Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-04-07, 11:58   #391
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

imi place ce zice [B]the mask[B]... mai studiaza fratele meu masinile: nu exista 2.0 turbo de 260 de cai????? ai auzit vreodata de evo? 286 cai pe 2.0 turbo varianta cea mai slaba sa nu mai zicem de fq-urile 360 si 400...
22VIN is offline  
Old 14-04-07, 11:59   #392
DirectHIT

Stage 4
 
DirectHIT's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 247
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

off topic: asa e dolb (Bogdan) ne cunoastem...ti-am condus astra-ul
DirectHIT is offline  
Old 14-04-07, 12:06   #393
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
imi place ce zice [B]the mask[B]... mai studiaza fratele meu masinile: nu exista 2.0 turbo de 260 de cai????? ai auzit vreodata de evo? 286 cai pe 2.0 turbo varianta cea mai slaba sa nu mai zicem de fq-urile 360 si 400...
Ba ratatule ma refeream la OPEL copil avortat! Da vad ca voi sunteti dusi cu pluta si cititi si intelegeti ce vreti voi!
The_Mask is offline  
Old 14-04-07, 12:10   #394
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

uite ce limbaj pe el... e clar ca esti un vai mama ta cocalar poate... auzi nu stii cu cine vb si ar fi mai bine sa taci nu zic de mine zic ca nu stii peste cine dai si te trezesti intr-o zi fara masina sau mai mergi pe langa un bloc iti mai pica o caramida in cap, mai mergi pe strada te mai loveste un pumn respectiv sut din senin hai sa revenim la subiect ok?
22VIN is offline  
Old 14-04-07, 14:10   #395
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
2.0 TURBO de 260cp pe vro masina doar zvonuri din partea opelistilor ca voi! De ce Opel are nevoie de OPC sa se bata cu GTI! !
frate nu e zvon...intra pe www.opel.de .sa vezi motoru de 260cp Turbo cu turbina Duall Scrol .......
platon911 is offline  
Old 14-04-07, 14:27   #396
Alexxx_Style

Stage 3
 
Alexxx_Style's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 91
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
scuze, te-am confundat cu alexx_style! din cauza ca prea va laudati logan-urile! .. da e o masina cu care sa ITI FACI TREABA dar nu exagerati
))))))aku va luati de toti kare au logan pt k avetzi voi szuper masini......la 75 de cai 175km/h eu zik k e destul de bine ....

Last edited by Alexxx_Style; 14-04-07 at 14:32.
Alexxx_Style is offline  
Old 14-04-07, 14:37   #397
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

opel astra clasic....loganu e prastie, consuma mult, are aspect de duba si mai e si destul de scump...adik m-i se pare o prostie ca abs-ul sa fie optional doar la varianta de top....la restul constructorilor din cate stiu e standard
giubau_v8 is offline  
Old 14-04-07, 14:42   #398
Alexxx_Style

Stage 3
 
Alexxx_Style's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 91
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
opel astra clasic....loganu e prastie, consuma mult, are aspect de duba si mai e si destul de scump...adik m-i se pare o prostie ca abs-ul sa fie optional doar la varianta de top....la restul constructorilor din cate stiu e standard
de unde ai auzit-o si pe asta??? abs-ul e standard de la varianta laureat plus in sus.........asa k........
Alexxx_Style is offline  
Old 14-04-07, 14:53   #399
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

si tot aia e tot variante de top st... la opel din cate stiu e standard. nu stiu cum ai luat tu cu 75 cai 175 km/h poate decat cu cip pt ca unchimeo are de 90 cai si la 170 iti moare in brate te uiti la cum creste acu ala parca ar fi minutar si ala e mai rapid
22VIN is offline  
Old 14-04-07, 14:57   #400
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by Alexxx_Style View Post
))))))aku va luati de toti kare au logan pt k avetzi voi szuper masini......la 75 de cai 175km/h eu zik k e destul de bine ....
1.eu vreau sa conduc masina .. nu sa mor cu ea si sa fac top speed-uri capisci? MASINA A FOST CREEATA CA SA O CONDUCI, CA SA TE TRANSPORTE!! .. nu ma intereseaza ca prinde maxim 180 .. sau 500 la ora atata timp cat eu imi plimb blonda in coupeu meu, tu tot o sa ramai la minore de la tara care s-ar plimba si in berlina
2. macar la opelul meu e viteza reala 175 - 180 la ora si nu are marja de eroare decat de 5-8 km/h, pe cand la lognaasu tau ... scrie ca prinzi 210 dar in realitate ( MASURAT CU GPS ) iti arata 160-170 shhhh
__________________

dolb is offline  
Old 14-04-07, 15:04   #401
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by DirectHIT View Post
off topic: asa e dolb (Bogdan) ne cunoastem...ti-am condus astra-ul
ti-ai luat masina ?? sti cat am cautat prin oras un URS pt tine???..ce mai faci mane? .. e si Alina pe la Sibiu..ce face? mi-e dor de eaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
dolb is offline  
Old 14-04-07, 16:06   #402
mihai2303

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 4
Default Consum si alte comparatii

Of... toata lumea isi da cu parerea, fara sa va uitati la cifre.

Referitor la consum.
1. La viteze cuminti (90-100km) Logan-ul consuma putin, la fel ca Opel-ul.
2. La viteze mari - 140 km si condus sportiv Logan-ul consuma cam cu 1.5 litri la suta mai mutl ca OPel Astra Classic. (am facut comparatie pe drum spre mare idenitic 2 masini una langa alta Logan Laureat 1.4 / Opel Astra Classic 1.4, mers cu 150km/h si relativ sportiv.
26,5 litri Logan, 22,5 Litri consum (nu stiu exact cati km).

Referitor la comparatie, calitate, etc.
Logan-ul, cat si Astra sunt foarte fiabile - adica nu se strica, tin f. bine in timp, rezista.
Logan-ul este MAI BUN ca Astra daca il bagi pe drumuri cu gropi multe, sau pe camp, pamant, tara, etc. E mai inalt si are suspensii pt. asa ceva. Sau daca pur si simplu conduci ca pensionarul atunci n-ai de ce sa dai 2000 EUR in plus pe Astra.

Opel Astra Classic e MAI BUN ca Logan-ul daca conduci pe asfalt cat de cat decent. gen drumuri principale Ro, nu ma refer UE). In acest caz merita de departe banii aia putini in plus.

Iar referitor la opel Kadett si ce mai zicea cineva vechi de 10 ani ca sunt proaste - intr-adevar kadett-ul nu a fost cel mai fiabil model, ci din contra. Fiecare fabricant are modele bune si modele proaste, pe care cei buni insa le imbunatatesc sau le elimina in timp.

Iar modelele actuale Opel sunt foarte foarte bune, iar pentru banii lor excelente as zice.

Si acelasi lucru pot sa zic si despre Logan, cu mentiunile de mai sus. La revizii apropo costul e cam la fel - pt. ca la Logan la 60.0000 km costa destul de mult si compenseaza ca celelalate revizii sunt mai ieftine ca la Opel. (400 lei/ fata de 700)
mihai2303 is offline  
Old 14-04-07, 16:34   #403
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

ai mah frate lasa-mah k Loganu are multe belele.......era un site numa de plangeri asupra Loganului......si suspensia inalta mi se pare cea mai mare porcarie pe rotile alea de 185....mai ai si u stabilitate din parti..........
platon911 is offline  
Old 14-04-07, 17:08   #404
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Opel astra clasic vs logan??

Quote:
Originally Posted by platon911 View Post
ai mah frate lasa-mah k Loganu are multe belele.......era un site numa de plangeri asupra Loganului......si suspensia inalta mi se pare cea mai mare porcarie pe rotile alea de 185....mai ai si u stabilitate din parti..........
exista site de plangeri si pt opel .. si e cam la fel treaba oricum eu sunt mandru de a mea.. e f fiabila si nu as da-o pt un golf 4 stock !
dolb is offline  
Old 14-04-07, 17:09   #405
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Consum si alte comparatii

Quote:
Originally Posted by mihai2303 View Post
Of... toata lumea isi da cu parerea, fara sa va uitati la cifre.

Referitor la consum.
1. La viteze cuminti (90-100km) Logan-ul consuma putin, la fel ca Opel-ul.
2. La viteze mari - 140 km si condus sportiv Logan-ul consuma cam cu 1.5 litri la suta mai mutl ca OPel Astra Classic. (am facut comparatie pe drum spre mare idenitic 2 masini una langa alta Logan Laureat 1.4 / Opel Astra Classic 1.4, mers cu 150km/h si relativ sportiv.
26,5 litri Logan, 22,5 Litri consum (nu stiu exact cati km).

Referitor la comparatie, calitate, etc.
Logan-ul, cat si Astra sunt foarte fiabile - adica nu se strica, tin f. bine in timp, rezista.
Logan-ul este MAI BUN ca Astra daca il bagi pe drumuri cu gropi multe, sau pe camp, pamant, tara, etc. E mai inalt si are suspensii pt. asa ceva. Sau daca pur si simplu conduci ca pensionarul atunci n-ai de ce sa dai 2000 EUR in plus pe Astra.

Opel Astra Classic e MAI BUN ca Logan-ul daca conduci pe asfalt cat de cat decent. gen drumuri principale Ro, nu ma refer UE). In acest caz merita de departe banii aia putini in plus.

Iar referitor la opel Kadett si ce mai zicea cineva vechi de 10 ani ca sunt proaste - intr-adevar kadett-ul nu a fost cel mai fiabil model, ci din contra. Fiecare fabricant are modele bune si modele proaste, pe care cei buni insa le imbunatatesc sau le elimina in timp.

Iar modelele actuale Opel sunt foarte foarte bune, iar pentru banii lor excelente as zice.

Si acelasi lucru pot sa zic si despre Logan, cu mentiunile de mai sus. La revizii apropo costul e cam la fel - pt. ca la Logan la 60.0000 km costa destul de mult si compenseaza ca celelalate revizii sunt mai ieftine ca la Opel. (400 lei/ fata de 700)
frumos raspunsul tau! .. poate pe baza lui , putem inchide topicul .. k acum mai mult e cearta decat, datu cu parerea! si oricum .. cine-i lucid , automat este si constient despre aceasta comparatie
dolb is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -