Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-05-05, 22:03   #61
cristi_ubs

Stage 5
 
cristi_ubs's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 641
Member of:
[RENAULT]
Default

Quote:
nu vezi ca masina din avatar ii inmatriculata? ati putea urmari discutia de pe paginile anterioare...cat despre rx-8....ne vedem la legale la iasi daca nu credeti ca am.... si cuplu de 211 nu-i chiar asa mic pentru o masina pe benzina fara turbina...
mai copil de bani gata si cu gura mare tu nu poti sa-ti dai seama ca a fost o gluma. si oricum pana nu vad poze nu cred numic. asa ca mai lasa gura mai mika ca vad ca te iei cu toti in gura si nu reusesti sa convingi pe nimeni.spor la ........rx-8........
btw:iti trimit o poza cu un rx-8 sa vezi cum arata?????
__________________
Renault Clio Symbol
WR BLUE MICA PEARL
cristi_ubs is offline   Reply With Quote
Old 08-05-05, 07:18   #62
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

pistoane? sase? cum vorbeste lumea ca sa se afle in treaba... ne vedem pe aeroport...
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 08-05-05, 10:11   #63
M_I_H_A_I

Stage 2
 
M_I_H_A_I's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 54
Default

Motoarele rotative stiu ca au rotoare nu pistoane, cel putin asa stiu eu.
M_I_H_A_I is offline   Reply With Quote
Old 08-05-05, 10:24   #64
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

Quote:
poate ma bag aiurea dar nu cumva are 2,6L? motorul
nu stiu de ce am rams cu impresia ca e dublu adica are 6 \"pistoane\"
ai dreptate...acum m-am uitat pe carfolio..are 2616cmc
si la consum acolo zice cam asa....
Fuel Consumption 15.8/8.9/11.4 l/100km urban/extra-urban/combined
http://www.carfolio.com/specificatio...ar/?car=112134
COObra is offline   Reply With Quote
Old 08-05-05, 11:36   #65
Soichiro
Guest
 
Posts: n/a
Default

RX8 are 2 rotoare triunghiulare, concave in laturile lor, cu o capacitate de aproximativ 650cmc pe rotor si 1300 cmc totala: http://www.rsportscars.com/eng/cars/mazda_rx8.asp sau http://mazda.jbcarpages.com/RX8/2004/index4.php (varianta americana cu 250bhp). Carfolio e cel mai \"distrus\" site al detaliilor tehnice. Are 238 bhp, aprox 241 cp, la o turatie de 8500 rpm si un cuplu de 216 Nm la 5500 rpm.
Arhitectura camerei de ardere cu rotorul: http://www.rsportscars.com/foto/09/m...05_engine3.jpg
Sugerez o informare mai amanuntita inainte de initierea unor polemici inutile.
  Reply With Quote
Old 08-05-05, 19:56   #66
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

soichiro, varianta pentru europa e foarte putin diferita... probabil din cauza catalizatorului are numai 231 cp... si 211nm...*date din certificat + comunicate de producator/dealer.
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 06:48   #67
LaMishto
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
LaMishto's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 514
Member of:
[Crazy Drivers]
[Mitsubishi]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"cristi_ubs\"
pana nu vad poze nu cred numic. asa ca mai lasa gura mai mika ca vad ca te iei cu toti in gura si nu reusesti sa convingi pe nimeni.spor la ........rx-8........
btw:iti trimit o poza cu un rx-8 sa vezi cum arata?????
iti garantez eu ca are masina.. as ca poti veni la legale la iasi cu siguranta ca te dai cu rx 8
LaMishto is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 09:13   #68
WannaDie

Stage 5
 
WannaDie's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 330
Default

mah sincer chiar ma distreaza discutiile astea,dar acum deja e prea mult...consum 30% ....tinand cont ca multi o apreciaza exact pt faza ca e omasina mai sportiva si nu are un consum foarte mare tind sa cred ca nu prea stii sa o conduci sau mergi in permanenta cu treptele 1 si 2 , nu de alta dar altfel nu imi pot explica consumurile astea imense ....apropo de consumuri iti spun ca am si eu un prieten cu un 307 de 1.6 care se plange de asemenea ce consumuri are masina lui si a fost dusa la reprezentanta de n ori si cei de acolo au zis ca masina nu are nici o problema si asa ,lucru pe care nu l-am crezut pana nu am fost odata la reprezentanta cu el si am vb cu tipul de acolo care s-a ocupat de ea,care imi este de asemenea un bun prieten, si mi-a zis ca e de neexplicat cum lui ii consuma atat cat zice proprietarul(adika de la 16% in sus),dar m-am convins ca se poate sa consume si 20%,cel putin cu soferul cu pricina si ata pt ca respectivul,altul care cica merge la forja continua,dar el nici macar nu stie ce ii aia, o tine in treptele 1 si 2 tot la peste 5000rpm si merge asa fara sa mai schimbe parca masina ar avea numai 2-a trepte de viteza....deci tind sa cred ca pt consumurile pe care spui tu ca le are masina ta tu mergi numai cu 1-a si a 2-a si o tii si tu peste 5000rpm in continuu si probabil mai si uiti sa schimbi vitezele....cat despre vechiile motoare Wankell marea lor problema din cate am auzit eu din emisiuni de specialitate si am citit de asemenea in reviste de specialitate , e consumul mare de ulei..... si btw vezi ca o masina consuma mult mai putin in treapta a 4-a la 2000rpm de exemplu decat in treapta 1 sau 2 la aceeasi turatie....deci sfatul meu e mai intai sa inveti sa schimbi vgitezle calumea si abia apoi sa faci un consum la acea masina....si pe urma mai vb....
__________________
One Mile at a Time!!!!!
WannaDie is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 12:23   #69
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

eu zic sa mergi intai cu mine ********...poate ar trebui sa inveti tu sa schimbi vitezele ca omori motoru' la 2000...
sa mergi tu intr-a patra la 2000 cu rx-8....
si am mai zis ca ia 30% cand mergi sportiv...
daca mergi normal(conditiile impuse de trafic), ia 22-23.... si daca mergi de parca ai avea bicicleta poate ia 20%
am facut un drum afara....am mers tare(205 viteza maxima) pe unde s-a putut si mi-a luat 18%...
__________________
Mazda RX-8, Rosu metalizat - vanduta
BMW 335xi coupe, Negru Metalizat
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 12:38   #70
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Quote:
daca mergi normal(conditiile impuse de trafic), ia 22-23.
Tu sigur ai RX8?! Nu ai cumva tank? Tu consumi mai mult ca un Bmw 760 !

Bmw 760 - 20.2/9.5/13.4 l/100km urban/extra-urban/combined
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 15:31   #71
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

Quote:
poate ar trebui sa inveti tu sa schimbi vitezele ca omori motoru' la 2000...
sa mergi tu intr-a patra la 2000 cu rx-8....

tu ai idee cum face un motor de bmw de 2000 intr-a 4 a la 2000 cand il calci?
cred ca tiai ales gresit masina
Quote:
apoi sa mananci ***** aiurea
cred ca ti-am mai zis odata....fii si tu atent la limbaj. chiar daca altul te jigneste nu inseamna ca trebuie sa ii raspunzi cu aceeasi moneda. incercam sa fim civilizati aici
COObra is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 15:35   #72
LaMishto
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
LaMishto's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 514
Member of:
[Crazy Drivers]
[Mitsubishi]
Default

cristi_ubs, imi retrag cuvintele.. se pare ca nu mai ai cu cine concura.. uite ce zice zarathustra pe un alt forum:
Quote:
eu mi-am luat rushinica de la ai mei ca m-au pus sa-mi fac un proces de constiinta si am ramas far' de mashina... pana intru la facultate m-am supt... cica mai am voie sa merg cu nissanu' la pregatire... daca fac o pregatire speciala pe 15 mai.... bat din buza ca ies ultimu' la 164 de cai cat are patrolu'
naspa.. vezi, de aia prefer sa imi iau masina eu, nu ai mei.. cat de harb o fi, e a mea
__________________
Membru Fondator
A.C.S. Crazy Drivers Romania
GPL Forum
Latest News on Supercars
Romanian Mitsubishi Enthusiasts
LaMishto is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 16:28   #73
SV-05-YBG
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
SV-05-YBG's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,961
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[Toyota]
Default

Ma bag si eu un pic in seama:

Mazda este singura firma care utilizeaza motoare rotative in momentul de fata pentru masina de serie.

Restul producatorilor au abandonat acest motor datorita consumului ridicat de combustibil si ulei. In schimbs sunt destul de fiabile si transmit aproape toata puterea la roata datorita putinelor elemente in miscare unde se poate pierde din putere.

Consumul in regim sportiv este unde va in jurul valorii de 26-28 % poate chiar 30 si este real. Am prieten cu care am mers si care credeti-ma ca stie sa scoata totul dintr-un motor (ca sa nu fie discutii precizez ca este fost pilot de raliu din perioada cand multi dintre noi mergeam inca in carucior) dar scopul lui nu era sa vada cat e consumul ci ce poate masina. Si poate destul de bine pentru un motor de 1300.

iar datorita faptului ca lucrez in domeniul auto (Sales Manager Toyota) spun ca am acces la destul informatii (mai ales despre concurenta)

De asemenea (si nu vreau sa jignesc pe nimeni) nu cred ca cineva care are cat de cat cunostiinte in domeniu ar trebui sa compare la stilul la care au fost comparate caracteristicile (turatie de lucru, capacitati si puteri etc) dintre un motor normal si unul rotativ.

Mazda RX8 este o bijuterie si tot respectul pentru cel ce a avut curajul sa cumpere asa ceva (chiar si pentru a se da mare... dar asta nu este problema mea pentru ca nu sunt banii mei).

Sper sa nu fi suparat pe nimei.

RESPEKT la toata lumea.
__________________
Toyota Supra MKIII 3000 tubo 6 linie 238 + CP
poate mai mult pe viitor ..... cine stie ...... in lucru ... a fost

Benelli Tornado Tre 900 cmc in linie - 141 Cp - 180 kg - RWD (1 tire)

Honda Civic 1994 ..... work in progress .... cand or fi bani


Rover 820 Ti .....
SV-05-YBG is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 18:07   #74
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Are dreptate cu turatia .... stiu ca am citit si eu, nu mai tin minte in ce revista anume ca rx8 este f slab la turatii joase, si ca deasemenea consuma mult, nu stiu daca chiar 30 dar oricum mult.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 09-05-05, 20:20   #75
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Mazda america da un consum urban pt masina asta de ~ 13/100. Daca ea ar lua , in regim normal de utilizare in oras, 20, Mazda ar fi avut pana acum o gramada de clienti care i-ar da in judecata si ar niste scandaluri monstru in media legate de asta. O diferenta intre declarat si real de ~ 60% e ENORMA. Americani dua in jdecata pt orice rahat. Pt asa ceva, nici nu vreau sa-mi imaginez ce-ar fi.

Asa ca , da in judecata Mazda Romania pt dezinformare, publicare de informatii false si refuzul de a face ceva la masina pt a remedia situatia.

Deja 13 l/100 pt motorasul ala e destul de mult. Un Mustang V8 consuma cam 14.0 declarat de producator si nu stiu cum sa zic, dar are 8 cil, 4.6 l si 300 cp.

am facut un poll pe alt forum si cam asta a rezultat:

http://www.montrealracing.com/forums...d.php?t=214753

Pareri impartite. Posesori de RX-7 TT zic ca masina consuma ~ 14 - 15 in oras. Dintre cei care au prieteni cu uan din aceste masini, toti sunt de acord ca 30 e prea mult, dar unii zic ca intradevar consuma f f mult. Acum, eu stiu...
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -