Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care sunt preferatele tale?
1. Japoneze 246 56.29%
2. Europene 191 43.71%
Voters: 437. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-05, 19:55   #151
FREY

Stock
 
Join Date: May 2004
Posts: 5
Default

eu am votat pentru europene.Japonezele supersport au motoare de turatie cu putere mare (cuplu mai mic),usoare,distributia maselor asta le face sa fie mai bune d.p.d.v al performatelor,mie unu nu-mi place design-ul lor prea futurist.Astea cu bmw cazut la 50.000 km..... sunt cam.....Eu pe toti care-i cunosc nu au avut probleme majore nici dupa 150.000 Km de rupere.Japonezele de familie sunt intradevar fiabile,sportivele sunt usor de intretinut dar slabe d.p.d.v al fiabilitatii.La clasa lux rolls bently bat cam orice masina luxoasa japoneza.
FREY is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 10:52   #152
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default

Japonezele trebuie tunate pentru a se uita lumea pe strada dupa ele ,dar dupa un ferrari,lamborghini...etc,etc,etc se uita toata lumea de pe toate continentele cu placere si dorinta
__________________

Anyway....Chernobyl....here i come...I love Chernobyl!!!
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 12:30   #153
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default

hehehe...shogun daca e sa gandim ca tine...si noi facem ochii mari cand vedem o Acura sau un Infinity chiar si un Lexus...
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 12:31   #154
Soichiro
Guest
 
Posts: n/a
Default

In general, tunerii cu adevarat cunoscatori nu-si modifica masinile sa se uite lumea pe strada la ele. Cum mai zicea cineva pe aici, daca vreau sa se uite toata lumea la masina mea, imi pun un afis cu vreo femeie goala si o sa se uite ca la urs. Masinile exotice sunt rare si exclusiviste, sunt semnul bunastarii, de aceea atrag atat de multe priviri. Japonezeel au marele avantaj ca sunt comparabil mai ieftine si foarte usor de adus la sau chiar peste performantele celor exotice de sute de mii de euro, cu mult mai putini bani. Spre exemplu, Mitsubishi Lancer Evolutin VIII FQ400 costa in jur de 50.000 E si are performantele unui Pagani Zonda sau Porsche GT, care sunt peste 400.000 E. Cine vrea lux, opulenta si afisarea potentei financiare, isi ia asemenea masini, ca doar nu o sa se ia cat e ziua de mare la intrecere pe strazi, in schimb cine vrea racing si baza pentru raw performance, isi alege o japoneza.
  Reply With Quote
Old 18-05-05, 20:41   #155
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SHOGUN-A8\"
Japonezele trebuie tunate pentru a se uita lumea pe strada dupa ele ,dar dupa un ferrari,lamborghini...etc,etc,etc se uita toata lumea de pe toate continentele cu placere si dorinta
io te inteleg, dar dupa ce modifici o Supra sa zicem intratat incat intoarce lumea capu dupa ea mai rau ca dupa Enzo, si mai si matura cu un F430 si pe circuit si pe linie dreapta, iti mai raman bani si de-o casa pe malu apei asa ca hai sa ramanem cu picioarele pe pamant.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 20:59   #156
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Quote:
io te inteleg, dar dupa ce modifici o Supra sa zicem intratat incat intoarce lumea capu dupa ea mai rau ca dupa Enzo, si mai si matura cu un F430 si pe circuit si pe linie dreapta, iti mai raman bani si de-o casa pe malu apei asa ca hai sa ramanem cu picioarele pe pamant.
In final tine de oameni pt ca mie imi o sa-mi placa oricand si la orice ora un Ferrari mai mult decat oricare masina normala modificata. Nu ma intereseaza cat de tare este modificata. Eu daca asa avea F430 si m-ar face o Supra modificata nu mi-ar fi rusine. Ferrari inseamna mai mult decat performante remarcabile. Ferrari este un tot pe care foarte putini oameni din lume il pot avea. Mie nu mi se pare normal sa compari o masina stock cu una super modificata. + ca nu stiu cat de fiabila este o Supra modificata in ultimul hal. Un Ferrari te tine o viata mergand cu el super tare dar o Supra modificata tare nu stiu cat te tine.

Vreau sa precizez ca si mie imi place Supra foarte mult si mi-ar place oricand sa o am. Nu vreau sa par ca sunt impotriva ei.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 19-05-05, 16:55   #157
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default

te contrazic putin ,un ferrari te tine o viata doar daca il ti numai si numai in garaj,dar la o exploatare mai dura \"crapa\" foarte repede,mai repede decat te astepti,sa nu mai vorbim de cum scartie toata caroseria...
Parerea mea e ca Ferrari e o masina super frumoasa,are un design nemaipomenit,si doar atat.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 19-05-05, 17:08   #158
Soichiro
Guest
 
Posts: n/a
Default

Subscriu la cele spuse de 300zxtt. Circula pe internet un filmulet cu un Ferrari negru, chinuit nu prea tare pret de putin timp, caruia pur si simplu ii explodeaza motorul. Asa ceva nu s-a intamplat nici la un Sti adus pe la 5-600cp, nici la Skyline adus la 1000cp, nici la Supra adusa pe la 8-900cp. Sau, mai elocvnet, nici macar la un 325 care a castigat de curand un concurs de \"cerculete\", unul rosu parca, chinuit cu mult mai tare decat respectivul Ferrari.
Iata, am gasit si filmul:
Attached Files
File Type: mpeg destroying_a_ferrari__220.mpeg (3.77 MB, 45 views)
  Reply With Quote
Old 20-05-05, 17:37   #159
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default

LA CE SPUNEAM MAI INAINTE,APRECIEZ LA MAXIM DESIGNUL MASINILOR FERRARI,DAR PACAT CA NU POT OFERI O CALITATE MAI BUNA A MOTOARELOR.BANUIESC CA SUNT UPGRADATE LA MAXIMUM DE REZISTENTA,PE CAND JAPONEZII LASA O MARJA MAI MARE DE SIGURANTA.IN MULTE REVISTE DE VANZARI SECOND,AM VAZUT O GRAMADA DE MASINI FERRARI CU RULAJE IN JUR DE 30-40.000 KM CU MOTORUL SCHIMBAT.OARE DE CATE ORI OR FI SCHIMBAT MOTORUL PROPIETARII SA AJUNGA LA RULAJUL ASTA?...
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 21-05-05, 14:14   #160
eEnzo0

Stage 1
 
Join Date: May 2005
Posts: 20
Default hahahah

O chestie vreau sa spun...unii ziceau ca la 400 m japonezele bat...cam greu de zis asta cand vezi un Chevrolet C4 ce face 4 sec 150 mph..si nu e Top fuel sau genul..Japonezele...echilibrate..motoare mici..fortza mare...europenele...pretz mare..performantze aproximativ egale...dar sa nu uitam de Jun Nissan Skyline ce are 1500 kg si 1000 hp..Jeremy Clarkson de la Top Gear a facut cu ea 2.8 sec suta..masina pt Circuit..nu Drag ..sa nu uitam..unde nu poate motorul.intervin senzorii..intervin alte parti electronice ce reduc handicapul...este mult mai ieftin asa..si mai sanatos..Apropos..am clip cu o Lada ce face un Ferrari Maranello pe sfert de mila...LOOOL
eEnzo0 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-05, 19:24   #161
Speedy5
Road Runners Member

Stage 5
 
Speedy5's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 698
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default

grea hotarare
japoneza - supra.
europeana - golfu' (parerea mea)

si se poate trage pana la urma o concluzie in urma celor 11 pagini de discutii ?
Speedy5 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-06, 15:15   #162
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default

Japonezeeee !!! clar , eu sunt un mare fan honda si in general al masinilor japoneze dar ce sa zic asta este ca vorba aia cel mai bun este ceea ce poti avea. asa se intampla si cu masinile astea cred ca 5% din userii acestui site au avut posibilitatea de a conduce o masina japoneza sa vada \"ce poate\" din toate punctele de vedere
Dece nu va intrebati , dece aia din fast and furious nu aveau pasaturi cu cipuri si golfuri 4 gti cu eleroane (asta in ghilimele) pentru ca dintr-o europeana nu prea ai ce scoate . mie unul asta imi place Tuning Total ceea ce pot face cu o masina japoneza spre deosebire de una europeana care nu-i gasesti nici macar un filtru de aer
concluzia o trageti voi de ce alegere am facut
indiciu: sunt posesorul unei honda civic
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
fanete is offline   Reply With Quote
Old 17-01-06, 15:32   #163
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Quote:
Dece nu va intrebati , dece aia din fast and furious nu aveau pasaturi cu cipuri si golfuri 4 gti
Daca te doare capul,ia o pastila.Vezi ca mai era unu' care a condus toate masinile pe consola,s-ar putea sa fie mai expert ca tine.Eu zic sa iesiti la o bere,sa faceti o discutie FF vs GTA 4.

Topicul era despre super-car-uri.CTR,Golf GTI etc. sunt hot-hatch-uri.Singurele masini japoneze care pot sa aiba pretentia la numele asta sunt Skyline si NSX.Desi mi se pare o exagerare chiar si in cazul lor.
Race is offline   Reply With Quote
Old 17-01-06, 17:07   #164
IOJI

Stock
 
IOJI's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 6
Default tuning

Si eu votez Japoneze,cu toate k am un golf 2......dar sa fim realisti acolo s-au nascut caii putere si cuplu mare,iar de drifting sa nici nu mai vorbim.....rup tot pichinejii ...sper totusi in continuare k vor aparea si la noi in tara ceva masini mai de Doamne ajuta !!!
IOJI is offline   Reply With Quote
Old 17-01-06, 18:00   #165
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default

De ce o masina de 276cp e considerata supercar?
R34 GT-R NU e un supercar...un supercar e Ferrari, Zonda, etc.
probabil din cauza ca poti sa scoti multi cai din ea dar totusi...nu e un supercar!
e un coupe sport.
nu mai abuzati de termenu asta! un supercar face 0-100 sub 5 secunde si atinge peste 300km/h!
Cam acolo se incadreaza un supercar.
Skylineu GT-R R34 e o masina excelenta dar e un coupe sport NU un supercar.

Europenele pentru ca in Europa s-a nascut supercaru nu in midget land!
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -