Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Voi ce ati alege
Renault megane RS 87 35.08%
Ford focus ST 161 64.92%
Voters: 248. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-09-07, 09:10   #76
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

ah vai genial .... GENIAL ... masina are launch control si proprietarul nu stie vai cat de tare
Morro is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 16:30   #77
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by pharaon View Post
Ce kituri de de crestere a puterii sunt pt. renault? Ca pt. ford sunt destui.
intra pe www.k-tecracing.com si o sa vezi ce pot face baietii din renault-uri...
59AFA is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 21:52   #78
snookye

Stage 3
 
snookye's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 80
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

eu unul nu sunt prea increzator in renault..sunt masini bune..dragutze..si cam atat..in schimb ST-ul e cu o clasa peste..manevrabilitate, tinuta de drum, design...pana si numele FORD parca are alta rezonanta..deci fara echivoc votez pt ST
snookye is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 03:43   #79
razZzor

Stage 2
 
razZzor's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 72
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

@snookye
Chestii de genul...votez cu Ford ca suna mai bine decat Renault am mai intalnit peste tot nu numai aici pe forum. Cam asa e la noi la romani, suntem fixisti. Ce e cel mai rau...fara motiv. Asa e si vesnicul raspuns la intrebarea ce mobil ti-ai lua. Nokia frate!!! Nu as alege niciodata o masina ca numele are rezonanta. Spui ca ST-ul are manevrabilitate si tinuta de drum mai buna ca RS-ul. Eu ma incapatanez sa nu cred asta si as alege RS-ul. Fa un test cu amandoua masinile si ai sa te convingi.
razZzor is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 11:40   #80
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by razZzor View Post
@snookye
Chestii de genul...votez cu Ford ca suna mai bine decat Renault am mai intalnit peste tot nu numai aici pe forum. Cam asa e la noi la romani, suntem fixisti. Ce e cel mai rau...fara motiv. Asa e si vesnicul raspuns la intrebarea ce mobil ti-ai lua. Nokia frate!!! Nu as alege niciodata o masina ca numele are rezonanta. Spui ca ST-ul are manevrabilitate si tinuta de drum mai buna ca RS-ul. Eu ma incapatanez sa nu cred asta si as alege RS-ul. Fa un test cu amandoua masinile si ai sa te convingi.
Putini pot si stiu sa conduca extrem o masina si sa isi dea seama care sta mai bine pe sosea! Si sa sti ca ST-ul poate fi mai menevrabil decat RS-ul insa sigur e mai comfortabil. Sunt de acord ca presa a spus de r26 ca e mai manevrabil si probabil asa si este dar si ST-ului i se poate aplica un diferential ca povestea sa se schimbe! Eu ti-am mai spus ca as lua in considerare si cumpararea unui renault dar doar in varianta r26 si asta pt ca e f. performant si nu ca este un etalon al fiabilitatii.
http://www.european-parts.net/catalo...roducts_id=456

Last edited by UNLORD; 06-10-07 at 11:42.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 12:10   #81
~Ada~
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
~Ada~'s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 817
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Smile Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

ST fara sa stau p ganduri
~Ada~ is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 14:27   #82
razZzor

Stage 2
 
razZzor's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 72
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Am vazut acum la SIAB. R26 se importa oficial in Romania si nu este prea scump...modelul expus era cam la 26.000E. Era vandut din prima zi binenteles...dar m-am interesat si mai este comandat un lot de 10 bucati. In ceea ce priveste confortul din ST...daca vreau masina confortabila imi iau un Golf...sau mai stiu eu ce...nu o masina cu veleitati sportive. Nu vreau o masina cu multe compromisuri...ori e sport ori e de familie? DACA i s-ar adapta un diferential si DACA ar fi nu pic mai manevrabila si DACA ar avea o tinuta de drum mai buna...ar fi Megane RS.
razZzor is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 01:26   #83
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by snookye View Post
eu unul nu sunt prea increzator in renault..sunt masini bune..dragutze..si cam atat..in schimb ST-ul e cu o clasa peste..manevrabilitate, tinuta de drum, design...pana si numele FORD parca are alta rezonanta..deci fara echivoc votez pt ST
nu vreau sa fiu rautacios ,dar ai condus vreodata un Renault Sport ?

Last edited by 59AFA; 12-10-07 at 01:28.
59AFA is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 09:45   #84
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Mie imi place R26 ... si acum ca m-am suit si eu in el imi permit sa dau un mic sfat ... nu luati R26 in Romania ... recaro alea in combinatie cu sasiul sport o sa va dea niste dureri de spate de nu o sa va vedeti .... scaunele standard ofera un suport lateral excelent si sunt mai comfortabile. De asemenea, diferentialul ala nu cred ca o sa bucure prea mult, pentru ca se simte pe circuit deci la noi ... cam pauza ...

Deci sfatul meu ar fi sa optati totusi pt RS-ul normal daca va bate gandul.
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 13:05   #85
pasionat..

Stage 5
 
pasionat..'s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 351
Wink Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by razZzor View Post
Am asistat zilele trecute la o cursa in Bucuresti intre un Leon FR diesel si un Focus ST. Probabil ca zambiti si voi cand cititi ca s-au "tras" 2 masini cu diferenta de 55 de cai intre ele. Surpriza...Focus-ul nu a castigat!!! A abandonat pentru ca nu ii urca motorul mai mult de 3500 de rotatii. Masina era aproape noua, nici nu avea numere definitive si totusi s-a facut de ras. Dupa 10 minute de ambalat pe loc a inceput sa urce peste 3500. Minunea nu a tinut insa prea mult...dupa alte 5 minute acesta limitandu-se iar la 3500rot/min.
masina nu are nimik...cum a zis cineva e de fapt un launch control...si e super mijto....aa si sa t anunt ca masina a plekt aksa turanduse mai mult de 3500 deci...:P
pasionat.. is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 15:29   #86
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

.... deci proprietarul Focsului e cam ... hai ma ... cum sa nu stii ca masina ta are launch control?
Morro is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 15:49   #87
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

M-am urcat in ambele si mi-au placut ambele insa am de adus o critica schimbatorului de viteze de la r26 care este jenant. In schimb scaunele chiar daca au fost mai incomfortabile la megane, mi-au placut mai mult decat la ST. La anul (cand planuiesc sa imi cumpar un hothatch) o sa fac si drivetest si o sa ma hotarasc la una din ele.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 16:40   #88
KYL

Stage 3
 
KYL's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 78
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
M-am urcat in ambele si mi-au placut ambele insa am de adus o critica schimbatorului de viteze de la r26 care este jenant. In schimb scaunele chiar daca au fost mai incomfortabile la megane, mi-au placut mai mult decat la ST. La anul (cand planuiesc sa imi cumpar un hothatch) o sa fac si drivetest si o sa ma hotarasc la una din ele.
Obligatoriu fa un test inainte, nu poti sa te iei dupa parerile unora fie ei si posesorii acestor masini, conteaza care te avantajeaza si te atrage pe tine mai mult
KYL is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 17:06   #89
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

mie mi se pare chiar ok schimbatorul de la megane ... de ce nu ti-a placut?
Morro is offline   Reply With Quote
Old 15-10-07, 18:54   #90
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Nu imi place forma si in plus e f. mare pt un schimbator sport!
UNLORD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -