Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: anvelope iarna noi VS sh
anvelope de iarna noi (la un pret decent) 34 46.58%
anvelope de iarna SH (de firma bai tata) 39 53.42%
Voters: 73. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-09-11, 19:11   #16
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

ce stiti despre eventualele asa-zis "galme" ? se pot vedea la o scurta inspectie? se pot mari in timp? dar uzura facuta dupa geometria rotilor masinii respective iti poate afecta tie tinuta de drum?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 23:30   #17
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

nu sunt de accord cu anvelopele de iarna sh. dc? pt ca iarna, mai ales pe zapada ai nevoie de grip ca sa traga masina bine, iar daca anvelopele tale de iarna au mai putin de jumatate(din cat erau noi) cred ca incep sa apara probleme.

cu cele sh de vara nu's atatea probleme, parerea mea.
__________________
S 600 tunat cu toporul= S 400,4 matic
maybach S62 tunat cu toporul=S 600
ZAUBER is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 06:41   #18
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Eu am experimentat cateva cazuri pana acum
-anvelope de vara noi-, rezultat ok pe zapada, acceptabil pe portiuni de zapada intarita si execrabil pe polei sau gheata
-anvelope de iarna noi, rezultate f bune pe zapada, satisfacatoare spre ok pe zapada intarita si slabe pe polei si gheata

Am mai testat urmatoarele combinatii: noi de vara pe fata+ uzate M+S pe spate, noi de iarna pe fata+uzate M+S pe spate (rezultat catastrofal, masina fuge de spate la orice curba in loc fata fiind stabila iar spatele sanie), uzate de vara 4roti (distractie abia pleci de pe loc) , si alte combinatii M+S noi pe fata si de vara uzate pe spate etc
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 00:53   #19
b67xac

Stage 5
 
b67xac's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 479
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

atata timp cat ai cauciucuri de iarta e alta mancare de peste.cauciucul de iarna se comporta altfel decat cel de vara.cel de vara la caldura e moale iar la frig se intareste.dasta nu se poate merge iarna cu el pe zapada.cel de iarna are alta consistenta.e moale tot timpul si se muleaza pe zapada.chit k e cauciuc tocit dar de iarna tot te scoate din belele(asta daca nu ai pretentii prea mari de la ele,)k nu mergi cu 200.pe gheata orice cauciuc ai avea tot aluneca,poate doar cu alea cu tinte(nu am incercat).eu am mers cu masina de servici fara cauciucuri de iarna iar cu cea personala cu.diferenta e de la cer la pamant(cu geata cu tot)
__________________
drugstore-onlinecatalog.com
b67xac is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 00:54   #20
b67xac

Stage 5
 
b67xac's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 479
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

cei drept alea de iarna sunt pirelli si fulda
b67xac is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 01:57   #21
yonutz85

Stage 4
 
yonutz85's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 186
Member of:
[DACIA]
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

100 % pentru s.h-uri de renume. Dar sa aiba dot recent si ceva adancime.
Caz concret : acum 2 ani aveam pe fata o pereche de Continental TS800 (super cauciucuri de iarna dupa parerea mea) pe care le-am schimbat cu un set de Debica sau Sava (nu mai stiu exact)...dezastru. Dupa cateva zile le-am schimbat intre ele si am trecut iarna cu cele noi pe spate.
Oricum,s.h. sau noi,cele de iarna fac diferenta pe zapada.
__________________
performante >functionalitate >aspect
yonutz85 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 09:04   #22
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Quote:
Originally Posted by yonutz85 View Post
100 % pentru s.h-uri de renume. Dar sa aiba dot recent si ceva adancime.
Caz concret : acum 2 ani aveam pe fata o pereche de Continental TS800 (super cauciucuri de iarna dupa parerea mea) pe care le-am schimbat cu un set de Debica sau Sava (nu mai stiu exact)...dezastru. Dupa cateva zile le-am schimbat intre ele si am trecut iarna cu cele noi pe spate.
Oricum,s.h. sau noi,cele de iarna fac diferenta pe zapada.
Pai ce spui tu este incomplet, nu se intelege nimic.

Ai avut Continental TS800 cu ce uzura!? Daca nu aveau uzura mare de ce le-ai schimbat??
Le-ai schimbat cu Debica sau Sava si noi sau sh, daca sh cu ce uzura, etc..
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 17:02   #23
yonutz85

Stage 4
 
yonutz85's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 186
Member of:
[DACIA]
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Pai ce spui tu este incomplet, nu se intelege nimic.

Ai avut Continental TS800 cu ce uzura!? Daca nu aveau uzura mare de ce le-ai schimbat??
Le-ai schimbat cu Debica sau Sava si noi sau sh, daca sh cu ce uzura, etc..
Ora tarzie era de vina...Continental-urile erau uzate cam 50 %, Sava/Debica le-am cumparat noi pentru a le inlocui pe cele 2 de pe spate care erau de vara.
yonutz85 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 07:45   #24
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Au inceput sa apara in magazine anvelope de iarna la preturi nesimtite cam 50-70RON mai mult fata de anul trecut pentru aceeasi dimensiune la aceeasi marca. Astia char au vorbit serios cand au zis ca le scumpesc
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-10-11, 15:06   #25
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Scorul este strans 48% la 51%
Mai e o saptamana pana la 1nov.
Maine ma duc sa vad niste SH-uri la un depozit, insa mi-e sa nu fie resapate ca arata binisor, adica au "carne". Mai nou trebuie sa fie si inscriptionate MS si daca au DOT vechi nu prea au trecut pe ele decat fulgul de nea.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 20:56   #26
PH86MIN

Stage 5
 
PH86MIN's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,408
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Vad ca astia scumpesc cauciucurile in nesimtire.Cer intre 120 si 150 ron pe un cauciuc SH pe 15(verificati pe forum),cand asta iarna era 80 ron unul,iar unul nou in jur de 200 ron,se pare ca romanul e foarte profitor si stie sa jecmaneaca pe cat posibil,pt profit.
__________________
Kia Pro_Ceed 1.6GSL,Facelift,White. https://forum.4tuning.ro/591-masina-m...ml#post3454299
Renault Symbol 1.5 Dci
Honda CBR 600F

Vand becuri cu leduri SMD: https://forum.4tuning.ro/460-faruri-s...ml#post5250005
PH86MIN is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 21:10   #27
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Talking Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Quote:
Originally Posted by PH86MIN View Post
Vad ca astia scumpesc cauciucurile in nesimtire.Cer intre 120 si 150 ron pe un cauciuc SH pe 15(verificati pe forum),cand asta iarna era 80 ron unul,iar unul nou in jur de 200 ron,se pare ca romanul e foarte profitor si stie sa jecmaneaca pe cat posibil,pt profit.
asa este. iarna trecuta am luat la clio anvelope de iarna pe 13 cu 50 ron/buc. acum vor 80-90 ron/ anvelopa da iarna SH!

romanu tot timpul a facut japca. am patit-o tot iarna trecuta cand am facut pana(mai mult explozie) la 2 anvelope noi(1000 km) de iarna. am cautat 2 anvelope pe ninsoare, vreo 2 ore si cand am venit la masina, intrase un natarau cu a6 de bg in mine. masina era pe cric, dar nu a cazut pe discuri.
am gasit o vulcanizare cu anvelope sh, la 8 seara. i-am intrebat daca au ceva de iarna...am cautat ceva pe 18 si am gasit 2 dar de vara, tavalite la pretul promotional de 350 ron/bucata. i-am multumit pt japca.
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 21:16   #28
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Nu v-ati gandit cumva niciunul ca sursele de anvelope sunt tot mai putine, mai rare, mai scumpe si cu marfa tot mai proasta, nu?
Ca toata Europa e in recesiune, oamenii nu mai schimba anvelopele la fel de usor, vesticii le folosesc si ei mai multe sezoane, cererea de sh-uri a explodat peste tot, din Portugalia si Spania pana in nordul Rusiei, si ca traditionala piata germana nu mai ofera nici ea prea multe?
Ca acum 2-3 ani primeai bani sa le iei gumele din vulcanizare si ca acum aduna arabii si marochinii zilnic tot ce apare ca sa le vanda ei engross pe preturi de te doare mintea?
E mai simplu sa zici ca vanzatorii romani sunt japcari fara sa te intrebi ce se intampla mai departe de poarta noua de la care cumperi tu gumele alea....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 21:45   #29
PH86MIN

Stage 5
 
PH86MIN's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,408
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

Aleks,ai si tu dreptatea ta,dar acum 2 luni era 80 ron un cauciuc cu uzura de 20-30% SH,pe 15.In 2 luni acel cauciuc a ajuns la 150 ron,cand acel cauciuc in magazin,nou,e 220-230 ron,pai si unde e afacerea?Daca nu poti aduce un lucru la un pret bun,atunci te retragi de pe piata,lasi locul altora mai competenti decat tine,dar la noi nu,profitam cat putem de slabiciunea si nevoile semenilor.
PH86MIN is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 21:50   #30
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: anvelope noi VS anvelope SH(de firma) -pt iarna

intr-un fel asa este, dar romanul(prin constructie) tot jepcar este, iar daca si tine este lux.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -