Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-11, 14:28   #16
Andrei_Nick

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 7
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Nu am facut nici un poll doar am cerut o parere despre ambele masini dar sti cum e cu cat citesti cu atat de destepti si incepi sa privesti lucrurile din alte unghiuri si am primivit dintr-un alt unghi si mi-am dat seama ca seat leon este chiar o masina foarte ok si foarte accesibila.As mai vrea sa primesc exemple de masini ca acestea, inafara de vw golf, renault clio, peugeot 308.
Andrei_Nick is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 14:39   #17
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

In primul rand nu ai habar ce este un poll. Sa trag concluzii si despre capacitatea ta de a vedea din alte unghiuri ?

Eu cred ca nu stii ce vrei si nici banii pentru un E90 sau B7. Ba small-size sedan, ba hot hatch. Clio !?
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 17:58   #18
Andrei_Nick

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 7
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Eu am cerut pentru inceput doar o parere despre aceste 2 masini.Daca faceam poll inseamna ca fiecare sa voteze una dintre masini fiecare cu preferintele lui.E normal sa imi schimb parerea deoarece sunt la inceput, sunt indecis, tu nu ai fost la fel?sau ai fost facut de-a gata.Pur si simplu mi-a sugerat cineva seat leon am cautat mi s-a parut o masina fiabila dupa parerea mea si foarte ok pentru varsta mea, mai ales ca sunt incepator.De aceea am cerut si eu mai multe opinii despre ea, poate cineva a condus-o, poate o are sa imi dea o parere personala.Eu am facut topicul ca sa ma ajunte oamenii in alegerea unei masini potrivite.
Andrei_Nick is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 18:11   #19
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

E o diferenţă masivă de bani aici: dacă la 11 000 EUR găseşti după multe săpături un E90 mai călărit, la 8000 găseşti Leon FR sau Cupra īn stare foarte bună şi īţi mai rămān bani de modificări, reparaţii, revizii şi benzină

https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...9-tdi-4x4.html

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 18:13   #20
Andrei_Nick

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 7
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Exact asa am gandit, decat ceva mult si prost mai bine putin si bun.
Andrei_Nick is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 20:22   #21
Eriksson
2 Roti

Stage 5
 
Eriksson's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 346
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
))

Sigur de-asta???

De ce in toate testele din toate revistele din lumea asta E90 a batut rau B7 si E90 a fost considerat etalonul clasei, (motorizari, sasiu, fiabilitate) !?

Cred ca replica ta vine din invidie, tipica in genral tuturor fanilor ce-i drept, dar in comparatia de fata este oricum mult exagerata.



Ti le pun una langa alta si cam dispare diferenta asta asa MARE pe care vrei tu sa o scoti in evidenta. Este adevarat ca B7 are materiale putin superioare, dar putin si este bine ca alta diferenta in favoarea B7 nu ai scos in evidenta, pt. ca nu exista :P)

eu cred ca te-ai cam grabit sa judeci , eu pe langa audi is si fan bmw deci nu ma atac cum faceti voi , nu am condus nici una din ele dar daca eram in situatia lui faceam cum am scris in primul post , cat despre bataie depinde la ce domeniu te referi la sportivitate clar bmw ul castiga dar din cate am citit pe aici , la calitate confort si design interior se cam intoarce roata.
Asta este strict parerea mea si nu o zic in nume de rau
Stima
Eriksson is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 23:03   #22
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Quote:
Originally Posted by Andrei_Nick View Post
Eu am cerut pentru inceput doar o parere despre aceste 2 masini.Daca faceam poll inseamna ca fiecare sa voteze una dintre masini fiecare cu preferintele lui.E normal sa imi schimb parerea deoarece sunt la inceput, sunt indecis, tu nu ai fost la fel?sau ai fost facut de-a gata.Pur si simplu mi-a sugerat cineva seat leon am cautat mi s-a parut o masina fiabila dupa parerea mea si foarte ok pentru varsta mea, mai ales ca sunt incepator.De aceea am cerut si eu mai multe opinii despre ea, poate cineva a condus-o, poate o are sa imi dea o parere personala.Eu am facut topicul ca sa ma ajunte oamenii in alegerea unei masini potrivite.
Pai in loc de astea iti iei un Ford Fsta nou )

De la 2 masini sedan premium, trecu la un hatch, cu un exterior frumos, cu cel ma prost si urat interior posibil, cu o lipsa totala de confort vis-a-vis de celelalte 2, cu o fiabilitate net inferioara lor.

Mai bine spui ce ai nevoie, ce vrei de la o masina.

Quote:
Originally Posted by Eriksson View Post
eu cred ca te-ai cam grabit sa judeci , eu pe langa audi is si fan bmw deci nu ma atac cum faceti voi , nu am condus nici una din ele dar daca eram in situatia lui faceam cum am scris in primul post , cat despre bataie depinde la ce domeniu te referi la sportivitate clar bmw ul castiga dar din cate am citit pe aici , la calitate confort si design interior se cam intoarce roata.
Asta este strict parerea mea si nu o zic in nume de rau
Stima
Nici nu stiu cum sa-ti zic. Esti tipic romanul absolut paralel cu subiectul, dar care contrazice si-si da cu parerea. In viata ta nu o sa inveti de la vecini si fani. Invata din experiente proprii si teste de specialitate.

Eu nu sunt nici fan BMW si nici atat Audi si nu m-am grabit sa judec pentru ca eu le-am condus pe aman2 multe sute de km.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 01:18   #23
Eriksson
2 Roti

Stage 5
 
Eriksson's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 346
Member of:
[2 Roti]
Thumbs down Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

@ GTR tu nu ai decat sa intelegi ce vrei pt ca putin imi pasa
eu tocmai i-am recomandat la om sa ia legatura cu cei ce conduc zi de zi ce vrea el sa achizitioneze sa-i intrebe tot ce are nevoie eventual sa faca si un test drive iar tu imi spui ca-s total pe langa ? pe cine am contrazis ?! cu parerea isi dau toti ... si de invatat de la altii poti.. atata timp cat asculti

la varsta ta , in loc sa te certi cu pustanii si sa te dai superior pe forum ai putea face ceva mai creativ
Eriksson is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 09:38   #24
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

eriksson, nu trebuie sa te superi, ai facut un post cu concluzii ferme, dar care nu au o baza concreta, asta e tot ce ti-a spus, si din pacate ii dau dreptate.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 10:05   #25
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Daca esti un sofer mai experimentat si iti place soprtivitatea mergi pe Bmw, zic experimentat pt ca e un pic mai dificil cu tractiunea spate.. Daca vrei ceva mai simplu si practic mergi pe Audi..La interior un + pt audi, la ext un plus pt Bmw.. Ambele sunt masini ok.. Cauta 2 modele si urca-te in ele si o sa iti dai seama singur.. Tine de gust..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-11, 02:19   #26
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
+1

... si 320d-ul consuma mult daca mergi forja.
Fals. Exact la forja este mult mai economic decat otto.
De ex in treapta a 6-a nu trece de 16 consumul instant sub nici o forma.
La mers constant la 160 ~7, 180~8, 190~9
Consumul maxim pe care am putut sa-l scot cu320d e46 pe autostrada, destul de aglomerata, media 180 cu toate ca am fost tot timpul cu pedala la fund, cand aveam unde si schimbat in tr5 cand scadeam sub 150 a fost de 9,2. In acelasi regim nici un otto comparabil ca putere nu consuma mai putin de 15.
@Cristi, nu e dificil daca ai cauciucuri bune, la condus normal nu simti ca ai tractiune fata sau spate iar iarna dsc-ul face minuni.

Last edited by RVL 2000; 25-08-11 at 02:22.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -