Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-13, 13:21   #7396
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

http://www.spritmonitor.de/en/overvi....9&powerunit=2
Din 500 de masini cat sunt acolo, cel mai mare consum a fost de 7 litrii...in cazul asta, ti se pare anormal sa consuma 5?
Si golful tau cine stie ce tigaie de motor are cu jumatate de milion de km, sau cum ai mers cu el de ai reusit sa scoti consumul ala...
JDV is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 21:41   #7397
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Franz , am dat exemplu Octavia 2 1.9 tdi pd, 105 cai frumosi. Mers regim de autostrada , 4 persoane si bagaj, 190 viteza maxima pe vitezometru, consum la pompa 6. CA nu crezi tu , ca o fi fost motorina de Ghermania "de vina", ideea este ca ce consumi tu 10 la 140 la ora poate avea cauza doar un cazan cu motor terfelit.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 22:52   #7398
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Talking Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Tot vorbim de consum dat de producator , dar stie cieneva in ce conditii s-a dat consumul acela ? sau macar in ce oras s-a facut consumul , pentru ca stim cu totii , consumul difera de la oras la oras , de la om la om.
Consumul dat de fabricant este stabilit dupa normative standardizate la care sunt supuse masinile, indiferent ca e vorba de Germania, GB, Franta, Japonia, etc.
Testul pt consum urban prevede un numar exact de accelerari (maxim pana la 60 km/h) , de franari, timpi precisi de functionare la ralanti, obtinerea unei viteze medii stabilite. Testul pt consum extraurban prevede acceleratii pana la 120 km/h.
Testele se fac in hala, pe role, la temperaturi intre 18-25 de grade, cu sofer si pasager , cu ''parcurgerea'' etapelor si timpilor stabiliti de normative.
In realitate consumul de combustibil este mai mare decat cel din hala pt ca apar factori diferiti fata de testele din hala...

Insa e de toata jena sa afirme cate unu ca scoate consum mai mic decat este dat de producator, in conditiile in care , cica, merge cu masina incarcata la maxim (familie, bagaj, plus vreo doi-trei vecini) , mai ruleaza si cu viteze supersonice pe soselele patriei sau pe autobanul german, si scote consum de motorina de 5-6 l/100km. ))))))

Mai jos un articol:
http://www.motorstory.ro/2009/10/cum...il-contrazice/

Last edited by capricosti; 01-11-13 at 23:01.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 23:34   #7399
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ce rol are pasagerul intr-o masina masurata pe role?????
bluey is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 23:46   #7400
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ce rol are bagajul?

Probabil rolele alea sunt inteligente si aplica o alta rezistenta in functie de greutatea vehiculului testat. Probabil. Zic si eu...
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 02-11-13, 13:46   #7401
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Sincer n-am nici un motiv sa mint , in conditiile in care am avut si alte masini la care consumul difera mult de ce e dat de producator. Dar acea Skoda probabil era unicata nu stiu ce sa zic. Asta a fost consumul scos pe 700 km circulati numai pe autostrada. Si nu am zis ca am mers numai blana cu ea, ci ca am mers cat s-a putut in functie de aglomeratie , pentru ca nici pe autobahn nu poti rula constant cu 200 , mai franezi , mai prinzi stau, mai opresti sa te pisi etc. In tot cazul consumul a iesit fix 6 facut la pompa, iar pe c.b arata mai putin cu circa 0.3 litri.
In rest, ce am vrut sa evidentiez era ca un diesel de cca 100 de cai, nu are cum sa consume la 140 150 10 litri la suta decat daca este defect.
Ce e haios pe forumuri , este ca unii posteaza numai din gugalit si internet si zvonuri din vecini. DAca vii cu ceva concret ,ori minti ori esti prost , ori ambele. Cine vrea sa creada bine , cine nu iarasi bine.
De exemplu cu C klassul , daca merg "f tare" am consum pana in 7 . Cu Grand Cherokee daca merg tare , consuma 20 + . Peugeot 206 2.0 hdi , incarcat si mers minim 140 maxim 190 pe ceas, a consumat 5 litri jumate . 407 2.0 hdi , 4 persoane bagaj, mers pana in grecia si inapoi, consum 6,5 , in conditiile in care prin Bulgaria am mers fara retineri . Si mai pot da exemple destule. Ideea este ca o benzina nu o sa consume in vecii vecilor mai putin de 3 4 litri in plus fata de un diesel in cazul unui mers vioi.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 02-11-13, 14:43   #7402
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Ce e haios pe forumuri , este ca unii posteaza numai din gugalit si internet si zvonuri din vecini. DAca vii cu ceva concret ,ori minti ori esti prost , ori ambele. Cine vrea sa creada bine , cine nu iarasi bine.
faci ce faci si ajungi la vorba mea....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-13, 14:54   #7403
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Baaa , io cred ca tu n-ai avut diesel in viata ta. 5 litrii consuma si a mea daca merg cu ea normal. Era ......
Apropos, sunt tare curios cum de sta nevasta-ta cu tine, daca prieteni nu ai....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 02-11-13, 15:15   #7404
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daca e noua masina BENZINA
Daca e SH motorina
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 02-11-13, 15:16   #7405
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by PrasleaCelVoinic View Post
Daca e noua masina BENZINA
Daca e SH motorina
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-11-13, 15:20   #7406
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

Asta e cea mai buna logica de pe tot threadul !
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 02-11-13, 17:27   #7407
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Apropos, sunt tare curios cum de sta nevasta-ta cu tine, daca prieteni nu ai....
Pffuuuuu, sti vorb aia : Ferestema doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc eu.

Last edited by franz34sm; 02-11-13 at 17:39.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 10:36   #7408
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by PrasleaCelVoinic View Post
Daca e noua masina BENZINA
Daca e SH motorina
eu as alege invers.

Intrebare: exista motor diesel fara turbo care sa fi avut tehnologie common rail?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-11-13, 13:04   #7409
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
eu as alege invers.

Intrebare: exista motor diesel fara turbo care sa fi avut tehnologie common rail?
Nu. E doar VW Caddy SDI care e dotat cu PD, dar ala nu e common rail.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 04-11-13, 14:42   #7410
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
eu as alege invers.

Intrebare: exista motor diesel fara turbo care sa fi avut tehnologie common rail?
Sunt curios de ce invers . Poti dezvolta putin ?
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -