Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-13, 09:21   #7426
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by PrasleaCelVoinic View Post
. . . prost sunt eu si cu franz ca incercam sa le explicam la semidocti . Asa-mi trebuie daca ma anturez cu toti oligofrenii de pe forumuri UE MIE
Cred ca toti "oligofrenii de pe forum" sunt de acord cu tine... )
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 10:15   #7427
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Vezi ca RVL 2000 e inginer din cate stiu eu, asculta ce spune el.

E adevarat ca un motor diesel are viata mai lunga decat un motor de benzina, dar uiti ca tu compari benzina aspirat cu motorina turbo, si la turbo sunt mai multe anexe care pot pica, chiar daca nu pica motorul propriu-zis. Dar daca iti pica turbina, nu mai stiu ce senzori de presiune, si alte acareturi, se poate sa ai un soc cand vezi preturile.
Corect corect corect....... Daca pica ce ai scris tu mai sus - costa. Acum depinde si de noroc. Poti sa ai un diesel din '98 sa zicem, si sa umblii cu el 10 ani fara sa ai nimica, sau sa patesti ce o patit unu cu un Mercedes C clase din '98 diesel ( luat recent ) ca ia picat pompa de injectie dupa o luna( nu aia din rezervor ), si reparatu la costat pina in 1000 de euro cu tot cu schimb de ulei si restu. Ca de-l lua nou, il costa de la 1600 de euro in sus. Masina e ca lozul in plic. Sint doua tipuri de oameni : unu zice ca lui nu-i trebuie diesel ca se aude ca tractoru ( adica nu-i place zgomotul motorului ). Si celalalt, ca lui nu-i trebuie o masina pe benzina pt ca consuma mult. Asta daca intrebi barbati. Ca daca intrebi femei, pe ele le intereseaza culoarea masinii, nu altceva. Aaaaaaa asta nu-mi place ca nu are culoare faina.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 21:00   #7428
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
ce o patit unu cu un Mercedes C clase din '98 diesel ( luat recent ) ca ia picat pompa de injectie dupa o luna( nu aia din rezervor ), si reparatu la costat pina in 1000 de euro cu tot cu schimb de ulei si restu. Ca de-l lua nou, il costa de la 1600 de euro in sus.
Doamne.....cine se aseamana , se aduna..... puii mei sa dai 1000e pe o pompa, trebuie sa fii tare idiot ))))
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 21:11   #7429
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Doamne.....cine se aseamana , se aduna..... puii mei sa dai 1000e pe o pompa, trebuie sa fii tare idiot ))))
pai da fratelo,dar acolo chiar atat sunt preturile....nu au preturile ca la noi....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 21:22   #7430
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Frantz a uitat sa precizeze ca de mia aia de euro l-a intrebat si ce culoare vrea sa aiba viitoarea masina
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 21:26   #7431
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
pai da fratelo,dar acolo chiar atat sunt preturile....nu au preturile ca la noi....
Pai ultima oara cand am fost in Austria, am vazut ca au preturile foarte bune de la cauciucuri la 2e si motoare complete 300-800e. Pompe 100-300e.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 21:35   #7432
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Pai ultima oara cand am fost in Austria, am vazut ca au preturile foarte bune de la cauciucuri la 2e si motoare complete 300-800e. Pompe 100-300e.
am un prieten care e plecat in germania din 2000,lucreaza de atunci la un arab care are un parc de dezmembrari de 10.000mp.....
cumpara masini pe 100-200 euro....depinde de masina....
exemplu
vw polo din 2000 pe 200 euro numai chiuloasa a vandut-o pe 400 euro,cutia de viteze 500 euro,etc....
mercedes e200 cdi din 1999...500 euro....numai injectoarele le-a vandut pe 1000 euro.....
l-am sunat pentru o turbina de 330 diesel e46,pe care o gasisem la noi de 200 euro.....si mi-a zis sa o iau de aici ca el fara 5-600 euro nu poate sa o ia...pret pentru el....
nu au nici o legatura preturile de acolo din dezmembrari cu ce avem noi aici.....
intr-adevar difera de la parc la parc...la fel cum difera si masinile....ideea e ca,daca el vinde o piesa nasoala cuiva de acolo ii vine inapoi cu ea imediat,daca ti-o vinde tie pe juma de pret ii convine,tu nu te mai duci pana acolo sa ii faci scandal.....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 09:37   #7433
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Doamne.....cine se aseamana , se aduna..... puii mei sa dai 1000e pe o pompa, trebuie sa fii tare idiot ))))
In Romania sigur e mai ieftin, da aici in Austria atita e. Recent am fost in Romania sa-mi repar ce este de reparat la Golf, si a fost asa :
Am avut o lovitura pe barbriz ( o gaura mai mica ) reparatu ma costat 25 de lei - care face 6 euro. In Austria costa - la turci 30 de euro si la austrieci 50 de euro.
Am avut rugina la usa din spate, in Romania ma costat 60 de euro, si in Austria daca mergeam la un atelier de unguri ma costa 120 de euro, la un atelier de turci ma costa 150 de euro, si la un atelier austriac ma costa 200 de euro.
De ex m-am uitat pe youtube, si am vazut ca multi curata EGR-ul cu decarbusol sau alta solutie. Si am zis hai sa-l curat si eu. M-am dus antai in magazin sa vad cit costa daca-l iau de nou ( 270 de euro ). Aaaaaa e muuuult. Am fost la un atelier de austrieci si mi-au zis ca curatau EGR-ului costa 70 de euro. Apoi dao drecu de treaba, il curat eu singur.
Apoi am intrebat in Romania pe ala care era sef la reparatii parbrize, cit m-ar costa schimbatul unei parbriz la un Golf 3 cu tot cu manopera cu tot ( 100 de lei ) care face vreo 25 de euro. Binee nu-i parbriz original, precis e ceva contrafacut, da in fine. In Austria la astrieci ma costa 360 de euro cu manopera cu tot ( parbriz original ), ca astia nu vor sa puna decit daca e original de la VW. Cam mare diferenta. Am sunat in Ungaria aici aproape de Viena, sa ma interesez cit e mina de lucru, mi-au zis ca 30 de euro costa o ora de munca. In Austria costa 80 de euro pe ora. Deci mina de lucru in strainatate e foarte scumpa. Si ca sa trecem la ale noastre, va dau aici doua exemple perfect similare.

Golf 3 din '96 motor 1,8 benzina, 90 de cai, greutate 1020 kg - afara 5,6 ; combinat 7,6 ; oras 10,8

Golf 3 din '96 motor 1,9 tdi diesel, 90 de cai, greutate 1120 de kg - afara 4,2 ; combinat 5 ; oras 6,5

Amindoua sint cu doua usi, aceiasi greutate, aproape aceiasi capacitate cilindrica. La amindoua masini m-am uitat in cartea masinii, de acolo stiu consumul. Si ce scrie pe foaie nu-i minciuna. Si cum bine se stie ca in Romania se circula mai mult in oras si putin pe drumurile nationale ( ca autoban nu prea avem ), deci dupa cum vedeti diferenta foarte mare de consum in oras intre astea doua modele, este de 4 litrii. Amu ce mai ziceti ? Se merita luata masina pe benzina ? La fiecare suta de metrii 4 litrii, deci nu stiu cum sa zic ......
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 10:26   #7434
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai normal dracu ca preturile alea sunt mari....mari pentru foamea din Romania, nu pentru piata germana.
Ca daca compari venitul germanului cu venitul romanului, aia 30 de euro pt parbriz in Germania, sunt ca aia 6 euro pentru Romania.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 11:17   #7435
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Se merita luata masina pe benzina ? La fiecare suta de metrii 4 litrii, deci nu stiu cum sa zic ......
Taxa inmiatriculare golf 3 1.8 benzina - 770 euro
Taxa inmatriculare golf 3 1.9 diesel - 1430 euro

Degeaba te scoti la consum, daca platesti dublu taxa de inmatriculare .. adica pentru diesel de exemplu dai mai mult decat dai pe maisna..

Si asta se aplica cam pentru orice diesel second hand mai slab de euro 4 si mai mare de 1500-1600 cmc.. e imensa taxa

Alt exemplu: Golf 4 1.6 din 2001 - euro 4 - 200 euro
Golf 4 1.9 Tdi din 2001 - euro 3 - 1600 euro

ia-ti tu diesel second hand in conditiile astea..

Last edited by Bryan; 06-11-13 at 11:21.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 11:33   #7436
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
deci dupa cum vedeti diferenta foarte mare de consum in oras intre astea doua modele, este de 4 litrii. Amu ce mai ziceti ? Se merita luata masina pe benzina ? La fiecare suta de metrii 4 litrii, deci nu stiu cum sa zic ......
Iti jur ca nu mai pot de ras!!!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 15:12   #7437
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Taxa inmiatriculare golf 3 1.8 benzina - 770 euro
Taxa inmatriculare golf 3 1.9 diesel - 1430 euro

Degeaba te scoti la consum, daca platesti dublu taxa de inmatriculare .. adica pentru diesel de exemplu dai mai mult decat dai pe maisna..

Si asta se aplica cam pentru orice diesel second hand mai slab de euro 4 si mai mare de 1500-1600 cmc.. e imensa taxa

Alt exemplu: Golf 4 1.6 din 2001 - euro 4 - 200 euro
Golf 4 1.9 Tdi din 2001 - euro 3 - 1600 euro

ia-ti tu diesel second hand in conditiile astea..
Eu nu vorbeam de masini pt inmatriculat, ci de consum. Aceiasi masina, aceiasi cai, aproape aceiasi capacitate cilindrica, doua usi amindoua, aproape aceiasi greutate, si totusi diferenta de 4 litrii la suta de kilometru. Aici nu e vorba de 1 litru sau 2, ci de 4. Diferenta foarte mare.

@ eMH @ - suta de kilometrii am vrut sa scriu, nu suta de metrii
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 15:15   #7438
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

Asa, si cui ii mai pasa cat consuma, daca te costa dublu-triplu sa o inmatriculezi, adica sa poti merge cu ea ?
Vrei nu vrei e un factor care trebuie luat in considerare cand alegi sa cumperi o masina. Asa cum iei in considerare pretul reviziilor, asigurarea in functie de cc, consumul etc.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 15:46   #7439
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Eu nu vorbeam de masini pt inmatriculat, ci de consum.
Topicul are in vedere si achizitia masinii, e benzina vs motorina special pt asta, ce alegi cand...... o cumperi!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 17:38   #7440
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Asa, si cui ii mai pasa cat consuma, daca te costa dublu-triplu sa o inmatriculezi, adica sa poti merge cu ea ?
Vrei nu vrei e un factor care trebuie luat in considerare cand alegi sa cumperi o masina. Asa cum iei in considerare pretul reviziilor, asigurarea in functie de cc, consumul etc.
Sa o inmatriculezi ? Da de ce trebuie sa iei tu masina de dincolo ? Nu sint destule masini in Romania gata inmatriculate ? Sau masinile din Romania nu sint bune, numai alea din strainatate ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -