Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Modelele din 2006
Seria 5 142 43.29%
A6 101 30.79%
E-Klasse 85 25.91%
Voters: 328. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-03-07, 17:00   #151
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Pai cmparati m3 generatie veche cu masini noi?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 20:05   #152
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

nope cred ca se referea la m3 vechi cu rs4 vechi...cu toate ca la cai putere m3 e egal cu s4...dar in fine
m5 nu se poate compara cu rs6, http://www.autospies.com/news/Video-...burgring-5431/
__________________
the cars i've owned: audi a4 1.8i, audi a4 2.5 tdi quattro, bmw 316i e46, bmw 323ci e46, bmw 725 tds, fiat brava 1.8 16v, mitsubishi 3000gt mk1, mitsubishi 3000gt mk3, nissan 200sx s14a, opel vectra 2.2dti, peugeot 205 1.3i, peugeot 406 coupe 3.0, peugeot 607 3.0 v6, volvo s60t5 2.3t, clio sport...still here:kia pro ceed, infiniti fx35, bora VR6 4M, audi a3
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 21:01   #153
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

RS cu CSL si CSL e de un rafinament greu de simtit cu senzoriale comune ...
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 21:29   #154
ZUZG7
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
ZUZG7's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 300
Member of:
[4 Speed Squad]
[2 Roti]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Vorbesc despre masini din aceeasi generatie .
Spre surprinderea ta ( sau nu ) am condus si 5-ar si m5 si a 6 si rs 6 si seria 3 si m3 si a 4 .
Nu am condus rs4 .
Cum am spus este parerea mea propie si personala .
Nu incerc sa o impun si daca am ceva argumente le expun .
P.S. Geniile invata din greselile altora , oamenii medii din greselile altora iar prostii nu invata deloc .
__________________

Last edited by ZUZG7; 21-03-07 at 21:31.
ZUZG7 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 21:36   #155
ZUZG7
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
ZUZG7's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 300
Member of:
[4 Speed Squad]
[2 Roti]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

P.S-ul suna asa : Geniile invata din greselile altora , oamenii medii din propiile greseli iar prostii nu invata deloc .
In fine , fiecare cu parerea lui , eu unul insa sustin ca pentru cei ce nu vor sa se bazeze exclusiv pe performanta , Audi este alegerea potrivita .
O seara buna si succes in luarea deciziei .

Last edited by ZUZG7; 21-03-07 at 21:40.
ZUZG7 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 21:48   #156
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

CSL este pt rs4 si e mult peste are un rafinament ...
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 23:00   #157
AR33COP
Audi Driver

Stage 5
 
AR33COP's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 874
Member of:
[AUDI]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by vladdaman View Post
nope cred ca se referea la m3 vechi cu rs4 vechi...cu toate ca la cai putere m3 e egal cu s4...dar in fine
m5 nu se poate compara cu rs6, http://www.autospies.com/news/Video-...burgring-5431/
clar ca este peste M5.si o sa fie si peste modelul nou de M5.despre RS6 va pot spune multe.e o bestie mai ales ca are aproape 2 tone.eu daca l-as vinde pe al meu,a doua zi as fi la nemti sa-mi iau altul.sint super multumit si nu l-as da pe 3 bucati de M5.
AR33COP is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 21:26   #158
Fitzosu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 13
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Seria 5 = Sport , E Klasse = Eleganta , A6 = Sport + Eleganta. clar A6 pt design si performante.
P.S. la seria 5 jantele de la BMW sunt naspa (prea mici) si nu vad un E Klasse Elegance facnd liniute
Fitzosu is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 21:31   #159
Fitzosu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 13
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
BMW e un stil de viata e mult mai mult ca o masina de marca si ca masina este doar pt cei care o pot aprecia la justa valoare.
Am condus multe marci si modele, oare de ce imi dau banii pe un BMW pt ca sunt fraier sau de snob? E altceva, toate merg si daca vrei sa fi f comod iei Mercedes pt ca ai toate optiunile la dispozitie insa Audi fara suparare merge dar e sters.
Din pdv al performantelor BMW e mai sus e altceva are un rafinament al motoarelor...si daca vrei fiabilitate oare de ce rolce Royce foloseste BMW?
Am avut si mercedes Bomba si masini din gama VW-Audi dar sufletul meu trecut si prin filtru ratiunii ca si dragostea trece prin burta a dictat BMW.
Gusturile nu se discuta ... dar bmw si mercedes cel putin in Romania isi iau toti taranii, bisnitarii si tiganii ... Audi isi ia cineva care chier stie ce e aia o masina ... no offence. In afara de clasa SUV unde BMW e leader, Audi bate cam peste tot si BMW si Mercedes.
Fitzosu is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 22:32   #160
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
CSL este pt rs4 si e mult peste are un rafinament ...
da sebastian dar o diferenta de pret si accesibilitate o fi oare intre astea 2??? m3csl nu cred ca se produce in aceeasi masa ca si rs4 probabil ca m3csl sa fie cu mult peste rs4 dar nu am avut ocazia sa merg cu unul, si mie sincer nu imi place deloc cum trage bmw...sincer pana la capetele de serie mi se cam par sterse pentru cat de mediatizate sunt in stanga si in dreapta pentru ca au tractiune spate
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 22:44   #161
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

csl avea un pret accesibil si costa cca 70 000 fara taxe era chiar ieftin
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 12:32   #162
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by Fitzosu View Post
Gusturile nu se discuta ... dar bmw si mercedes cel putin in Romania isi iau toti taranii, bisnitarii si tiganii ... Audi isi ia cineva care chier stie ce e aia o masina ... no offence. In afara de clasa SUV unde BMW e leader, Audi bate cam peste tot si BMW si Mercedes.
In clasa SUV intra si ML (are o vechime mai mare ca X5) si Q7, sau pe ce date te-ai bazat cand ai zis ca BMW e leader ?

Quote:
Originally Posted by Fitzosu View Post
Seria 5 = Sport , E Klasse = Eleganta , A6 = Sport + Eleganta. clar A6 pt design si performante.
P.S. la seria 5 jantele de la BMW sunt naspa (prea mici) si nu vad un E Klasse Elegance facnd liniute
Probabil ai vazut vreun Seria 5 cu jeante pe 15 ca deh , traim in romania , tara craterelor.
E-klasse elegance la liniute ? Chiar n-am nimic impotriva daca e un E500, poate si cu turbo/komp... dar vezi mai repede un A6 2.0 tdi la liniute ?


In rest ce ai spus sunt aceleasi mituri romanesti care circula pe la toate colturile ... as vrea sa vad si eu un raport daca s-ar putea al vanzarilor de la cele 3 modele dar sa apara doar variantele pe benzina de peste 200 de cai.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 17:47   #163
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

M 5 si M 6 prezinta un sport elegant de mare rafinament.
BMW bate pe Audi oricand pentru ca de cand a fost preluat de VW a fost stricat este o strutocamila care v4rea sa le faca pe toate, lux-sport-adaptabilitate.
Lucrurile profi si bune sunt specializate, dar sigur daca ai bani de o singura masina Audi e mai util.
Eu totusi as cred ca discutia trebuie purtata la un nivel superior de perceptie unde masina este fin observata si cuantificata la valoarea reala.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 02:12   #164
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by Fitzosu View Post
Seria 5 = Sport , E Klasse = Eleganta , A6 = Sport + Eleganta. clar A6 pt design si performante.
P.S. la seria 5 jantele de la BMW sunt naspa (prea mici) si nu vad un E Klasse Elegance facnd liniute
Jantele nu fac o masina. No sa vezi E-klasse pentru ca soferii de e-klasse sunt civilizati si nu isi strica ambreiaju. Daca vroiau sa dea liniute isi luau o masina sport.

Quote:
Originally Posted by Fitzosu View Post
Gusturile nu se discuta ... dar bmw si mercedes cel putin in Romania isi iau toti taranii, bisnitarii si tiganii ... Audi isi ia cineva care chier stie ce e aia o masina ... no offence. In afara de clasa SUV unde BMW e leader, Audi bate cam peste tot si BMW si Mercedes.
Eu cred ca ai gresit tara.
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 09:43   #165
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Sigur si taranii isi iau masini scumpe daca au parvenit si ce e cu asta?
Lafel si restul enumerati de tine sau era vro aluzie la cineva de pe aici.

Daca cineva care nu-mi place are o masina sport nu am sa pun cruce acelei masini. Asta e o aberatie.

Din cauza asta 4t o ia la vale ajungando groapa de gunoi pt ca moderatorii habar nu au ce modereaza.

ce sunt posturi din alea aruncate in vant, ala bate peste tot... de unde sti ai testat sau ai citit o revisata sau vizionat o emisiune cu buget din publicitate?

Sa fim seriosi eu am mers cu toate am mers in teste comparative cu motoare similare.

Nimeni nu spune ca Audi e o Skoda dar hai sa fin seriosi ca aici e cam ca ce naste pisica soareci mananca.

Last edited by SEBASTIAN; 25-03-07 at 09:46.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -