Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Pro sau contra masini electrice.
PRO masini electrice 64 55.17%
CONTRA masini electrice 52 44.83%
Voters: 116. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-11, 19:17   #1
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default PRO si CONTRA masinilor electrice

Faptul ca masinile electrice sunt in toiul dezvoltarii si foarte curand va exista o oferta larga si probabil cu un pret bun, m-am gandit sa deschid un topic cu pareri pro si contra masinilor electrice.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 21:20   #2
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

Eu sunt pro acestei variante,dar nu mi-as cumpara asa ceva pt ca sunt adept al clasicului mai bine modific un motor diesel vechi (1.6 vw,2.0 mercedes)sa mearga pe combustibil alternativ cum ar fi uleiul vegetal sau etanol la masinile pe benzina.
__________________
Vw Golf mk2 1.6TD 70 CP 1991.
Vw Golf mk3 1.9D 64 CP 1993.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 23:02   #3
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

O exagerare a laturii verzi, şi a celei economice:
Dacă nu plătesc 10 mill pe lună la benzinărie dar plătesc tot 10 la factura de curent, că o încarc zilnic, unde-i avantajul?
Iar partea cu poluarea... producerea curentului electric e un monopol puternic, şi oricine are minime cunoştinţe ştie ce piedici sunt în calea producerii la scară mare de curent electric prin soluţii nepoluante. Deocamdată, în Europa, şi pe următorii mulţi ani, producerea lui va fi la fel de scumpă şi poluatoare ca şi rafinarea uleiurilor minerale, nicio diferenţă, doar praf în ochi.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 03:02   #4
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

Cu fiabilitatea cum stau ? Ma gandesc ca ansamblul ala electric ar trebui sa fie mai putin problematic decat un motor de generatie noua cu 10 milioane de senzori care pot ceda oricand si nu mai exista problema cu carburant de calitate slaba, curent sa fie. Sau gresesc ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 04:28   #5
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
O exagerare a laturii verzi, şi a celei economice:
Dacă nu plătesc 10 mill pe lună la benzinărie dar plătesc tot 10 la factura de curent, că o încarc zilnic, unde-i avantajul?
Iar partea cu poluarea... producerea curentului electric e un monopol puternic, şi oricine are minime cunoştinţe ştie ce piedici sunt în calea producerii la scară mare de curent electric prin soluţii nepoluante. Deocamdată, în Europa, şi pe următorii mulţi ani, producerea lui va fi la fel de scumpă şi poluatoare ca şi rafinarea uleiurilor minerale, nicio diferenţă, doar praf în ochi.
Pai inainte sa deschid topicul asta m-am documentat si eu putin. (ca sa te pot contrazice )))

1. Pentru producerea curentului electric se polueaza cu mai putin de 50% decat producerea combustibilului.
2. Transferul de energie electrica nu polueaza si este mai ieftin, combustibilul lichid trebuie transportat ....
3. La ultilizarea vehiculului, cel electric nu polueaza, cel pe combustibil normal ca polueaza.
4. Din ce am citit pana acum si la pretul actual al KW-ului in Romania, se parcurg cam 100 km cu ~10 RON, benzina/motorina ~50 RON.


Alte parti bune ale automobilului electric sunt: contructia mult mai simpla si foarte probabil mai fiabila, intretinerea simpla, cuplu omniprezent, beneficiezi instant de dotari (aer vara, caldura iarna), etc.

De curand am auzit ca este in faza finala de cercetare un acumulator cu costuri de productie mai mici, capacitate de ~4 X mai mare, mai usor de fabricat si mai usor fizic.

Mai exista avantajul folosirii acasa (mai mult la cei cu casa nu la bloc) a panourilor electrice care ar acoperii o incarcare pentru aproximativ 20-30 km/zi.


Partile nasoale la automobilele electrice sunt doar acumulatrorii: scumpi, poluanti (nu stiu cat se recicleaza din ei), se incarca destul de greu.

Masina electrica o sa fie o alternativa buna si in scurt timp cand preturile sigur vor scadea, doar ca pentru majoritatea va fi la inceput o alternativa ca a 2-a masina din cauza autonomiei.

Eu zic ca alternativa este interesanta si ma mai bucur ca nu am mai depinde de un monopol infect al combustibilului lichid pentru care platim un pret exorbitant si clar nemotivat.
Variantele, posibilitatile de producere a energiei electrice sunt mult mai simple si mai la indemana ceea ce obstructioneaza destul de mult monopolul, mai ales ca nu se mai poate pune problema de epuizare a resurselor.

Mai studiez si mai comentez

O zi buna!

Last edited by GTR; 16-07-11 at 04:31.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 14:36   #6
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cu fiabilitatea cum stau ? Ma gandesc ca ansamblul ala electric ar trebui sa fie mai putin problematic decat un motor de generatie noua cu 10 milioane de senzori care pot ceda oricand si nu mai exista problema cu carburant de calitate slaba, curent sa fie. Sau gresesc ?
Eu zic ca stau bine, si am in minte acum troleele comniste care circula si acum in unele orase, cred ca se aseamana tehnologiile.Nu stiu, doar cred.

Daca vorbim de masini 100% electrice, eu nu mi-as lua (daca as avea bani ) Din cate am vazut pe la tv vor fi mai multe tipuri de baterii ca la laptop, iti iei cu 3 celule te tine 2ore, asa si cu masinile iti iei acumulatori ieftini mergi putin. Ramai in pana prostului te urci pe stalp si tragi curent
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 16:00   #7
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

Ne place sau nu...suntem contra sau pro...asta este viitorul !
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 22:01   #8
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

Cu acumulatorii chiar e impas major deocamdată, litiul (singurul material viabil până acum pentru acumulatori) fiind extras din Bolivia, în majoritate covârşitoare.
Prima problemă: Bolivia e dictatură, are şi monopol planetar, deci preţurile sunt în funcţie de cerere. Ar creşte cererea, ar exploda preţurile, şi n-ar mai fi rentabil să cumperi o maşină care să coste cât o vilă în Bahamas.
A doua problemă: dacă de mâine toate maşinile ar trece pe electric, n-ar ajunge tot litiul de pe planetă nici pentru un procent infim din ele, deci trebuie totuşi găsită o soluţie alternativă înainte să luăm în calcul maşina electrică.
Încă o temă de gândire: ştiţi cât petrol consumăm pe planetă pentru carburanţi? (nu uitaţi că petrolul nu se foloseşte doar pentru maşini, se foloseşte pentru toată industria chimică, de la plastic, cauciuc, asfalt, absolut tot ce ne înconjoară şi considerăm evident că există n-ar fi apărut măcar în forma actuală fără petrol).
Consumăm cam 13.160.329.830 litri de petrol pe zi pe planetă!!!!
13 miliarde de litri! zilnic! [35 de milioane de litri zilnic doar în România]
Dacă doar 40% din ei se folosesc pentru carburanţi tot înseamnă 5-6 miliarde de litri de combustibil ce trebuie înlocuit de curentul electric.
Utopic! Ar ajunge curentul electric să coste atât de mult încât industria întreagă ar intra în colaps, fără să mai vorbim de lipsa completă a unei infrastructuri atât de puternice.
Uitaţi-vă numai când e caniculă, câte aglomerări urbane intră în colaps şi pene energetice majore pentru că reţelele sunt suprasolicitate de nişte rahaturi de ventilatoare şi aere condiţionate de cameră.
Ei, pe lângă alea adăugaţi multitudinea de maşini, camioane, utilaje, mă rog, cam tot ce merge pe benzină şi diesel acum, să consume curent.
Nu are niciun stat capacitatea financiară să facă swap-ul ăsta, mai ales că toţi îşi ţin respiraţia de la un semestru financiar la altul să nu se destrame din cauza datoriei publice.
Motorul electric pe auto este un vis încă. Vis frumos şi aparent ecologic, dar total utopic.





Last edited by aleks; 16-07-11 at 22:08.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 22:49   #9
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

din cate am inteles un swap in state costa cam 5000$
si la cat e pretul carburantului scoti bani destul de repede
roli is offline   Reply With Quote
Old 16-07-11, 22:57   #10
Eriksson
2 Roti

Stage 5
 
Eriksson's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 346
Member of:
[2 Roti]
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

Quote:
Originally Posted by dony ddc View Post
+1!!!
ce rost are postul tau ?

on : https://www.youtube.com/watch?v=7SqvayJdiWU

din cate am inteles masinile electrice au autonomia foarte mica
ideal mi s-ar parea un hibrid - un motor electric si un motor pe baza de petrol

Last edited by Eriksson; 16-07-11 at 22:59.
Eriksson is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 18:42   #11
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

Quote:
Iar partea cu poluarea... producerea curentului electric e un monopol puternic, şi oricine are minime cunoştinţe ştie ce piedici sunt în calea producerii la scară mare de curent electric prin soluţii nepoluante. Deocamdată, în Europa, şi pe următorii mulţi ani, producerea lui va fi la fel de scumpă şi poluatoare ca şi rafinarea uleiurilor minerale, nicio diferenţă, doar praf în ochi.
Sa vedem dupa 2012, cand se anunta deschiderea reactoarelor pe fuziune nucleara, principiul energiei solare oferita de soare, pare sa fie viitorul. Eu unul, as fi fost de acord cu ideea lui Tesla, dar na...
In legatura cu folosirea energiei electrice pe masini, nu cred ca-i vorba neaparat daca renteaza sau nu, ci faptul ca ramanem fara petrol in viitorul apropiat
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 22-07-11 at 18:44.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 17:42   #12
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

Daca in urmatorii 50 sau 100 de ani ar urma un razboi mondial cred ca s-ar rezolva problema carburantilor O sa fie ca in Mad Max
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 00:21   #13
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

Mai punctez cu un argumet contra masinilor pe baterii....timpul de incarcare al acumulatorilor...
Parerea mea este ca viitorul masinilor ecologice sunt bio combustibilii... Etanol obtinut din porumb sau bio diesel obtinut din rapita... variante mult mai ecologice sunt, numai ca monopolul combustibilor pe baza de petrol este prea mare iar partea cu electricul, e chestie de moment sa zicem de trend.
__________________
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 00:43   #14
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

In tarile dezvoltate nu prea este o problema sa ai 2 masini in familie si cum majoritatea oamenilor dorm noapte si se duc la servici ziua, dupa ceva cumparaturi, un film, etc. range-ul de peste 100 km este ultrasuficient si chiar si timpul de incarcare de 6 ore nu este o problema.

Si cum in ultimul test citit am vazut ca suta e km a costat 1,5 EUR, singura problema ramane timpul de achizitie care momentan este cam mare.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 11:18   #15
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: PRO si CONTRA masinilor electrice

Unde mai este placerea de a conduce...sa auzi sunetul motorului...sa simti anumite senzatii pe care numai un motor cu combustie internat ti le poate oferii... Nu o sa fie ciudat cand iti iei o masina mai exclusivista gen Ferrari (care deja dezvolta o prostie de genu) si o sa sune ca Opelul Ampera al vecinului?
Yackone is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -