Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Voi ce ati alege
Renault megane RS 87 35.08%
Ford focus ST 161 64.92%
Voters: 248. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-07, 00:41   #46
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

sigur baga tehnologia de pe F1 pe Megane RS!!!!

Ford ST e o masina americana produsa la nemtzi...........no more questions!!!
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 01:26   #47
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Ford ST e o masina americana produsa la nemtzi...........no more questions!!![/QUOTE]

bine spus...da asa e nu e o nemteasca 100%, de aia nu ma dau in vant dupa ford pt ca are influenta americana...
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 01:52   #48
tfsi

Stage 5
 
tfsi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 550
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by TSC-U View Post
bine spus...da asa e nu e o nemteasca 100%, de aia nu ma dau in vant dupa ford pt ca are influenta americana...
claaar...de fapt e un hemi ingramadit sub capota...numai ca mint astia prin pliante
tfsi is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 09:54   #49
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

http://www.fastestlaps.com/index.php...=458d5fc827e78
Morro is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 11:45   #50
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

e chiar conceputa in UK de TeamRS cu cei de la Sport Technology si se fabrica atat in UK cat si in Germania cat despre MeganeRS are o legatura uriasa cu Formula1 - le seamana sigla.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 12:12   #51
tfsi

Stage 5
 
tfsi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 550
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
MeganeRS are o legatura uriasa cu Formula1 - le seamana sigla.
Adevarat...Renault Sport are uzina proprie si experienta din sportul cu motor (in cazul de fatza-Formula 1) ii ajuta sa aleaga o configuratie cat mai buna de strada...nu vad care e tehnologia din F1 folosita???sau o fi ingramadit si francezii un 3 litrii V10 sub capota (ca si pe monopostul lor f26)...
__________________
Colin Forever!
tfsi is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 12:30   #52
razZzor

Stage 2
 
razZzor's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 72
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Chestia asta cu tehnologia din Formula 1...e relativa. Se poate referi la materiale, la tehnica de realizare a unui motor, la sistemele de franare din ce in ce mai performate cum sunt cele cu disc ceramic folosit in curse de Formula 1...nu neaprat sa vezi un motor luat de pe o masina de Formula 1 si pus pe un RS sau sa scoti o roata de RS si sa vezi un disc de frana de Formula 1.
razZzor is offline   Reply With Quote
Old 13-09-07, 17:30   #53
pasionat..

Stage 5
 
pasionat..'s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 351
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

focus st.asta aleg...asta imi place....detalii...arata mai bine...si nu suport masinile frantuzest...
pasionat.. is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 06:20   #54
razZzor

Stage 2
 
razZzor's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 72
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Intre Megane RS si Ford Focus ST aleg clar Megane-ul. Nu conteaza ca e o masina frantuzeasca...e fabricat in uzina Alpine care a produs si celebrele Renault 5 Turbo, nu la gramada cu celelate Megane-uri. Alt argument care ma face sa aleg Megane-ul e motorul. Imi plac motoarele de 2000cmc. Mai sunt si alte argumente...franele Brembo si felul in care arata...mai ales versiunea R26 care are 230 de cai si diferential vascos... Am urmarit si ce poate masina in cateva filmulete pe youtube. Chiar sunt interesat sa imi iau unul. Daca e vreun proprietar de RS pe aici il rog sa imi dea si mie un PM. In categoria asta "hot-hatch" pentru mine nu exista decat Renault Megane RS si Golf GTI 30 Edition.
razZzor is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 03:12   #55
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by razZzor View Post
Intre Megane RS si Ford Focus ST aleg clar Megane-ul. Nu conteaza ca e o masina frantuzeasca...e fabricat in uzina Alpine care a produs si celebrele Renault 5 Turbo, nu la gramada cu celelate Megane-uri. Alt argument care ma face sa aleg Megane-ul e motorul. Imi plac motoarele de 2000cmc. Mai sunt si alte argumente...franele Brembo si felul in care arata...mai ales versiunea R26 care are 230 de cai si diferential vascos... Am urmarit si ce poate masina in cateva filmulete pe youtube. Chiar sunt interesat sa imi iau unul. Daca e vreun proprietar de RS pe aici il rog sa imi dea si mie un PM. In categoria asta "hot-hatch" pentru mine nu exista decat Renault Megane RS si Golf GTI 30 Edition.
Ce transant ai fost! Intradevar Rs-ul este o masina foarte performanta! Insa poate ai vazut pe youtube si un test intre Astra OPC si Megane in care Meganul se defecteaza pe circuit chiar in timpul testului! Asta mi se pare un pic penibil!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 04:44   #56
razZzor

Stage 2
 
razZzor's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 72
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Ce transant ai fost! Intradevar Rs-ul este o masina foarte performanta! Insa poate ai vazut pe youtube si un test intre Astra OPC si Megane in care Meganul se defecteaza pe circuit chiar in timpul testului! Asta mi se pare un pic penibil!
Un pic penibil este sa compari un asta OPC cu un Megane RS. Ca apar defecte...asta e inevitabil.
razZzor is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 15:29   #57
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by razZzor View Post
Un pic penibil este sa compari un asta OPC cu un Megane RS. Ca apar defecte...asta e inevitabil.
Pai daca apar defecte nu poti sa participi si pierzi cursa! Sa nu imi spui ca iti iei Megane sa il ti in vitrina!
p.s. Ai condus si OPC-ul de sti cat de penibila este?
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 16:58   #58
razZzor

Stage 2
 
razZzor's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 72
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

N-ai inteles. Nu Opelul Astra este penibil. Comparatia in sine dintre ele. Poate ai urmarit acea emisiune si ai vazut ce se spune despre Astra OPC. Este foarte greu de controlat. Sa ai pe puntea fata si tractiunea si directia in contextul celor 240 de cai este un pic prea mult. Adevarat ca si Renault Megane RS are in versiunea R26 230 de cai dar au observat ca masina devine incontrolabila si au introdus un diferential vascos. Eu sincer nu iau in calcul Opel Astra OPC. Vreau sa imi iau o compacta sport dar variante dintre care as alege sunt Megane RS, Golf GTI si Seat Leon FR sau Cupra.
razZzor is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 15:23   #59
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Ce transant ai fost! Intradevar Rs-ul este o masina foarte performanta! Insa poate ai vazut pe youtube si un test intre Astra OPC si Megane in care Meganul se defecteaza pe circuit chiar in timpul testului! Asta mi se pare un pic penibil!
Hai sa revenim la realitate ... e singurul test in care masina pateste ceva ... ce sa vezi? Si in plus e versiunea veche, s-au mai schimbat cate ceva de atunci la masina ....

dar mai la subiect, desi am megane RS, POATE daca aveam mai multi bani luam ST, desi prefer sunetul de turbo de la megane ... e discutabila treaba ... ST-ul cred ca poate fi urcat mai mult din cauza ca e de 2.5, de asemenea e Ford si nu Renault ... exista plusuri si minusuri la fiecare

Pe circuit R26 nu prea cred ca sta de vorba cu ST-ul, insa RS-ul probabil ca este destul de apropiat de ST, parca am pus deja ceva timpi care spun ca RS e mai tare.

Din ce am mai vorbit si eu asa in stanga in dreapta, cele 2 masini au un feeling foarte diferit, si cred ca depinde de fiecare sofer sa aleaga ce il inspira mai mult ...

de asemenea sa mentionam ca un RS este MULT mai ieftin decat un ST
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 15:28   #60
cheet

Stage 4
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 186
Default Re: Renault Megane RS VS Ford Focus ST

MULT mai ieftin, cu 1000 la pret cip
cheet is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -