Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 21-08-10, 23:45   #31
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
1. ok, ti-au scapat 5 din 6. niciunul din celelalte clipuri nu are vreun M3 in el.

2. eu am condus 328 cu 260. si are 40 de cai in minus. cu ce ajuta la discutie? sau voiai doar sa aduci vb ca ai mers uc S2000?

3. ia fa-ne tu un clip cu M3-ul ala care il ai tu si pune-l aici, nu de alta da' presimt ca umbli cu vulpea-n sacosa. pe fiecare thread, in functie de topic, tu ai avut/ ai/ ai condus/ le-ai testat pe toate. si stii cel mai bine. fuck google, ask GTR!

4. bine, nu esti. iti place doar sa pozezi intr-unul, ocazional. iti iese!

5. da, asa e, eu snt fanboy, dar in threadul asta e irelevant. M3 face pipi pe S2000 din orice pozitie, oricat ai incerca sa o cotesti tu pe dupa cires. curba de putere rullz! (800rpm, fii serios.. si mai zici ca nu esti fan boy)

6. legat de cuplu, ai uitat sa pui si turatia unde il are, ca aia iti da tie curba de putere. exemplul cu GTI ma lasa rece, aici discutam de M3 vs S2000. da-mi niste date despre astea doua, daca vrei sa aduci vreun argument solid.


p.s. nu am zis niciodata ca VTEC e prost, dimpotriva. doar ca nu ai cum sa il compari cu un motor de M3. ever. daca nici atata lucru nu ai invatat din fizica aia care zici tu, sa stii ca nu era fizica. era geografie, si nu are legatura cu masinile.

legat de "satul" din UK, este exact orasul unde locuiesc. dar cand esti plimbat ca sacosa, de aks pana la piata.. asa pare. totusi, nu vad relevanta orasului unde stau eu in threadul asta. legat de rasnita, vorbeam de piesa de inginerie care este 1.3-ul ala de sub capota si care pe langa 2.5 straight 6, este intr-adevar o rasnita de cafea.





ce ti se pare aiurea in comparatia aia? honda aia are raport cai/kg mai bun decat bmw-ul si teoretic ar trebui ca castige, cuplu oricum e irelevant la curse. si da, nu ti se pare, pleaca prost ca e FWD.
1. BMW 328 stock nu va prinde nicidata in viata lui 260 KM/h pe drum drept.

2. O sa pun clipul cand iese din service, adica in Septembrie. Nu il am decat decat de vre-o 10 ani din care a mers vre-o 3.
Ca sa-ti spulber dubiile pot sa-ti prezint si fostul M3 E46.
Si mai am o masina mult mai noua si mai scumpa care este cam dauna si nu am postat-o ca sa nu zici ca ma laud, o sa o vezi curand la vanzare alaturi de M3 E36.
De avut am avut peste 40 de masini si din pasiune nu samsareala.

3. Normal ca M3 face bate S2000 (E36 nu face chiar pipi, S2000 e mai stabil decat E36), dar nici nu sunt aceeasi categorie si este si diferenta mare de pret intre ele. Totusi este un M si vorbim de un S2000 nu vre-un NSX.

4. Referitor la putere litrica S2000 este superior motorului de M3, altfel normal ca nu poti sa le compari, vorbim de un 2000 cmc aspirat vs >= 3000 cmc aspirat. De altfel nici ca masini nu merita comparate, vorbim de un cabrio sport de 2 locuri comparativ cu un sedan, coupe, cabrio de 5 locuri cu un altfel de feeling, targetul si constructia sunt total diferite, senzatiile sunt total diferite.
Conteaza foarte mult si la ce model de M3 ne referim, E36, E46 ...
Personal imi place inca foarte mult si E36 dar arata ca o antichitate pe langa S2000 iar partea cea mai proasta este ca Bucurestiul si Romania s-a umplut de tigani si cocalari manelisti cu E36 stricand rau imaginea masinii.
Chiar ma gandeam sa-mi iau un E46 330XD si am inceput sa ma razgandesc ca au invadat si modelul asta cu manele si mi-ar crea un gol in stomac.

Honda asta asa cum este ea, e foarte buna la aglomeratia de aici, are AC, in 40k de km am schimbat o conducta de frana si garniturile din pompa, nu ma doare daca o loveste, daca o zgarie, este chiar foarte comoda de condus, o consider foarte buna, doar ca este cam subnutrit motorul, dar din semafor in semafor nu prea ai unde sa fugi.

In rest numai bine, bafta acolo unde esti!
GTR is offline  
Old 21-08-10, 23:49   #32
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Daca e sa fim realisti, 200 de cai sunt 200 de cai, diferentele alea din cifre 0-100 si 0 160 sunt minuscule ca sa nu spun mai mult(ca sunt optimiste), conteaza si transmisia si coeficientul aerodinamic, diferentele pe hartie sunt enorm de mici imho.

Ce conteaza la 2 masini cu acelasi numar de cai, in viata reala(pe carfolio este mai usoara Honda cu vreo 30 kg spre deosebire de ce spui tu cum ca ar fi mai grea decat golful), este acea curba de putere care la VW este MULT mai buna, de la 1800 de rpm pana la 5500(pmax) ai cuplul maxim, la Honda plaja de cuplu se ntinde doar pe vreo 2200 de ture de la 5600 la 7800 rpm(pmax).

De unde rezulta ca in viata reala este net superior motorul de pe GTI chit ca pe hartie are un usor avantaj Honda in linie dreapta, daca ai condus motoare turbo printre zecile de masini pe care le-ai conds/detinut/detii stii la ce ma refer. Desi nu cred deoarece ai emanat afirmatia cum ca nu are legatura cuplul la 2 motoare cu acelasi numar de cai/combustie, afirmatie destul de halucinanta pentru cineva care pretinde ca se pricepe la motoare. Inca o chestie care ma face sa ma intreb daca ai vreo treaba cu motoarele, cum poti sa compari un diesel turbo cu un benzina turbo de aceeasi capacitate si sa te miri ca ii da fum benzinarul dieselului? Si te lauzi ca stii relatia dintre cuplu si putere...

Asa si un tractor are cuplul maxim cat o masina de F1, so fucking what? Honda se tureaza la 8000 de rpm tocmai pentru ca este un motor fara cuplu, se obtine puterea din turatie mare, la un benzinar turbo nu ai nevoie de 8000 de rpm ca sa obtii puterea respectiva, formula puterii este P=T*RPM/63.025 unde T este cuplul si RPM este evident ce este.

Cel mai important lucru la un motor este distributia de putere pe plaja de turatii, astea inseamna ca un motor care are cuplu mare de jos pana sus, pe o plaja cat mai mare de turatii, curba de putere a acestui motor este liniara de fapt, este net superior unui motor a carui plaja de turatii este mai restransa,unde curba de putere este practic un varf pe un grafic cum este la Honda.
Clar prefer motoarele turbo, dar cei 3 VTEC, M3, Clio RS au demonstrat ca sunt in stare sa faca motoare aspirate superbe.
GTR is offline  
Old 21-08-10, 23:58   #33
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Topicul asta nu are nici īn clin nici īn mānecă cu realitatea .

S2000 a fost proiectat ca roadster . A fost mașina care sărbătorea 50 de ani de Honda . S2000 se pare ca a ieșit din producție .

M3 este o varianta modificata de 3 care are la baza un șasiu de sedan . M3 e gāndit pentru performanta . E ca o mașină deja tunata.

M3 este dublu la preț fata de S2000 (aici nu sunt 100% sigur ).

M3-ul stock nu poate fi comparat S2000 stock . Daca le modifici īncāt sa ajungă la un nivel egal de bani investiți (nu mai mult de 100.000 de EUR) atunci putem vorbi altfel .
ApocalypseXL is offline  
Old 22-08-10, 00:56   #34
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
1. BMW 328 stock nu va prinde nicidata in viata lui 260 KM/h pe drum drept.

2. O sa pun clipul cand iese din service, adica in Septembrie. Nu il am decat decat de vre-o 10 ani din care a mers vre-o 3.
Ca sa-ti spulber dubiile pot sa-ti prezint si fostul M3 E46.
Si mai am o masina mult mai noua si mai scumpa care este cam dauna si nu am postat-o ca sa nu zici ca ma laud, o sa o vezi curand la vanzare alaturi de M3 E36.
De avut am avut peste 40 de masini si din pasiune nu samsareala.

3. Normal ca M3 face bate S2000 (E36 nu face chiar pipi, S2000 e mai stabil decat E36), dar nici nu sunt aceeasi categorie si este si diferenta mare de pret intre ele. Totusi este un M si vorbim de un S2000 nu vre-un NSX.

4. Referitor la putere litrica S2000 este superior motorului de M3, altfel normal ca nu poti sa le compari, vorbim de un 2000 cmc aspirat vs >= 3000 cmc aspirat. De altfel nici ca masini nu merita comparate, vorbim de un cabrio sport de 2 locuri comparativ cu un sedan, coupe, cabrio de 5 locuri cu un altfel de feeling, targetul si constructia sunt total diferite, senzatiile sunt total diferite.
Conteaza foarte mult si la ce model de M3 ne referim, E36, E46 ...
Personal imi place inca foarte mult si E36 dar arata ca o antichitate pe langa S2000 iar partea cea mai proasta este ca Bucurestiul si Romania s-a umplut de tigani si cocalari manelisti cu E36 stricand rau imaginea masinii.
Chiar ma gandeam sa-mi iau un E46 330XD si am inceput sa ma razgandesc ca au invadat si modelul asta cu manele si mi-ar crea un gol in stomac.

Honda asta asa cum este ea, e foarte buna la aglomeratia de aici, are AC, in 40k de km am schimbat o conducta de frana si garniturile din pompa, nu ma doare daca o loveste, daca o zgarie, este chiar foarte comoda de condus, o consider foarte buna, doar ca este cam subnutrit motorul, dar din semafor in semafor nu prea ai unde sa fugi.

In rest numai bine, bafta acolo unde esti!

ok man, peace! daca chiar ai masinile alea, sau le-ai avut macar, respect! totusi, unele posturi d-alea tale snt cel putin dubioase.

p.s. 328 nu era stock, fireste. stock se intepenste la 235kmh.
mistreku is offline  
Old 22-08-10, 20:52   #35
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Honda S2000, pentru a fi diferit.
Supra_Guy is offline  
Old 22-08-10, 21:55   #36
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Honda S2000, pentru a fi diferit.
Mai bine iti iei cu carucior cu motor,daca vrei sa fii cel mai diferit
Corneliu26 is offline  
Old 22-08-10, 21:59   #37
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
Mai bine iti iei cu carucior cu motor,daca vrei sa fii cel mai diferit
sau te plimbi cu motocultorul pe drum la tara cum am vazut saptamana trecuta=))
Acum serios,clar S2000 este mai rara decat M3,cel putin in Romania

Last edited by golf3diesel; 22-08-10 at 22:11.
golf3diesel is offline  
Old 22-08-10, 21:59   #38
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by Corneliu26 View Post
Mai bine iti iei cu carucior cu motor,daca vrei sa fii cel mai diferit
nu vreau sa fiu carcotas, dar asa ca ai bmw e36?
BULLDOG is offline  
Old 22-08-10, 22:14   #39
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
nu vreau sa fiu carcotas, dar asa ca ai bmw e36?
316i adus din germania de la o baba/mos/doctor/avocat cu km putini si zipla.
Seryoga is offline  
Old 22-08-10, 22:19   #40
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Ai uitat full fara piele ; si probabil vrea sa ii puna si jante de 17 pe ea,ca sa o intreaca Loganu de 1.4 remapat =))
Si totusi care credeti ca este mai rentabil la noi in tara? un E36 M3 sau un S2000? Eu zic ca la Honda macar ai impozitul mic si consumul mai mic.Ambele au RWD,deci exista placerea de a conduce la amandoua...nsa intr-adevar BMW este BMW si este ceva special sa ai motor 6 in linie de capacitate mai mare..

Last edited by golf3diesel; 22-08-10 at 22:24.
golf3diesel is offline  
Old 22-08-10, 23:02   #41
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
Ai uitat full fara piele ; si probabil vrea sa ii puna si jante de 17 pe ea,ca sa o intreaca Loganu de 1.4 remapat =))
Si totusi care credeti ca este mai rentabil la noi in tara? un E36 M3 sau un S2000? Eu zic ca la Honda macar ai impozitul mic si consumul mai mic.Ambele au RWD,deci exista placerea de a conduce la amandoua...nsa intr-adevar BMW este BMW si este ceva special sa ai motor 6 in linie de capacitate mai mare..
pai deja e o blasfemie sa compari un m3 cu o honda s3000
vacaroz is offline  
Old 22-08-10, 23:08   #42
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

ai scris S3000 special sau e doar o greseala de tipar? )))) la 3000cc sunt sigur ca Honda ar fi facut fata la M3 E36
golf3diesel is offline  
Old 22-08-10, 23:26   #43
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
ai scris S3000 special sau e doar o greseala de tipar? )))) la 3000cc sunt sigur ca Honda ar fi facut fata la M3 E36
Si daca nu facea fata facea spate...cmmon. Se stie ca bmw rullz.
a3ds is offline  
Old 23-08-10, 06:45   #44
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Si daca nu facea fata facea spate...cmmon. Se stie ca bmw rullz.
Clasic . Poate vroia sa spună M3 vs Veilside S2000

Game Over
ApocalypseXL is offline  
Old 23-08-10, 09:08   #45
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
nu vreau sa fiu carcotas, dar asa ca ai bmw e36?
Asa'i ca esti tastaturist si freci menta toata ziua ?
Ce legatura are ca`i mai diferit sau mai rar? va luati o masina doar pentru ca e mai rara? cum am zis,daca vrei ceva mai diferit iti dau eu niste pareri prin care sa iesi in evidenta prin unicitate.
Corneliu26 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -