| VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC |
|
View Poll Results: Viteza maxima a automobilului?
|
|
Viteza maxima din talon
|
  
|
112 |
22.81% |
|
Mai mult decat viteza maxima din talon
|
  
|
320 |
65.17% |
|
Mai putin decat viteza maxima din talon
|
  
|
36 |
7.33% |
|
Nu am nicio idee, nu stiu si nu ma intereseaza
|
  
|
23 |
4.68% |
29-04-09, 13:28
|
#286
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Originally Posted by B88EAT
Viteza maxima , parerea mea , este pusa pentru a nu forta motorul .
|
nu are nici o legatura.Si apropo de ceea ce ziceam ca orice masina are limita ei peste care nu mai poate invinge rezistenta aerului ( atata o ajuta caii de care dispune), ganditi-va putin la fenomenul de siaj, la aspiratie mai precis, care apare in cursele de masini de obicei.Masina din spate poate sa-si depaseasca cu ceva "conditia" ei, tocmai ptr ca rezistenta aerului e micsorata de masina din fata (daca e foarte aproape).Eh, abia atunci e suprasolicitat motorul.
|
|
|
30-04-09, 15:40
|
#287
|
 Stage 5
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of: [MERCEDES]
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Originally Posted by B88EAT
. Masina mea se duce cam in 240 - 245 pe bord (real cam in 235-240)
|
cam cat se duce real o masina cu 60 cp in plus (GTI de ex) ...
|
|
|
30-04-09, 17:33
|
#288
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of: [FORD]
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
lasa mai ca e hyundai. nu vrei sa stii ce erori au la vitezometru. un tucson cu acelasi motor ia pe bord 210. am luat un gps (Garmin) si sa oprit pe gps la 170-171.
|
|
|
30-04-09, 17:53
|
#289
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Imi place ca acel Hyundai, la 240 pe ora, la viteza lui maxima "reala", are doar 5km/h eroare ( de la 240-245 pe bord, la 235-240 "real" ).Radar de politie e bordul ala.
|
|
|
03-05-09, 12:24
|
#290
|
Stock
Join Date: Apr 2007
Posts: 7
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
golf IV 2.0i 115CP.viteza maxima atinsa pe GPS (Garmin) 195 km/h.in talon 195 km/h.nu stiu sigur cat aveam la bord.cred ca in jur de 200-205 km/h.poate mai mergea putin mai tare dar eram deja la 5600 rpm
|
|
|
03-05-09, 16:35
|
#291
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of: [FORD]
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
nu mai mergea. atat e viteza masinii pt puterea aia. din cate vezi inginerii de la vw au calculat bine cutia. daca nu ma insel acolo e puterea maxima.
|
|
|
03-05-09, 18:13
|
#292
|
Stage 3
Join Date: May 2007
Posts: 158
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Hai ca ma bag si eu ca taranu in discutie  )
Eu dacia ... un 1.9d motor ... pe autostrada cu inca 2 pers in masina ... in talon imi zice 155 km/h max ... accelerez, acu de la turometru se duce la 4500 turatii .. din care poate 5000 adica sub culoarea rosie .. ating viteza de 190 km/h, aproape .. de 190 si voi imi ziceti ca e eroare de 35 km ? ca in talon imi zice doar 155 ?!?!?!
Tot timpul asta am fost fericit degeaba  ) ??
|
|
|
03-05-09, 19:48
|
#293
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of: [FORD]
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
da . asta e eroarea. mai mult de 160 nu puteai sa prinzi (real). o metoda sa afli viteza de croaziera e sa crnometrzi in cat timp mergi 1 km si inmultesti cu 60 procentul obtinut din minut. pt 100 kmph e de 34 de secunde . adica 0.533 minute.
|
|
|
03-05-09, 20:57
|
#294
|
Stock
Join Date: Apr 2007
Posts: 7
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
motorul de 2.0l are puterea maxima la 5200 rpm.oricum nu e nevoie de asa viteza in romania.testata a fost pe autostrada in germania.nu stiu cand o sa mai mearga masinuta cu asa viteza
|
|
|
04-05-09, 19:38
|
#295
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Originally Posted by DarkJEDI
da . asta e eroarea. mai mult de 160 nu puteai sa prinzi (real). o metoda sa afli viteza de croaziera e sa crnometrzi in cat timp mergi 1 km si inmultesti cu 60 procentul obtinut din minut. pt 100 kmph e de 34 de secunde . adica 0.533 minute.
|
Cel mai corect ! Subscriu de n ori la ce ai zis. Si ii invit pe cei care persevereaza in vitezele astronomice, sa faca testul asta pe autostrada.
In cazul in care ne-am inselat, si vitezele afisate de bord (cu 30 km mai mult ca in talon) sunt reale, atunci sa ne bata obrazul, in caz contrar, nu e nevoie sa zica nimic, insa sa bage la cap
PS: pun pariu ca o sa apara discutii cum ca bornele de pe autostrada sunt puse "romaneste", adica din ochi, sau ca exista eroare de 1 metru intre ele.
__________________
|
|
|
04-05-09, 21:34
|
#296
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of: [FORD]
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
bornele pe autostrada surprinzator sunt foart exacte si mai e chestia ca odometrul indica foarte bine 1km (in conditiile in care nu sunt cauciucurile de alt diametru), chiar daca vitezometrul indica prost. si chiar daca nu indica bine, este doar un 1 km. marja de eroare e in 5 km/h
|
|
|
14-02-10, 13:24
|
#297
|
Stock
Join Date: Feb 2010
Posts: 7
|
Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
eu am un opel vectra din 96,benzina 2.0,136cp....pe tolon pune 215 km construciva iar eu am atins 240 si mai cere ...ceasul la bord il am pana la 260 original asa ca.....
|
|
|
14-02-10, 16:30
|
#298
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
asa ca merge pe la 270 daca supra-soliciti ceasul
|
|
|
14-02-10, 17:26
|
#299
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
|
Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
Quote:
Originally Posted by maddyunikt
eu am un opel vectra din 96,benzina 2.0,136cp....pe tolon pune 215 km construciva iar eu am atins 240 si mai cere ...ceasul la bord il am pana la 260 original asa ca.....
|
Ce posturi triste pe topicul asta
|
|
|
14-02-10, 19:12
|
#300
|
 Stage 5
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of: [MERCEDES]
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Neo in concluzie, arunca turbina , N/A is the way  )
|
|
|
|
|