Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 13-01-07, 18:40   #901
cosmin92

Stage 3
 
cosmin92's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 128
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

sunt 2 masini care nu prea le plac dar totusi sunt sigur ca loganul ii da clasa....
cosmin92 is offline  
Old 14-01-07, 12:35   #902
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

fza cu facutul la turci nu stiu daca e asa, piesele tot in franta si spania sunt facute, in turcia sunt doar ansamblate, si nu cred ca turcul nu strange lafel de tare suruburile ca francezu(defat tot turci si romani care lucreaza in franta)
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline  
Old 14-01-07, 12:41   #903
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

Ma refeream la asamblare, uite am vazut un megane1 asamblat la turci, pentru ca cele pentru Europa de Est marea majoritate se asambleaza la turci si un Megan1 luat din Franta, era diferenta de la cer la pamanat, nu e vorba de cum strange ci e vorba de cum le strange, trocanituri, chedere care se dezlipeau si multe altele....Sry de offtopic
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline  
Old 13-02-07, 15:14   #904
Slyr

Stock
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 6
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

Un subiect destul de interesant.
Pentru inceput o sa va spun ca am condus ambele masini. Si pot spune ca sunt cam egale in performante, nu este nici o discrepanta majora. De asemenea ca utilitate (spatiu de depozitare, etc......) ii cam tot aia. Loganul are cateva avantaje gen computer de bord, air-bag-uri, *ABS, dar e mult mai neconfortabila la drum lung, nici cielo nu pot sa spun ca sta la acst capitol super bine, dar e un pic mai confortabil. Al 2 mare problema a loganului este vizibilitate, la capitolul asta nu merita mai mult de 5.....pe de alta parte cielo sta mult mai bine la acest capitol. Consumul e cam tot ala, aicea intervine f mult si stilul de condus al soferului. La capitolul fiabilitate e greu de zis. Eu am un cielo de 10 ani. Si pana acuma 4 chestii am schimbat: 1. O pompa de benzina (care a cedat din cauza ca masina a fost scapata de vreo 3-4 ori fara benzina) 2. Motorasul care ridica geamurile 3. Un radiator 4. Un contact. (In aceasta enumerare evident ca nu intra consumabilele). Un oarecare avantaj pe care il are cielo e ca este mai jos decat loganul ceea ce implica o stabilitate mai mare in curbe (fiind mai joasa, si centru de greutate al masinii e mai jos, ceea ce implica ca si energia sa potentiala este mai mica ceea ce implica 2 chestii: 1. e enrgia sa de rasturnare e mai mica 2. energia sa cinetica e mai mare).
Aspectul nu il voi comenta. Asta chiar e la alegerea fiecaruia.
O chestie care mie personal imi place la cielo f mult este felul cum se aude motorul la turatii mari........avantajul de a avea motor conceput pt turatii mari
Per total as alege sincer cielo, desi nici loganul nu pot spune ca e o masina rea.

Last edited by Slyr; 13-02-07 at 15:18.
Slyr is offline  
Old 13-02-07, 22:58   #905
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

pana a avea logan, ziceam si eu ca e rea masina....... m-am razgandit!
am avut si cielo si mi-am luat 6 luni cu suspendare. mai bun a fost tico.
sageata is offline  
Old 13-02-07, 23:08   #906
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

in ceea ce priveste service-ul, depinde unde il faci. fiecare isi practica un pret. diferenta intre bacau si tecuci e de 100 ron. distanta= 90km. va spun eu se merita. am facut revizia. doar consumabile. nu am avut alte probleme. sper sa se tina asa.
sageata is offline  
Old 13-02-07, 23:54   #907
jokonda

Stock
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1
Smile Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

In orice caz subiectivismul acestei discutii nu poate fi inlaturat..si sunt perfect convins ca voi face si eu la fel ,cu toate ca voi incerca sa privesc la rece cele doua masini.

despre cielo ca si experienta va pot spune doar din perspectiva de pasager. nu am condus cielo insa am mers in vreo 5. am stat si pe locul din fata si cel din spate..mari diferente fata de logan nu sunt...nu stiu daca cielo are scaun reglabil la sofer cum are loganul...insa in drepta e aproape la fel...oricum nici la logan in stanga la sofer nu e mare minune cu reglarile...dar se simte totusi incercarea de a face ceva pentru comoditatea soferului .diferenta apare pe locul din spate in cielo mi s-a parut mai mic spatiul...eu am 1.86 dar acu depinde cat e si ala din fata...in orice masina e asa, nici aici nu o iau ca o diferenta notabila...desi oamenii care conduceau cielo nu erau asa mari. la cielo mi se pare nasol bordul. nici la logan nu e cine stie ce...insa na..pare mai nasol la cielo. loganul mia dat senzatie de masina mai inchegata(in aproape toate din cele 5 cielo mi s-a parut ca trosneau mai toate. in logan mi sa parut ca se aude mai bine...in afara fazei cu inchiderea torpedoului....si diversele loganuri de taxi care erau praf...deci am vazut si logan pe taxi de 250K ...si trosneau toate....cielo numai zic...(obisnuiesc sa merg cu taxiul si ma uit mai la toate detaliile)). la cielo nu cunosc fazele din punct de vedere ale soferului(sunt importante), insa le pot spune ca si conducator de SUPERNOVA(care sincer a fost masina mea de suflet), de Logan 1,4 si Logan full 1,6. Toate cele 3 masini au fost masini de serviciu ale tatalui meu care apoi leam condus eu(leam cumparat)...SN(80k) 1,4logan(35K) , 1.6(60K)...astea sunt valorile de kmla care leam vandut pe cele 3. cu loganul de 1,4 nu am avut experiente de intreceri cu cielo insa personal parerea mea e ca logan 1,4 e nereusit ca si solenza(a avut tata deasta dar nam mai luato). SN e o masina cu care nu am avut rival in ceea ce inseamna cielo. si in afara faptului ca SN este o masina periculoasa in ceea ce priveste securitatea(adica motorizarea pe langa securitate are raport supraunitar...si daca mergi tare cu ea poti sa mori usor...spre exemplu ...directie de cacat frane naspa se duce in toate partile...cam tot ce e romanesc in supernova e naspa..insa motoarele si cutiile si ambreiajul hidraulic sunt incontestabile...in a 3-a supernova imi scartaia pe orice tip de asfalt...si am reusit si in a 4-a pe asfalt semiud si nisipos) ..dar sa revenim la logan....sa revenim la 1.6 logan. nu mia placut ambreiajul mecanic...prima senzatie naspa fata de supernova...(cand am mers cu 1.4 logan dupa supernova...eram dezamagit total)....fata de cielo....singura comparatie pot sa o fac prin faptul ca nu ma intrecut nimeni nici cu SN nici cu 1.6...mai ales cu 1.6. consum..nu am nici un reper..la halul in care am mers cu orice masina consumul pentru mine e aproape o enigma. design...chestie de gusturi. la femei si masini...tot un drac si o aghiasma. faze de la logan de pe pozitia de sofer....faza cu blocatul pedalei e pe bune..la fel zgomotul la relanti se produce datorita bataii prizei cutiei la ambreiaj....daca bagi in viteza si tii ambreiajul calcat nu se mai aude...daca lasi la liberi zici ca esti in diesel...(astea leam patit la 1.6)...iar si intrecerile la masini relativ apropiate sunt foarte discutabile....depind de sofer...nu poti estima o masina apropiata cu alta ...din speculatii de intreceri...exact cum spun eu ca nu ma facut nici un cielo(si asa e) . si intradevar loganul e masina taranului...dar cielo e a parvenitului...ca am auzit de discutii gen...cum se uita la bloc taranimea la ce logan sia mai luat nu stiu cine...da inainte cand isi mai tragea careva cateun cielo..proaspat patron de consignatie cum era?...nu asta conteaza....daca vreti sa facem o comparatie...o facem pe criterii de comparatie si pe anumiti indicatori....pentru a inlatura subiectivismul....eu din toate informatiile care leam adunat....as inclina catre LOGAN....dublat bineinteles si de partea subiectiva...dar si de cea tehnica...si si ca fisa de vanzari ca prezentare a ofertei ca service ca orice cielo nu este ca LOGANUL... si o vorba e foarte adevarata...cea mai buna masina e intotdeauna cea care o ai.
jokonda is offline  
Old 15-02-07, 22:31   #908
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

aleluia, am terminat de citit tot.
aberatii la greu multi stiu putini cunosc.
aleg cielo-ul ....
dau 100 de loganuri noi noute pentru un cielo ca a meu(fratele sau sora geamana a ceea ce am eu)
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline  
Old 18-02-07, 03:24   #909
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

pe 10 martie se organizeaza curse la buzau.astept orice propietar de cielo executive sa ne dam.eu am un logan 1,6 si de cand a aparut topicul asta am provocat la toate legalele care s-au organizat toate cielo-urile disponibile.nu am avut ocazia sa ma dau decat cu f putine,dar momentan am invins.asa ca astept in continuare sa ma convinga cineva de superioritatea motorului corean.
siadimet is offline  
Old 21-02-07, 17:03   #910
B-87-CTE
Dacia Driver

Stage 5
 
B-87-CTE's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 801
Member of:
[DACIA]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

cielo are 2 plusuri motor destul de fiabil si look,in rest la toate capitolele il bate la cur golanu e mult mai legat si nu troncane si cade orice ptostie electrica si plsticele caltative ,siguranta airbaguri abs etc.


ps.am cielo executive doch 16valve si 65.000 de km cu el si mia dat multe batai de cap
B-87-CTE is offline  
Old 21-02-07, 17:54   #911
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

Si cum iti explici ca eu am facut 60000km cu un Cielo 16V si nu am schimbat nimic decat consumabilele???
shadow is offline  
Old 21-02-07, 18:01   #912
B-87-CTE
Dacia Driver

Stage 5
 
B-87-CTE's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 801
Member of:
[DACIA]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

tot din asta am si eu si iti arat cartea sevice e plina de bube nu mai zic ca claxonu mi sa ars de 2 ori contactu de 3 la electrice e varza cu usile iar am avut prbleme am ramas blocate pe spate acum una nu se mai incuie cad pun contactu butonu de deblocare nu mai merge de mult antena iar are o problema, pe la 55.000km imi curgea ulei din motor nustiu ce dreacu avea tata stie mai bine desigur unele au fost platite de garantie dar totusi e o mare bataie de cap si ceva bani aruncati

ps: dc e din dec 2003 are euro 2 sau euro 3?
B-87-CTE is offline  
Old 21-02-07, 21:54   #913
Bmw_E30dak

Stage 5
 
Bmw_E30dak's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,156
Member of:
[Opel]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

Quote:
Originally Posted by HemiV8 View Post
Cielo e masina pt necunoscatori...e foarte buna pt cine se plimba prin oras si la 100 de km la taranoaia...dar daca e sa bagi piciorusul ceva mai tare cielo pica din toate incheieturile in fata la logan...logan 1.6 la 200 km/h...cielo la cat?sa va aud

logan la 200 poate in cele mai frumoase tale vise.... pe bune..am mers q cielo cu acul lipit la 200 si tot crestea in turatie in afara de niste trepidatii nu are nici pe naiba

sincer nu am auzit pe nimeni sa se vaite in asa hal de cielo picat plastic geamuri pb contact,claxon curs ulei de la motor.... am cielo din 98 si nu mi-a curs pic de ulei si in afara de consumabile nimik nu sa schimbat pe ea asa k....



urca aici un filmuletz q logan la 200 si mai vb
Bmw_E30dak is offline  
Old 21-02-07, 21:57   #914
HemiV8

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 15
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

am spus doar ca loganul e cu mult peste cielo...daca tu consideri cielo o masina pe masura loganului as fi bucuros sa vad argumentele pe care le aduci in favoarea lui cielo...nu am de mult timp carnet dar sa stii ca se poate conduce si fara carnet
HemiV8 is offline  
Old 21-02-07, 22:01   #915
HemiV8

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 15
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

Quote:
Originally Posted by eko_squad_2006 View Post
logan la 200 poate in cele mai frumoase tale vise.... pe bune..am mers q cielo cu acul lipit la 200 si tot crestea in turatie in afara de niste trepidatii nu are nici pe naiba

sincer nu am auzit pe nimeni sa se vaite in asa hal de cielo picat plastic geamuri pb contact,claxon curs ulei de la motor.... am cielo din 98 si nu mi-a curs pic de ulei si in afara de consumabile nimik nu sa schimbat pe ea asa k....



urca aici un filmuletz q logan la 200 si mai vb
cu urmatoarea ocazie fac si filmulet...am doar o poza momentan care probabil nu va fi luata drept autentica ca e si normal...si 200 da atingi cu loganu...am fost pe autobahn cu un "nebun" si te asigur ca si dacia e in stare de asemenea viteze...si inca ceva in legatura cu cielo care m-a stresat tot timpul de la aparitia acestei masinutze-numai in romania e iubita ca in rest cine aude de cielo fuge ca de dracu ))))))))...stiu suntem speciali )
HemiV8 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -