Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-11, 17:08   #1
Andrei_Nick

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 7
Default Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Buna ziua.Ca tot am luat permisul de curand m-am gandit sa imi caut o masina care sa fie a mea sa nu mai merg cu masina tatalui meu.De la inceput vreau sa zic ca dispun de maxim 11.000 Euro si din ce am citit in ultimele 2 luni ma axez mai mult pe o masina care sa imi si placa si care sa aibe o intretinere potrivita si un consum ok.Acestea fiind zise am ajuns in marea dilema Audi A4 B7 140cp(2005-200 VS BMW 320 sau 318(2005-2009),masina vreau sa o achizitionez SH si motorizarea diesel, sa nu depaseasca 150 000km.Cea mai grea alegere, chiar nu stiu ce sa aleg din acestea 2, imi plac ambele dar nu stiu pe care sa o aleg.As vrea sa aflu si eu de la posesorii acestor masini cum este intretinerea si consumul.Cam cat te costa consumabilele de fel, daca consumul este mare, probleme frecvente etc.Va multumesc, astept raspunsuri.
Andrei_Nick is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 17:27   #2
Eriksson
2 Roti

Stage 5
 
Eriksson's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 346
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

asta e un forum pro bmw , asa ca toti ti-l vor recomanda
recomandarea mea este sa te duci la adunari audi si bmw ,iar acolo intrebi proprietarii masinilor mentionate .
cel mai ieficient.bafta
Eriksson is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 17:45   #3
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

am condus pt putin timp un audi a4 b7 , 1.9 tdi de 105, sincer mie imi place f mult. ca si look, bmw-ul e sub. eu as alege audi a4.
__________________
Golf Mk1 - 1.8T 1978 Project!
Detman is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 18:17   #4
Andrei_Nick

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 7
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Pe mine ma intreseaza intretinerea dintre cele 2 si consumul.Eu tind spre bmw mi se pare mai pentru tineret.Dar acum daca intretinerea la audi este mai ieftina, asta e merg pe audi
Andrei_Nick is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 19:18   #5
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Pro 320d

- performante mai bune fata de 2.0 TDI 140 CP, daca ai gasi 2.0 TDI 170 CP ai rezolva problema, consuma si ceva mai putin bemveul
- motor ceva mai rafinat
- RWD e mai distractiv decat FWD, (putin probabil sa fie AWD A4-ul), ca si tinuta de drum per total e mai sportiv E90 decat B7 si mai distractiv de condus forja

Pro A4

- design exterior mai reusit
- design interior mai frumos, materiale mai bune, la E90 (alea reale, nu configuratii fictive si poze pe net cu individual) e chiar nasol interiorul, zici ca e o blana taiata si are niste plastice cam nasoale.
- se descurca mai bine iarna, chiar daca nu e AWD.

Mai sunt destule de zis, e greu sa spui tot despre 2 masini in cateva cuvinte. Cel mai bine fa un test drive cu amandoua, sunt destule, sigur gasesti pe cineva, prieten, cunostinta ceva. Ca si intretinere diferente foarte mari intre ele nu sunt, adica una sa fie chilipir iar alta scumpa. Daca ai bani sa intretii una sigur ti-o permiti si pe cealalta.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 19:28   #6
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Audi-ul mi se pare prea anost la condus, chiar greoi. Parca e teleghidat. Iar motorul de 140 e prea cuminte.
Mult mai multe plastice pe Audi in comparatie cu BMW. Indiferent ca sunt bune sau nu.

Asa ieftine au ajuns ?
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 19:32   #7
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

La BMW tot plastice sunt, doar ca sunt mai ieftine .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 19:37   #8
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

exista destule site-uri de piese auto online, de ce nu intra nimeni pe ele sa vada diferentele de preturi la piese? cred ca ar fi mai usor sa compari singur preturile dupa magazin decat dupa ce zice unul si altul, fiecare o sa isi laude caruta cum stie el mai bine, nimeni nu o sa recunoasca faptul ca a facut o alegere proasta.
eu prefer sincer 320d, dar doar din punct de vedere al motorului, pe partea de interior daca nu are navigatie si piele parca e facut in scarba si plin de plastice de proasta calitate, asa cu optiunile astea 2 iti mai fuge privirea de la defecte...
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 20:47   #9
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Quote:
Originally Posted by Eriksson View Post
asta e un forum pro bmw , asa ca toti ti-l vor recomanda
recomandarea mea este sa te duci la adunari audi si bmw ,iar acolo intrebi proprietarii masinilor mentionate .
cel mai ieficient.bafta
))

Sigur de-asta???

De ce in toate testele din toate revistele din lumea asta E90 a batut rau B7 si E90 a fost considerat etalonul clasei, (motorizari, sasiu, fiabilitate) !?

Cred ca replica ta vine din invidie, tipica in genral tuturor fanilor ce-i drept, dar in comparatia de fata este oricum mult exagerata.

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
La BMW tot plastice sunt, doar ca sunt mai ieftine .
Ti le pun una langa alta si cam dispare diferenta asta asa MARE pe care vrei tu sa o scoti in evidenta. Este adevarat ca B7 are materiale putin superioare, dar putin si este bine ca alta diferenta in favoarea B7 nu ai scos in evidenta, pt. ca nu exista :P)

Last edited by GTR; 04-07-11 at 20:56.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 23:38   #10
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

1. Nu te axa pe Diesel într-o ţară cu motorină proastă cum o ştim, mai ales cumpărat la preţ de Logan şi cu 150 000 km şi peste. E ca şi cum te rogi să îţi crape un injector sau mai multe exact când nu ai bani.

2. 2.0TDI/140 are o reputaţie proastă. E considerat puturos, nefiabil, extrem de scump la piese, şi mult mai lent ca 1.9TDI/150.

3. Audi A4 (B6 şi B7) şi Audi A6 sunt ţintele favorite ale hoţilor, mai ales când sunt în culori ff comune (celebrele negru, bleumarin şi argintiu). Şi dacă nu fură maşina, oglinzile şi roţile se fură des; fiind foarte comun modelul, au unde să le plaseze repede.

4. Nu te aştepta la un interior spectaculos la un model aflat la baza gamei. Interiorul de E90 arată foarte bine chiar şi în variantele slab echipate (scaune pânză, bord argintiu), dar nu e lux.

5. 320d (la bugetul tău, presupun că va fi un model din 2005-2006, 163 CP stock) este foarte uşor modificabil, numai din soft poate fi dus la 190-200 CP cu puţin noroc. 2.0TDI nu e. Modificarea lui e grea, costisitoare...

6. Dacă ai putea găsi un 320i (cu ceva noroc chiar un model 2007, cu 170 CP) eu aş opta pentru el, înaintea Dieselelor. Costul consumabilelor nu e foarte mare, dar e recomandabil ca revizia să se facă la un service de BMW fiindcă e înregistrată în cheia de contact electronică.

7. Cele mai importante 2 lucruri sunt: să aibă climatronic şi să aibă o culoare mai deosebită. Majoritatea opţionalelor sofisticate nu fac mare brânză, jantele se pot schimba în timp, dar culorile mai deosebite sunt extrem de rare la E90 - peste tot vezi verzui-metalizat, argintiu-metalizat, negru... sunt vreo 4 sau 5 E90-uri roşii la noi: un 330xd în Bucureştii Noi, un 320i în Iancului (probabil primul E90 roşu sosit la noi ), un alt 320i care a fost reparat la Filaret, un 320d şi încă unul despre care nu ştiu ce versiune e.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 00:13   #11
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
La BMW tot plastice sunt, doar ca sunt mai ieftine .
Asa e, 100%. Stiu insa sa le dea cel mai scump look posibil, de multa vreme. Iar asta e un plus major.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 02:08   #12
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Quote:
1. Nu te axa pe Diesel într-o ţară cu motorină proastă cum o ştim, mai ales cumpărat la preţ de Logan şi cu 150 000 km şi peste. E ca şi cum te rogi să îţi crape un injector sau mai multe exact când nu ai bani.
+1

Quote:
2. 2.0TDI/140 are o reputaţie proastă. E considerat puturos, nefiabil, extrem de scump la piese, şi mult mai lent ca 1.9TDI/150.
2.0 TDI 140 CP nu mi se pare deloc puturos, adica trage cum ar trebui sa traga un dizal de 140 CP, nimic in plus, nimic in minus. Chestia cu fiabilitatea e relativa, exista in 1 milion coduri de motor, unele au probleme altele nu, depinde ce cumperi si cat esti de documentat. Stiu A6 2.0 TDI luat din Germania la maxim 1 an vechime (2005), pana in 40 000 km iar acum are peste 200 000, merge ceas motorul fara sa fi avut probleme. A4 2.0 TDI din 2006, adus recent in tara, 160 000 km, dupa o spalare buna poti sa pariezi ca e scos din showroom, atat la aspect cat si la cum merge. E drept ca stiu si Passat 2.0 TDI 4Motion luat nou din Romania si pana la 70 000 s-a saturat proprietarul de masina (printre care 2 injectoare).

Quote:
3. Audi A4 (B6 şi B7) şi Audi A6 sunt ţintele favorite ale hoţilor, mai ales când sunt în culori ff comune (celebrele negru, bleumarin şi argintiu). Şi dacă nu fură maşina, oglinzile şi roţile se fură des; fiind foarte comun modelul, au unde să le plaseze repede.
Si la BMW/MB tot la fel se fura oglinzi/embleme/ mai ales in Bucuresti.

Quote:
Nu te aştepta la un interior spectaculos la un model aflat la baza gamei. Interiorul de E90 arată foarte bine chiar şi în variantele slab echipate (scaune pânză, bord argintiu), dar nu e lux.
E90 in varianta de baza sau fara optionale in abundenta (cum sunt majoritatea) arata chiar comic la interior, mi se pare ciudat sa zici ca arata chiar bine.

Quote:
6. Dacă ai putea găsi un 320i (cu ceva noroc chiar un model 2007, cu 170 CP) eu aş opta pentru el, înaintea Dieselelor. Costul consumabilelor nu e foarte mare, dar e recomandabil ca revizia să se facă la un service de BMW fiindcă e înregistrată în cheia de contact electronică.
Asa e, un 320i 170CP e de 100 de ori mai misto ca un 320d si mergi fara grija. Consumul la mers normal nu e mare deloc iar pe forja nu conteaza asa mult, si 320d-ul consuma mult daca mergi forja.

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Asa e, 100%. Stiu insa sa le dea cel mai scump look posibil, de multa vreme. Iar asta e un plus major.
Te referi la BMW ? Nu mi se pare deloc scump look-ul la E90/E60 din interior, excluzand masinile foarte dotate si eventual individual, arata chiar de toata jena. Parerea mea. La F10 au facut un salt urias in bine, chiar si troaca arata meserias, au rezolvat si cu designul, nu mai arata a masina lui mister Bean.

Last edited by _anaconda_; 05-07-11 at 02:11.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 14:29   #13
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
1. Nu te axa pe Diesel într-o ţară cu motorină proastă cum o ştim, mai ales cumpărat la preţ de Logan şi cu 150 000 km şi peste. E ca şi cum te rogi să îţi crape un injector sau mai multe exact când nu ai bani.

.

~Nautilus
Si eu care credeam ca numai la logan si ford focus pica injectoarele
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 15:05   #14
Andrei_Nick

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 7
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Multumesc pentru sugestii le-am luat in considerare.Am cam inceput sa ma detasez de audi si bmw si sa ma reprofilez pe seat leon mi se pare o masina foarte buna din ce am citit si sunt foarte fiabile si consuma destul de putin+ca are un aspect wow, foarte sportiv.Pareri de la cineva care detine un seat leon daca se poate
Andrei_Nick is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 15:21   #15
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Audi A4 (B7) sau Bmw 320 (E90)

Superb. Ai ales varianta entry level VAG. Daca vroiai Seat de ce ai mai facut poll-ul ?
Predator is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -