Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Oltcit sau Dacia
Oltcit Power 78 48.45%
dacia 83 51.55%
Voters: 161. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-02-05, 09:23   #391
slkamg

Stage 4
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 247
Default

Si eu stiu ca exista problema asta cu gazele.
E o dubla problema si anume ca exista doua surse de gaze daca nu chiar trei.
Gaze de evacuare daca galeria e impuscata in zona de unde se ia arerul cald.
Gaze de la vapori de ulei din zona compartimentului motor, de pe la epurator.
Gaze de ulei ars daca s-a depus pe motor-cutie se incinge, sau existas pierderi, apar vapori care daca nu e totul perfect pus la loc pot ajunge in cabina.
__________________
fan \\\"LEGAL RACING\\\"
slkamg is offline  
Old 15-02-05, 20:29   #392
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default VS

ha ha acest topic este pt corectat greselile[vezi este topic pt asa ceva] altora dar nu le corecteaza pe ale lor din tot acest forum, in concluzie nimeni[olcitist] nu a scris ceva CONRET IMPOTRIVA daciei, ba chiar olcitistiiiiii au fost provocati de unu de altu iar ei Si LaUrEnTiULe[corecteaza gramatica pe topicul potrivit] oricum nu iti doreX sa ma intalnesti pe strada .Si olcitistiiiilor va rog postaTI ceva ceva nu balaRII si raspundeTI la provocari.Am mai scris DACA CINEVA ESTE SIGUR DE OLCITU' LUI[STOCK] IL ASTEPT ....... laURenTIuLe posteaza despre acest VS nu aceste replici INUTILE ACESTUI VS PRET:dacia este acceptabila;olciturile sunt 2 la pret de 1 ACCESIBILITATE PIESE:de dacie sunt peste tot ;de olcit mmm este belea[deja se cauta la second-hand] noi te ustura la $ si 1 magazin la 100km daca este si ALA ASPECT EXTERIOR:dacia este cam robusta dar macar arata a masina ;olcitul are un aspect : fier de calcat rufe oglinzi furate de la dacia lateral este cam neterminata si cu forma aripilor spate de tot *** spate cu haion naspa CALITATE PIESE SI AUTO IN SINE:dacia este destul de buna cat si piesele de fabrica[nu cele de SRL] pt drumurile din RO [auto meu are 170.000km si are f putine piese schimbate per\\total aproape totul este original de la masa]lcitul rau la capitolul calitate si asa sunt cateva toate tacane de parca astia cand le-AU fabricat au vrut sa stie tot poporU' ca au fabricat o rasnita[asta este reclama fabriciiii] SUNET MOTOR C.V........TOBA FINALA:dacia suna normal chiar bine;olcitul suna f. urat ASPECT INTERIOR si SPATIU...CLIMATIZARE:dacia[interior CN pt ca asa are dacia mea din FABRICA] in interior imi place si caldura miroase A aer curat ;olcitul spatiu este mic se mareste doar daca rabatezi bancheta spate ASTA DACA INCHIRIEZI MASINA PE LA VREUN CIMITIR caci alceva ce naiba sa cari cu ea in acel spatiu poate chiar a fost proiectata MASINA MORTUARA aspect interior cu comenzile de langa volan[pt semnalizari.. etc] te simti in STARTREK, bordu' este de ras fata de CN si caldura data de aeroterma miroase a GAZE[dai coltu'] ASTA CU GAZELE TOTI OLCITISTI O STITI DAR NU VRETI SA RECUNOASTETI DEMARAJviteza si STABILITATE...:dacia mea nu vede olciturile decat cu CURU virajele prin care trece dacia cu 120km olciturile zici GATA se VARSA[testat de mine cu un olcit] olcitul:demaraj si viteza destul de aproape de dacie ,stabilitate se inclina mutl prea mult in viraje , la 160km danseaza in drum drept ACCESIBILITATE REPARATII,REGLAJE:la dacie ai loc pt rep. sau reg. ; la olcit dezmembrezi toata fata auto. numai sa reglezi ceva[stiti voi olcitisti] sau sa schimbi curele,sa inlocuiesti platina scoti delcou' caci altfel tre' sa fi Nadia Comaneci CONSUM COMBUSTIBIL:dacia variabil intre 6%si10% ; olcitul variabil intre 8% si 15% Sa spunem ca oprim o persoana oarecare pe strada si facem o intrebare cam asa: CE MASINA ALEGETI DACIA[max an fabr.'94] SAU OLCITUL??? Ce credeti cum ar suna raspunsu' ? DACA AJUNG ANUL ACESTA LA LEGALE AM SA PROVOC TOATE OLCITURILE ,,STOCK'' ar MAI fi ca sa scriu dar las si pe altIIIIII
SPORT is offline  
Old 15-02-05, 20:33   #393
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

haideti ca nu mai are rost sa postam aici nimic.o sa intindem subiectul la infinit.
nu se mai fabrica,odihneasca-se in pace ambele.
amin
pauladrian is offline  
Old 15-02-05, 21:14   #394
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

tot-bod... uita-te de la pagina 15 incoace si o sa vezi o groaza de argumente clare ... acum s-au terminat daca o tineti pe a voastra ramaneti la oltcituri si va urez vreme fara ploi.

pauladrian> frate ejti cam impertinent. te iei de dacia lu` sgm de parca ai fi stat tu sa lucrezi la masina aia si sa itzi omori nervii sau banii. ca sgm nu cred ca are abtibilduri & co.

de cate ori dai prin romania> mai lasa fitzele astea ... sau si tu uiti sa ``vorbeste romaneste`` cand te intorci in tara.
steph is offline  
Old 15-02-05, 21:32   #395
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

dacia.... dak ai cap ia-ti alta.... hmmmmm....vocea poporului!?

normal k \"peasantii\" care au dacie si le merge ca un posterior de elefant, nu o sa zik niciodata k masina lor e proasta.... nooo... masina lor e \"za best\" .... daia si vedem pe dacii acel sublim \"tunning\" autohton, facut ku acelasi posterior de elefant, doar doar ii remarca cineva sa le zica ce masina \"cool\" au ei.... e o chestie psihologica....

oltcit vs. dacia... amandoua sunt \"varza\" in comparatie cu masinile care existau in acei ani, dar totusi, dintre 2 rele , alegem raul cel mai putin rau.... am si eu o dacie... prima masina a lui taikameu... din 70... intretinuta super bine... motor nou, are 12.000 km.... si oltcitu lui bunikameu... 88.. 40 mii km ..... ce am ales?! oltcitu...asta dupa ce am consdus dacia 2 sapt sa si stricat... al dreaq ambreiaj si asa e si acum

oltcitu?! inka rezista... si sa va spuna baietii din 4 Speed Squad ce fac eu ku masina asta.... si eu ma mir cum suporta asa de bine...

steph si sport...ce daciiaveti ma?! stock?! sau m power?!

PS: mie lene sa scriu mai multe
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline  
Old 15-02-05, 21:37   #396
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default vs

CONTEAZA???[esti prea curios] UN AMIC A ACHIZITIONAT ACUM 6 ZILE DIN ITALIA UN OPEL TIGRA1,6 16V SI CUM AJUNS ACASA A RUPT-O PUTIN PE UN PLATOU DIN ORAS ACOPERIT CU PUTINA ZAPADA PANA C.V. A CEDAT DECI IN CONCLUZIE DACA OLCITU' TAU A REZISTAT LA CE SPUI TU INSEAMNA CA ESTE MAI CALITATIV FATA DE TIGRA[AN FABR.'96]NU???
SPORT is offline  
Old 15-02-05, 21:41   #397
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

pai dk vrei sa ne dam... tre sa stiu si eu cu ce sa vin
SpeedeR is offline  
Old 15-02-05, 21:47   #398
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default

SuRpRiZa
SPORT is offline  
Old 15-02-05, 21:49   #399
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default Re: vs

UN AMIC A ACHIZITIONAT ACUM 6 ZILE DIN ITALIA UN OPEL TIGRA1,6 16V SI CUM AJUNS ACASA A RUPT-O PUTIN PE UN PLATOU DIN ORAS ACOPERIT CU PUTINA ZAPADA PANA C.V. A CEDAT DECI IN CONCLUZIE DACA OLCITU' TAU A REZISTAT LA CE SPUI TU INSEAMNA CA ESTE MAI CALITATIV FATA DE TIGRA[AN FABR.'96]NU???
SPORT is offline  
Old 15-02-05, 21:55   #400
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

speeder> consider ca nu te-am atacat in vreun fel ... spunandu-mi ca am dacie cu m pwer pe eea esti destul de ``aiurea`` ca sa nu folosesc cuvinte grele pt. ca am vazut parca ec faceai la indemanare...

dacia mea e kt se poate de stoc fara nici o emblema sau abtibild pe ea... dar asta nu are relevanza ... iarasi consider ca e o masina extrem de proasta desi de cand a ajuns pe mana mea (vreo 4 luni) nu s-a stricat nik desi nu rare au fost cazurile cand a vazut 6000 sau peste oricum dabea astept sa o vand sa trec la un tico macar.

eu nu fac comparatii in cazu acestor masini decat din punct de vedere al fiabilitatii si propria mea impresie e ca parca a fost un pic mai fiabila dacia . la nici una dintre cele 2.

asa ca speeder te rog sa nu ma mai compari cu manelistii aia bengosi de ferentari cu m gti si spoliere din vitan pe dacie.
steph is offline  
Old 15-02-05, 21:55   #401
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,152
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

dk ai ajuns sa compari un tigra cu un oltcit e mai grav no comment la comparatia p care ai facuto

vrei surprize?! hai sa nvdm prin august atunci..... si promit sa plec cu a2a sau dk o sa ma rogi, plec si cu a3a
SpeedeR is offline  
Old 15-02-05, 22:06   #402
bogdanlascu

Stage 5
 
bogdanlascu's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,066
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Oltcit]
Default

se pare ca discutia a devenit oftopic , o liniuta pe 400 m dacia stok max1400 vs oltcit (oltena,citroenoltenesc )1300 stok cu toate ca oltcitu are 100 cm in minus ,dacia pierde
__________________

oltcit 1.4 T
bogdanlascu is offline  
Old 15-02-05, 22:08   #403
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

nu are rost sa puneti cazuri singulare ca sa stricat nustiu ce,a cazut sa rupt.
asta se intampla si la marci de renume mondial.
amandoua sunt avorturi din vremea comunismului.
__________________
[img]http://www.*************/sig/pauladrian.jpg[/img]
pauladrian is offline  
Old 15-02-05, 22:12   #404
SPORT

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 107
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"bogdanlascu\"
se pare ca discutia a devenit oftopic , o liniuta pe 400 m dacia stok max1400 vs oltcit (oltena,citroenoltenesc )1300 stok cu toate ca oltcitu are 100 cm in minus ,dacia pierde
ASTA ESTE PAREREA TA
SPORT is offline  
Old 15-02-05, 22:16   #405
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,499
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default DACIA


Dacia 1400 de serie doar bine reglata si cu cutie buna in 5 trepte intrece de la zero la maxim un Oltcit de 1300 daca acesta e de serie si bine reglat.
Ganditiva ca Dacia 1300 din 69-70 ridica cu SOLEX-ul de fabrica si cu soc automat cam 165-170km/h.
Dacia 1400 buna de serie facea mai mult.
Ce pot spune este ca Oltcitul era mai constant in calitate decat Dacia insa la doua exemplare puse la punct de serie fara modificari Dacia oferea un plus de dinamica si stabilitate, in timp ce Oltcitul oferea doar senzatie.
__________________
Professional DynoTuning
[email protected]
0723691731

SEBASTIAN is offline  
- Copyright 2026 4Tuning -