Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-11, 21:22   #91
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by cosmin300 View Post
ne blamezi pe noi ca vrem vw... si tu insuti detii unul? )))
esti simpatic...
Eu mi-am luat (tatal meu a luat) Passatul de nou.
Si intrebarea era daca sa ia un Logan nou sau un Golf 4 SH.
Raspunsul meu a fost :LOGAN ! Si nu am spus sa dea 6000 pe el.Ca asa nu prea se merita,dar tinand cont ca prin intermediul programului RABLA il poti scoate la 3000,eu zic ca se merita in totalitate.+Garantia 3 ani+ 1 asigurarea CASCO 1 an.
Trage si tu concluzii.Fii un om rational.Nu compar Loganul cu Golf 4 la motorizare,fiablitate si asa mai departe.Comparam raportul calitate-pret intre un Logan cumparat prin programul RABLA si un Golf 4 cumparat de la targ cu n -kilometri falsi.
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 22:21   #92
quattrro

Stage 5
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 388
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
Eu mi-am luat (tatal meu a luat) Passatul de nou.
Si intrebarea era daca sa ia un Logan nou sau un Golf 4 SH.
Raspunsul meu a fost :LOGAN ! Si nu am spus sa dea 6000 pe el.Ca asa nu prea se merita,dar tinand cont ca prin intermediul programului RABLA il poti scoate la 3000,eu zic ca se merita in totalitate.+Garantia 3 ani+ 1 asigurarea CASCO 1 an.
Trage si tu concluzii.Fii un om rational.Nu compar Loganul cu Golf 4 la motorizare,fiablitate si asa mai departe.Comparam raportul calitate-pret intre un Logan cumparat prin programul RABLA si un Golf 4 cumparat de la targ cu n -kilometri falsi.
dar ca intretinere ?
un exemplu : bara fata golf 4 : 177,94 RON
dacia logan : 432,67 RON
- am un bun prieten pe un drum judetean a ramas cu volanul in mana in timpul mersului (masina avea 60.000 km)
- altul avea masina de 10.000 km, nu a fost omorata, fugarita, nu bagata prin toate craterele, in drumul tulcea-bucuresti i s-a rupt o planetara, dupa cum am zis nu era vitezoman, mergea perfect legal, nu exploata masina, iar la 30.000 km a cazut cutia de viteza la aceeasi masina
- cand pui frana se aprinde toata masina )
- la franare o roata tine mai mult una mai putin, am fost cu cineva la RAR cand si-a inmatriculat masina NOUA
- un logan FULL options, AC, geamuri electrice fata/spate, servodirectie abs si oglinzi electrice, eu unu consider ca astea sunt dotari standard
Comparatia intre golf 4 si dacia logan nu este corecta.
era cat de cat mai corect golf 3 vs logan dar nici asa.
nu vreau sa supar pe nimeni dar nu am vorbit din auzite, din ceea ce am vazut
nu am auzit pe nimeni sa ramana cu volanul in mana, roti rupte, planetare rupte etc. e ceva normal pe drumurile noastre asfaltate cu bombe.
quattrro is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 22:28   #93
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by quattrro View Post
dar ca intretinere ?
un exemplu : bara fata golf 4 : 177,94 RON
dacia logan : 432,67 RON
- am un bun prieten pe un drum judetean a ramas cu volanul in mana in timpul mersului (masina avea 60.000 km)
- altul avea masina de 10.000 km, nu a fost omorata, fugarita, nu bagata prin toate craterele, in drumul tulcea-bucuresti i s-a rupt o planetara, dupa cum am zis nu era vitezoman, mergea perfect legal, nu exploata masina, iar la 30.000 km a cazut cutia de viteza la aceeasi masina
- cand pui frana se aprinde toata masina )
- la franare o roata tine mai mult una mai putin, am fost cu cineva la RAR cand si-a inmatriculat masina NOUA
- un logan FULL options, AC, geamuri electrice fata/spate, servodirectie abs si oglinzi electrice, eu unu consider ca astea sunt dotari standard
Comparatia intre golf 4 si dacia logan nu este corecta.
era cat de cat mai corect golf 3 vs logan dar nici asa.
nu vreau sa supar pe nimeni dar nu am vorbit din auzite, din ceea ce am vazut
nu am auzit pe nimeni sa ramana cu volanul in mana, roti rupte, planetare rupte etc. e ceva normal pe drumurile noastre asfaltate cu bombe.
Eu sunt cam indiferent in privinta alegerii lui.Eu nu conduc Logan,dar nici nu urasc masina autohtona.
Dar daca zici tu ca e asa proasta ...de ce nu sunt semnalate problemele astea in Germania?Unde e mai populara decat la noi?Explica chestia asta .
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 23:00   #94
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by quattrro View Post
bla bla bla non sens + tampenii bla bla bla
Compari cea mai ieftina si ordinara bara de Golf 4 cu pretul de reprezentanta la Dacia Logan. Bravo, ai descoperit apa calda. Gasesti fake-uri si cu 150 lei la Logan dar ce rezolvi ? Ori compari repere originale la ambele ori aftermarket. Cat despre cazurile alea fictive, de cand o masina se catalogeaza pe baza unor exceptii (care nici macar nu cred ca au fost reale). Vrei sa iti caut Golf-uri 4 cu probleme stupide aparute din senin si sa ti le bag pe gat ? Cu ce te ajuta ? O masina se evalueaza dupa cum se comporta in GENERAL nu 1 exceptie la 1.5 milioane de masini vandute.

Alte argumente cat de cat solide nu ai gasit ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 23:11   #95
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by quattrro View Post
dar ca intretinere ?
un exemplu : bara fata golf 4 : 177,94 RON
dacia logan : 432,67 RON
- am un bun prieten pe un drum judetean a ramas cu volanul in mana in timpul mersului (masina avea 60.000 km)
- altul avea masina de 10.000 km, nu a fost omorata, fugarita, nu bagata prin toate craterele, in drumul tulcea-bucuresti i s-a rupt o planetara, dupa cum am zis nu era vitezoman, mergea perfect legal, nu exploata masina, iar la 30.000 km a cazut cutia de viteza la aceeasi masina
- cand pui frana se aprinde toata masina )
- la franare o roata tine mai mult una mai putin, am fost cu cineva la RAR cand si-a inmatriculat masina NOUA
- un logan FULL options, AC, geamuri electrice fata/spate, servodirectie abs si oglinzi electrice, eu unu consider ca astea sunt dotari standard
Comparatia intre golf 4 si dacia logan nu este corecta.
era cat de cat mai corect golf 3 vs logan dar nici asa.
nu vreau sa supar pe nimeni dar nu am vorbit din auzite, din ceea ce am vazut
nu am auzit pe nimeni sa ramana cu volanul in mana, roti rupte, planetare rupte etc. e ceva normal pe drumurile noastre asfaltate cu bombe.

Irelevant!! Ce spui tu acolo sunt povesti. Cum de acuma vreo 2 ani cand taxiurile aveau pe la 200mii km abia apareau problemele?? Crezi ca baietii le menajeaza?? Unu n-am auzit sa schimbe planetare,segmentat motor sau alte cheltuieli importante...si am mers zilnic cu taxiul muuulta vreme. Eu cred ca tu vinzi gogosi

Arata-mi tu o masina (fie ea si Logan ) cu care daca mergi corect, normal (fara stilul "NFS")si la care daca schimbi la timp tot ce tine de partea tehnica si care este expusa uzurii (deh...gropi, transee) si tot ce tine de filtre, ulei vei avea probleme pana la 'vreo 200 mii sa zic asa...

Daca te dai cu viteza pe toate stradutele si prin toate gropile (de astea nu ducem lipsa) o sa schimbi toata bucsaraia, pivoti, bielete etc odata la 5mii.

Eu personal m'am calmat. Pentru 3-4 minute castigate imi grabesc revizia...
Daca vei proceda ca in primul paragraf, te va tine mult si bine loganul. Daca nu, vei avea probleme, si ma indoiesc ca in cazul unui golf care are deja 180 mii km vei avea mai multa fiabilitate de acum incolo daca vei merge cu el cu pretentii de "racerrr"
--- sa mai expun o idee: crezi ca proprietarul unei masini(Golf4,Fiat opel ETC) care intentioneaza sa o scoata la vanzare ti-o va vinde tie cu o revizie ca la carte si intr-o stare "ca noua" asa cum zic toti? La cati bani il costa, sigur nu o mai vinde dupa ce o pune la punct! Cred ca numai 25% din masini se prezinta asa cum zic proprietarii lor.

Last edited by jemis90; 24-01-11 at 23:23.
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 23:11   #96
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Eu m-am taiat in logan in gura de aerisire :d

Si la golf m-am taiat, dar cand scoteam bordul.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 23:58   #97
razvyy21

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 84
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by quattrro View Post
dar ca intretinere ?
un exemplu : bara fata golf 4 : 177,94 RON
dacia logan : 432,67 RON
- la franare o roata tine mai mult una mai putin, am fost cu cineva la RAR cand si-a inmatriculat masina NOUA.
Omule, te-ai dat singur de gol. La o masina NOUA nu i se face RAR(!!!!!). Singurul drum la o masina noua care il faci la RAR il faci doar pt a i se aplica folie de securizare pe cartea de identitate a masinii. Nici nu trebuie sa te duci cu masina.

Despre bara, afla ca in targul vitan o bara de logan e 150ron. Evident ca nu originala. La reprezentanta Dacia, originala, intr-adevar atat e. ~100 euro. Oare la reprezentanta vw cat o fi una originala? vreo 150-200 cu siguranta. Oricum cat costa o bara la o masina ar trebui sa nu intereseze pe nimeni, din simplu fapt ca orice om care se respecta pe el si pe masina lui isi face casco.Bine, asta la o masina cat de cat respectabila,ca doar nu ii faci casco la un golf3 sau astra F.
razvyy21 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 00:24   #98
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by razvyy21 View Post
Oricum cat costa o bara la o masina ar trebui sa nu intereseze pe nimeni, din simplu fapt ca orice om care se respecta pe el si pe masina lui isi face casco.Bine, asta la o masina cat de cat respectabila,ca doar nu ii faci casco la un golf3 sau astra F.
interesant mod de a gandi . dacia ta e respectabila si golful 3 si astra f nu .
crezi ca daca ai dacie noua esti mai presus cu ceva ca proprietarii de astra sau g3 ? !
unu cu o masina de lux atat te respecta pe tine cum respecti tu masinile alea.

Last edited by !41!; 25-01-11 at 00:28.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 00:36   #99
quattrro

Stage 5
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 388
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by razvyy21 View Post
Omule, te-ai dat singur de gol. La o masina NOUA nu i se face RAR(!!!!!). Singurul drum la o masina noua care il faci la RAR il faci doar pt a i se aplica folie de securizare pe cartea de identitate a masinii. Nici nu trebuie sa te duci cu masina.
am fost cu acel prieten pentru ITP, nu s-a circulat cu masina de avea asa putini km, in fine vad ca sunt si persoane care sunt multumiti de Logan, faza cu volanul, planetara si cutia de viteze s-au intamplat, dar 80 % din cei care ii cunosc se plang de ele, ba consumul, ba sunt proaste la piese.
In legatura cu bara pe fata a fost un simplu exemplu, nici la golf nici la logan nu sunt originale sunt cele mai mici preturi care le-am gasit pe site-urile de piese auto online, acum daca voi stiti mai ieftin e partea a doua, am si zis ca nu vreau sa supar pe nimeni dar vad ca mi-ati sarit in cap toti
O seara buna!
quattrro is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 00:39   #100
razvyy21

Stage 3
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 84
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
interesant mod de a gandi . dacia ta e respectabila si golful 3 si astra f nu .
crezi ca daca ai dacie noua esti mai presus cu ceva ca proprietarii de astra sau g3 ? !
unu cu o masina de lux atat te respecta pe tine cum respecti tu masinile alea.

Nici vorba de asa ceva. Pur si simplu cand iei o masina de 5000 de euro mi se pare de bun simt sa ii faci casco. La o masina veche, pe care dai 1500-2000 e absurd sa te mai gandesti si la casco, unde mai pui ca nici macar nu poti sa ii faci, limita fiind undeva la 10-12 ani, mai mult neacceptand societatile de asigurare.

E vorba de valoarea masinii pe care o conduci, nu are legatura cu marca masinii. ca 5000 e si un logan sh si un e39 din 2000. Imi cer scuze daca s-a interpretat altfel ceea ce am afirmat mai sus, nu era asta intentia mea.
Quote:
Originally Posted by quattrro View Post
am fost cu acel prieten pentru ITP, nu s-a circulat cu masina de avea asa putini km,
O seara buna!
Daca ai fost la itp inseamna ca masina avea 2 ani vechime .
ma rog, am cam deviat de la subiect, si daca initiatorul s-a lamurit eu zic sa se inchida topicul pt ca discutam total aiurea. Alegerea dintre astea 2 masini el trebuie sa o faca, el stie mai bine pt ce ii trebuie masina, cati bani are sa o intretina si asa mai departe.
razvyy21 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 10:54   #101
rechinubr

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 11
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Ai drepate razvyy21 mi-am cam facut o ideie despre aceste masini.Multumesc toturor pt raspunsurile date.
Am ajuns la concluzia de a alege loganul,dar trebuie sa astept a reinceapa programul rabla pan februarie sa achizitionez 3 rable si porma.Cred ca o sa pun si servo si airbag pasager.
rechinubr is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 12:52   #102
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by rechinubr View Post
Ai drepate razvyy21 mi-am cam facut o ideie despre aceste masini.Multumesc toturor pt raspunsurile date.
Am ajuns la concluzia de a alege loganul,dar trebuie sa astept a reinceapa programul rabla pan februarie sa achizitionez 3 rable si porma.Cred ca o sa pun si servo si airbag pasager.
BRAVO MA ! MI-AI PLACUT LA FAZA ASTA.Ce e nou e nou ! O sa fii multumit.Chiar foarte foarte multumit.E masina buna Loganul ..am mers..am condus ...la banii care ii dai pe ea impreuna cu 3 tichete ...e VIS.SALUT.
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 14:33   #103
Dooku

Stage 4
 
Dooku's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 209
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

sa NU il iei fara servo si ABS sub nicio forma!!!
Dooku is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 16:00   #104
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

http://www.dacia.ro/oferte-speciale/...nce-14-75.html

Adica cam la asta te-ai hotarat? 5000+1000... cam scump
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 16:35   #105
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: VW golf 4 vs dacia logan

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
http://www.dacia.ro/oferte-speciale/...nce-14-75.html

Adica cam la asta te-ai hotarat? 5000+1000... cam scump
A zis omul ca o sa isi ia cu 3 tichete...Ti-e foarte usor sa postezi fara sa fi citit inainte....Cu 3 tichete il ajunge 3000 euro.PUNCT.

Ah si era vorba de o lege ..care iti permite sa dai 5 tichete..deci..sa speram ca o sa aiba parte de ea.

sal....

Last edited by vinyl; 25-01-11 at 16:38.
vinyl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -