Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care este preferatul tau?
Porsche Cayenne Turbo S 242 55.25%
Mercedes-Benz ML63 AMG 196 44.75%
Voters: 438. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-06, 04:48   #91
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by 3SGE View Post
5.Porsche produce integrale de la 959 incoace. Intelegi? Stii cand se facea 959? Demult!
.
la pct 1-4 sunt de acord, la 6 eu zic ca e discutabil

dar la nr 5, daca nu ma inseala memoria, nu 959 a fost prima integrala de la Porsche.
La inceputul anilor 80 , sau sfarsitul anilor 70, Porsche a participat si am impresia ca a si castigat cateva raliuri Paris-Dakar cu un Porsche de teren. O combinatie intre un 911 de la vremea aia cu actualul Cayenne.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 11:12   #92
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by pimp_lex View Post
la pct 1-4 sunt de acord, la 6 eu zic ca e discutabil

dar la nr 5, daca nu ma inseala memoria, nu 959 a fost prima integrala de la Porsche.
La inceputul anilor 80 , sau sfarsitul anilor 70, Porsche a participat si am impresia ca a si castigat cateva raliuri Paris-Dakar cu un Porsche de teren. O combinatie intre un 911 de la vremea aia cu actualul Cayenne.
300 de 959 sau fabricat si la paris-dakar in 86 a fost tot 959. Proiectarea a inceput in 81 si au fost gata in 85. Initial a fost coceput pt faimoasa grupa B, era obligatoriu sa fie minim 200 de exemplare in productie. Si a participat si la Le Mans cu o varianta racing de 959 , numita 961.
__________________
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 11:37   #93
PaRaDoX

Stage 3
 
PaRaDoX's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 147
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

O fi cum spui tu ( am uitat sa va spun sa-mi confirmati sau sa imi infirmati afirmatiile facute) dar la partea cu istoria parca nimeni nare tupeu sa se bage. :d
))) Vreau sa ma refer aici ca a faut partea cu integrale, dar un 4X4 pur na facut niciodata. Si Lamborghini sunt 4x4 si asta nu cred ca dak ar fi sa scoata un SUV 4WD ar avea aceeasi experienta cu Range Rover sau cu Mercedes
__________________
Si ma intreb pentru ce vei opta, un S class din 98' ori 15 Logan la mana a opta.

Last edited by PaRaDoX; 29-12-06 at 11:40.
PaRaDoX is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 11:49   #94
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by PaRaDoX View Post
O fi cum spui tu ( am uitat sa va spun sa-mi confirmati sau sa imi infirmati afirmatiile facute) dar la partea cu istoria parca nimeni nare tupeu sa se bage. :d
))) Vreau sa ma refer aici ca a faut partea cu integrale, dar un 4X4 pur na facut niciodata. Si Lamborghini sunt 4x4 si asta nu cred ca dak ar fi sa scoata un SUV 4WD ar avea aceeasi experienta cu Range Rover sau cu Mercedes
Deja intru in offtopic rau de tot dar vroiam sa-ti spun ca si lamborghini au facut un 4wd, LM002 destinat armatei sua prin proiectul din 77 dar a fost respins si pana la urma in 86 varianta civila s-a vandut in 300 ex , cateva zeci chair pt armata Arabia Saudita.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	A.jpg
Views:	62
Size:	32.6 KB
ID:	194567  

Last edited by 3SGE; 29-12-06 at 11:52.
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 11:52   #95
PaRaDoX

Stage 3
 
PaRaDoX's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 147
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Destinat armatei dar nu unor oameni care vor si lux si 4x4 si viteza si respect. Deci dak ar fi sa scoata Lamborghini un SUV destinat pietei Mondiale. :d
PaRaDoX is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 12:21   #96
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Dar LM002 este extrem de luxos si s-a intamplat la fel ca si H1. Le-a placut la oamenii si s-a facut de strada. Motorul de countach era pe el, V12.
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 18:30   #97
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by PaRaDoX View Post
Destinat armatei dar nu unor oameni care vor si lux si 4x4 si viteza si respect.
Primul LM a fost practic singurul SUV din lume care circula cu 200 km/h ,la un consum de 100%. Asta pe asfalt.In off-road insa nu facea doi bani datorita suspensiilor mult prea moi si a diferentialelor inadecvate pentru asa ceva.

Cayenne si ML ramin SUV-uri de fitze,calitatea principala pentru o asemenea masina (off-road) fiind lasata pe locul II.
A luat careva la "calareala" aceste masini pe coclauri? Asta ar fi mai interesant de stiut decit un top speed.
In trecut am probat un Grand Cherokee in off-road ,si mi s-a parut inferior unui amarit de Pajero mai vechi cu 10 ani.Seria mai veche de ML era mult inferioara unui G-Klasse.Au ameliorat ei asta?
Deocamdata n-am gasit nici un Cayenne pe un drum forestier sa-l intreb pe sofer cum se comporta masina.
Exceptind datele tehnice luate de pe net,"pilotari" pe la showroom-uri,din auzite sau scurte plimbari (in cazul cel mai fericit) pe locul din dreapta ,este cineva care a luat efectiv la "exploatat" aceste masini?Acelea ar putea fi pareri relevante,in rest ramin doar vorbe.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 19:03   #98
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Aduceti unul sa-l ard cu Forestierul.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 19:16   #99
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Aduceti unul sa-l ard cu Forestierul.
Un Turbo S ? Duce foresterul? Dar nu pe 400m ca e greoi Turbo-ul.
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 19:21   #100
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

E **** e 4x4 si se misca bine cu peste 400cp.
Foresterul are 230.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 19:24   #101
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Foresterul are 230 sau avea? Ca daca are 230 m-as mira sa faca fata unui Turbo S care daca nu ma insel are 520 de cai. Gresesc?
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 21:04   #102
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Nu pot spune asa dupa recviste, adu un turbo si eu vin cu Foresterul care e 100% de strada si merge zi de zi si peste tot pe orice teren.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 18:54   #103
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

du-l sa castige Carpati Trophy
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 22:37   #104
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Multumesc eu vreu sa-i bat pe asfalt.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 13:34   #105
sumu03

Stage 2
 
sumu03's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 27
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Multa lume tot posteaza tot felul de parareri, "NU SUNT MASINI DE TEREN CI DE FITZE". Pai pretene ce inseamna Suv? Sport utility vehicol, asta nu inseamna ca ii facut pt off-road, ci are anumite apitudini de off-road, insa nu e pur sange, asa ca lasati comentariile ca sa vedem cum s-ar descurca prin padure si din astea, se decurca cat are nevoie un om normal, statiti liniistiti, domentativa si dupa aia vb, inttrati pe siteul de la porsche si vedeti o gramada de filmulete cu cayenne cat lau testat inainte sa il dea in productie si pe ce terenuri , nici nu va imaginati.
Si se mai fac comparatii cu forester, alea nu isi au rostu, pt ca nu gasesti la un forester luxul de la un ml 63 amg sau de la un porsche cayenne turbo s, de aceea ii si pretul respectiv bine meritat zic eu, asa ca cine are bani le cumpare, cine nu sta si le priveste sau isi ia ce poate.
Eu sincer daca as fi plin de bani le-as lua cate una din fiecare la parintii mei, stiu i treaba ca nu tre sa imi fac griji pt ei in trafic.
Si iara treaba aia cu ca is inculti toti care au asa masini, pretenilor la noi in romania is masini perfecte daca ai bani, la ce drumuri avem se descurca exemplar, si uitativa la ce segment din po****tie se adreseaza aceste masini, in general oameni de afaceri sau plin de bani care doresc o anumita siguranta. ASTA IL FACE INCULT??? Poate nu vrea un volvo s80, ci poate vrea o masina mare cu care sa poata merge si la munte sa skieze linistit.
Diferenta dintre ml si cayenne nu e mare, e vb de gust, sunt la care le place mercedes orice ar fi, exact cum mie imi place porsche, asa ca am votat cayenne pt performante si pt ca mi-a plcaut de cand a aparut!
NUmai bine la toti!!!
sumu03 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -