Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: anvelope iarna noi VS sh
anvelope de iarna noi (la un pret decent) 34 46.58%
anvelope de iarna SH (de firma bai tata) 39 53.42%
Voters: 73. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-11, 22:55   #31
bogo4all

Stage 5
 
bogo4all's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,392
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Rezolvarea e la cei care au cauciucuri de mai multa vreme pe stoc si nu fac pe samsarii sa le dea la scoruri ca sa-si faca de o super sampanie...
Efectiv la o aruncare cu privirea prin traditionalele targuri locale ramai blocat ce preturi cer la anvelope oamenii de rand...
Poi cum frate sa vinzi anvelope aproape linse cu 60 lei bucata... daca stai sa faci balanta intre unul nou facand un calcul simplist plecand de la mm avuti de cauciuc de nou ... pretul se apropie dar vreau sa-mi aduc aminte de vremurile bune cu cauciucuri aproape gratis
__________________
bogo4all is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 10:40   #32
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Am stat si-am citit, am analizat si ma gandesc si sa comentez.
Acum 2 saptamani ma plimbam prin selgros sa-mi caut ceva tastatura mai speciala...si zic hai sa vad si de niste gume pentru taicamio ca tot vine iarna.
Are o dimensiune mai ciudata 195/55/15 si iarna la dimensiunea asta gasesti la preturi de te sperii.
Eram in selgros si vad intr-un colt 4 gume singure si pret INTREBATI LA CASA!
cand ma uit, 195/55/15 culmea, de iarna M+S fulg si munte dot 29 11 2 bucati si 27 11 alte 2 bucati.
Erau debica frigo la 179.48 ron/bucata
Mai erau sute de alte marci chiar si debica navigator dar la alea nu erau dimensiunea asta erau ceva echivalente dar pretul era de 240 ron/bucata.
M-am dus la casa i-am lasat la doamna 200 ron avans, m-am dus pana la banca, am schimbat niste bani, am revenit, le-am platit si-am plecat.
Garantie, echilibrare si montare.
Au fost scumpe?
secondurile erau 150 ron dimensiunea asta si si cu uzura.
Ce alegem, noi sau second?
Noi noi sau noi reesapate?
Noi reesapate sau second?
Second "de marca" sau noi?
Sunt un milion de intrebari.
Cum stie lumea ca au uzura de 10-20-30-40-50%?
Un cauciuc nou trebuie sa aiba minim 7mm de la senzor "carne".
Cate persoane merg cu sublerul si le masoara ca sa spuna exact gradul de uzura?
A e ochiometric? mdea

Deci, am dat mult 180 lei/bucata noua?
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 12:04   #33
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Quote:
Originally Posted by werwceul View Post
Un cauciuc nou trebuie sa aiba minim 7mm de la senzor "carne".
Cate persoane merg cu sublerul si le masoara ca sa spuna exact gradul de uzura?
A e ochiometric? mdea
Incetati cu cifrele fixe. Difera atat de mult de la un producator la altul ca nu va vine sa credeti.
Sunt gume dure care tin ani de zile, si te bucuri de nu mai poti ca sunt groase in carne, dar simti ca te dai pe plastic, nu pe cauciuc, sunt altele (Avon are modele extrem de scumpe, de exemplu) care nu tin un sezon si le tocesti la sarme.
Sunt anvelope care au 12 mm grosime de noi, altele care au in jur de 7, depinde de ratiunile fiecarui producator.
Bonus: la gumele pe 13, 14, chiar nu e rational sa iei second, pretul difera prea putin iar ce gasest sh deobicei nu e chiar stralucit. La o guma pe 17, 18, deja se schimba treaba...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 17:55   #34
damy71
Banned

Stage 2
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 33
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Domnilor, atunci cand va luati anvelope second-hand de iarna uitati-va sa nu fie mai vechi de 5 ani, conform legii nu puteti sa le puneti pe masina...oricum cost / total Km parcursi iesiti in pierdere....asa ca mai bine luati-va noi...nu ce au aruncat altii...e totusi viata voastra in joc!
damy71 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -