Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care este preferatul tau?
Porsche Cayenne Turbo S 242 55.25%
Mercedes-Benz ML63 AMG 196 44.75%
Voters: 438. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-11-06, 20:53   #61
Dirty Pusherman

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 429
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

votat...Gelandewagen ...G Class...adica singurul off-roader cu 3 diferentiale din lume...
si atat.
Dirty Pusherman is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 21:02   #62
EmiLuSh

Stage 1
 
EmiLuSh's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 14
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
M`am tzinut dupa el in trafic nu pot sa spun daca ala era shofer sau nu.
Sau poate pur hsi simplu n`o mai fi vrut omu` sa`i mai dea pe coaja shtiind ca oricum ma face, nu exclud nici varianta asta shi nici nu incercam sa ma laud prin post-ul ala.
EmiLuSh is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 21:02   #63
Todorutz

Stage 4
 
Todorutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 241
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

ce-i cu g class in topicu asta? e vorba de cayenne turbo S si ML63 AMG....nu intzeleg care-i legatura....trebuia macar sa faci o comparatzie ceva...da nu sa zici direct k asta-i aleasa....sau aici suntem pe chestia aia...2 se bat si al treilea cashtiga?
__________________
Heartbroken by a Skoda Fabia WRC!!!
Todorutz is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 21:10   #64
Todorutz

Stage 4
 
Todorutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 241
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by EmiLuSh View Post
Sau poate pur hsi simplu n`o mai fi vrut omu` sa`i mai dea pe coaja shtiind ca oricum ma face, nu exclud nici varianta asta shi nici nu incercam sa ma laud prin post-ul ala.
nu am fost de fatza si nu am vazut....dar ma gandesc asha logic....520 de cai...fatza de 346 sau catzi ai zis k ai tu....e o "mica-mare" diferentza...dar aici e vorba de 63 amg.....mult mai puternic....oricum parerea mea si dak ma iau si dupa datele tehnice e ca porsche ar iesi invingator din comparatzia asta...cel putzin la capitolul perfomantze...k la lux toata lumea stie ce reprezinta mercedes
Todorutz is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 21:24   #65
EmiLuSh

Stage 1
 
EmiLuSh's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 14
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Diferentza e intr`adevar mare, dar itzi mai zic ceva la care toata lumea o sa sara de fund in sus ca asha ceva nu e posibil. Eu am un Ford Mondeo 2.0i 145 CP shi mi`a dat zdrentze un tovarash cu un Audi A4 din 2001 1.9l TDi 90CP in trafic (tzin totushi la viatza mea). La plecare de pe loc in linie dreapta pe drum liber pana la 170 am avut maxim o lungime de mashina avantaj in fatza lui shi asta in conditziile in care am schimbat la roshu (6500 rpm) nu`mi explic cum de s`a tzinut asha de bine dupa mine (shi nu are nimic modificat la mashina). Poate ca or sa spuna totzi ca nu sunt eu shofer bun...poate asha o fi...dar nu mi se pare ca`tzi trebui prea mare skill sa dai liniutze pe drum liber perfect drept.

Iarashi eu nu am zis ca ML 63 AMG are performantze mai bune decat Porsche, doar ca eu sunt fan 100% Mercedes e o chestie de parere. Fiecare cum crede, fiecare ar alege ce i s`ar potrivi lui mai bine shi l`ar satisface.
EmiLuSh is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 21:27   #66
Todorutz

Stage 4
 
Todorutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 241
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

asha si ink o chestie.....motoare complet diferite...unul twin turbo altul normal aspirat...unul de 4.5 celalat de 6.3.de aici apar diferentzele in obtzinerea de cuplu maxim....cayenne-ul il obtzine la turatzii mici si pe o plaja mare pe cand ML-u la turatzii mari si intr-un anumit punct...
Todorutz is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 21:41   #67
Todorutz

Stage 4
 
Todorutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 241
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

parerea mea despre ce ai zis tu cu liniutza ta cu ala cu audi este k s-a tzinut dupa tine odata k ii diesel si are un cuplu destul de mare mai ales in treptele superioare de viteza...si apoi k tu ai schimbat tot pe roshu la 6500 dupa cum ai spus pe cand dak ai cauta un pic prin cartzi sau site-uri fordul tau de 2.0 are cuplul maxim la 4500...
Todorutz is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 21:49   #68
Todorutz

Stage 4
 
Todorutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 241
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

si timpii de 0-100 km/h sunt 9.90s la audi si 9.80s la ford....acu ma gandesc k te-ai lamurit de ce s-a tzinut baiatu dupa tine...
Todorutz is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 21:51   #69
EmiLuSh

Stage 1
 
EmiLuSh's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 14
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Scrie in cartzi ca e 4500 mie mi s`a parut ca ar fi pe undeva la 5500, poate nu ma pricep, dar oricum sunt 55 de cai in plus am pierdut la schimbat, dar cat sa pierzi sa se tzina asha de bine?

Apropo de cuplu maxim, am intzeles ca ar fi nishte beculetze care se monteaza pe bord shi se aprind sa`tzi indice cand ai cuplul maxim shi cand e cel mai bine sa schimbi. Shtii cumva unde ash putea gasi asha ceva?
EmiLuSh is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 22:45   #70
Dirty Pusherman

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 429
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by Todorutz View Post
ce-i cu g class in topicu asta? e vorba de cayenne turbo S si ML63 AMG....nu intzeleg care-i legatura....trebuia macar sa faci o comparatzie ceva...da nu sa zici direct k asta-i aleasa....sau aici suntem pe chestia aia...2 se bat si al treilea cashtiga?
in sensul ca, dupa mine, e mai bun G-ul decat astea 2...
oricum am votat ML...
DAR si Porsche-le e frumusel...dar totusi e primul lor SUV...
Dirty Pusherman is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 23:33   #71
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by EmiLuSh View Post
M`am tzinut dupa el in trafic nu pot sa spun daca ala era shofer sau nu. N`am zis ca nu m`a facut shi la demaraj shi la tot, am zis doar ca m`am tzinut bine cu 346 dupa el sa zic ca a avut un avantaj de vreo 3-4 lungimi de mashina. Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic am povestit efectiv o intamplare, potzi sa crezi sau potzi sa nu.
Pai ce fel de curse ai facut tu cu el ? Ce ai zis tu se poate numi cursa ?

Quote:
Originally Posted by EmiLuSh View Post
Poate ca or sa spuna totzi ca nu sunt eu shofer bun...poate asha o fi...dar nu mi se pare ca`tzi trebui prea mare skill sa dai liniutze pe drum liber perfect drept.
Sunt doua lucruri importante care conteaza la o cursa sau liniuta sau cum vrei sa ii zici : masina si aaa era sa uit SOFERUL....

Quote:
Originally Posted by Todorutz View Post
si timpii de 0-100 km/h sunt 9.90s la audi si 9.80s la ford....acu ma gandesc k te-ai lamurit de ce s-a tzinut baiatu dupa tine...
Mai verifica inca odata datele pentru ca sunt gresite. Un Audi A4 1.9 STOCK de 90 de cai nu o sa scoata niciodata timpul acela de la 0 la 100 km/h . Ca si idee un AUDI A4 B7 2.0 TDI de 140 de cai scoate timpul acela. In fine eu zic sa inceteti cu offtopicul iar daca mai aveti ceva de povestit, continuati pe privat

Quote:
Originally Posted by Dirty Pusherman View Post
in sensul ca, dupa mine, e mai bun G-ul decat astea 2...
oricum am votat ML...
DAR si Porsche-le e frumusel...dar totusi e primul lor SUV...
Intradevar ca si offroad e mai bun ca si amandoua dar la acceleratie/viteza G55-ul AMG ramane in spate. Pacat ca varianta G63 AMG sa produs in editie limitata, un V12 care ar fi putut sa concureze la inaltime cu cele doua.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 23:45   #72
Dirty Pusherman

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 429
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

nu e v8 63-ul?
parca 65 era v12...
Dirty Pusherman is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 23:59   #73
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by Dirty Pusherman View Post
nu e v8 63-ul?
parca 65 era v12...
Nu e vorba de noul V8 63 AMG , e un alt model V12 , editie limitata din cate am auzit care a aparut prin 2001 .....
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 23-11-06, 14:04   #74
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Mai lipseau din test:

- Chevrolet Suburban/Silverado cu motor de 8.1 litri si fara 4x4
- Cadillac Escalade EXT
- Hummer H2 cu jante de 30"
- Range Rover Vogue SE
- Infiniti QX56
Chevrolet Silverado e un pick-up mare care isi face treaba foarte bine.Spre deosebire de autobuzele cu pretentii de off-road din lista,e o masina perfect adaptata scopului de caraus si cu un pret corect.Chiar si versiunea de care zici tu poate tracta pana la 7 tone.Suburban nu mai are motorul de 8,1 litri.

Quote:
un Escalade e nashpa?nashpa in ce sens?
In toate sensurile.Scump si prost.Ca orice SUV de altfel.

Quote:
G Class...adica singurul off-roader cu 3 diferentiale din lume
Bineinteles.Toate SUV-urile cu tractiune integrala permanenta folosesc doar 1 sau 2 diferentiale.Te si miri cum reusesc sa mearga pe sosea

Quote:
ai schimbat tot pe roshu la 6500 dupa cum ai spus pe cand dak ai cauta un pic prin cartzi sau site-uri fordul tau de 2.0 are cuplul maxim la 4500
Inca unul cu schimbatul vitezei la turatia de cuplu maxim...de unde tot apareti ?!

Quote:
Pacat ca varianta G63 AMG sa produs in editie limitata, un V12 care ar fi putut sa concureze la inaltime cu cele doua
G63 AMG era mai scump si mai lent decat G55 AMG.Probabil de aia nici n-au insistat prea mult cu el.

Quote:
Sunt doua lucruri importante care conteaza la o cursa sau liniuta sau cum vrei sa ii zici : masina si aaa era sa uit SOFERUL
Cand e vorba de intrecere din mers intre doua masini cu cutie automata poti sa uiti linistit soferul.
Race is offline   Reply With Quote
Old 23-11-06, 14:14   #75
Todorutz

Stage 4
 
Todorutz's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 241
Default Re: SUV big boys : Porsche Cayenne Turbo S vs. Mercedes-Benz ML63 AMG

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Mai verifica inca odata datele pentru ca sunt gresite. Un Audi A4 1.9 STOCK de 90 de cai nu o sa scoata niciodata timpul acela de la 0 la 100 km/h . Ca si idee un AUDI A4 B7 2.0 TDI de 140 de cai scoate timpul acela. In fine eu zic sa inceteti cu offtopicul iar daca mai aveti ceva de povestit, continuati pe privat
da scuze....my bad .....am luat timpu pt audi de la cel de 130 de cai
Todorutz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -