Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Modelele din 2006
Seria 5 142 43.29%
A6 101 30.79%
E-Klasse 85 25.91%
Voters: 328. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-09-07, 17:58   #301
FloRio

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 98
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Mercedes nu o sa faca fata celor de la Audi?
eu zic sa te uiti la tehnologia de pe S-Klasse si apoi sa zici cum sta treaba.. s-ar putea sa fie chiar invers decat zici tu..
si sa stii ca motorul TFSI nu e cine stie ce tehnologie, iti recomand sa te uiti la motorul DiesOtto dezvoltat de Mercedes
s-classe il comparam cu audi a8 la toate capitolele nu cu a6
FloRio is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 18:00   #302
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by FloRio View Post
s-classe il comparam cu audi a8 la toate capitolele nu cu a6
eu nu am zis neaparat sa compari A6 cu S-Klasse.. am zis sa compari tehnologia de pe S-Klasse cu tehnologia de pe orice Audi vrei tu..
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 18:00   #303
FloRio

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 98
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Asta e cel mai tare post!!..hai ca m-ai facut sa rad,habar n-ai cu ce se mananca si scrii numai tampenii pe-aici,a ajuns tehnologia VAG mai tare decat Mercedes si Bmw?!?! sa inteleg ca skoda,seat,VW au tehnologie mai tare pune mana si mai documenteaza-te in legatura cu noile tehnologii dezvoltate de mercedes si bmw......
bine mah ca le stii tu pe toate desteptule,ma f... in tehnologiile bmw si mercedes,nu imi zice tu mie unde sa ma uit,ca stiu destul de bine,ti-am zis fiecare cu parerea lui
FloRio is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 19:57   #304
AR33COP
Audi Driver

Stage 5
 
AR33COP's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 874
Member of:
[AUDI]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

adevaru-i ca audi nu are la setari de baza cartofi prajiti si nici nu face cafea.astea sint optionale.
AR33COP is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 20:00   #305
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

@THX : Audi are la ora actuala cea mai tare cutie de viteze. Cel mai eficient sistem de suspensii, cel mai eficient sistem de tractiune integrala , iar motoarele noi cred ca sunt destul de competitive , v8 4.2 fsi, v10 tfsi, 3.6fsi, chiar si micutul dar mult premiatul 2tfsi . Nimic de zis S classe are niste chestii foarte tari care nu se gasesc nici la Audi , nici la BMW .. dar mecanic vorbind prin solutiile inovatoare adoptate (vezi suspensii, cutie etc.) Audi sunt foarte avansati...
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 20:23   #306
AR33COP
Audi Driver

Stage 5
 
AR33COP's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 874
Member of:
[AUDI]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

lasa ca are si mercedesu sistemul ala in care se pastreaza distanta de masina din fata.dar ma intreb cand te bagi intr-o depasire la noi pe drumurile noastre de cacat si vine tiru din fata cam ce faci?masina te franeaza,ala din dreapta pe care il depasesti franeaza gandindu-se ca te bagi in fata lui si cand colo pola.esti mort. acuma glumesc dar cine stie....
AR33COP is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 20:25   #307
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
@THX : Audi are la ora actuala cea mai tare cutie de viteze. Cel mai eficient sistem de suspensii, cel mai eficient sistem de tractiune integrala , iar motoarele noi cred ca sunt destul de competitive , v8 4.2 fsi, v10 tfsi, 3.6fsi, chiar si micutul dar mult premiatul 2tfsi . Nimic de zis S classe are niste chestii foarte tari care nu se gasesc nici la Audi , nici la BMW .. dar mecanic vorbind prin solutiile inovatoare adoptate (vezi suspensii, cutie etc.) Audi sunt foarte avansati...

Lasa-i ca vb fara macar sa aibe curiozitate sa se documenteze.
Eu nu pot sa spun ca audi are cea mai avansata tehnoligie pt ca sincer nu ma prea preocupa tehnologiile noi de le bmw si merc ... asa ca nu am cum sa-mi dau cu parerea cu privire la ce marca e mai avansata din pct asta de vedere, asa ar trebui sa faceti si voi daca nu aveti curiozitatea de a verifica ce spuneti.

Ma refer in primul rand la pharaon
SFW is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 20:36   #308
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
@THX : Audi are la ora actuala cea mai tare cutie de viteze. Cel mai eficient sistem de suspensii, cel mai eficient sistem de tractiune integrala , iar motoarele noi cred ca sunt destul de competitive , v8 4.2 fsi, v10 tfsi, 3.6fsi, chiar si micutul dar mult premiatul 2tfsi . Nimic de zis S classe are niste chestii foarte tari care nu se gasesc nici la Audi , nici la BMW .. dar mecanic vorbind prin solutiile inovatoare adoptate (vezi suspensii, cutie etc.) Audi sunt foarte avansati...
Glumesti !
De unde are cea mai tare cutie de viteze?Dar suspensii si altii le au dar nu se lauda p ca e ceva normal.
BMW de exemplu are la motor chestii la care altii nici nu viseaza, galerie de admisie cu deit variabi, clapete individuale pt anumite modele, axe cu came variabile pe admisie si evacuare, lift de deschidre variabil al supapei...
In plus foloseste alternodemaror si are un diferential autoblocant pt unele M foarte nou si f eficient.
Nu vorbim de echilibrul repartitiei maselor pe care il are demult la 50/50 si acum lucreaza la cobararea centrului de greutate reusind in zona in care se invarte sa-l aiba cat mai jos.
.................................................. .......................
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 21:31   #309
Doctorul

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 311
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

am mers astazi cu un a6 2.5 tdi .. am mers si cu E .. parerea mea este ca audi ofera o senzatie mai placuta la mers ... probabil si din cauza soferului. cu bmw nu am mers pana acum deci nu stiu cum este
__________________
Doctorul is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 23:57   #310
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

de mers merg toate daca nu ai experienta si nu esti un bun observator ...
2,5 e un motor vechi parca la Audi.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 02:37   #311
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by AR33COP View Post
lasa ca are si mercedesu sistemul ala in care se pastreaza distanta de masina din fata.dar ma intreb cand te bagi intr-o depasire la noi pe drumurile noastre de cacat si vine tiru din fata cam ce faci?masina te franeaza,ala din dreapta pe care il depasesti franeaza gandindu-se ca te bagi in fata lui si cand colo pola.esti mort. acuma glumesc dar cine stie....
sincer, cand i-am intrebat pe cei de la noi ce se intampla in situatia prezentata de tine nu au avut nici un raspuns, dar avand in vedere ca merc se vinde in toata lumea unde orice tara decenta are cateva autostrazi distronic-ul te poate ajuta . Oricum nu am pus asa ceva pe masina ca nu are nici o utilitate in Romania.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 25-09-07, 12:58   #312
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by AR33COP View Post
lasa ca are si mercedesu sistemul ala in care se pastreaza distanta de masina din fata.dar ma intreb cand te bagi intr-o depasire la noi pe drumurile noastre de cacat si vine tiru din fata cam ce faci?masina te franeaza,ala din dreapta pe care il depasesti franeaza gandindu-se ca te bagi in fata lui si cand colo pola.esti mort. acuma glumesc dar cine stie....
asta se intampla doar cand este pe pilot aut, iar cand accelerezi masina te asculta "cu sfintenie"! crezi ca nu s-au gandit si la scenariul acesta?
law53 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 20:32   #313
BIDI

Stage 1
 
BIDI's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 21
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Sincer sa fiu imi plac toate trei dar aleg E klasse
BIDI is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 20:56   #314
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

As alege:

Bmw ptr motoarele Diesel in special sd-ul de 286
Mercedes ptr eleganta, design, rafinament
Audi - nu vad de ce as alege Audi n-are personalitate, n-are nimic din ceea ce sa imi placa

Bmw deja e o masina comuna, orice roman care da de bani tinde sa isi cumpere Bmw asa ca aleg Mercedes ptr ca e o masina foarte eleganta.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 23:20   #315
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Seria 5 vs. A6 vs. E-Klasse

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
As alege:

Bmw ptr motoarele Diesel in special sd-ul de 286
Mercedes ptr eleganta, design, rafinament
Audi - nu vad de ce as alege Audi n-are personalitate, n-are nimic din ceea ce sa imi placa

Bmw deja e o masina comuna, orice roman care da de bani tinde sa isi cumpere Bmw asa ca aleg Mercedes ptr ca e o masina foarte eleganta.
nu ai de ce sa alegi audi?pentru comfort, calitatea materialelor si spui ca nu au personalitate? fi serios.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -