Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 27-10-07, 14:41   #106
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

pff tata a avut 11 fiaturi incepand cu 131 supermirafiori 1.6 105 cai in regim de urgenta daca nu sti din propria experienta nu mai vorbii si referitor la ferrari nu ziceam de fiabilitate ci pur si simplu este inclus in "imperiul fiat" la varsta de 11 ani inca toceam cauciucuri de orice masina prindeam cu RWD poate ca eu am 17 ani si tu ma consideri copil dar pasiunea mea sunt masinile de mic nu stiu cate masini ai condus tu avand in vedere ca ai 25 de ani poate ai condus multe poate ai condus putine dar din ce scri nu ai condus nici o data o italianca vorbesti doar din ce ai auzit si stai calm ca nu sar in sus eu cred ca tu sari mai mult in sus decat mine , ma consider norocos ca am avut ocazia sa imi bag nasul in multe masini , si avand in vedere ca tu vorbesti doar din auzite de ce oare mai judeci aceste marci ? eu nu te cunosc pe tine pot sa zic o minciuna despre tine ? nu nu imi permit , cand ma jucam cu alfa romeo 33 care fara filtrul de aer scotea flacari pe toba motor stock nu stiu ce faceai tu sau ce nu faceai asa ca nu te judec dar eu stiu ce am facut si nu vorbesc din auzite peste tot pe forum sunt posturi gen "am avut un vecin cu o astfel de masina si nu ii placea a vandut-o imediat" dar oare ai avut tu o astfel de masina ? pff nu este corect , pot sa zic si eu ca am cunoscut candva pe cineva care avea un fiat 131 supermirafiori 2.5 diesel si masina lui nu era buna sa stricat dar oare cum si de ce omul a mers fara apa fara ulei in ea si ia calat motorul , acum in situatia data de mine cine este de vina ? masina care a mers pana la ultima suflare sau soferul zgarcit care nici macar ulei nu a bagat in masinuta aia ? in caz ca nu ai observat sunt multe masini in romania uzate cu care se cara italiencele au multe masini mici si rapide care sunt alergate iar nu e bine suspensii obosite rupte in 2 mai pe scurt si cat despre masini mai noi alfa romeo este o masina rapida de motorizarea 3.2 l V6 ce zici ala e motor mic ? e masina de mers la plimbarica cu 30 km/h nu ? bmwul acum ceva timp nici nu folosea motoare in 2 axe cu came folosea motoare intr-o axa slabe care nu aveai ce sa le ceri 80 de cai masina grea consuma pe cand fiatul facea peste 100 de cai consum mai mic si mai rapida daca nu as fi mers cu diferite masini nu aveam nimic de zis nu puteam sa te contrazic dar am mers si stiu cum sunt multe dintre ele cand imi iau permisul te invit la o tura intr-un fiat sa simti ce inseamna masina

salutare
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline  
Old 27-10-07, 15:13   #107
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by denver View Post
pff tata a avut 11 fiaturi incepand cu 131 supermirafiori 1.6 105 cai in regim de urgenta daca nu sti din propria experienta nu mai vorbii si referitor la ferrari nu ziceam de fiabilitate ci pur si simplu este inclus in "imperiul fiat" la varsta de 11 ani inca toceam cauciucuri de orice masina prindeam cu RWD poate ca eu am 17 ani si tu ma consideri copil dar pasiunea mea sunt masinile de mic nu stiu cate masini ai condus tu avand in vedere ca ai 25 de ani poate ai condus multe poate ai condus putine dar din ce scri nu ai condus nici o data o italianca vorbesti doar din ce ai auzit si stai calm ca nu sar in sus eu cred ca tu sari mai mult in sus decat mine , ma consider norocos ca am avut ocazia sa imi bag nasul in multe masini , si avand in vedere ca tu vorbesti doar din auzite de ce oare mai judeci aceste marci ? eu nu te cunosc pe tine pot sa zic o minciuna despre tine ? nu nu imi permit , cand ma jucam cu alfa romeo 33 care fara filtrul de aer scotea flacari pe toba motor stock nu stiu ce faceai tu sau ce nu faceai asa ca nu te judec dar eu stiu ce am facut si nu vorbesc din auzite peste tot pe forum sunt posturi gen "am avut un vecin cu o astfel de masina si nu ii placea a vandut-o imediat" dar oare ai avut tu o astfel de masina ? pff nu este corect , pot sa zic si eu ca am cunoscut candva pe cineva care avea un fiat 131 supermirafiori 2.5 diesel si masina lui nu era buna sa stricat dar oare cum si de ce omul a mers fara apa fara ulei in ea si ia calat motorul , acum in situatia data de mine cine este de vina ? masina care a mers pana la ultima suflare sau soferul zgarcit care nici macar ulei nu a bagat in masinuta aia ? in caz ca nu ai observat sunt multe masini in romania uzate cu care se cara italiencele au multe masini mici si rapide care sunt alergate iar nu e bine suspensii obosite rupte in 2 mai pe scurt si cat despre masini mai noi alfa romeo este o masina rapida de motorizarea 3.2 l V6 ce zici ala e motor mic ? e masina de mers la plimbarica cu 30 km/h nu ? bmwul acum ceva timp nici nu folosea motoare in 2 axe cu came folosea motoare intr-o axa slabe care nu aveai ce sa le ceri 80 de cai masina grea consuma pe cand fiatul facea peste 100 de cai consum mai mic si mai rapida daca nu as fi mers cu diferite masini nu aveam nimic de zis nu puteam sa te contrazic dar am mers si stiu cum sunt multe dintre ele cand imi iau permisul te invit la o tura intr-un fiat sa simti ce inseamna masina

salutare
Cred ca nu stii ce vorbesti, te-ai invartit de 2 ori cu un fiat, nu ai carnet si incepi sa dai lectii pe aici, Fiat'ul, Alfa Romeo, Lancia sunt marci care de abia acum incep sa se dezvolte pe piata, sunt lansate pe un segment doua, nu au masini pentru toate clasele cum are Mercedes, BMW, Vw, Audi, chiar daca in trecut au avut ceva prezente notabile pe la anumite curse, la fiabilitate, tehnologie, confort nu se compara cu cele nemtesti, au mult de recuperat.
P.S. Da, sunt fan nemtesti si bavareze in special.
aXeL.ZeY is offline  
Old 27-10-07, 15:29   #108
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

hahaha =)))) abia acum incep sa se dezvolte =)))) ? bai baiatule tu ai 19 ani tare batran si intzelept esti tu "Cred ca nu stii ce vorbesti, te-ai invartit de 2 ori cu un fiat, " de 2 ori ? poate de 2 ori ai mers tu cu masina fan ? doar pari un fan daca erai fan adevarat erai si interesat de istoria unor masini pff cate titluri are lancia delta la ralliuri ? si cate are bmwul (uitasem bmwul nici nu a auzit de asa ceva ) in caz ca nu ai citit tot din ce am scris eu am "alergat" si niste bmwuri si nu am fost tocmai multumit 131 supermirafiori era cu mult deasupra bmwurilor cu acelas an de fabricatie si poate ca nu am carnet dar cum am scris mai sus despre judecat pe cineva sau ceva , ma cunosti tu ? sti tu ce am facut eu ? poate tu ai condus si avion si eu nu stiu asa ca nu te judec si cat despre lipsa mea de carnet pt informatiile tale am condus de la masina mica pana la camion , si daca tot zici ca esti fan bavareze poate facem o liniuta mai pe la anu` prin vara asa cand primesc si eu o masina pe masura asteptarilor mele , nimic deosebit doar o cursa mica , amicala intre 2 marci diferite o cursa doar din pasiune pentru masini dar mai vorbim pana atunci , si inca ceva e frumos cand iti expui si tu parerea sa argumentezi totusi cand zici ca italiencele nu au masini pentru toate clasele poate nu sti de masinile de anumite modele ale marcii alfa romeo fiatul acum face masini doar pentru familie cat despre fuga se ocupa Carlo Abarth de asta care a facut un fiat 500 in 2 pistonase mici si dragalase sa scoata mai mult de 90 mph cand toate masinile se chinuiau sa sparga bariera de 100 mph

numai bine
denver is offline  
Old 27-10-07, 16:00   #109
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Europene vs nemtesti

1. Nu ai inteles ce ti-am zis, nu-i nimic, iti explic: o clasa inseamna o anumita categorie de masini, ca sa intelegi tu mai bine luam exemplu Mercedes, care are : A-Klasse, B-Klasse, C-Klasse, s.a.m.d, pe cand marcile pe care le lauzi tu nu au concurenti pentru toate clasele acestea ! Intelegi tu ?
2. Cu formulari "bai baiatule" sa vorbesti cu taica`tu care a avut 11 fiat`uri, nu sunt intelept ti-am dar doar de inteles ca tu nu poti sa dai lectii pe aici aici pentru ca NU AI CARNET ! si daca ai condus camion ce ? Arunci niste vorbe fara relevanta in discutia de fata !
3. Am zis ca '"au avut" prezente si au castigat si premii dar in trecut !! Ce mai este Lacia Delta acum !? Nu mai este nimic, o masina doar pentru cunoscatori si pentru cei care sunt pasionati de reconditionari ! Despre bimmer, ce sa-ti zic tie, esti un adevarat Titi Aur tu, daca imi zici ca "ai alergat" si niste Bmw`uri, si sunt sub fiat'ul tau, nu prea mai are rost sa iti zic ceva.
P.S.Bafta la examen !
aXeL.ZeY is offline  
Old 27-10-07, 16:36   #110
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

stai calm ca inteleg ce vrei tu sa zici sunt diferite clase de masini nu sarim de la masina de familie la masina conceputa special pt racing cat despre carnet si lectii eu nu dau lectii de conducere aici nu este vorba tocmai de condus faptul ca nu am permis este legat de viata mea personala si noi aici vorbim despre masini inteleg ce vrei sa zici ai permis de 1 an si consideri ca ai destula experienta incat sa vorbesti nu`i nimic nu conteaza asta pentru mine daca tot nu iei in considerare vorbele mele aruncate in vant iti recomand sa cumperi niste carti cu istoria automobilelor sau sa te interesezi la ingineri tehnicieni cineva mai documentat ca mine nu are rost sa stam sa ne contrazicem pana la urma urmei gusturile conteaza eu prefer ceva de care sa ma si indragostesc care sa lase o senzatie de neuitat cum lasa orice fiat tu preferi forta bruta a bmwului si uneori ineficienta apropo vw foloseste tehnologie inventata de fiat fiatul avea motoare in 2 axe cu came cand bmwul nici nu visa acum fiecare cu ce il doare

Salut
denver is offline  
Old 27-10-07, 17:56   #111
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Europene vs nemtesti

Iar vorbeste gura fara tine, gusturile sunt una si ce zici tu e altceva, zi-mi si mie ca vad ca stii multe tu, la 17 ani astia ai tai, cum de foloseste vw tehnologie de la fiat si in ce an avea fiat motor in 2 axe cu came ?
aXeL.ZeY is offline  
Old 27-10-07, 19:03   #112
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Europene vs nemtesti

o gramada de povesti certuri si informatii, din care o parte buna sunt doar chestii inventate din lipsa de informatii... da, recunosc, sunt fan nemtesti... si la fel, in special bavareze... insa eu prefer masinile cu nr de ingolstadt(AUDI)... am avut si audi, 10 ani de zile si sunt foarte incantat de el, avem 2 VW f multumit de ambele, mercedes, la fel... am avut noroc cu masinile pana acum, cu toate... si avem mai nou, un doblo nou(2006) multijet, motor super... dar nu as sta deloc pe ganduri daca ar fi sa primesc un caddy la schimb... e vorba de feeling, ambianta si calitate... care nu se poate compara... vorbesc din proprie experiente, deci sa lasam la o parte vorbele auzite de la batranei de pe marginea drumului sau de la un vanzator al carui cumnat are un fiat si zice ca e minunat, da... e bun fiatul, motorul e mai bun ca cele de la VAG, cu siguranta, dar...si aici un mare DAR, motorul e mai bun, si atat...in rest, numai bine
Korne is offline  
Old 27-10-07, 19:42   #113
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by aXeL.ZeY View Post
Iar vorbeste gura fara tine, gusturile sunt una si ce zici tu e altceva, zi-mi si mie ca vad ca stii multe tu, la 17 ani astia ai tai, cum de foloseste vw tehnologie de la fiat si in ce an avea fiat motor in 2 axe cu came ?
fiat 131 supermirafiori primul fiat al tatalui meu motor 1.6 105 cai 2 axe cu came an 1981 desi inaintea lui au fost multe italience cu motor in 2 axe cu came uite aici o informatie mica sa nu zici ca o spun eu din burta

Designed by Aurelio Lampredi the Fiat Twin Cam was an advanced straight-4 automobile engine produced from 1959 through 1994 as a Fiat/Lancia engine and from 1995 onwards with a redesigned cylinder-head as an Alfa Romeo Twin Spark engine (replacing the original Alfa Romeo Twin-Cam in all front-wheel drive Alfa Romeos).[1] As the name implies, it was a DOHC design, which was quite unusual in the late 1950s. A few non-DOHC variants were also produced. The engine was produced in a large number of displacements, ranging from 1297 cc to 1995 cc and was used in Fiat, Lancia, Morgan and Alfa Romeo automobiles. It was one of the first mass produced engines to use belt driven camshafts.

iar tu korne recunosti ca are un motor bun aici vin si intrebarile mele daca ti se pare fiabil reusit ce loc crezi ca merita ca motorizare fata de alte marci la aceeasi clasa ? si cat despre ce zici tu legat de feeling nu stiu ce poate lasa un sentiment mai placut un vw care unele masini au un design comun nimic deosebit ceva ce vezi de zi cu zi sau o italianca , care lasa in urma un sentiment de dragoste unele chiar cu un design shocant pentru unii , recunosc stiu si multe italience care pur si simplu nu au fost reusite orice marca mai greseste din cand in cand si scoate pe piata ceva nepotrivit si stim cu totii ca unele marci nu au priza la public in unele tari anumite modele depinde ... dar asta nu le face niste masini slabe cat despre ce ai zis tu cu povestile vorbele si alte alea poti sa crezi sau nu indiferent de varsta mea cam frageda am pus mana pe multe masini si am fost pasionat am cautat orice informatie solida asa ca nu vorbesc tocmai din povesti fiecare masina a scos cate ceva revolutionar fiecare a facut cate ceva deosebit in lumea automobilelor dar pur si simplu unele marci au fost mai inventive de ex cum am spus motorul in 2 axe cu came motorul transversal au fost inventiile fiatului care sunt folosite de multe marci azi astea asa ca exemplu , cum a fost audi prima masina cu tractiune 4x4 dar nu a continuat... lancia in schimb a devenit o legenda cum a fost si 131 in ralliuri si cam atat momentan app korne imi place cum ai pus problema putem vb si ca oameni civilizati fara contraziceri care aduc uneori la cearta
salut .
denver is offline  
Old 27-10-07, 20:27   #114
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by denver View Post
fiat 131 supermirafiori primul fiat al tatalui meu motor 1.6 105 cai 2 axe cu came an 1981 desi inaintea lui au fost multe italience cu motor in 2 axe cu came uite aici o informatie mica sa nu zici ca o spun eu din burta
Si daca avea 2 axe cu came ce ? Poate nu stii ca tot pe atunci cand fiatu facea motor in 2 axe cu came, Bmw a pus pe modelul numit 507 motor V8 de 150 cp ! Si iti spun eu ca Audi a continuat dezvoltarea sistemului quattro pana in zilele noastre ! Pana la urma tot ce conteaza este ca in momentul de fata masinile nemtesti si-au dovedit superioritatea la toate capitolele, asta e poti sa accepti sau nu, intre ele nu exista termen de comparatie !
Bafta !
aXeL.ZeY is offline  
Old 27-10-07, 20:35   #115
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by Malos View Post
Am deschis Threadul asta sa vedem, ce marci din europa se pot compara cu cele nemtesti, o singura marca "nongermana" este comparata cu modele de top ca Audi, BMW, si Mercedes, acum va las pe voi sa va dati cu parerea...
nu exista si nici nu o sa existe vreodata
Sasha_z is offline  
Old 27-10-07, 20:52   #116
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Europene vs nemtesti

Nici ca puteai sa o zici mai bine Sasha_z !
aXeL.ZeY is offline  
Old 27-10-07, 20:58   #117
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

pff ai idee de fiatul 520 superfiat ? de care am scris eu intr-un post anterior ? motor V12 an de fabricatie 1921 prost exemplu cu V8 u de la bmw mai dau si eu exemplu lancia delta S4 care lua suta in 2.5 secunde si avea motor de 1.8



apropo sasha din simpla curiozitate cate masini ai avut tu pe mana pana acum ?
denver is offline  
Old 27-10-07, 21:07   #118
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Europene vs nemtesti

Ce exemplu iti dau eu si ce raspuns imi dai tu ! Eu ti-am dat exemplu de masina de serie cu motor aspirat si tu imi zici de masina de rally, cu un motor intr-adevar de 1.8 dar turbo, supra si arhialimentat ! Din acest motiv nici nu mai continui discutia.
aXeL.ZeY is offline  
Old 27-10-07, 21:11   #119
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Europene vs nemtesti

faceti comparatie intre masinile de acum...
boy_wonder is offline  
Old 27-10-07, 21:16   #120
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Europene vs nemtesti

denver, nu te supara ca te intreb, dar tocmai mi-ai ofensat masina vietii... daca chiar zici ca nu au continuat, vreau sa imi raspunda toata lumea care este cel mai cunoscut si REcunoscut sistem de tractiune integrala din toata lumea si in toata istoria auto... si crede-ma ca am si vw si am avut si audi si am si fiat, si stiu la ce ma refer cand vb de feeling...si acolo ce e cel mai important pt mine este ca toata masina pare o bucata, ce la fiat nu este cazul... dar recunosc, si aici toata stima pt toata gashca de la fiat, au avansat mult, dar nu le poti compara din punct de vedere calitativ cu VAG, BMW, MERCEDES...deci nu ma ofensa am spus CALITATIV!!!!
numai bine
Korne is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -