Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-13, 00:29   #7246
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

In mod normal cu ambele masini in stare optima , 325 dadea vreo 3 masini dupa 100 km/h.. Probabil era un 325 lesinat.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 12-10-13, 01:30   #7247
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
In mod normal cu ambele masini in stare optima , 325 dadea vreo 3 masini dupa 100 km/h.. Probabil era un 325 lesinat.
da este posibil sa fie lesinat,problema e ca nu s-au alergat pe drum drept....
e mai dificil pentru benzina aspirat sa fie alegat prin oras....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-10-13, 07:22   #7248
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am gasit explicatia, era cabrio si vad ca e dat cu aproape o secunda mai lent ca 325Ci,este aproximativ egal cu 320i/170cp pana la suta.

Daca vedeam din prima ca e 325, nu ma luam dupa el, am vazut doar ca e E46, si cum majoritatea sunt 320i/d, iar eu chiar aveam chef, n-am stat pe ganduri, abia la semafor am vazut.

Deci era ok, cabrio-ul fiind mai greu si probabil cu o cutie mai "lunga", in mai putine trepte rezulta o acceleratie nu foarte impresionanta.

Nu-ti cade prea bine sa conduci un 2.5 si sa ti-o dea unu cu un 2.0d de la aceeasi firma si de aceeasi varsta dar usor tunat.

P.S. A fost pe varianta si nu am plecat unul langa celalat, ci eu am alergat dupa el, a castigat nu-i vorba, dar diferenta a fost (mult) mai mica decat ma asteptam.

Last edited by RVL 2000; 12-10-13 at 07:30.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-13, 18:32   #7249
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

RVL dar tie cum "ti-ar pica" sa te faca unul cu 1.4tsi sau motoare de genul? sau daca nu sa te faca chiar si sa stea in spatele tau, nu ar fi prea placut asa e? Stiu ca la masini asa grele nu se pun motoare de genul 1.2T sau 1.4T dar vorbind asa in general de situatia in sine....cum ar fi?

uite de ex. la loganul noul o.9Tce face "muci" orice diesel 1.5
si exemple mai sunt si pe la skoda 1.2Tsi vs 1.9tdi:

Skoda Octavia 1.2TSi Classic 105CP 175Nm: Acceleratie 0-100 km/h 10.9s
Skoda Octavia 1.9TDI Classic 105CP 250Nm: Acceleratie 0-100 km/h 11.8s

Last edited by lord_wader; 12-10-13 at 18:39.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 12-10-13, 18:51   #7250
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
RVL dar tie cum "ti-ar pica" sa te faca unul cu 1.4tsi sau motoare de genul? sau daca nu sa te faca chiar si sa stea in spatele tau, nu ar fi prea placut asa e? Stiu ca la masini asa grele nu se pun motoare de genul 1.2T sau 1.4T dar vorbind asa in general de situatia in sine....cum ar fi?

uite de ex. la loganul noul o.9Tce face "muci" orice diesel 1.5
si exemple mai sunt si pe la skoda 1.2Tsi vs 1.9tdi:

Skoda Octavia 1.2TSi Classic 105CP 175Nm: Acceleratie 0-100 km/h 10.9s
Skoda Octavia 1.9TDI Classic 105CP 250Nm: Acceleratie 0-100 km/h 11.8s
hai sa fim seriosi incepem iar cu 0-100 km/h sau 0-402 m....
tu d-asta iti cumperi masina????doar pentru asta ai masina???
pun pariu pe orice ca intre 1.9 tdi si 1.2 tsi din mers si la orice treapta de viteza il bate tdi.....

si acum faci comparatie intre 320 diesel de 150 cai si 1.4 tsi de 170 probabil pe vreun golf.....buna comparatie......
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-10-13, 18:53   #7251
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

calculele hartiei nu sunt mereu reale pe strada. eu sincer as miza pe 1.9 tdi
steffan is offline   Reply With Quote
Old 12-10-13, 19:19   #7252
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
calculele hartiei nu sunt mereu reale pe strada. eu sincer as miza pe 1.9 tdi
ma bag si eu la miza asta
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 12-10-13, 23:47   #7253
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
RVL dar tie cum "ti-ar pica" sa te faca unul cu 1.4tsi sau motoare de genul? sau daca nu sa te faca chiar si sa stea in spatele tau, nu ar fi prea placut asa e? Stiu ca la masini asa grele nu se pun motoare de genul 1.2T sau 1.4T dar vorbind asa in general de situatia in sine....cum ar fi?

uite de ex. la loganul noul o.9Tce face "muci" orice diesel 1.5
si exemple mai sunt si pe la skoda 1.2Tsi vs 1.9tdi:

Skoda Octavia 1.2TSi Classic 105CP 175Nm: Acceleratie 0-100 km/h 10.9s
Skoda Octavia 1.9TDI Classic 105CP 250Nm: Acceleratie 0-100 km/h 11.8s
Chiar mi-am spus parerea despre ce=ar fi pentru mine sa ma faca un 1.2TCe sau ceva de genul pe logan, nu ma deranjaza, am condus logan de nou, a fost ok, acum imi permit sa intretin ceva mai bun (nu ca motor ma refer),mai confortabil, mai sigur, si mai placut in general.
Deocamdata as prefera masina me in locul loganului chiar daca cea mai slaba motorizare a lui ar fi mai rapida ca a mea.


Chiar am povestit ca m-a facut un 1.4tsi, si nu m-a lezat in orgoliu absolut deloc, din cateva motive: pentru ca daca vreau o duc si eu in 170Cp si mai mult doar cu 2-300 de euro, dar mai mult pentru ca eu daca vreau merg sustinut tare si foarte tare iar consumul nu creste extraordinar pe cand 1.4tsi cam suge.
Deocamdata nu a aprut motorul otto care sa ma faca sa schimb macazul ca doar nu sunt insurat cu mostenitoarea lui Diesel
Turborile mici sa zicem 1.4 tsi/170Cp e ok daca il folosesti 90% ca pe un 1.4 si 10% ca pe unu de 170Cp, daca e invers nu mai e ok deloc.

Eu cand m-am referit la partea cu 2.5i/2.0d (cu chip) de la aceeasi firma, m-am referit ca pana l-a urma dai o caruta numai pe sunetul frumos de care, sa fim seriosi: cat te bucuri de el in viata de zi cu zi? (ba chiar pe autostrada cand otto merge in 4000 rpm nu e placut intotdeauna) in rest masina se comporta aproximativ la fel pe strada numai ca 325Ci-ul are consum oficial de 13 la oras, eu am reusit odata sa consum 11.5 in ct dar mai mult nu poti pur si simplu, iar cifra de baza e cam 9.
De la 9 la 13 (desi probabil e mai mult) inseama 40-50% mai mult. Pai daca bag de 2000 motorina pe an, inseamna 800-1000 in plus, mai adugi si impozitul si asigurarea... toate astea pentru ce?
Stiu, stiu, romanul raspunde "pentru ca imi permit", scuze dar daca iti permiti foloseste una din solutiile alternative si doneaza jumatate din diferenta rezultata unui copil bolnav sau sarac, bine poate esti egoist si nu vrei sa donezi, atunci de diferenta aia poti sa conduci un diesel sau GPL mai potent sau poti sa faci orice cu banii respectivi. Aici revin la faza cu cat inseamna procentual, de fapt la multi care "ïsi permit" combustibilul inseamna destul de mult din venit dar motorina sau GPL-ul "put"

Last edited by RVL 2000; 13-10-13 at 00:06.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-13, 03:54   #7254
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Chiar mi-am spus parerea despre ce=ar fi pentru mine sa ma faca un 1.2TCe sau ceva de genul pe logan, nu ma deranjaza, am condus logan de nou, a fost ok, acum imi permit sa intretin ceva mai bun (nu ca motor ma refer),mai confortabil, mai sigur, si mai placut in general.
Deocamdata as prefera masina me in locul loganului chiar daca cea mai slaba motorizare a lui ar fi mai rapida ca a mea.


Chiar am povestit ca m-a facut un 1.4tsi, si nu m-a lezat in orgoliu absolut deloc, din cateva motive: pentru ca daca vreau o duc si eu in 170Cp si mai mult doar cu 2-300 de euro, dar mai mult pentru ca eu daca vreau merg sustinut tare si foarte tare iar consumul nu creste extraordinar pe cand 1.4tsi cam suge.
Deocamdata nu a aprut motorul otto care sa ma faca sa schimb macazul ca doar nu sunt insurat cu mostenitoarea lui Diesel
Turborile mici sa zicem 1.4 tsi/170Cp e ok daca il folosesti 90% ca pe un 1.4 si 10% ca pe unu de 170Cp, daca e invers nu mai e ok deloc.

Eu cand m-am referit la partea cu 2.5i/2.0d (cu chip) de la aceeasi firma, m-am referit ca pana l-a urma dai o caruta numai pe sunetul frumos de care, sa fim seriosi: cat te bucuri de el in viata de zi cu zi? (ba chiar pe autostrada cand otto merge in 4000 rpm nu e placut intotdeauna) in rest masina se comporta aproximativ la fel pe strada numai ca 325Ci-ul are consum oficial de 13 la oras, eu am reusit odata sa consum 11.5 in ct dar mai mult nu poti pur si simplu, iar cifra de baza e cam 9.
De la 9 la 13 (desi probabil e mai mult) inseama 40-50% mai mult. Pai daca bag de 2000 motorina pe an, inseamna 800-1000 in plus, mai adugi si impozitul si asigurarea... toate astea pentru ce?
Stiu, stiu, romanul raspunde "pentru ca imi permit", scuze dar daca iti permiti foloseste una din solutiile alternative si doneaza jumatate din diferenta rezultata unui copil bolnav sau sarac, bine poate esti egoist si nu vrei sa donezi, atunci de diferenta aia poti sa conduci un diesel sau GPL mai potent sau poti sa faci orice cu banii respectivi. Aici revin la faza cu cat inseamna procentual, de fapt la multi care "ïsi permit" combustibilul inseamna destul de mult din venit dar motorina sau GPL-ul "put"
imi mare parte la fel am gandit si eu cand am vrut sa imi iau masina...cautam disperat astra h GTC,neaparat 1.6 turbo 180 cai....pana intr-o zi cand m-am intalnit cu cineva care avea ce cautam eu.....omul mi-a spus i-a si mergi cu ea,cum vrei tu....intr-adevar masina trage frumos,nimic de zis.....dupa ce am mers cu ea,mi-a aratat consumul scos de mine la cat am mers 18 l/100 km......cum e iti mai place acum????
omul mi-a spus clar,daca nu faci km multi poti sa iti iei una d-asta fara nici o problema,dar eu cand am mult de alergat mers cu loganul lu tata.....
cauta 1.9 cdti de 150 cai si o sa fii super multumit si de consum si de forta....si nu am gasit nimic intreg si bun la bani la noi in tara....mi-am luat vectra si nu regret nici ca e impozitul 2200 ron,atat timp cat am facut in 10 luni 20.000 km si nu ma plang de consum.....intr-adevar ca forta 1.6 turbo ala de 180 cai e altceva,plus ca masina e mult mai usoara....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 13-10-13, 12:25   #7255
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Gandim noi asa in Romania, in alte tari unde veniturile sunt mai mari fii sigur ca nu ar alege lumea o masina diesel. Dar pt. Romania da ai dreptate, logica ta este corecta. Dar daca ai fi cetatean american cu 3000$ salariulsi pasionat de auto nu te-ai arunca direct la un V8 benzina? sau la un 2.0turbo? Cand te duci la diverse evenimente auto asa-i ca iti plac acele BMW-uri turbo, Nissan, Subaru etc(de aici de pe forum) care mananca asfaltul? Nu zic ca tu nu ai avea bani de benzina ca sa bagi in asa ceva dar nici nu ai arunca banii pe fereastra corect?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 13-10-13, 13:31   #7256
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

nu vreau sa supar pe nimeni, dar sa fim seriosi, nu cred ca ar fi cineva care sa spuna: super tare, 1.2 turbo, cat imi doresc o skoda octavia cu motorul asta! acolo ai dat exemple de masini din alte categorii cu alte motoare, nu de genul 1.2 tsi si 0.9 tce.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 13-10-13, 15:05   #7257
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

RVL uite diferenta intre 325 E36 , SLK 200 Kompressor si 2.0tdi cu soft.
https://www.youtube.com/watch?v=cDVjN9_dhsE
Greutatea isi spune cuvantul intotdeauna. Am vazut langa mine in perioada aia si urs cu 2,5 si se vedea diferenta de greutate intre urs si pisica.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 13-10-13, 15:25   #7258
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Gandim noi asa in Romania, in alte tari unde veniturile sunt mai mari fii sigur ca nu ar alege lumea o masina diesel. Dar pt. Romania da ai dreptate, logica ta este corecta. Dar daca ai fi cetatean american cu 3000$ salariulsi pasionat de auto nu te-ai arunca direct la un V8 benzina? sau la un 2.0turbo? Cand te duci la diverse evenimente auto asa-i ca iti plac acele BMW-uri turbo, Nissan, Subaru etc(de aici de pe forum) care mananca asfaltul? Nu zic ca tu nu ai avea bani de benzina ca sa bagi in asa ceva dar nici nu ai arunca banii pe fereastra corect?
da ai perfecta dreptate,daca as fi in america sau prin tarile calde sa fii sigur ca aveam v12 probabil il faceam si turbo

si anul asta cautam si faceam anumite calcule sa imi iau o benzina turbo,dar doar pentru a iesi pe strada sa imi fac damblaua....si nu am renuntat,probabil prin primavara ma hotarasc si o sa achizitionez ceva sa ma apuc de ea...pana in vara sa fie gata....dar exact cum am spus pentru distractie,pentru zi cu zi tot diesel.....

vorbeam acum ceva timp de prietenii cu a5-urile....cel cu 3.0 tdi coupe l-a vandut si si-a luat tot a5 dar cabrio 2.0 tfsi 211 cai....a mers cu el cam 1 luna zilnic.....acum merge cu 118 diesel zilnic si a5-ul doar cand are chef.....si nu se pune problema ca nu are bani de benzina/motorina.......dar de ce sa consume 13 benzina cand poate sa consume 8 motorina......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 15-10-13, 07:28   #7259
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Seful meu sare de 15k$ probabil catre 20k$, sta intr-un apartament ce valoreaza peste 1.000.000$ in Bombay (el l-a luat cu 100 si ceva in urma cu ani de zile)
Doar ce si-a luat o masina cca 80-90k$ (in India sunt aproape dublu fata de europa)
Stiti de ce masina e vorba ? 320d F30
Il cunosc de peste un an , nu e vorba de zgarcenie, chiar e poate cel mai bun sef ever pe care l-am avut.
E adevarat ca in situatia lui sigur nu ma opream la seria 3 dar sigur tot diesel sau hybrid sau ceva mai eficient.
Poate mi-as fi luat si una foarte puternica pe care sa o folosesc cand si cand dar nu de zi cu zi.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-13, 21:22   #7260
Tibylica

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 78
Default Re: Benzina sau motorina ?

Intr o tara in care nici autostrazi nu exista, e atat de amuzant sa vad discutii legate de in cat timp face o masina 0-100 km la ora! Asteptati ma va rog baieti macar pana imi aduc popcornu ca sa savurez cum trebe!!
Tibylica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -