Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Voi ce ati alege
Renault megane RS 87 35.08%
Ford focus ST 161 64.92%
Voters: 248. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-07, 19:20   #61
florentin84
Dacia Driver

Stage 5
 
florentin84's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 362
Member of:
[DACIA]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

[QUOTE=riptor;833644]zi-le morro! o sa para ca-s nebun,dar pe mine ma intereseaza in primul rand sa fie cel mai rapid,plasticul de pe bord si scartzaieturile sunt pe locul... 3 sa zicem...

ai perfecta dreptate, toti o tin una si buna cu interiorul. daca vrei lux iti iei masina de lux, nu? cei mai multi au votat ST d.p.d.v. estetic se pare. votez RS!

Last edited by florentin84; 19-09-07 at 19:22.
florentin84 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 19:26   #62
Bicuss
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
Bicuss's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

ford pt k nu e renault
Bicuss is offline   Reply With Quote
Old 20-09-07, 10:38   #63
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by cheet View Post
MULT mai ieftin, cu 1000 la pret cip
si 1500 euro reducere la DDP ... deci mai gandeste-te ... plus ca nu stiu ce dotari primesti la ST in banii aia ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 20-09-07, 19:23   #64
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by Morro View Post
si 1500 euro reducere la DDP ... deci mai gandeste-te ... plus ca nu stiu ce dotari primesti la ST in banii aia ...
Banuiesc ca te referi la varianta normala RS fara diferential (care e defapt si in versusul asta) si nu la R26! Oricum mie personal imi plac ambele masini din versusul asta si sunt de acord ca nu iti alegi o masina dupa finisajele interioare!

Felicitari oricum pt. masina pe care o conduci, din partea mea sa vedem hot hatchuri cat mai diverse ca sincer ma doare capul cate GTI-uri sunt pe strazi!

Last edited by UNLORD; 20-09-07 at 19:27.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 20-09-07, 19:39   #65
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by Morro View Post
si 1500 euro reducere la DDP ... deci mai gandeste-te ... plus ca nu stiu ce dotari primesti la ST in banii aia ...
Felicitari pt alegerea facuta! Din partea mea sa vedem cat mai multe hothatchuri si cat mai diverse ca ma doare capul de la cate GTI-uri am vazut pe strazi!

P.s. poate sti si cat costa R26-ele?
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 20-09-07, 19:56   #66
razZzor

Stage 2
 
razZzor's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 72
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Si eu cred ca tot Megane RS o sa imi iau. Am configurat unul la Renault pe site si e in jur de 25.000 cu toate optionalele. R26 nu am vazut in oferta de la noi dar din ce am vazut de pe "mobile.de" sunt la nivelul unui Golf GTI 30 Edition. Morro poate ne spui cateva impresii despre masina. Multumesc.
razZzor is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 11:12   #67
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Din pacate R26 nu cred ca vom vedea adus in Romania de Reno Romania, dupa cum nu vedem nici Laguna GT, de exemplu.
Eu sunt foarte multumit de masina, merge extraordinar, imi place sunetul de turbo, dupa cum am spus. In legatura cu finisajele interioare, intr-adevar consola centrala nu e cea mai rafinata, dar in rest tapiseria, volanul, cat si lateralele (full piele) mi se par de o calitate foarte buna. Eu am vrut intai sa iau GTI, dar mi-am facut o configuratie si ajunsesem pe la 25000DDP, iar RS-ul a fost cu dotari aproximativ la fel (poate cate ceva +/-) 21500DDP, si cam asta a fost ...
In legatura cu ST-ul, dupa cum am spus, are avantajele sale, poate daca aveam 30k euro sa sparg pe o masina mi-as fi luat ST, nu am de unde sa stiu ...

si ca sa ma repet putin, nu am mers cu ST, dar am vorbit cu oameni care au condus ambele masini si mi-au spus cam acelasi lucru, ST e mai liniar pe acceleratie, RS e putin mai violent ... deci si din punctul asta de vedere parca as prefera RS
__________________


... masina de familie in 5 usi ...

Last edited by Morro; 21-09-07 at 11:14.
Morro is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 18:58   #68
pharaon

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 182
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Ce kituri de de crestere a puterii sunt pt. renault? Ca pt. ford sunt destui.
pharaon is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 12:04   #69
razZzor

Stage 2
 
razZzor's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 72
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Am asistat zilele trecute la o cursa in Bucuresti intre un Leon FR diesel si un Focus ST. Probabil ca zambiti si voi cand cititi ca s-au "tras" 2 masini cu diferenta de 55 de cai intre ele. Surpriza...Focus-ul nu a castigat!!! A abandonat pentru ca nu ii urca motorul mai mult de 3500 de rotatii. Masina era aproape noua, nici nu avea numere definitive si totusi s-a facut de ras. Dupa 10 minute de ambalat pe loc a inceput sa urce peste 3500. Minunea nu a tinut insa prea mult...dupa alte 5 minute acesta limitandu-se iar la 3500rot/min.
razZzor is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 15:55   #70
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

inconstienta din partea soferului de ST ... si-a batut joc de masina ... poate ar trebui sa ii spuna cineva ca totusi se mai face si un mic rodaj cand iei masina
Morro is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 16:29   #71
razZzor

Stage 2
 
razZzor's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 72
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Cred ca avea ceva la turbina ca altfel nu se explica. Ceasul care indica presiunea din turbina nu s-a miscat deloc de pe 0. El zicea ca are 2000km masina.
razZzor is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 18:20   #72
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

pai la 2000 de km te duci sa te dai cu ea? masina pleaca cu motorul rodat din fabrica insa este la gol si nu in sarcina, este greseala proprietarului si va suporta consecintele, iar cum sunt preturile la Ford ..... vor fi niste consecinte scumpe.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 18:54   #73
KYL

Stage 3
 
KYL's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 78
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

La ce tereferi ca nu se tura mai mult de 3500? Pe loc sau in mers nu depasea turatia asta?
In caz ca nu stie(proprietarul ST-ului) ST-ul cu ambreiajul calcat si pedala la podea NU SE TUREAZA mai mult de 3500. Asa ca masina nu are nici un defect.
KYL is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 18:59   #74
razZzor

Stage 2
 
razZzor's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 72
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Eu l-am vazut pe loc cum o accelera si acul ramanea blocat pe 3500. Am inteles ca asa i s-a intamplat si cand a plecat de la semafor dar probabil era aceeasi chestie...a turat-o cu ambreiajul calcat si a observat ca e limitata la 3500. Totusi...ciudata chestie.
razZzor is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 19:05   #75
KYL

Stage 3
 
KYL's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 78
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Nu e nimic ciudat si masina nu are nimic stricat.
Este o limitare din fabrica.
Eu unu nu mi-am dat seama daca este pt a proteja amreiajul de plecari zbuciumate sau este un "launch control". Cred ca este si una si alta.
Asa ca sa nu se sperie baiatul cu ST-ul ca nu are nimic masina
KYL is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -