Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-05-07, 16:37   #76
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Comparatia asta nu prea-si are rostul,de obicei firmele puternice cumpara firme mai slabe,deci logic ca tehnologia firmei care care investeste,va fi imprumutata si de cea "adoptata"!..exemple: Lamborghini are interiorul si tehnologia tipic audi;dacia logan dupa cum vezi are toate piesele renault,etc..si asa mai departe!Iar din moment ce firma este cumparata,ea se supune regulilor(marketing,proiectare,design,motoare,etc. )noului investitor!
Iar in cazul de fata....de nemtzi!
Gresit!
in primul rand: Lamborghini, ramane Lamborghini! nu intelegeti gresit unele articole din ziare sau reviste!
de ex: "noul concept xxx incorporeaza (sau utilizeaza) tehnologia grupului yyy fiind asemanator cu produsul zzz al aceluiasi grup..."
nu inseamna ca este o masina facuta de astia! a folosi tehnologie, nu inseamna ca o fac ei!
un exemplu(oarecum pueril dar suficient pt a fi ineles punctul meu de vedere) ar fi: eu fac un motor... da? dar duc pistoanele la forjat in Germania, pt ca aia le fac mai bine decat aici...
arborele cotit, il comand in SUA... bla bla! intelegeti ce vreau sa spun! asta inseamna a incorpora tehnologie!
inseamna ca motorul nu mai e al meu? NU!
in afara de asta, sa fim seriosi... nu vreau sa para jignitor pt natiunea germana ce o sa spun acum... (e singura tara pe care o admir sincer) dar: un design ca cel al masinilor Lamborghini, nu poate fi niciodata produsul unui creier german! pt ca ei gandesc altfel!!!
Malos is offline  
Old 24-05-07, 16:39   #77
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Europene vs nemtesti

Si Lamborghini nu era si nici nu va fi mai slaba ca VW ))
Malos is offline  
Old 24-05-07, 17:25   #78
aka-47

Stage 1
 
aka-47's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 16
Default Re: Europene vs nemtesti

hmm. la ce te referi mai slaba ca vw ??? vw nu a dat faliment niciodata, vw vinde pe zi mai multe masini decat lamborghini, vw fabrica lamborghini, vara vw lamborghini ar fi acuma istorie! nu inteleg la ce te referi! si apropo, bada! daca o firma cumpara alta firma, in mod sigur schimba ceva pe acolo si adopta metodele proprii de manufactura! nu cumperi ceva si lasi totul asa cum a fost pt ca firma cumparata a ajuns sa fie cumparata din cauza ca ceva nu a mers cum trebuea acolo!!! daca continental are fabrica in romania si se fabrica la noi cauciucuri de un muncitor roman asta nu inseamna ca continental e firma romaneasca!
aka-47 is offline  
Old 24-05-07, 17:48   #79
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Europene vs nemtesti

Faptul ca nu era cumparata asta e altceva...cum sa zici ca VW e mai bun ca un Lamborghini? )))...Vw vinde din ce in ce mai mult deoarece nu are cine stie ce preturi..e o masina oarecare...decat peste opel acolo in germania...yo am explicat mai sus cum e treaba...si stai asa...si cu VW ca il tot laudati...de cand au scos legea aia din parlamentul german care proteja VW-ul si nu putea fi cumparat...deja mai are putin Porsche si cumpara VW..care e destul de mare
Vezi sa nu mai zici asta vreodata ca incepe lumea sa te creada!

Last edited by Malos; 24-05-07 at 17:52.
Malos is offline  
Old 24-05-07, 17:57   #80
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by Malos View Post
Gresit!
in primul rand: Lamborghini, ramane Lamborghini! nu intelegeti gresit unele articole din ziare sau reviste!
de ex: "noul concept xxx incorporeaza (sau utilizeaza) tehnologia grupului yyy
Te sfatuiesc totusi sa te uiti la un interior de lamborghini si ai sa vezi ca toate elementele sunt preluate de la audi!+tractiunea 4WD..audi nu a folosit decat "Brandul" si atat!!

Quote:
Originally Posted by Malos View Post
Si Lamborghini nu era si nici nu va fi mai slaba ca VW ))
Lamborghini pana sa fie cumparat de VAG era in pragul falimentului sau dc. nu chiar daduse faliment!....era sa devina ingropat definitiv,istorie!!!In al-2-lea rand,lamborghini erau printre cele mai proaste si mai nefiabile masini sport inainte de a fi cumparate!..
THX-1 is offline  
Old 24-05-07, 19:11   #81
mmihai82

Stage 3
 
mmihai82's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 153
Default Re: Europene vs nemtesti

desi nu sunt de parere ca designul nemtesc este mai slab decat altele,clar nemtii au cei mai buni ingineri,manageri,directori de marketing.firmele nemtesti si-au facut un renume,astfel ca americanii care au un anumit statut social au masini nemtesti (mercedes,bmw,porsche,audi...) sau masini europene facute practic tot de nemti (rolls royce,bentley,lamborghini...) fac exceptie ferrari si aston martin.
am dat exemplu piata americana pentru ca este cea mai mare piata auto si nu ar avea alte motive pentru care ar opta pentru o masina europeana (natiolalism de ex.nu e cazul)decat calitatea si imaginea de marca.
se discuta mai devreme despre firmele mai mici preluate de altele mari.clar ca daca lamborghini (de ex.) era pe punctul de a da faliment si a fost preluata de audi (vag) acolo au avut schimbari majore si meritul pentru faptul ca azi marca "italiana" merge bine se datoreaza inginerilor,managerilor si directorilor de marketing germani
__________________
No links allowed !
mmihai82 is offline  
Old 29-05-07, 15:47   #82
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by Malos View Post
de ex: "noul concept xxx incorporeaza (sau utilizeaza) tehnologia grupului yyy fiind asemanator cu produsul zzz al aceluiasi grup..."
nu inseamna ca este o masina facuta de astia! a folosi tehnologie, nu inseamna ca o fac ei!
De multe ori modele ff asemanatoare tehnologic se comporta total diferit, spre exemplu VAG a fabricat pe aceeasi platforma tehnica multe modele, si produsele finite nu mai aveau in comun prea multe, diferentele mici se aduna

~Nautilus
Nautilus is offline  
Old 29-05-07, 15:51   #83
nookie

Stage 3
 
nookie's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 86
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by Malos View Post
Gresit!
in primul rand: Lamborghini, ramane Lamborghini! nu intelegeti gresit unele articole din ziare sau reviste!
de ex: "noul concept xxx incorporeaza (sau utilizeaza) tehnologia grupului yyy fiind asemanator cu produsul zzz al aceluiasi grup..."
nu inseamna ca este o masina facuta de astia! a folosi tehnologie, nu inseamna ca o fac ei!
un exemplu(oarecum pueril dar suficient pt a fi ineles punctul meu de vedere) ar fi: eu fac un motor... da? dar duc pistoanele la forjat in Germania, pt ca aia le fac mai bine decat aici...
arborele cotit, il comand in SUA... bla bla! intelegeti ce vreau sa spun! asta inseamna a incorpora tehnologie!
inseamna ca motorul nu mai e al meu? NU!
in afara de asta, sa fim seriosi... nu vreau sa para jignitor pt natiunea germana ce o sa spun acum... (e singura tara pe care o admir sincer) dar: un design ca cel al masinilor Lamborghini, nu poate fi niciodata produsul unui creier german! pt ca ei gandesc altfel!!!
Sa sti ca seful de design de la lamborghini este un belgian, iar murcielago are comenzile de pe audi a8.

Deci este normal ca din moment ce un grup cumpara un fabricant de masini, acesta sa primeasca si tehnologia respectivului grup. Doar nu crezi ca fiecare fabrica produce totul de la zero. In interiorul grupului se impart sarcinile.
nookie is offline  
Old 29-05-07, 16:44   #84
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
De multe ori modele ff asemanatoare tehnologic se comporta total diferit, spre exemplu VAG a fabricat pe aceeasi platforma tehnica multe modele, si produsele finite nu mai aveau in comun prea multe, diferentele mici se aduna

~Nautilus
Ex. VW si Seat, seat este mai sportiv...explicatia e usoara, totul e de la VW, inafara de stabilizator si arcuri, in cateva cazuri si amortizoare restul este acceasi.De aici rezulte diferenta, foarte mica dar se simte. Pozitia soferului...inaltimea scaunei, locul...
Eagleee is offline  
Old 30-05-07, 00:06   #85
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Europene vs nemtesti

Plus constructia sasiului-caroseriei, aerodinamica, setarile electronicii, cutia de viteze in 6 trepte... cam astea inseamna "restul"

~Nautilus

PS o comparatie si mai exagerata era "Seat vs. Skoda"
Nautilus is offline  
Old 30-05-07, 00:39   #86
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Europene vs nemtesti

E, corect, intre seat si skoda sesimte foarte bine.
La comparatia facut de mine am comparat exact aceasi motor-sasiu-cutie-electronica. Ramane numai aerodinamica...care numai peste 100-120 incepe sa se simte...ex ar fi W210 facut de AMG, cel cu motorul de 7.5L, a prins 324, iar modelul T 320km/h, diferenta era un mic spoiler...cauta poze.
Si eu am seat...se simte diferenta in curbe, in rest este acceasi, comporta la fel.
Eagleee is offline  
Old 30-05-07, 15:31   #87
aka-47

Stage 1
 
aka-47's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 16
Default Re: Europene vs nemtesti

incepe sa devina lamborgini vs vw aici )
hai sa clarificam! nu se pot compara masinile respective pt ca sunt in clase diferite!!! la firme in schimb nu e nici o indoeala ca vw e cu 10clase peste! si eu sunt fan lamborghini dar tre sa recunoastem ca au falimentat pt un motiv nu ca lumea nu avea bani sa le cumpere ca lume cu bani este destula!
aka-47 is offline  
Old 30-05-07, 15:52   #88
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by aka-47 View Post
incepe sa devina lamborgini vs vw aici )
hai sa clarificam! nu se pot compara masinile respective pt ca sunt in clase diferite!!! la firme in schimb nu e nici o indoeala ca vw e cu 10clase peste! si eu sunt fan lamborghini dar tre sa recunoastem ca au falimentat pt un motiv nu ca lumea nu avea bani sa le cumpere ca lume cu bani este destula!

VW are, mai mult a avut probleme forte mari, financiar si moral...poate ca voi nu vedeti, dar in europa nu mai vinde VAG atatea masini ca si pana 2000...mai mult, VAG lucreaza scump, adica din pretul masini castiga putin, Golf 5 era un esec, eon a facut mai multi bani pana acuma dacat golful...passatul la fel, sunt masini bune, dar prea scumpe pentru calitatea ce reprezinta...de cand VW a cumparat seatul firma face numai deficit...Skoda in ultimi cateva ani face profit, Anul trecu VW a avut un deficit de 350mill euro...VAG in total a avut parca peste 500mill euro deficit...Iubita voastra marca a avut, are si va avea probleme foarte mari, financiar vorbind!!! Nu mai este masina ieftina, ca pret sunt cu o clasa mai sus, dar calitatea si restul ce conteaza nu...e cu un nival mai jos...
Despre Lambo...este total VAG...normal, sa fie cat mai ieftin (de produs, nu de vandut...) macanica provine de la VW-Audi in proportie de 80%, restul sunt facute tde ingineri germani...mai mult, toate sunt construite cu mana!!! Sa nu zica nimani ca nu sunt la nivelul AUDI, sunt mult peste, cam la nivelul A8L (rs6) sau Phaeton...

Ps. Nu esti mai multa daca ai un golf sau passat, poate in fata clubului...dar sa nu crezi ca ai si o masina buna!!!
Eagleee is offline  
Old 30-05-07, 18:19   #89
aka-47

Stage 1
 
aka-47's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 16
Default Re: Europene vs nemtesti

sunt deacoed cu ce spui tu! dar eu i explicam lu Malos ca nu e lambo asa cum spune el deasupra tuturor!
ps: eu nu sunt fan vw si in fata clubului parcjez cu bmw-ul meu care e si o masina buna :P )
aka-47 is offline  
Old 30-05-07, 18:33   #90
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Europene vs nemtesti

Quote:
Originally Posted by aka-47 View Post
sunt deacoed cu ce spui tu! dar eu i explicam lu Malos ca nu e lambo asa cum spune el deasupra tuturor!
ps: eu nu sunt fan vw si in fata clubului parcjez cu bmw-ul meu care e si o masina buna :P )
Nu la tine am referat in al doilea parte.
Eagleee is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -