Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 03-08-07, 19:40   #91
Shellshock

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 23
Default Re: Europene vs nemtesti

Lexus si Acura infinity ar mai fi marci de comparat cu cele nemtesti
Shellshock is offline  
Old 03-08-07, 19:59   #92
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by Shellshock View Post
Lexus si Acura infinity ar mai fi marci de comparat cu cele nemtesti
pai si aici este versus intre europene si nemtesti.. ti se pare ca lexus, acura si infiniti sunt europene???
boy_wonder is offline  
Old 08-08-07, 11:14   #93
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Europene vs nemtesti

mda... sa zicem si Ford ca acuma se fabrica si in Rusia
JunKer_hP is offline  
Old 26-08-07, 15:17   #94
Strigoiu_Trist

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 48
Default Re: Europene vs nemtesti

DA.
Lexus e toyota facuta in Marea britanie
Strigoiu_Trist is offline  
Old 26-08-07, 15:24   #95
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by Strigoiu_Trist View Post
DA.
Lexus e toyota facuta in Marea britanie
nu inteleg cum o masina japoneza, si mai ales lexus, poate fi facuta in UK.. in fine cunostiintele mele la acest capitol sunt foarte putine..
totusi din ce stiu, Mercedes ML e facut in SUA, inseamna ca este o masina americana si nu germana?

EDIT: uite aici.. Lexus LS made in japan
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2057324_37.jpg
Views:	57
Size:	67.2 KB
ID:	329556  
__________________
boy_wonder is offline  
Old 29-08-07, 16:08   #96
Dragosh_xxx

Stage 2
 
Dragosh_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 29
Default Re: Europene vs nemtesti

SAAB ar fi un rival pe masura. Marca suedeza dak nu ma insel...
Dragosh_xxx is offline  
Old 29-08-07, 16:13   #97
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by Dragosh_xxx View Post
SAAB ar fi un rival pe masura. Marca suedeza dak nu ma insel...
marca suedeza.. dar e detinuta de General Motors..
boy_wonder is offline  
Old 29-08-07, 16:14   #98
Dragosh_xxx

Stage 2
 
Dragosh_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 29
Default Re: Europene vs nemtesti

Asa e... ms de completare.
Dragosh_xxx is offline  
Old 29-08-07, 16:16   #99
Dragosh_xxx

Stage 2
 
Dragosh_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 29
Default Re: Europene vs nemtesti

Dar totusi si Skoda e detzinuta de GM si e marca ceha.... omu o spus marci nemtzesti... astea sunt facute in Germania dar nu sunt nemtzesti.
Dragosh_xxx is offline  
Old 29-08-07, 16:20   #100
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by Dragosh_xxx View Post
Dar totusi si Skoda e detzinuta de GM si e marca ceha.... omu o spus marci nemtzesti... astea sunt facute in Germania dar nu sunt nemtzesti.
Skoda e detinuta de VAG..
boy_wonder is offline  
Old 27-10-07, 01:29   #101
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

pff ce comparatii faceti fratilor sariti de la o clasa la alta si rivali pe masura marcilor nemtesti ? ce oare va face pe voi sa credeti ca o marca nemteasca este mai presus orcarei alteia europene . masina rapida italianca fiat coupe de asta ce mai ziceti ? 131 abarth lancia delta care a avut 6 titluri consecutive lancia S4 modelul de ralliu lua suta in 2.5 secunde modelul de strada in 6.5 motor de 1.8 !!! de astea ce parere mai aveti romanu` tot roman ramane pt voi exista bmw mercedes si audi poate nu cunoasteti istoria multor marci avand in vedere ca aici se fac niste comparatii trebuie sa luam in considerare multe puncte de vedere fiat dino motor V6 cu 3 carburatoare webber dublu corp
Fiat 520 Superfiat an 1921

Manufacturer Fiat
Type V-12

24 valves total
2 valves per cylinder
Main bearings
Construction
Bore × stroke 85.00mm × 100.00mm
3.35 in × 3.94 in
Bore/Stroke ratio 0.85
Displacement 6805 cc
(415.267 cu in)
Unitary capacity 567.08 cc/cylinder
Compression ratio
Fuel system
Aspiration Normal
Compressor type N/A
Intercooler None
Catalytic Converter N
Max. output 81.1 PS (80.0 bhp) (59.7 kW)
@2000 rpm
Max. torque

Maximum rpm
Coolant Water
Specific output 11.8 bhp/litre
0.19 bhp/cu in


pff sa vorbit despre multe marci aici dar italiencele au fost date deoparte vreau sa stiu si eu ce vw sau bmw sau mercedes este mai frumos sau mai fiabil ca o italianca fiatul nu este la clasa bmwului dar alfa romeo este daca o masina este pe placul vostru nu inseamna k este pe placul tuturor sau e cea mai buna masina din lume realitatea nu poate fi deformata de gusturile noastre fiatul a adus multe inovatii de care poate voi nu stiti sau pur si simplu nu va intereseaza daca tot deschide cineva un thread pentru a face o comparatie mi se pare corect sa fie luate in calcul mai multe marci nu doar cele pe placul vostru italiencele sunt subapreciate de multi , sper sa nu luati in nume de rau postul meu dar o comparatie nu se face doar din performantele unei masini designul sau confortul si in special nu poti compara o masina din auzite oricum threadul e cam vechi si nu are rost sa mai zic nimic asa ca inchei aici ....

numai bine
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline  
Old 27-10-07, 04:01   #102
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by denver View Post
pff ce comparatii faceti fratilor sariti de la o clasa la alta si rivali pe masura marcilor nemtesti ? ce oare va face pe voi sa credeti ca o marca nemteasca este mai presus orcarei alteia europene . masina rapida italianca fiat coupe de asta ce mai ziceti ? 131 abarth lancia delta care a avut 6 titluri consecutive lancia S4 modelul de ralliu lua suta in 2.5 secunde modelul de strada in 6.5 motor de 1.8 !!! de astea ce parere mai aveti romanu` tot roman ramane pt voi exista bmw mercedes si audi poate nu cunoasteti istoria multor marci avand in vedere ca aici se fac niste comparatii trebuie sa luam in considerare multe puncte de vedere fiat dino motor V6 cu 3 carburatoare webber dublu corp
Fiat 520 Superfiat an 1921

Manufacturer Fiat
Type V-12

24 valves total
2 valves per cylinder
Main bearings
Construction
Bore × stroke 85.00mm × 100.00mm
3.35 in × 3.94 in
Bore/Stroke ratio 0.85
Displacement 6805 cc
(415.267 cu in)
Unitary capacity 567.08 cc/cylinder
Compression ratio
Fuel system
Aspiration Normal
Compressor type N/A
Intercooler None
Catalytic Converter N
Max. output 81.1 PS (80.0 bhp) (59.7 kW)
@2000 rpm
Max. torque

Maximum rpm
Coolant Water
Specific output 11.8 bhp/litre
0.19 bhp/cu in


pff sa vorbit despre multe marci aici dar italiencele au fost date deoparte vreau sa stiu si eu ce vw sau bmw sau mercedes este mai frumos sau mai fiabil ca o italianca fiatul nu este la clasa bmwului dar alfa romeo este daca o masina este pe placul vostru nu inseamna k este pe placul tuturor sau e cea mai buna masina din lume realitatea nu poate fi deformata de gusturile noastre fiatul a adus multe inovatii de care poate voi nu stiti sau pur si simplu nu va intereseaza daca tot deschide cineva un thread pentru a face o comparatie mi se pare corect sa fie luate in calcul mai multe marci nu doar cele pe placul vostru italiencele sunt subapreciate de multi , sper sa nu luati in nume de rau postul meu dar o comparatie nu se face doar din performantele unei masini designul sau confortul si in special nu poti compara o masina din auzite oricum threadul e cam vechi si nu are rost sa mai zic nimic asa ca inchei aici ....

numai bine

La faza cu fiabilitatea m-am spart de ras!! pai ai ajuns sa compari masinile italiene cu cele germane la fiabilitate?!?!...sau alfa romeo cu bmw?!?!..deja debitezi..cand spui"cele mai proaste masini" te gandesti la fiat si alfa romeo!de cativa ani buni sunt in topul celor mai nefiabile masini....de-aia au si foarte multi clienti!
THX-1 is offline  
Old 27-10-07, 11:39   #103
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Europene vs nemtesti

ai condus vreodata fiat , alfa romeo , lancia , ferrari ? dar nu cativa kilometri in care sa nu simti nimic se pare ca nu prea cunosti istoria acestor marci cred ca degeaba se numeste imperiul fiat care detine lancia alfa romeo ferrari iveco maserati si mai vor sa cumpere vreo 2 3 marci e clar ca tu esti roman 100% asa cum am mai spus si repet pentru romani exista doar bmw mercedes si audi cand ai sa conduci macar jumate din ele atunci sa vorbesti , din pacate eu nu am permis dar tatal meu a detinut skoda , fiat , bmw , alfa romeo , lancia dintre care fiat mai multe modele dintre care am condus (nu pe drumuri publice ) si mi-am si bagat "nasul" la partea mecanica , si inca ceva il poti intreba pe Justin Capra de ce a pus motor de fiat 600 pe una din masinile lui si ca o chestie pentru tine asa in gandul tau te poti intreba de ce oare multe marci auto au apelat la designerii italieni si de ce multi folosesc inovatii aduse de fiat common rail ? FIAT pff din pacate pentru tine imi place sa ma documentez inainte sa dau vreun argument despre ceva si eu cel putin nu vorbesc din date gasite pe google sau mai stiu eu unde si din auzite de la vecinu mitica gheorghe si gigel , imi poti tu confirma ca italiencele nu sunt fiabile ? preferi un bmw renumit pentru consum de ulei si benzina sau un mercedes care practic este specializat in limuzine nu masini de fuga eu inchei aici ar fi frumos daca toata lumea ar vorbii din experiente proprii

PS: daca tot ma contrazici e frumos sa aduci si argumente niste date exacte ceva

Numai bine
denver is offline  
Old 27-10-07, 12:56   #104
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by denver View Post
ai condus vreodata fiat , alfa romeo , lancia , ferrari ? dar nu cativa kilometri in care sa nu simti nimic se pare ca nu prea cunosti istoria acestor marci cred ca degeaba se numeste imperiul fiat care detine lancia alfa romeo ferrari iveco maserati si mai vor sa cumpere vreo 2 3 marci e clar ca tu esti roman 100% asa cum am mai spus si repet pentru romani exista doar bmw mercedes si audi cand ai sa conduci macar jumate din ele atunci sa vorbesti , din pacate eu nu am permis dar tatal meu a detinut skoda , fiat , bmw , alfa romeo , lancia dintre care fiat mai multe modele dintre care am condus (nu pe drumuri publice ) si mi-am si bagat "nasul" la partea mecanica , si inca ceva il poti intreba pe Justin Capra de ce a pus motor de fiat 600 pe una din masinile lui si ca o chestie pentru tine asa in gandul tau te poti intreba de ce oare multe marci auto au apelat la designerii italieni si de ce multi folosesc inovatii aduse de fiat common rail ? FIAT pff din pacate pentru tine imi place sa ma documentez inainte sa dau vreun argument despre ceva si eu cel putin nu vorbesc din date gasite pe google sau mai stiu eu unde si din auzite de la vecinu mitica gheorghe si gigel , imi poti tu confirma ca italiencele nu sunt fiabile ? preferi un bmw renumit pentru consum de ulei si benzina sau un mercedes care practic este specializat in limuzine nu masini de fuga eu inchei aici ar fi frumos daca toata lumea ar vorbii din experiente proprii

PS: daca tot ma contrazici e frumos sa aduci si argumente niste date exacte ceva

Numai bine

Se vede ca esti la inceput,probabil masina familiei este vreun fiat si de-aia sari in sus asa,insa dupa ce o schimbati o sa-ti treaca! Clientii de masini italiene sunt in general oameni nehotarati si necunoscatori care nu stiu ce sa aleaga,se lasa purtati de idea de "masini frumoase" insa crede-ma ca a-2-a oara numai vor sa auda de ele,....sa zicem ca in viata inveti,nu poti s-o nimeresti din prima,am cunoscut o gramada de oameni care sustineau sus si tare ca fiatul,lancia sau alfa sunt masini bune,sportive,frumoase,insa dupa ce le-au vandut abia au inceput sa critice firma si sa recunoasca cate probleme au avut cu ele si ce anume nu functiona la ele si sa nu mai auda de masini italiene....Cat despre exemplul cu ferrari,mi-ai dovedit cat de copil esti,pai stii tu cat de fiabil este un ferrari!?!??Un ferrari parcurge intr-o viata maxim 20-30 de mii de km,si crede-ma ca deja intampina diferite probleme si la km astia insa e greu sa se strice ceva la o masina care merge cu 40km/h prin Monte Carlo doar duminica!!Ferrari nu este o masina fiabila si nici nu e facuta sa fie fiabila....Pe forumul asta e plin de oameni care avand masini modeste ale diferitelor firme viseaza ca au varianta de top gen M,amg,rs,R,opc,etc..si sustin sus si tare modelul de top al marcii pe care o detine dar ei au un amarat de motor 1.4!! Bafta!
THX-1 is offline  
Old 27-10-07, 13:11   #105
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Se vede ca esti la inceput,probabil masina familiei este vreun fiat si de-aia sari in sus asa,insa dupa ce o schimbati o sa-ti treaca! Clientii de masini italiene sunt in general oameni nehotarati si necunoscatori care nu stiu ce sa aleaga,se lasa purtati de idea de "masini frumoase" insa crede-ma ca a-2-a oara numai vor sa auda de ele,....sa zicem ca in viata inveti,nu poti s-o nimeresti din prima,am cunoscut o gramada de oameni care sustineau sus si tare ca fiatul,lancia sau alfa sunt masini bune,sportive,frumoase,insa dupa ce le-au vandut abia au inceput sa critice firma si sa recunoasca cate probleme au avut cu ele si ce anume nu functiona la ele si sa nu mai auda de masini italiene....Cat despre exemplul cu ferrari,mi-ai dovedit cat de copil esti,pai stii tu cat de fiabil este un ferrari!?!??Un ferrari parcurge intr-o viata maxim 20-30 de mii de km,si crede-ma ca deja intampina diferite probleme si la km astia insa e greu sa se strice ceva la o masina care merge cu 40km/h prin Monte Carlo doar duminica!!Ferrari nu este o masina fiabila si nici nu e facuta sa fie fiabila....Pe forumul asta e plin de oameni care avand masini modeste ale diferitelor firme viseaza ca au varianta de top gen M,amg,rs,R,opc,etc..si sustin sus si tare modelul de top al marcii pe care o detine dar ei au un amarat de motor 1.4!! Bafta!
cate mashini italieni ai avut pe mana? la mine au fost o alfa 155 si dupa am ramas tot pe alfa si anume 166 acuma astept sa apara 169 am in familie si clk si laguna 2 si un 207 deci si nemtesti si fratuzesti si italiene ... si itzi spun sigur ca treaba cu fiabilitatea e un mit am 166 in familie de cand aveam 16-17 ani are +300.000 de km parcursi si inca arata si trage f bine , si crede`ma ca nu a fost mashina tzinuta in puf am facut de toate cu ea , de la liniutze pana la carat marfa si inca mai fac probleme? da am avut cu ea... mi s`au mao blocat geamurile, cate o portiera am mai schimbat cate o bucsa cate o bieleta ... da zi`mi tu o mashina de 300.000 de km care sa nu aibe probleme? mashina cum tzi`o intretzii asa o ai. eu sincer vad mai multe vag`uri in service`uri decat alfe bine si pt ca sunt de 20 de ori mai multe pe strazile noastre
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -