Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-11, 22:52   #121
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Bleah.

Detin Volvo si mi se pare cea mai plictisitoare masina ever.
Am avut Ford Mondeo ultima incarnare aproape 1 an. Ca sa vezi, nu era rugina.

Am avut in tinerete un Megan 1. Ghici ce. Mergea in 3, dupa care in 2 cilindrii.
Am si Golf 4, cumparat de nou, si nu are nicio problema din cele enumerate.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 23:22   #122
*-_Speed_-*
VW Driver

Stage 5
 
*-_Speed_-*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,194
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
APROPO ...NEMTII DE CE LE CUMPARA?NU AU BANI? DA...CU SIGURANTA NU AU BANI ..DE AIA LE CUMPARA..
Le cumpara pentru naveta, cumparaturi si pentru faptul ca au o norma de poluare buna, fapt care-i scuteste de ceva bani. Intr-un cuvant este o masina de schimb, o inlocuiesc cu cea veche cu norma de poluare de la euro 2 in jos.

P.s: + anul fabricatiei + multe altele, la nemti conteaza toate detalile.

Last edited by *-_Speed_-*; 26-01-11 at 23:44.
*-_Speed_-* is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 23:41   #123
razvyy21

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 84
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Totusi euro4(cat aveau loganurile pana acum 2 luni) are si un golf4 de dupa 2000. Golf4, pe care l-ar lua MULT mai ieftin decat un logan. Ganditi-va ca pot lua un golf4 lejer la 2500-3000, decat sa dea 7000+ pe logan (la ei cel mai ieftin logan e vreo 7000,fiind mai scumpe ca la noi datorita transportului)

Last edited by razvyy21; 26-01-11 at 23:44.
razvyy21 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 09:38   #124
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

nu. pretul la ei e mai scump ca nu exista varianta de echipare base, cum este in romania. la ei incepe de la air-bag sofer + pasager, abs etc.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 17:57   #125
*-_Speed_-*
VW Driver

Stage 5
 
*-_Speed_-*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,194
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by razvyy21 View Post
Totusi euro4(cat aveau loganurile pana acum 2 luni) are si un golf4 de dupa 2000. Golf4, pe care l-ar lua MULT mai ieftin decat un logan. Ganditi-va ca pot lua un golf4 lejer la 2500-3000, decat sa dea 7000+ pe logan (la ei cel mai ieftin logan e vreo 7000,fiind mai scumpe ca la noi datorita transportului)
Si la ei este un program gen "Rabla" ca cel de la noi, deci pretul de achizitie este mai mic.
*-_Speed_-* is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 17:14   #126
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by *-_Speed_-* View Post
Si la ei este un program gen "Rabla" ca cel de la noi, deci pretul de achizitie este mai mic.
Nemtii pun mare pret pe calitate...
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 19:28   #127
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Nu prea am ce sa zic...


Cum ati putut sa faceti o comparatie intre o marca de renume, cum ar fi VW si o DACIA !?

Orice masina fata de Dacia, e mai buna, la orice capitol, nu incape indoiala...

Lasati-ma cu... pana nu o conduci nu sti... si de astea... Am condus si sunt DE TOATA JENA... LA MOTORIZARI, LA DOTARI, LA ASPECT SI LA PRET...
__________________
P E U G E O T 206 R C
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 19:36   #128
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Orice masina e mai buna ca Dacia, nu e argument.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 19:48   #129
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Question Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Orice masina e mai buna ca Dacia, nu e argument.
Deci e 101% clar ca "Dracia" e inferioara oricarei alte marci auto existenta momentan...

Dar cum a putut cineva sa deschida un asemenea Thread "Logan VS Golf 4"... Nu mai pun un pas in Logan cat traiesc, pt. ca tin la viata mea.

La asta nou, Duster nu imi vine sa cred ca idiotii nu au pus un motor mai mare de 1.6 sau care e cel mai mare? Pai daca te prinde pe undeva seara, prin ceva coclauri ce te faci... Ca aia de la Promotor, imprumuti 1 singur cal, dar potent sa iesi de acolo
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 20:16   #130
Dooku

Stage 4
 
Dooku's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 209
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

@khrysty@n crezi ca daca Dusterul ar fi avut motor mai mare iesea de acolo? nu conteaza doar motorul; vezi cat de capabil e X6 in situatii similare. Si motorul de 1,5 dci de pe duster e suficient.
sa revenim la comparatia noastra... ideea era ca omul nu stia ce sa cumpere, golf sau logan. Nu a comparat Golful nou cu Loganul nou...el a vrut sa afle doar niste pareri. E clar ca VW e peste Logan la majoritatea criteriilor dar nu pot compara doua masini din doua segmente diferite si la preturi mult diferite.
Daca zici ca Dacia e inferioara tuturor marcilor existente pe piata sunt curios pe ce te bazezi cand zici asta. Ai zis ca tii la viata ta si nu te mai urci in Logan, dar ai vazut cum se comporta Aveo la un test de impact?
Ce te face sa spui ca 1,6 16v de pe Logan e de toata jena? E un motor decent si doar asta se vrea de la el, sa te duca din punctul A in punctul B cu un consum decent, spatiu ok si cam atat....
Vrem si noi niste argumente pe care sa iti sprijini afirmatiile daca se poate, pentru a sti cel care a deschis discutia cat mai multe ca vorba aia...4000 de euro nu-s din drum si sa nu dea bani si sa ii para rau apoi:P
Numai bine!
__________________
Dooku is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 21:21   #131
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

salut...in aceeiasi dilema am stat eu acum 3 ani de zile.....golf IV vs logan nou...mi-am luat golf pana la urma ,an 2003..cu computer bord,incalzire scaune,climatronic ,ESP, etc dotari la care loganul mai vizeaza....nu`mi pare rau.. am bagat bani pt schimbat de distributie ,baterie, cauciucuri, filtre si cam atat...in rest..impecabila:P...acum depinde si cum ti`o fi norocul
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-11, 22:07   #132
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by khrysty@n View Post
Deci e 101% clar ca "Dracia" e inferioara oricarei alte marci auto existenta momentan...

Dar cum a putut cineva sa deschida un asemenea Thread "Logan VS Golf 4"... Nu mai pun un pas in Logan cat traiesc, pt. ca tin la viata mea.
Ai viziune ingusta de antiromanist, adica alte tari cumpara Logan, (chiar si pe alte continente, le-am vazut personal, nu povesti) dar noua ne pute.
Nu-i loganul nu stiu-ce dar este comparabil cu concurenta directa (aceeasi gama de preturi)

Quote:
Originally Posted by khrysty@n View Post
La asta nou, Duster nu imi vine sa cred ca idiotii nu au pus un motor mai mare de 1.6 sau care e cel mai mare? Pai daca te prinde pe undeva seara, prin ceva coclauri ce te faci... Ca aia de la Promotor, imprumuti 1 singur cal, dar potent sa iesi de acolo
Se pare ca fizica mecanica te-a ratat (adica nu te-a nimerit, ca sa traduc).
Ca sa nu ramai cu masina pe coclauri nu conteaza doar motorul ci si cutia de viteze.
Cu un troliu de 1,5tone iei dusteru pe sus. NU MA REFER SA CUMPERI TROLIU, ma refer ca un troliu are cativa cai (nu 100) dar are forta de cateva tone, deci orice motor auto face fata in off-road daca are cutia potrivita.

Se vede ca n-ai umblat pe coclauri sa vezi cum se poate merge cu un suv.

Daca nu esti convins, gandestete ce face un tractor romanesc cu 65 Cp. Trage vreo cateva dustere cu tirul de sub ele.

Dusterul are treapta 1 foarte scurta pentru forta mare dar viteza e foarte mica.

P.S. N-am nimic cu tine, astept un ban, atat tot.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 01:31   #133
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Nu prea e făcut pentru off-road masiv Dusterul, dealtfel sunt oferite şi 2 variante cu 4x2, oricum ar fi, şi-a atins scopul, ca vânzări.
Revenind la Logan vs G4, evitaţi postări inutile şi neargumentate de genul Loganul e mai prost decât orice altă maşină (Tata Nano sau Geely se includ, să înţeleg...)
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 09:48   #134
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by grg_92 View Post
salut...in aceeiasi dilema am stat eu acum 3 ani de zile.....golf IV vs logan nou...mi-am luat golf pana la urma ,an 2003..cu computer bord,incalzire scaune,climatronic ,ESP, etc dotari la care loganul mai vizeaza....nu`mi pare rau.. am bagat bani pt schimbat de distributie ,baterie, cauciucuri, filtre si cam atat...in rest..impecabila:P...acum depinde si cum ti`o fi norocul
Grg92, stai calm prietene, loganul nu doar ca viseaza la aceste dotari, ba mai mult probabil ca nu le va avea niciodata, nu stiu cand o sa intelegeti asta....Nu ai cum sa ai aceste dotari in vecii vecilor la pretul de 7-8.000E, nici macar pe 206. Cand s-o fabrica loganul de 15.000E poate.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 11:24   #135
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Ca să nu mai aruncăm cu pietre aiurea, reluăm discuţia: daţi exemplu de maşină nouă, din clasa compactă, cum e Loganul (cred că nu greşesc), în 3 volume, la 6.000 de eur, producţie 2011, cu dotări superioare Loganului.
Pe urmă, batem câmpii despre cât de dotat e beemveul din 2000 la acelaşi preţ, ascunzându-ne după deget că ăla costa 30.000 de eur când era nou, şi nu-ţi dădea nici măcar geamuri spate electrice (ca Cielo de exemplu) în standard....
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -