Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-07, 23:54   #31
crissti_d

Stage 3
 
crissti_d's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 165
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

bora fara discutie
crissti_d is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 00:49   #32
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

Bora BOra Bora.......Arash...) kidding.....Bora frate e Deutsche........
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 00:53   #33
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

hm.... obviously..... Renault.... fiindca orice ar face VW... Renault sunt mai confortabile shi au infinit mai multa personalitate.... ....
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 19:44   #34
Larisa

Stage 2
 
Larisa's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 72
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

Megane s-a axat mai mult pe confortul la rulare. Eu aleg Bora, e si mai frumoasa si mai de calitate, parerea mea . Este si o chestie de gust...
Larisa is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 00:20   #35
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

sunt urate amandoua, deci aleg Nissan Almera
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 00:22   #36
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

very off topic: ai shi tu dreptate..... e mai muuuuult mai frumos Megane Classic..... ....
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 08:53   #37
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

Quote:
Originally Posted by Khalis View Post
hm.... obviously..... Renault.... fiindca orice ar face VW... Renault sunt mai confortabile shi au infinit mai multa personalitate.... ....
hahahhahahaha... tare asta. confortabile unde? pe durmuri cu gropi? pai cine produce masini pt drumuri cu gropi? decat saracii pt saraci!

daca si renault megane are personalitate..atunci eu sunt popa. amin. stii ce inseamna personalitate la o masina??
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 19:05   #38
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

mi se pare pur si simplu absurd sa comapri un renault cu un vw... in spaecial cand e megane
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 08:56   #39
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

@bogdan_wrc: .... bora imi pare comuna sa stii.... nu-mi spune nimic cand ma uit la ea... foarte corporate, serioasa.... Megane sunt deosebite.... nu neaparat Megane Sedan care strica firma... .... dar sunt deosebite....sigur nu le confunzi cu altceva....
Iar pentru mine, o masina nu are personalitate data doar de calutii de sub capota, ci de impresia generala.... Iar de confortabile mi se par super... pot sa conduc Meganu' meu 8-10 ore in continuu shi sa nu ma doara nimica... parca ash sta in fotoliu... shi toata lumea care a fost vreodata cu mashina mea a zis k e foarte bine, foarte comod....
Unde pierde Renault e la costurile de service in opinia mea.... piesele sunt foarte scumpe shi unele se mai gasesc shi greu...
Dar.... in final... e o chestiune de gust.... iar din start sa spui ca Renault sunt masini proaste... mi se pare o prejudecata fara sens....
I rest my case.....
__________________
Renault Megane 1.6 16v 107cp - one life one love
BMW 525i E34 200cp - голубое бумер
Ford Mondeo MK III - 2.5 V6
powered by Alpine, Infinity and Kicker
LIVING LOUD....VERY LOUD
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 09:16   #40
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

nu am spus din start ca sunt masini proaste. dar am si eu experienta ..nu vb din azuite.
daca zici ca poti merge fara prob cu megane, sunt curios in Bora cum te descurci... scaunele sunt mult peste cele de la renault. mai zic de incalzire, suport lateral?
din ce vad eu, comparam Megane II. atat hatchback cat si clasic. asa hai sa comparam hatchback cu Golf V, sau vreo editie limitata de Golf. din moment ce se compara cu Bora e clar ca de Classic se vorbeste...
pot oricand sa compar scaunele de la Golful meu cu cele de la renault tau. prespun ca ai Megane II, clasic sau hatchback.
inca o intrebare: ai citit aici?
https://forum.4tuning.ro/28-femei/19587-top-10-bune-masini-facut-dragoste.html
asta legat de scaune si confort...
bora ti se pare comuna, ca s-a vandut!!! asta e un lucru bun la o masina. dovedetse ca se vinde nu numai pt ca e ieftina, dar pt ca e fiabila. daca era oeftina era masina de unica folosinta, cum e REnault. ia vezi preturi la masini SH de la francezi...
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 22:55   #41
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

De fapt eu am Megane I din 2001.... care e un pic mai buna decat Megane II in unele privinte.... (cum ar fi scaunele alea nenorocite, spre exemplu).... Iar gandindu-ne la vechimea modelului cred ca mai degraba Bora cu Megane I s-ar compara.... dar.... vad ca oricum n-are sens.... tu esti fan VW eu Renault si cred ca putem gasi N-shpe motive pentru care una ar fi mai buna decat cealalta.... .....
Shi nu mi se pare Bora comuna pentru k s-a vandut.... mi se pare comuna fiindca nu are nimic deosebit.... se pierde in peisaj in opinia mea.... plus... cand vad vreo Bora sau Vento albe mi se face pielea de gaina gandindu-ma ca are radar pe ea....
Iar Renault masini de unica folosinta.... depinde... daca dai cu ea in toate gropile din Bucuresti la rand sau faci off-road cu ea.... poate ca se duce repejor.... dar eu o am pe-a mea de 5 ani si n-a beneficiat de nici o reparatie majora.... motorul e neatins... amortizoare...alea-alea... la locul lor.... deci.... o sa zic doar ca tu nu ai avut parte de un Megane reusit....
P.S. haide sa te oripilez shi mai tare.... Meganu' meu e turcesc....
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 23:13   #42
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

si bora e din bratislava (slovacia)
in fine e f comuna pt ca asta e stilu vw. stilu nemtesc in mare parte pt ca ei nu sunt fandositi ca francezii kre-s innebuniti dupa kitsch-urile colorate rotunde cu mii de butonele butonase si functii total nepractice. dar in fine. vw e mai clasica dar e de n ori mai bune si khalis nu kred ca gasesti n-shpe motive pt care megane-ul e mai bun ca bora ci varianta a doua kre ai zis-o: bora mai buna ca megane. de la cel mai mic surub pana la caroserie si motor. renault este o jucarie, bora este o masina.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 23:24   #43
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

Kitch-uri colorate?!.... cand te-ai uitat tu ultima data intr-un Renault?... Eu am minimum de butoane shi rotitze.... te asigur... de fapt....sa nu zic tampenii... un VW Passat are acelashi numar de rotizte shi butonase..... .... vrei kitch... ia de colea un Nissan dintr-ala cu ditai bordul, rotitze, butonashe shi ecranul de zici ca are shi cinematograf..... Dar Renault....nop... am un bord chiar spartan.... aici n-ai nimerit-o..... shi chestia s-a pastrat.... mai am o Laguna2 cu minimum de butoane....
Akuma.... de ce se vand mai bine VW e cum am zis mai sus.... costuri de intretinere mai mici si de aici si valoarea la SH mai mare.... nimeni nu vrea o masina mancatoare de bani.... asta e marea diferenta de fapt si de drept.... fiindca restul tin de gust in final.....
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 23:35   #44
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

''stilu nemtesc in mare parte pt ca ei nu sunt fandositi ca francezii kre-s innebuniti dupa kitsch-urile colorate rotunde cu mii de butonele butonase si functii total nepractice. dar in fine'' nu m-am referit la renault m-am referit la aiureala aia de citroen care e cea mai mare jucarie pe care am vazut-o. cand vad c3 pe strada mor ) am si mers intr-unul si nu mai repet experienta de fapt maikamea a vrut o data un c4 si s-a razgandit f repede spre fericirea mea
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 23:59   #45
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Renault Megane II vs. Volkswagen Bora

megane toata ziua si toata noaptea
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -