Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-08, 19:14   #151
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: Controversa consum RX8

motorul rotativ este competitiv pt drifturi, circuit..dar pt o masina de zi cu zi nu este practica, nu degeaba nemtii au renuntat la motorul rotativ acum ~40 de ani.
__________________
ANTI vag !

bmw ss*
mph/km/h is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 21:15   #152
edy_laguna

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 12
Default Re: Controversa consum RX8

nu e adevarat ce zici u in legatuara cu consumul....am un verisor care are o mazda R-X8...nu a mers niciodata cu ea sub 4000,conduce sportiv si consumul este de 20-23%...si asta nu o zic asa ca sa ma aflu in treaba chiar este adevarat....30% doar dak ii faci modificari.poate e supraalimentata...
edy_laguna is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 10:11   #153
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Controversa consum RX8

nu ştiu care sunt reperele după care comparăm, dar mie 20-23% mi se pare enorm, chiar şi la condus sportiv, în condiţiile în care nu conduci din semafor în semafor ca în Bucureşti
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-03-10, 00:23   #154
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Controversa consum RX8

Salutare baieti, am o rugaminte, daca vreun posesor REAL de Mazda RX8 vede mesajul meu il rog sa imi trimita un pm (eventual cu o adresa Y!M); am niste nelamuriri si numai un proprietar mi le poate elucida. Multumesc inca o data si scuze de off-topic.

Adrian
__________________

BMW 328ci (E46) / Topaz Blue / Modena Heritage Nappa Leather
BMW 320i (E36) ///M-Technick II Motorsport
EX: Opel Astra Coupe ЪERTONE
Disclaimer: Posts written by me are my views, ideas and opinions only, and should not be taken as facts, unless stated otherwise, or as trying to force my views on others! Thanks!
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 14-03-10, 21:33   #155
schumi1111

Stock
 
schumi1111's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 6
Default

am de 3 sapt un rx-8 de 231CP full option si niciodata nu a consumat mai mult de 17-18l in oras, media fiind undeva la 12l/100km.Oricum masina se coduce super, are o cutie de viteze si o directie peste orice audi si bmw(nu stiu cum e r si e surprinzator de spatioasa in spate.Ce e diferit fata de o masina cu motor Otto e lipsa cuplului la turatii joase, dar asta poate fii si un avantaj pt unii, deoarece pana la 4000rpm se simte ca un golf de 1.6 benzina

masina e chiar spatioasa in spate( cine n-a urcat niciodata intr-un rx-8 sa nu mai posteze aiurea), iar uleiul se completeaza cam la 3500km, dar nu e un ulei scump( 5w30), singura chestie mai complicata e oprirea motorului, in rest masina e f fiabila

alkoolikus1001-am o mazda rx-8 de 3 sapt si se conduce impecabil(am mai avut un 325xi dar e mai precisa ca bmw-ul)

eu i-am schimbat sonda lambda si acum consuma in medie cu 3l mai putin, adica cam 16-18 in oras si 10-12 ina afara

Last edited by aleks; 15-03-10 at 23:01.
schumi1111 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -