| VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC |
|
View Poll Results: ..
|
|
........
|
  
|
0 |
0% |
|
....
|
  
|
0 |
0% |
08-03-11, 23:01
|
#31
|
General Supervisor
 Stage 5
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of: [Super Moderators] [PARTICIPANT CURSE] [BMW] [MERCEDES] [2 Roti] [ALFA ROMEO]
|
Re: xenon vs halogen
Tocmai m-am oprit 30 de secunde pe dreapta să treacă de mine un meltean cu xenoane în faruri şi în proiectoare la un Hyundai Santa Fe, trăiască familia lui şi a celorlalţi cu xenoane în faruri fără lupă.
Bine că nu deranjaţi voi pe nimeni, numai restul cu care vă intersectaţi sunt nebuni şi au probleme cu vederea...
|
|
|
14-03-11, 19:22
|
#32
|
|
Old School Cars
 Stage 5
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,342
Member of: [VW] [2 Roti] [Old School Cars]
|
Re: xenon vs halogen
Quote:
Originally Posted by aleks
Tocmai m-am oprit 30 de secunde pe dreapta să treacă de mine un meltean cu xenoane în faruri şi în proiectoare la un Hyundai Santa Fe, trăiască familia lui şi a celorlalţi cu xenoane în faruri fără lupă.
Bine că nu deranjaţi voi pe nimeni, numai restul cu care vă intersectaţi sunt nebuni şi au probleme cu vederea...
|
pai e bine si fara lupa, cum am eu , da macar am bunul simt sa le las jos de tot si asa nu deranjez pe nimeni
|
|
|
14-03-11, 20:28
|
#33
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of: [Opel] [4Rally]
|
Re: xenon vs halogen
Quote:
Originally Posted by JunKer_hP
pai e bine si fara lupa, cum am eu , da macar am bunul simt sa le las jos de tot si asa nu deranjez pe nimeni
|
Deranjeaza si asa dar nu orbesc. Oricum, pe un drum tipic romanesc, neiluminat, deranjeaza pana si halogenele reglate bine.
|
|
|
14-03-11, 22:57
|
#34
|
General Supervisor
 Stage 5
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of: [Super Moderators] [PARTICIPANT CURSE] [BMW] [MERCEDES] [2 Roti] [ALFA ROMEO]
|
Re: xenon vs halogen
Quote:
Originally Posted by amphetamine
Deranjeaza si asa dar nu orbesc. Oricum, pe un drum tipic romanesc, neiluminat, deranjeaza pana si halogenele reglate bine.
|
Şi tu ai dreptate... ce să facem, nu putem schimba ţara  Mai o groapă, mai un hop, te ţii cu privirea de marginea drumului şi te rogi să treacă odată mai repede
|
|
|
14-03-11, 23:18
|
#35
|
 Stage 5
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
|
Re: xenon vs halogen
Pe drum denivelat si/sau gropi si xenonul oem cu autoleveling si lupa conceputa pentru asa ceva oscileaza de la deloc deranjant la arsura de retina  .
@ aleks - am intalnit si eu o data xenon pe proiectoare de Santa FE, deranjau de la sute de metri distanta. In schimb pe far are lupa si nu cred ca deranjeaza, chiar daca e aftermarket.
|
|
|
15-03-11, 06:51
|
#36
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Aug 2007
Posts: 475
|
Re: xenon vs halogen
Quote:
Originally Posted by _anaconda_
Pe drum denivelat si/sau gropi si xenonul oem cu autoleveling si lupa conceputa pentru asa ceva oscileaza de la deloc deranjant la arsura de retina  .
@ aleks - am intalnit si eu o data xenon pe proiectoare de Santa FE, deranjau de la sute de metri distanta. In schimb pe far are lupa si nu cred ca deranjeaza, chiar daca e aftermarket.
|
apropo de desteptii care merg cu proectoarele aprinse(zi/noapte si fara ceatza) mai nou am abservat ca daca tot s-au ieftinit xenoanele de ce nu ar pune si pe proiectoare ca de..e fitza.Traine-ar neamu'
|
|
|
15-03-11, 09:59
|
#37
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
|
Re: xenon vs halogen
Full xenon. Da bine la vanzare.
Daca s-ar face o auto-nivelare mai rapida, poate as fi si eu fan xenon.
|
|
|
15-03-11, 11:14
|
#38
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
|
Re: xenon vs halogen
Autolevellingul e gandit pt a compensa pozitia farurilor functie de incarcarea masinii (la fel ca si reglajul manual la farurile clasice/halogen, doar nu dai din butoane la gropi), nu denivelarile drumului! De aceea nu reactioneaza rapid.
Stiti ce este lumina orbitoare aflata la ~60 m? Nu, nu e ozn, e doar un autovehicul echipat cu xenon aftermarket si cu faza mica aprinsa...
|
|
|
15-03-11, 13:15
|
#39
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
|
Re: xenon vs halogen
Quote:
Originally Posted by john17
Autolevellingul e gandit pt a compensa pozitia farurilor functie de incarcarea masinii (la fel ca si reglajul manual la farurile clasice/halogen, doar nu dai din butoane la gropi), nu denivelarile drumului! De aceea nu reactioneaza rapid.
Stiti ce este lumina orbitoare aflata la ~60 m? Nu, nu e ozn, e doar un autovehicul echipat cu xenon aftermarket si cu faza mica aprinsa...
|
asta daca ai dat de el noaptea poti sa-ti iei adio de la vedere.pana la destinatie mergi chior dupa instinct.daca-ti mai da si-un blit...iti proiecteaza visele pe luneta
|
|
|
15-03-11, 14:28
|
#40
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of: [Opel] [4Rally]
|
Re: xenon vs halogen
Quote:
Originally Posted by Predator
Full xenon. Da bine la vanzare.
Daca s-ar face o auto-nivelare mai rapida, poate as fi si eu fan xenon.
|
Dupa cum a zis si colegu', autolevelingul se bazeaza pe un senzor de inclinare a masinii; la mine acel senzor este folosit de autoleveling si, daca ai, de suspensia ce se autoregleaza in functie de incarcarea masinii.
Cred ca asta te-ar interesa mai degraba: https://www.youtube.com/watch?v=TO2fu_oEYZY
|
|
|
15-03-11, 14:34
|
#41
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
|
Re: xenon vs halogen
Da stiu ca am gresit. Nu e nevoie sa veniti toti. Nu am studiat tehnologia farurilor ca nu prea m-a interesat. Ramasesem cu impresia ca auto levelingul este obligatoriu la xenoane din cauza ca sunt deranjante ochilor si variaza si in functie de teren.
La Insignia e bi-xenon pe un singur far, cu obturator pentru high beam si pattern change, e si mai complicat acolo. Ceva asemanator si la Mercedes.
|
|
|
15-03-11, 14:46
|
#42
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of: [Opel] [4Rally]
|
Re: xenon vs halogen
Quote:
Originally Posted by Predator
Da stiu ca am gresit. Nu e nevoie sa veniti toti. Nu am studiat tehnologia farurilor ca nu prea m-a interesat. Ramasesem cu impresia ca auto levelingul este obligatoriu la xenoane din cauza ca sunt deranjante ochilor si variaza si in functie de teren.
La Insignia e bi-xenon pe un singur far, cu obturator pentru high beam si pattern change, e si mai complicat acolo. Ceva asemanator si la Mercedes.
|
Si autolevelingul si spalarea de faruri sunt obligatorii la farurile cu xenon. Dar, din pacate, autolevelingul nu tine loc de faruri adaptive... Dar fara el ar fi chin, gandeste-te cum te-ar orbi lupele unui meltean reglate la maxim in sus pe o masina cu portbargajul incarcat.
Oricum, dac ai lupe nu inseamna ca nu orbesti; depinde ce lupe ai. Sunt 1000 modele de faruri aftermarket ieftine cu lupe care-s asa de proaste incat bat prin copaci si prin ochii celorlalti. Dupa mine cel mai indicat e sa ai farurile originale cu lupe, dar de regula daca nu cumperi masina cu ele e destul de scump sa le iei dupa, chiar si SH.
Da, la Insignia/Astra este ceva complicat, se adapteaza in functie de multe conditii: viteza, drum, alti participanti la trafic. Este o optiune destul de scumpa, dar eu sunt de parere ca atunci cand iti iei masina, decat sa-ti pui jucarii de gen 1000 boxe sau ecrane color mai bine investesti in ceva cu adevarat util, cum ar fi farurile.
|
|
|
15-03-11, 14:55
|
#43
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
|
Re: xenon vs halogen
Lupe bune poti lua din SUA, din masinile dezmembrate. Retrofit direct la cele de baza. Ce se gaseste prin Hong Kong si altele e replica ieftina.
Spalatoarele de faruri se pun la xenon din cauza ca mizeria pe suprafata sticlei farului provoaca asa numitul glare (nu cunosc exact traducerea in romana) care iar e deranjant.
Sunt multi melteni care au masini de pa` germania cu farurile reglate sa lumineze varful stalpului si cuiburile de berze.
|
|
|
16-03-11, 07:39
|
#44
|
|
Oltcit Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,453
Member of: [Oltcit] [4Rally]
|
Re: xenon vs halogen
lupe bune se pot lua de la dezmembrari si de la masinile europene nu doar de la americane,sau o sa-mi spui ca lupele de vw,mercedes nu sunt la fel de bune?
sunt foarte multe masini in afara de insignia care au ambele faze intr-o singura lupa,nu sunt la fel de adaptive ca cele de insignia dar ca si lumina mai mult ca sigur sunt la fel...
ce nu-mi place mie este ca autolevelingul asta de multe ori este deranjant,multe masini vazute au farurile reglate muuuult prea sus  si in categoria asta intra in primul rand SUV-urile care te rup la ochi in retrovizoare...
iar xenonul aftermaket pus pe faruri normale nu e chiar atat deranjant daca dupa montaj mai petreci ceva timp sa si reglezi farurile,becurile in far(cele h4 au mici reglaje pentru fiecare bec in parte) dar romanu le tranteste acolo si iese pe drum cu toate luminile aprinse...uneori montand si becurile invers
|
|
|
16-03-11, 11:53
|
#45
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
|
Re: xenon vs halogen
Bre jula,
Din SUA iei tot xenoane de modele europene. Sunt mai ieftine. Pana in Regat transportul e apa de ploaie. Si de vama nici nu se pune problema.
Toate alea cu far intr-o lupa, se numesc bi-xenon. Ca exemplu a fost insignia aia e.
|
|
|
|
|