Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Oltcit sau Dacia
Oltcit Power 78 48.45%
dacia 83 51.55%
Voters: 161. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 18-02-05, 23:15   #481
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

sebastian nu o lua in nume de rau eram pus pe glume.
eu te cred de asta suntem aici pe forum sa impartasim di experientele noastre unii cu altii.
sa stii ca eu as putea la fel sa scriu un roman din experientele mele la volan.ma abtin ca stiu ca sunt aici unii care vor spune ca aberez,etc.
numai bine
__________________
[img]http://www.*************/sig/pauladrian.jpg[/img]
pauladrian is offline  
Old 18-02-05, 23:46   #482
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

Sebastian..dar totusi calculul matematic nu este foarte corect ca nu e liniar..sa traga constant.. ar fi fost interesanta o masuratoare cu a 5-a roata)
pai cum nu-ti era frica la viteza asa mare? ..vb ta..mai ales in dacie..
cielo parca da bine la 250 la ora:
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline  
Old 19-02-05, 00:12   #483
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 841
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Quote:
In interiorul cuvantului litera ,i' este cu ,i' din ,a' COMUNISTULE
La replici de genul asta ai putea foarte frumos sa te controlezi domnule SPORT! Daca ai vre`o treaba cu Laurentiu te-as ruga (daca vrei bine, daca nu... asta e! nu am cum sa te oblig!) sa o rezolvi prin pm. Este un forum de discutii, iar aceste discutii ar trebui sa fie CIVILIZATE. Imi cer scuze pentru offtopic!
__________________
Proud driver of Renault Clio and Mazda Mx5

www.rensit.ro
www.clubclio.ro
Toto - BOD is offline  
Old 19-02-05, 00:57   #484
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"LEXUS\"
Sebastian..dar totusi calculul matematic nu este foarte corect ca nu e liniar..sa traga constant.. ar fi fost interesanta o masuratoare cu a 5-a roata)
pai cum nu-ti era frica la viteza asa mare? ..vb ta..mai ales in dacie..
cielo parca da bine la 250 la ora:
Nu tragea constant deloc din ce in ce mai greu.
Masuratoarea cu a 5-a roata nu ar fi fos posibila sarea de pe masina la trepidatile si viteza aia.
Crede-ma ca aveam bord bun care indica corect viteza insa nu dupa el
m-am luat. Se face calculul dupa turatie iar turometrul era chiar perfect.
__________________
Professional DynoTuning
[email protected]
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 19-02-05, 12:21   #485
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

hmm... eu am putina experienta cu oltcit-ul ( am condus doar sporadic asa ceva ) dar mi s-a parut cam peste mana condusul, masina in general e ciudata, poate e kestie de obisnuinta...
prima mea masina (ca a majoritatii de altfel,nu?) a fost o dacie (din 91, cu okelari). poate din cauza ca era prima masina, nu stiu, dar mie mi s-a parut destul de fiabila, m-am adaptat rapid la regimul de mers al masinii, si in comparatie cu oltcitul ( unul pe care il mai conduceam inainte ) mi s-a parut kiar buna
aleks is offline  
Old 19-02-05, 12:37   #486
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:
Originally Posted by \"LEXUS\"
:
Nu tragea constant deloc din ce in ce mai greu.
Masuratoarea cu a 5-a roata nu ar fi fos posibila sarea de pe masina la trepidatile si viteza aia.
Crede-ma ca aveam bord bun care indica corect viteza insa nu dupa el
m-am luat. Se face calculul dupa turatie iar turometrul era chiar perfect.
imi imaginez ca nu ar fi fost posibila masurarea... performanta asta ai atins-o cu dacia alba cu care veneai la prisma?ce-a lasata de fata?
LEXUS is offline  
Old 19-02-05, 14:38   #487
Laurentiu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 68
Default Re: VS

Quote:
Originally Posted by \"SPORT\"
Laurentiu...COMUNISTULE
La cei 99 de ani pe care sustii ca-i ai,
Quote:
Age: 99
Zodiac:
ori esti inca necopt la minte ori ai dat in mintea copiilor. Nu vezi ca nu-si pune nimeni mintea cu tine Am incercat sa te aduc pe drumul cel drept dar ......... nu am pe cine. Discutiile intre noi doi, se OPRESC aici.

Quote:
Originally Posted by \"SPORT\"
Dacia mea din '89 a fost vopsita o singura data[acum 4 ani] de cand a iesit pe poarta fabricii si nu are pic de RUGINA si locuiesc aproape de mare unde este aerul sarat si ploile la fel.
Cauta, daca stii pe unde si vei gasi cu siguranta. Nu uita ca din depozit, tabla pleca spre presa si asamblare, gata ruginita.
Din punctul acesta de vedere, oltciturile au fost mult mai ingrijite la vinzare. Tabla era tratata (protejata) inainte de montaj si vopsire.

P.S. Verifica si vei gasi rugina: sub schimbatorul de viteze, in lonjeroane si in fiecare loc unde se depoziteaza noroiul - \"U\"-ul unde se monteaza cricul. La fiecare interventie, cricul va perfora podeaua masinii facind soferul sa utilizeze drept punct de sprijin, lonjeronul pt a suspenda masina.
__________________
Toate cele bune si s-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!!!
Laurentiu is offline  
Old 19-02-05, 15:50   #488
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"LEXUS\"
Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:
Originally Posted by \"LEXUS\"
:
Nu tragea constant deloc din ce in ce mai greu.
Masuratoarea cu a 5-a roata nu ar fi fos posibila sarea de pe masina la trepidatile si viteza aia.
Crede-ma ca aveam bord bun care indica corect viteza insa nu dupa el
m-am luat. Se face calculul dupa turatie iar turometrul era chiar perfect.
imi imaginez ca nu ar fi fost posibila masurarea... performanta asta ai atins-o cu dacia alba cu care veneai la prisma?ce-a lasata de fata?
Da cu cea alba am obtinut cele mai bune performante si daca as fi avut dispozitivul s-ar fi putut masura nu trepida deloc mergea perfect asta, drumul era f bun.Iar suspensia e excelenta pt viteza.
SEBASTIAN is offline  
Old 19-02-05, 16:36   #489
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default Re: VS

Quote:
Originally Posted by \"Laurentiu\"
Quote:
Originally Posted by \"SPORT\"
Laurentiu...COMUNISTULE
La cei 99 de ani pe care sustii ca-i ai,
Quote:
Age: 99
Zodiac:
ori esti inca necopt la minte ori ai dat in mintea copiilor. Nu vezi ca nu-si pune nimeni mintea cu tine Am incercat sa te aduc pe drumul cel drept dar ......... nu am pe cine. Discutiile intre noi doi, se OPRESC aici.

Quote:
Originally Posted by \"SPORT\"
Dacia mea din '89 a fost vopsita o singura data[acum 4 ani] de cand a iesit pe poarta fabricii si nu are pic de RUGINA si locuiesc aproape de mare unde este aerul sarat si ploile la fel.
Cauta, daca stii pe unde si vei gasi cu siguranta. Nu uita ca din depozit, tabla pleca spre presa si asamblare, gata ruginita.
Din punctul acesta de vedere, oltciturile au fost mult mai ingrijite la vinzare. Tabla era tratata (protejata) inainte de montaj si vopsire.

P.S. Verifica si vei gasi rugina: sub schimbatorul de viteze, in lonjeroane si in fiecare loc unde se depoziteaza noroiul - \"U\"-ul unde se monteaza cricul. La fiecare interventie, cricul va perfora podeaua masinii facind soferul sa utilizeze drept punct de sprijin, lonjeronul pt a suspenda masina.
ha ha ce sa spui si tu,nu ai raspuns la intrebare , tu chiar ma faci sa urc masina pe rampa si sa fac foto cu podeaua masinii ca sa-ti demonstrez ca nu are rugina .
SPORT is offline  
Old 19-02-05, 16:47   #490
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default vs

Laurentiuin punctul acesta de vedere, oltciturile au fost mult mai ingrijite la vinzare Nu prea cred,ai asistat la fabricarea celor doua autoturisme incat sa vezi cum a fost tratata[depozitata,protejata] tabla din care urma a fi fabricat autoturismul?SI GATA EXACT CUM AI SCRIS AM INCHEIAT DISCUTIA NOI DOI SPER
SPORT is offline  
Old 19-02-05, 18:34   #491
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default

chiar te rog sport...vrem foto!
adica...
degeaba...
ca o sa ne arati ceea ce dorim sa vedem...suprafete fara rugina.
daca la o dacie noua nouta...nu ii aplici un strat de ulei in usi, stalpi, praguri...in 5ani e distrusa RAU!. Daca ii aplici faza cu uleiul....la 5ani ai doar usoare urme...de rugina.
Poti sa crezi orice doresti, eu stiu ce vorbesc, prin mainile mele au trecut sute de dacii, de diferite modele.
valib is offline  
Old 19-02-05, 18:38   #492
DJ-24-ALN

Stage 5
 
DJ-24-ALN's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 332
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

oltciturile au motorul prea incurcat si inghesuit....
totusi au un design mai placut decat daciile care par cioplite cu toporul.pe olticit mai pot sa pui un spoiler, un prag,da' pe dacie arata ca dracu'...
__________________

Ex cielo dohc 16V
New Ford Mondeo 2.0 TDCI
R5 gtt
Opel Corsa GSi
Civic Type R ep3
DJ-24-ALN is offline  
Old 19-02-05, 19:15   #493
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"valib\"
chiar te rog sport...vrem foto!
adica...
degeaba...
ca o sa ne arati ceea ce dorim sa vedem...suprafete fara rugina.
daca la o dacie noua nouta...nu ii aplici un strat de ulei in usi, stalpi, praguri...in 5ani e distrusa RAU!. Daca ii aplici faza cu uleiul....la 5ani ai doar usoare urme...de rugina.
Poti sa crezi orice doresti, eu stiu ce vorbesc, prin mainile mele au trecut sute de dacii, de diferite modele.
a mea are seu de oaie
SPORT is offline  
Old 19-02-05, 19:27   #494
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default

tu crezi ce zici?astea-s abureli de adormit pruncii mici
valib is offline  
Old 19-02-05, 19:29   #495
bogdanlascu

Stage 5
 
bogdanlascu's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
Default

cam asa arata o masina
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bord_323.jpg
Views:	69
Size:	12.3 KB
ID:	18816   Click image for larger version

Name:	11r_135.jpg
Views:	143
Size:	7.7 KB
ID:	18817  
bogdanlascu is offline  
- Copyright 2026 4Tuning -