Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-10, 19:53   #241
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by dedy66 View Post
Da in tara asta gandeste cineva. Desi nu m-ar mira ca drumurile europene de la noi sa aibe o banda pe sens...
Nu permit normele europene sa fie 1 banda pe sens... minim 2 benzi pe sens + banda de urgenta....

1. AUTOSTR'ADĂ, autostrăzi, s.f. Sosea modernă de mare capacitate, rezervată exclusiv circulaţiei autovehiculelor si avānd de obicei cele două sensuri de circulaţie separate īntre ele.
__________________
Mazda 6 GTA, 2.5i, 125KW, K&N, OZ Michelangelo2 Schwartz, EBC RedStuff pads, EBC performance rotors, Eiback lowering kit, HEL Performance brake lines.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 19:56   #242
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Ciro_zel View Post
Sa stii ca ai dreptate aici...pe autostrada banda de urgenta e demarcata cu linie continua..pe e85 vad ca e o banda mai ingusta delimitata printr-o linie discontinua mai "deasa" decat cea de pe mij drumului ..asta m-a indus in eroare. Pana la urma ce creatura e banda aia de pe e85..e mai ingusta decat o banda normala..e delimitata altfel......ce e ea...extraterestru ? Vad si-n pozele alea ca tot atrage masinile ce face banda aia mananca creier ,are miros de pasarica ce se intampla cu ea?
Daca nu ai in partea dreapta linie continua, poti sa circuli linistit pe ea. Legea spune ca nu ai voie sa incalci sau sa incaleci linia continua, daca crezi ca poti circula pe ea incat sa nu incomodezi pe cel din stanga ta, DA, poti circula regulamentar. Asta insa nu iti garanteaza ca nu te poti rasturna in sant cum au patit cei cu autocarul (sarmanii) din cauza ca marginea aceea nu este consilidata, cu terasament adecvat dedesubt.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 19:56   #243
dedy66

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 14
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Dar nu e autostrada. Sau drumul european e aceeasi chestie, eu cred ca nu sunt la fel. Si pe banda I incape o masina mica (nu un Polo, Logan, Golf de marimea asta).
dedy66 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 19:57   #244
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by dedy66 View Post
Dar nu e autostrada. Sau drumul european e aceeasi chestie, eu cred ca nu sunt la fel. Si pe banda I incape o masina mica (nu un Polo, Logan, Golf de marimea asta).
Banda de urgenta exista doar pe autostrazi (autobenzi la plural fiindca sunt minim 2 benzi pe sens), nu pe drumuri europene, ATENTIE!!!
realmode is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 19:58   #245
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Ciudata si configuratia asta de drum, pe mine 100% m-ar fi indus in eroare si m-as fi uitat ca curca-n craci sa vad masini pe dreapta maxim .
PS: Nervosi sunteti ma prieteni p-aici, parca v-ar lua omu' de la gura cand intreaba ceva
__________________
Ciro_zel is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 19:59   #246
dedy66

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 14
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Asa e la noi, macar bine ca e calitatea asfaltului superba.
dedy66 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 20:01   #247
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

asta e chiar penibil din ce vad in pozele din posturi anterioare acolo nu e banda de mers...e o bucata de asfalt in plus, de ce sa merg cu masina prin sant cand se poate bine mersi depasi, am vazut ca exista si zone unde nu e linie continua...ca in romania, un wc de drum
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 20:04   #248
dedy66

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 14
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Intre cele 2 sensuri de foarte multe ori este linie discontinuu, ceea ce e si normal ptr. ca banda I e prea mica trebuie sa depasesti pe contrasens.
dedy66 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 21:50   #249
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

teribilisti au fost si vor fi mereu ...problema la noi e de mentalitate, " cum sa il las pe ala cu dacia 1310 sa ma depaseasca cand eu am masina noua/ masina mai buna ca a lui :O" ..personal de cand am carnetu` de sofer am invatat sa conduc mai preventiv ca oricand, asta si datorita mai multor evenimente pe care le`am avut ...
Nu ma deranjeaza sa ma depaseasca oricine, indiferent de ce conduce, chiar ii fac un semn cu semnalizarea in semn ca am inteles intentia lui, si ma trag cat de aproape pot de marginea drumului.
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 21:57   #250
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Pe e 85 banda aia e dovada ca drumurile noastre au prins viata. Satule de cat au fost ignorate de autoritati au inceput sa-si creasca singure benzi in plus, intai a inceput ca un sant, apoi ca o banda mai larga, acum ca o banda plus inca o jumatate, sunt sigur ca in 20 de ani o sa creasca singura la rangul de autostrada ))
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 05-10-10, 23:36   #251
o_kh3

Stage 5
 
o_kh3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,663
Member of:
[VW]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

nu am stat sa citesc toate aberatiile de aici insa un lucru e clar

prima banda este de mers, a 2-a este de facut depasiri! nu mai fiti cocosi si mergeti voi pe banda a 2-a! dupa ce ati depasti ce aveati de depasit revenit pe prima banda!

o sa va invatati minte cand o sa iesiti pe o autostrada in afara tarii!!!
__________________
dezmembrez golf 1 gti

Quote:
Originally Posted by sharky-vw View Post
....inainte sa comentezi..invata sa scri.....
o_kh3 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 06:25   #252
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

in pozele cu e85 se vede clar ca sunt portiuniu unde sunt clar 2 benzi late delimitate prin dunga intrerupta,si o banda normala plus ciotul ala de urgenta delimitat prin dunga intrerupta dar de lungime mult mai mare...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 08:27   #253
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

E85 ramane deocamdata(desi se zvonea la un momentdat de o autostrada care sa plece din Iasi spre.. ) cel mai bun drum din Moldova. Calitativ e cel putin la nivelul lui E68 Bv-Sb. Cea mai mare problema e ca jumatatea aia de banda este considerata de multi ca fiind banda si uneori se termina brusc fara avertismente prealabile cu , capete de poduri si viaducte, cu marcaje de statii de autobuz, cu santuri ori pur si simplu se ingusteaza subit si daca te afli pe portiunea aia ca sa faci loc altuia din spate care da flash-uri insistent risti sa iesi in decor ori sa spulberi niste cetateni ori sa fii nevoit tu sa opresti brusc pt a te incadra iar. in stanga.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 09:33   #254
Tazmaniak

Stage 5
 
Tazmaniak's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 870
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Ia uite cate discutii despre banda de urgenta...cand noi abia avem chinuit cativa "centimetri" de autostrada in tara

Last edited by Tazmaniak; 06-10-10 at 09:35.
Tazmaniak is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 21:15   #255
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by realmode View Post
Daca cunosti legislatia in vigoare stii ce sa scrii intr`un proces verbal, evident trebuie sustinut de min` 2 martori. S-a rezolvat, insa eu ma bucur ca nu am patit`o, am scapat ca prin minune, a intrat in depasire cand eram in dreptul lui dupa ce a vazut ca vin din spate, am parasit carosabilul si am derapat pe iarba fara sa lovesc nici un pom, noroc cu nemiluita, daca aveam o viteza ceva mai mare nu mai reuseam sa controlez deloc masina.
Daca aveai viteza mai mare nu mai ajungeai pe iarba, ca nu mai apuca ala sa se "reisareasca" cu tine ca si treceai de el pana sa te vada...tine minte ca, o depaseire e cu atat mai safe cu cat viteza autovehiculului care depaseste e mai mare relativ la cel depasit...e si logic pt ca durata si lungimea de drum pe care se desfasoara depasiriea scad!

Last edited by Gixer; 06-10-10 at 21:19.
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -