloghezi toti posesorii de bmw, adica doar pers enumerate de u au bmw si ii jignesti pe cei care nu se regasesc acolo mai exista o categorie de oameni.cei anti, si foarte anti.care arunca cu noroi in anumite marci doar ca nu le plac lor.nici mie nu`mi place lexusul in general si prefer bmw dar nu am zis ca e o masina proasta si cumparata doar de bosorogi si am mai spus ca daca vreodata lexusul va scoate o masina pe placul meu fi sigur ca as cumparao, fara sa mai tin cont ca in trecut nu i`mi era la suflet
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 00:59   #302
SyDemon

Stage 4
 
SyDemon's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 185
Member of:
[SKODA]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by SyDemon View Post
Vorbeam tocmai de acei oameni ... ei .. una si buna stiu.. sa fie siguri ca au fost remarcati.
Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
vad ca ma jignesti fara rost....ai reusit sa cataloghezi toti posesorii de bmw.
Ah... m'ai prins...
SyDemon is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 07:40   #303
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by SyDemon View Post
Lexus, tocmai din acelasi motiv. Indiferent cat de multi bani ar avea, indiferent daca macar le place sau nu masina, indiferent daca au habar sau nu sa tina'n frau atatia cai .. exista o categorie de oameni care - nu ca vor, dar TREBUIE sa aiba BMW .. pt ca altfel ... what's the point ca tata behaie de cati parai are. Tocmai pt un plus de carisma&individualitate .. vot Lexus
Da poate ca ai dreptate exista si astfel de posesori de BMW, insa si cei care cunosc aleg tot BMW.
Personal am fost tentat de IS_F am posibilitatea sa-l import direct din Jp, pregatit cu volan stanga..., dar are cutie automata si inca cateva chestii care mie nu mi-au placut. Stiu ca are multe trpte ca face ca drege... am avut multe masini si cutia automata oricum se cheama ea tot automata ramane indiferent de puzderia de functii care o asezoneaza.
Cutia de viteze mecanica cuplata pe un motor asa cu BMW stie sa faca, aruncate pe un sasiu special ingreunat jos si usurat in partea de sus de un rafinament demn de masina de curse nu mai permite concurentei decat sa aplaude.
La 420cp de serie toata lumea ma acuza ca am soft, nu am inca dar o sa-i fac cand pot eu personal sa intervin asa cum imi place si stiu.
Vroiam sa subliniez ca caii putere de BMW...sigur sunt egali ca doar nu e alta unitate de masura insa sunt dispusi de o maniera sublima.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 18:50   #304
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Da poate ca ai dreptate exista si astfel de posesori de BMW, insa si cei care cunosc aleg tot BMW.
Personal am fost tentat de IS_F am posibilitatea sa-l import direct din Jp, pregatit cu volan stanga..., dar are cutie automata si inca cateva chestii care mie nu mi-au placut. Stiu ca are multe trpte ca face ca drege... am avut multe masini si cutia automata oricum se cheama ea tot automata ramane indiferent de puzderia de functii care o asezoneaza.
Cutia de viteze mecanica cuplata pe un motor asa cu BMW stie sa faca, aruncate pe un sasiu special ingreunat jos si usurat in partea de sus de un rafinament demn de masina de curse nu mai permite concurentei decat sa aplaude.
La 420cp de serie toata lumea ma acuza ca am soft, nu am inca dar o sa-i fac cand pot eu personal sa intervin asa cum imi place si stiu.
Vroiam sa subliniez ca caii putere de BMW...sigur sunt egali ca doar nu e alta unitate de masura insa sunt dispusi de o maniera sublima.
Corect ce spui si in plus motorul e f. usor astfel incat raportul maselor sa fie egal distribuit pe punti si de aceea m3-ul este regele circuitului, chestie pe care Lexus,Audi,Merc nu prea au luat-o in calcul. Apropos de cutia automata de la Lexus, am citit ca in testele facute de diferite reviste de automobilism, cand retrogradai, cutia avea buguri si nu selecta treapta pe care o vreai si pierdeai timp, fiind obligat sa mai incerci odata kickdownul, ca sa vezi ca multi cand aud de 8 trepte de viteza raman extaziati, nestiind de fapt e un mare dezavantaj pt mersul sportiv. Bmw e una din putinele firme care se tine aproape intotdeauna de cuvant, de multe ori in teste se scot acceleratii mai bune decat cele date insusi de ei. Altii prefera un marketing agresiv (Audi sunt campioni) care lucreaza doar la nivelul subconstientului. Eu prefer faptele si nu vorbele.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 20:28   #305
laurentiu_tim

Stage 5
 
laurentiu_tim's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,043
Member of:
[SKODA]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Lexus deoarece cateodata poti fi diferit
laurentiu_tim is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 09:27   #306
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

HIT & RUN ! http://www.roadandtrack.com/article....rticle_id=6696 - cel mai complet test comparativ(din ce am gasit pana acum) referitor la aceste masini! Enjoy!
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 11:15   #307
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

https://www.youtube.com/watch?v=b3IQN...eature=related
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 00:38   #308
BH 07 MDF

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,812
Member of:
[VW]
[SKODA]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Am fost cu unM3,dar nu acest model sedan care este prezentat in topic,e o masina f ok.Dar zilele trecute am fost cu un IS-F ce pot sa zic,o masina fenomenala.Finisaje/bord/pozitia in scaune/sunetul motorului totul te unge pe suflet.Bine,poate a contat si soferul (in cazul M3-ului care mergea mai mult la 'consum' )


Apropo,iti iei un M3 sedan cu 77.000 euro si cu toate dotarile pe care le are Lexusul ?
__________________
?

Last edited by BH 07 MDF; 27-07-08 at 00:43.
BH 07 MDF is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 07:05   #309
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

??????
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-08, 19:35   #310
alxcat

Stage 2
 
alxcat's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 25
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

am vrut sa votez lexus dar cand ma gandesc cum suna m3-ul al 7000rpm si cum rupe aderenta pana la a 4-a... am votat tot m3 desi sedanul e f f f f f urat, go 4 coupe.
alxcat is offline   Reply With Quote
Old 31-07-08, 00:01   #311
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

rupe aderenta pana in treapta 4?adica la M3 la 200, daca apesi brutal pe acceleratie ai wheelspin?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 31-07-08, 13:45   #312
alxcat

Stage 2
 
alxcat's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 25
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

din a 3-a in a 4-a
alxcat is offline   Reply With Quote
Old 01-08-08, 01:16   #313
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

daca schimbi mai violent, se intampla acest lucru si din a 4-a la a 5-a
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 02:49   #314
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Ma lasati ma, ati facut proba pe plaja? )))
ca da un partz de scart cu chin si in funtie de cauciucuri si de asfalt, asat nu se numeste rupere de aderenta din a 3-a in a 4-a )
Foarte misto aman2, M3 mai performant si mai sportiv, ISF mai luxos si bine si el pe performate.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 11:19   #315
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: BMW M3 Sedan sau Lexus IS-F?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Ma lasati ma, ati facut proba pe plaja? )))
asta vroiam sa intreb si eu......
300zxtt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -