Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-10-13, 22:25   #7321
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Exclamation Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Subscriu si eu cele spuse . Am avut sau cunosc pe cineva ,numai tin minte exact , un Logan 1.5 dci care de la un filtru sport a crapat nu 1, ci 2 pistoane . !!! De atunci pun numai filtre Mann !
asa am patit si eu. si clapetii de la admisie(mizerie f mare) i-a rupt si dus in capul pistonului, turbina avea paletii rupti.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 18:05   #7322
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai vorbim de altceva.
Daca ii bagi 2 (doo) lopeti de pamant pe admisie si o o lopata de balastru de la xenoane , e posibil sa iti crape pistoanele un pic asa.
Asta nu inseamna ca 1.5 DCi de 65cp are pistonul mai moale ca 1.5Dci de 85cp sau mai stiu eu cate sute de cai are un 1.5 Dci.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 20:48   #7323
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
la logan nu e vorba doar de soft,sunt mult mai multe modificari....la puterea asta....a umblat destul la motor....
stiu, ideea era ca e motorul original din care s-a scos puterea asta doar cu un intercooler(modelul asta nu are din fabrica), o turbina mai mare, racitor de ulei si alte imbunatatiri minore si poate si injectoare. Ce vreau sa spun ca ca daca din logan de 65 s-au scos atatia cai din 1.9 tdi nu ar fi de mirare sa se scoata poate chiar si 300 cine stie
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 22:03   #7324
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
stiu, ideea era ca e motorul original din care s-a scos puterea asta doar cu un intercooler(modelul asta nu are din fabrica), o turbina mai mare, racitor de ulei si alte imbunatatiri minore si poate si injectoare. Ce vreau sa spun ca ca daca din logan de 65 s-au scos atatia cai din 1.9 tdi nu ar fi de mirare sa se scoata poate chiar si 300 cine stie
pai s-au scos 300 cai din 1.9 tdi....dar cu modificari destule....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 22:23   #7325
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu inteleg de ce ai vrea sa modifici pana la urma un diesel...adica da, 10 doo`j de cai acolo, gen sa traga mai bine...da.
...dar sa incepi sa vrei inca 100 de cai...e alta mancare de peste.
Sa iei la modificat un diesel, este ca si cum i-ai nega scopul in viata: consumul scazut.
Adica, nu de aceea isi cumpara lumea diesel?...nu pentru ca are un consum foarte scazut fata de benzina?...cel putin eu asa gandesc.
Daca vrei performanta, iti iei frumos un 2.0, si il faci de 300 de cai, cu bani nu foarte multi.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 22:34   #7326
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Nu inteleg de ce ai vrea sa modifici pana la urma un diesel...adica da, 10 doo`j de cai acolo, gen sa traga mai bine...da.
...dar sa incepi sa vrei inca 100 de cai...e alta mancare de peste.
Sa iei la modificat un diesel, este ca si cum i-ai nega scopul in viata: consumul scazut.
Adica, nu de aceea isi cumpara lumea diesel?...nu pentru ca are un consum foarte scazut fata de benzina?...cel putin eu asa gandesc.
Daca vrei performanta, iti iei frumos un 2.0, si il faci de 300 de cai, cu bani nu foarte multi.
la un diesel te costa mai putin sa il duci in putere mare.....decat la benzina....
sa stii ca un diesel consuma la fel sau mai putin,daca ii ridici puterea......bine nu vorbim de o masina stock de 100 cai dusa la 300....nu o sa aiba acelasi consum dar creste putin......

la o benzina turbo de 200 cai,daca o duci in 300 cai va creste consumul semnificativ....

si ca sa iti dau un exemplu un GOLF 5 GTI DSG dus la 330 cai in comparatie cu AUDI A6 3.0 TDI BITURBO DE 313 CAI.....stock
il batea audi din mers de la orice viteza....si de la 50 si de la 100 si de la 200 km/h......nu era mare diferenta intre ei....mica,dar era....1 masina 2 intre ei..
si iti spun si consumul......
golful 5 in oras 19-20 l/100 km......audi 12-13 l/100 km......vorbim de mers sportiv.....
golful 5 afara 16-17 l/100 km.......audi 11-12 l/100 km....si aici vorbim de mers nesimtit...fara limita....

sa nu mai punem in discutie daca se face soft la audi...s-a terminat discutia!
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 23:15   #7327
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Nu inteleg de ce ai vrea sa modifici pana la urma un diesel...adica da, 10 doo`j de cai acolo, gen sa traga mai bine...da.
...dar sa incepi sa vrei inca 100 de cai...e alta mancare de peste.
Sa iei la modificat un diesel, este ca si cum i-ai nega scopul in viata: consumul scazut.
Adica, nu de aceea isi cumpara lumea diesel?...nu pentru ca are un consum foarte scazut fata de benzina?...cel putin eu asa gandesc.
Daca vrei performanta, iti iei frumos un 2.0, si il faci de 300 de cai, cu bani nu foarte multi.
Totul se reduce la bani, dupa mine. Adica daca masina face 10k, e ok sa bagi 1000 diferenta e ca la un motor care e turbo poti sa ii cresti puterea destul daca nu o folosesti permanent.
Un 2.0 aspirat sa-l faci turbo investesti mult si ireversibil, un turbo diesel revine relativ usor la configuratia initiala.
M-am tot gandit si la un 3.0d, si in prezent un 3.0d de ~250cp suna foarte bine si imi pare rau ca nu exista un 3-ar 2500cc diesel, ar fi fost combinatia perfecta pentru mine la un impozit acceptabil , as da si 2200 ron daca as fi sigur ca astia nu se gandesc intr-o noapte sa-l duble sau tripleze.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 00:20   #7328
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

A6 3.0tdi nu consuma 12 in oras decat la un mers "atent". Ce zici tu sportiv si daca nu e nici stock nu consuma 12 13 decat daca il impingi . Sunt totusi 6 gurite de hranit. Am avut anul trecut asa ceva si nu e tocmai economic. Masina e destul de grea. In rest, afirmatia potrivit careia dieselul il iei doar pentru consum mi se pare stupida. Ia un diesel de 200 de cai si fa-l de 300 , creste consumul in cel mai pesimist caz cu 3 litri. Topicul asta nu are moarte oricum. Unii sunt indoctrinati cu benzina , nu zic nu, amsieu benzina , dar parca la aceleasi performante prefer sa merg la aproape jumatate de pret cu dieselul.

exista parca pe f30 motor 2.0 diesel de cca 200 decai. Eu zic ca e arhisuficient . Cu un soft deja are performante peste medie mult.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 01:43   #7329
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
la un diesel te costa mai putin sa il duci in putere mare.....decat la benzina....
sa stii ca un diesel consuma la fel sau mai putin,daca ii ridici puterea......bine nu vorbim de o masina stock de 100 cai dusa la 300....nu o sa aiba acelasi consum dar creste putin......

la o benzina turbo de 200 cai,daca o duci in 300 cai va creste consumul semnificativ....

si ca sa iti dau un exemplu un GOLF 5 GTI DSG dus la 330 cai in comparatie cu AUDI A6 3.0 TDI BITURBO DE 313 CAI.....stock
il batea audi din mers de la orice viteza....si de la 50 si de la 100 si de la 200 km/h......nu era mare diferenta intre ei....mica,dar era....1 masina 2 intre ei..
si iti spun si consumul......
golful 5 in oras 19-20 l/100 km......audi 12-13 l/100 km......vorbim de mers sportiv.....
golful 5 afara 16-17 l/100 km.......audi 11-12 l/100 km....si aici vorbim de mers nesimtit...fara limita....

sa nu mai punem in discutie daca se face soft la audi...s-a terminat discutia!
Pe partea cu consumul ai dreptate, insa legat de gti-ul vs. a6 nu cred ca este chiar asa. Un gti 5 k04 si dsg de 330 cp spulbera a6 si softat sa fie. Pe demonstratelea
__________________
0011001100110011
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 03:36   #7330
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
A6 3.0tdi nu consuma 12 in oras decat la un mers "atent". Ce zici tu sportiv si daca nu e nici stock nu consuma 12 13 decat daca il impingi . Sunt totusi 6 gurite de hranit. Am avut anul trecut asa ceva si nu e tocmai economic. Masina e destul de grea. In rest, afirmatia potrivit careia dieselul il iei doar pentru consum mi se pare stupida. Ia un diesel de 200 de cai si fa-l de 300 , creste consumul in cel mai pesimist caz cu 3 litri. Topicul asta nu are moarte oricum. Unii sunt indoctrinati cu benzina , nu zic nu, amsieu benzina , dar parca la aceleasi performante prefer sa merg la aproape jumatate de pret cu dieselul.

exista parca pe f30 motor 2.0 diesel de cca 200 decai. Eu zic ca e arhisuficient . Cu un soft deja are performante peste medie mult.
vorbeam de AUDI A6,2012,3.0 TDI BITURBO,313 CAI.....consumul dat de producator este 8 l/100 km...dublu nu are cum sa consume,orice i-ai face....
cine o are a avut inainte audi a6 3.0 tdi quattro si a zis ca la consum in oras ii lua mai mult decat asta noua.....

intr-adevar nu scoate consumul ala cand schimba numai in rosu,dar in bucuresti nu ajungi in rosu cu aia decat viteza 1 si 2...iar nu ai cum sa mergi asa,dar nici nu merge cu ea sa ii puna viteza 8 la 80 km/h....
sunt diferente mari....cutia cu 8 viteze in primul rand....sistem start-stop....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 03:55   #7331
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
Pe partea cu consumul ai dreptate, insa legat de gti-ul vs. a6 nu cred ca este chiar asa. Un gti 5 k04 si dsg de 330 cp spulbera a6 si softat sa fie. Pe demonstratelea
sunt 330 cai fata cu 313 quattro.....audi este stock....diferenta de cuplu este foarte mare...
audi are 100 km/h in 5 sec...GTI-UL probabil cu cele mai bune slick-uri noi sa scoata 5 sec,dar cred ca rupe planetarele sau cutia....
problema e ca proba s-a facut si cu martori,iar posesorul de golf a recunoscut ca sta langa audi la un moment dat dupa care ramane usor in urma.....
vorbim de o cursa cu plecare din mers...de la diferite viteze 100+....
cu plecare de pe loc nu are nici o sansa golful,mai ales ca nu are slick-uri...este o masina de zi cu zi.....la fel ca si audi....

posesorul de audi a6.si-a mai luat una identica,dar 3.0 tfsi,310 cai.....a cumparat-o din germania din reprezentanta la 10.000 km,s-a dus sa o ia cu un prieten si cu audi care deja il are 3.0 tdi biturbo....

bineinteles ca in germania pe autostrada au facut proba....din mers are unele reprize unde se duce usor tdi-ul si unele reprize unde raman una langa alta....dar niciodata nu a sarit tfsi-ul in fata....
cu plecare de pe loc il bate tdi-ul cam cu o masina-doua....depinde de plecare...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 08:42   #7332
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Benzina sau motorina ?

De la discutii relativ tehnice s-a ajuns la cat consuma un A6 ?

Nu mai pot cu "cat consuma" .
Predator is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 10:10   #7333
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
sunt 330 cai fata cu 313 quattro.....audi este stock....diferenta de cuplu este foarte mare...
audi are 100 km/h in 5 sec...GTI-UL probabil cu cele mai bune slick-uri noi sa scoata 5 sec,dar cred ca rupe planetarele sau cutia....
problema e ca proba s-a facut si cu martori,iar posesorul de golf a recunoscut ca sta langa audi la un moment dat dupa care ramane usor in urma.....
vorbim de o cursa cu plecare din mers...de la diferite viteze 100+....
cu plecare de pe loc nu are nici o sansa golful,mai ales ca nu are slick-uri...este o masina de zi cu zi.....la fel ca si audi....

posesorul de audi a6.si-a mai luat una identica,dar 3.0 tfsi,310 cai.....a cumparat-o din germania din reprezentanta la 10.000 km,s-a dus sa o ia cu un prieten si cu audi care deja il are 3.0 tdi biturbo....

bineinteles ca in germania pe autostrada au facut proba....din mers are unele reprize unde se duce usor tdi-ul si unele reprize unde raman una langa alta....dar niciodata nu a sarit tfsi-ul in fata....
cu plecare de pe loc il bate tdi-ul cam cu o masina-doua....depinde de plecare...
Repet: pe demonstrate: vin eu cu un golf. Aduci tu a6-le?
De pe loc in mod sigur pleaca in fata audi pentru ca un golf la puterea asta nu va pune nimic jos pana la 100km/h, dar din mers nu are nici o sansa...acum, se poaye sa ai si tu dreptatem, in sensul ca cine stie unde o fi modificat golful, dar unul cu adevarat de peste 300 cp k04 il bate din orice pozitie

Last edited by tzatzichi; 23-10-13 at 10:27.
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 11:22   #7334
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
De la discutii relativ tehnice s-a ajuns la cat consuma un A6 ?

Nu mai pot cu "cat consuma" .
Topicul de numeste "benzina sau motorina"....deci trebuie sa discutam absolut toate aspectele, inclusiv consumul
JDV is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 11:34   #7335
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Nu inteleg de ce ai vrea sa modifici pana la urma un diesel...adica da, 10 doo`j de cai acolo, gen sa traga mai bine...da.
...dar sa incepi sa vrei inca 100 de cai...e alta mancare de peste.
Sa iei la modificat un diesel, este ca si cum i-ai nega scopul in viata: consumul scazut.
Adica, nu de aceea isi cumpara lumea diesel?...nu pentru ca are un consum foarte scazut fata de benzina?...cel putin eu asa gandesc.
Daca vrei performanta, iti iei frumos un 2.0, si il faci de 300 de cai, cu bani nu foarte multi.
Daca aia 100 de cai poti sa-i obtii cu o investitie rezonabila, si cu o scadere a fiabilitatii aproape nesemnificativa, de ce nu ?
Stiu prea multe 1.9tdi trecute bine de 200 de cai care consuma mai putin decat orice 1.4 benzina
phaeton is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -