Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 04-11-10, 17:55   #376
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Asta-i dintr-un film sf ...cum sa iti permita cineva sa mergi cu 90 in localitate doar ca sa faci o depasire?sincer,iti dai seama ce spui?sper sa nu fiu singurul de aici care crede ca e o tampenie(spuna asta fara sa te insult,ideea in sine e tampa)
e localitate si tocmai de aia trebuie sa mergi incet;te grabesti?nasol,ori iei primu tren,ori avionu,cat mergi pe strada respecti legea sau suporti consecintele
din ce vad aici toti vor sa mearga cat mai repede,fara limite de viteze,toate astea din prisma soferului,dar la pietoni,biciclisti v-ati gandit?probabil o sa spuneti "n-au ce cauta pe strada"....
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 19:54   #377
dks_

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 12
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

http://www.**************/sofatul-e-ca-un-joc-de-sah/

Aici este un individ intitulat zoso.Meseria lui cica ar fi de "blogger?!?" (nu exista in nomenclator dar sa'l credem pe cuvant si sa'l consideram un formator de opinie in spatiul virtual) de succes si se autoproclama un AS al soferiei.Cer permisiunea sa'l citez

"Pentru mine, schema de mai jos a fost floare la ureche, cunoscānd foarte foarte bine drumul."

daca nu se incadreaza in topic ... sa'mi fie cu iertare.

e misto cum denumeste el acele manevre , generic , "SKILL" ...

un baiat cu mult potential as spune
dks_ is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 20:05   #378
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

filmuletul are viteza mare de rulare si talentul (skill-ul) lui pare demn de nfs dar cred ca trebuie sa fii cel putin inconstient sa mergi pe contrasens cand nu vezi absolut nimic din curba,fie ca stii drumul fie ca nu!
mai exista varianta cand ai un prieten in fata cu cateva sute de metri si statie cb sa-ti spuna dupa "masina x(marca model culoare) ai liber" ...
dar ma bucur pentru el si chiar nu-l invidiez pentru astfel de indeletniciri...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 21:03   #379
durabm

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 15
Default Re: Teribilişti vs depăşiri



Asta nu e sofer.
E un inconstient care le cauta.
Oricine o cauta,o gaseste mai devreme sau mai tarziu.
Astea cu "floare la ureche" sunt basini (scuzati-mi expresia) care i s-au urcat la cap pt ca i-a mers 1 data,de 2 ori,de 3...
Daca el crede ca e in stare sa dea lectii de sofat cu un text precum cel de acolo + video-ul acela,inseamna ca ii mai si lipseste ceva la cap,nu e impins doar de adrenalina eliberata de teribilisul (si n-am sa spun caracteristic varstei pt ca am vazut oameni de toate varstele facand greseli majore,si copii/tineri pana in 20 si ceva de ani care merg exemplar-nu stiu daca intotdeauna dar sper sa mearga asa tot timpul,daci "teribilismul varstei" e un cliseu folosit de majoritatea pt a parea inteligenti si respectabili ) caracteristic orgoliului prostesc si ilogic.Nu e pana la urma problema mea cum depaseste el,si cu ce viteze merge.Face o mare greseala insa pt ca se crede singur pe drum.Si nu de putine ori s-a intamplat sa existe victime tocmai printre cei nevinovati in situatia respectiva.Am avut prieteni care au murit in accidente din trafic,dar din fericire nu au facut si alte victime.Durerea este exponentiala atunci cand afli (chiar si ca strain) ca a mai murit altcineva,care nu facuse niciun fel de greseala in acel moment,ca participant la trafic.
Nu stiu cum faceti voi depasirile,dar de fiecare data cand fac vreuna,toate functiile organismului imi sunt suprasolicitate,pulsul e mai mare,privirea mai agera,devin mai atent si nu ma simt deloc confortabil pana nu revin pe sensul normal de mers.Unii spun ca nu simt nimic din astea,ca lor nu le e teama si ca tocmai teama asta ar putea provoca accidente.Acum pot spune si eu ca atunci cand esti relaxat,si ai atentia distribuita (conversatie,muzica,peisaje etc) cu atat cresc sansele sa "omiti" ca din fata vine ceva,poate chiar un "mic" tir.M-am indepartat putin,revenind la video,repet,face multe greseli din pct meu de vedere.
durabm is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 00:09   #380
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

tipu ala din linku postat mai sus nu e altceva decat un idiot(cer scuze pt catalogare dar asta e adevarul).cum sa depasesti in halu ala??sa stai pe contrasens si sa depasesti in curbe( a se vedea 2 curbe consecutive in care el mergea pe contrasens).cel putin la a 2-a curba pe contrasens mai avea si soarele in ochi .daca de dupa curba ii venea ceva din fata stiti ce facea??se urca brusc pe ala din dreapta.sau il forta pe ala din dreapta sa puna o frana brusca sau sa sara parapetu.pt ca sunt oameni care nu apuca sa gandeasca ,in momentu in care "idiotu" care depaseste n-are timp sa intre in banda si forteaza nota sa intre inapoi , si trag de volan spre paratet/rapa sau ce era acolo si accidentu e mult mai grav.

oameni de genu te pot omori pe drum cu teribilisme..defapt nu stiu ce e , probabil inconstienta..nu-mi pot explica fenomenu...da pt "reisaru" din el e skill , o chestie care nu te invata la scoala de soferi...normal ca nu te invata la scoala de soferi , acolo te invata cum sa conduci preventiv nu ca un cretin..

sa zicem de exemplu ca ii venea unu cu motoru din fata , si avea si ala ~100km/h.ce se intampla oare?sau si mai bine , un ditai tiru...

totusi ce ma ingrijoreaza cel mai mult e ca sunt din ce in ce mai multi ca el , care nu constientizeaza ce fac , ba mai mult se si mandresc cu prostia lor punand filmuletele pe blog/youtube/feisbuc etc si denumind chestia asta...skill...

crunt...
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 00:18   #381
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Asta-i dintr-un film sf ...cum sa iti permita cineva sa mergi cu 90 in localitate doar ca sa faci o depasire?sincer,iti dai seama ce spui?sper sa nu fiu singurul de aici care crede ca e o tampenie(spuna asta fara sa te insult,ideea in sine e tampa)
e localitate si tocmai de aia trebuie sa mergi incet;te grabesti?nasol,ori iei primu tren,ori avionu,cat mergi pe strada respecti legea sau suporti consecintele
din ce vad aici toti vor sa mearga cat mai repede,fara limite de viteze,toate astea din prisma soferului,dar la pietoni,biciclisti v-ati gandit?probabil o sa spuneti "n-au ce cauta pe strada"....
E vb doar pt a grabi depasirea sa nu te ia radarul......de parca cineva cand depaseste in loc pe contrasens nu-i da macar 80 sa termine manevra cat mai repede.....hai mai gandeste un pic si logic nu numai cu frica cum ne baga in cap speriatii aia de la politie si scolile de soferi! Ma apuca damblaua cand vad cate un cotetz de masina de sc de soferi cu o tuta la volan sau un antitalent, care merge pe banda 2 sau pe drum cu o singura banda pe sens cu 30!!!!Eu si la sc de soferi mergeam dupa primele 5 ore cu 60-70 in oras, uneori si 80, cu promisiunea catre instructor ca daca ne ia radarul impartim amenda ....si nu am avut nici pe draq. Mai ales ca, stiu din experienta ca, de ce ti-e frica garantat nu scapi asa ca, cine nu e pt condus sa nu se chinuie sa-si ia plasticul! E mult mai sanatos pe jos sau cu transp in comun sau bicicleta!
Pe unde se considera ca e periculos sa se puna despartitoare de sensuri si gata cu jmekeria, si ramane 70 pe banda 2 si 50 pe prima, dar sa fie si zone pe unde daca poti apai sa te lese!!!
Da mai, eu chiar merg destul de mult cu bicicleta si motorul in trafic ca sa ajung mai repede unde vreau si sa POT PARCA! Totusi daca o sa punem camere peste tot sa mergem cu totzii ca mortii sparieti cu 50, si o sa ne luam niste badoage in consecintza, atunci eu prefer pe jos sau bitza tot pe trotuar cu ambele!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 00:26   #382
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

imi pare rau dar nu pot fi de acord cu tine,nu mi se pare ok ce vrei tu,daca mergi legal nu ai nevoie sa depasesti pe unu care merge cu 50,ca sa mergi si tu tot cu 50 dupa ce-l depasesti,iar daca dupa ce-l depasesti mergi mai tare,atunci nu vad de ce te mai intereseaza ca doar manevra de depasire sa aibe o viteza mai mare admisa legal,fiindca dupa ce o termini(se presupune ca o termini tot cu 70) o sa te afli tot in ilegalitate...

later edit
despartitoarele din pacate sunt singura cale pentru a mai preveni accidente cauzate de cei care depasesc aiurea,din pacate bancul ala cu nemtii care rad de noi ca am facut loganul in loc sa reparam gropile are un inteles si aici,preferam garduri,parapeti cat mai solizi in loc sa avem grija de stilul de condus si de bunul simt la volan...

Last edited by julaikos; 05-11-10 at 00:29.
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 01:08   #383
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
imi pare rau dar nu pot fi de acord cu tine,nu mi se pare ok ce vrei tu,daca mergi legal nu ai nevoie sa depasesti pe unu care merge cu 50,ca sa mergi si tu tot cu 50 dupa ce-l depasesti,iar daca dupa ce-l depasesti mergi mai tare,atunci nu vad de ce te mai intereseaza ca doar manevra de depasire sa aibe o viteza mai mare admisa legal,fiindca dupa ce o termini(se presupune ca o termini tot cu 70) o sa te afli tot in ilegalitate...

later edit
despartitoarele din pacate sunt singura cale pentru a mai preveni accidente cauzate de cei care depasesc aiurea,din pacate bancul ala cu nemtii care rad de noi ca am facut loganul in loc sa reparam gropile are un inteles si aici,preferam garduri,parapeti cat mai solizi in loc sa avem grija de stilul de condus si de bunul simt la volan...
gluma era ca au facut masina de teren(dusteru) decat sa asfalteze strazile.nu loganu cu loganu ai sanse mari sa cazi intr-un "abis" din drumurile noastre
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 07:41   #384
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

la fel e si loganul,n-ai vazut ce garda la sol are? :P nu asta e problema ci mentalitatea noastra,vrem sa facem totul doar pentru a merge tare...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 09:59   #385
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
nu asta e problema ci mentalitatea noastra,vrem sa facem totul doar pentru a merge tare...
Cāt de rău e? Şi unde e limita?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 10:02   #386
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

cat de rau e?foarte rau,si se vede in jurul nostru zi de zi;limita e ceru
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 21:34   #387
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
cat de rau e?foarte rau,si se vede in jurul nostru zi de zi;limita e ceru
Lasa povestile de ziaristi care nu stiu diferenta dintre amvelopa si roata, sau parbriz si luneta.....excesul de viteza e abea pe locul 4 la cauzele accidentelor de circulatie, chiar si la cele mortale. Aproape intotdeauna e un cumul de factori, nu faptul ca eu sau altul merge cu 80 prin localitate.
Eu am mers de peste 10mii de ori astfel fara nici un bai!
Mai intai ar trebui sa se lege de clitatile de condus ale soferilor(inca din scoala si la examen) astfel incat sa ramana pe sosele maxim jumatate din nr actual de soferei, pe urma neacordarile de prioritate sa fie sanctionate cu luarea permisului pe minim 3 luni si 10mil amenda, si cred ca ar fi de ajuns ca sa reducem la 25% numarul de accidente, chiar si de ar creste limitele de viteza cu 20-30kmph in loc, si ar dubla cele dinafara si de pe autostrazi(prealungile alea 3 de cica le avem)
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 10:23   #388
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by dks_ View Post
Doamne cātă incompetenţă! Ăstuia i s-a urāt cu viaţa! Toţi ne grăbim... dar nu spre mormānt!
__________________
live high, have fun.. and don't do anything stupid!
Instalatii GPL TOMASETTO fara butelie! 0764781647
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 10:34   #389
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

fara caps mestere,fara caps...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 18:59   #390
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
imi pare rau dar nu pot fi de acord cu tine,nu mi se pare ok ce vrei tu,daca mergi legal nu ai nevoie sa depasesti pe unu care merge cu 50,ca sa mergi si tu tot cu 50 dupa ce-l depasesti,iar daca dupa ce-l depasesti mergi mai tare,atunci nu vad de ce te mai intereseaza ca doar manevra de depasire sa aibe o viteza mai mare admisa legal,fiindca dupa ce o termini(se presupune ca o termini tot cu 70) o sa te afli tot in ilegalitate...

later edit
despartitoarele din pacate sunt singura cale pentru a mai preveni accidente cauzate de cei care depasesc aiurea,din pacate bancul ala cu nemtii care rad de noi ca am facut loganul in loc sa reparam gropile are un inteles si aici,preferam garduri,parapeti cat mai solizi in loc sa avem grija de stilul de condus si de bunul simt la volan...
Hai ma, fii serios, acuma dupa secolul vitezei inca ne mai kkm pe noi la un raha de 50 in loc si 90 inafara......eu daca merg numai cu 40-50 in loc sunt mult mai periculos decat la 100, ca la viteza aia mi se pare ca abea ma tarasc, pe bune, nu mai sunt asa atent la drum, mi se distrage foarte usor atentia in trafic lejer, asa ca, aproape tot timpul merg intre 60 si 90 pe ceas in localitatzi, care e baiu?! Nici nu o trebuit sa franez mai tare din cauza asta, daramite pericol de accident sau chiar accident! Mai mult de 90 pe ceas in localit deja chiar mi se pare tot mai mult exagerat, cu cat se depaseste pragul asta, intr-adevar, dar numai dupa valoarea asta, ar trebui sa fii amendat! Iar inafara pana pe la 140-150 e ok...bineinteles pe un drum cunoscut, si semnalizate locurile periculoase de pe el(curbe, ingustari, intersectii)

Nu e vb de stilul de condus.....parapetii aia sunt super...chiar si la imbecila de viteza legala daca ai o explozie de cauciuc pe stanga tot vei intra pe contrasens daca nu e un zid serios care sa te opreasca, o vei pati mult mai rau si tu si altul nevinovat, decat cu zidul unde maxim o patesti tu cel vinovat ca ai mers cu gumele sub martori, si asa frecarea cu zidul e mult mai usoara decat impactul frontal.
Pot da un exemplu foarte bun, si care pana s-a realizat a curmat viata copiilor prefectului de Cj de la acea vreme(Soporan), si anume drumul european Cj-Napoca - Turda, unde inainte sa fi fost montati parapetii de beton a avut loc acel accident din cauza la un stresat cu Laguna care nu stia ca FWD nu e pt reising si intr-o depasire la viteza mare(peste 120kmph) a patruns pe contra-sens lovind Loganul in care se aflau copiii prefectului!
Dupa instalare au mai fost intelijenti care au pupat parapetul dar inafara de o desteapta de studenta de bani gata cu o Astra nu a mai murit nimeni!
De la acel accident si pana la montarea parapetilor mergeam cu o frica pe-acolo de nu e adevarat, mai ales cu motocicleta nu mai vb, dar acuma merg p-acolo foarte linistit
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -