Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-06, 14:02   #91
augustin

Stage 3
 
augustin's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 141
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

aporpo, cati au mers cu ambele masini ? Sincer am un c4 si am mers mult si cu stilo, ambele cu motoare de 1.6i si nu se compara absolut deloc !! Da, in c4 te simti ca in nava spatiala (parca au exagerat cu prea multe butonase, display-uri si alte tampenii) dar te obisnuiesti la un moment dat pe cand in stilo ... nu stiu ...dupa 10 min deja ma plictisisem ...iar ca performante ... pune un c4 coupe langa un stilo si vezi ce iese ... crede-ma ca eu am incercat si stiu raspunsul.Fiecare isi alege ce ii place, cel mai simplu faci un test drive si alege ce iti place TIE !!
__________________
c4 coupe for life
Inferno Motorsport !!!
augustin is offline   Reply With Quote
Old 21-07-06, 14:06   #92
carlito77

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 60
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

iti recomand cu caldura C4, daca nu esti un fan al motoarelor diesel
desi lucrez la fiat ,desi am un stilo( jtd bineinteles) , nu pot sa spun ca STILO ,ca si model, e o masina super sportiva; desi abarth -ul de 2.4 trage destul de bine as opta pt un diesel de 140 cp..eventual cu un chip pe el, dar pt cine afirma ca hdi e peste tehnologia diesel de la fiat se insala rau...poate doar honda si eventual bmw sa fie peste ( in cees ce priveste performantele ) ...
stimabile admirator al motoarelor hdi , informeaza-te in leg cu tot ce inseamna tehnologia diesel si dupa poti sa-ti dai cu parerea..dar nu arunca cu noroi peste ceea ce nu cunosti

concluzie: votez pt C4
carlito77 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-06, 14:15   #93
carlito77

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 60
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

apropo bezz....fiat-ul avea cam 20 de anisori cand citroen se apuca de treaba ..daca vrei sa vb despre traditia CITROEN
carlito77 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-06, 15:41   #94
AYF_stilo

Vicepresedinte Urban Division

Stage 5
 
AYF_stilo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 320
Member of:
[R volution]
[Fiat]
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

STILO CLAR!!!!!am stilo de 5 ani de zile am primu stilo din romania .....!!!sunt f multumit de el ....nu am avut niki o problema in 5 ani de zile singura problema articulatiie care au cedat abea dupa 3 ani ......si senzoru de airbag din scaunu pasgerului...care e o problema generala....!!!iar despe C4 nu pot spune decat ca e masina frantzuzeasca si am spus tot ....!!!asta e parerea mea ..!
__________________

]
Stilo 2.4 Abarth 175 hp
AYF_stilo is offline   Reply With Quote
Old 21-07-06, 15:42   #95
AYF_stilo

Vicepresedinte Urban Division

Stage 5
 
AYF_stilo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 320
Member of:
[R volution]
[Fiat]
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

si apropo Multijetu se spune ca e printre cele mai bune motoare diesel din lume ..!!asa ca.....
AYF_stilo is offline   Reply With Quote
Old 24-07-06, 23:37   #96
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

@carlito : cum zici tu, am mers cu multijet si am zis ca merg cu un tractor, sunt niste vibratii si zgomote pe care la hdi nu le regasesc; dpdv performante nu pot sa ma pronunt pt ca multijet-ul era de 1.3 iar hdi-ul meu este de 2, deci loc de comparatie nu prea este.
traditia nu inseamna neaparat cine a construit primul o masina, uita-te la brevete, inventii, de ce nu raliuri (desi grupul fiat ne cam ingroapa cand e vorba de delta integrale sau chiar de stratos )...oricum, pana la fiat 600 sau cum se chema masinuta aia din '60 fiat nu prea a fost o marca internationala, pe cand la citroen deja existau un traction avant, un 2 CV sau chiar un DS.
recunosc, sunt partizan citroen, dupa oltcit, dacia si opel m-am indragostit de aceasta masina, culmea! neavand cine stie ce sportiva sau masina de intors privirile cum e C4, dar este masina in care nu am avut nici o problema mecanica de ~ 3 ani de zile.
si ce nu am vazut la fiat, dorinta de a schimba o linie, o generatie cu adevarat, fara a cadea in ridicol (grande punto e intr-adevar diferit de predecesori, dar POATE si datorita RANJETULUI imens de pe grila), la citroen nu vei vedea 3 generatii care sa semene una cu alta...
ps. as putea spune si eu ca italienii sunt buni doar la spagete si la Opera, chiar nu am inteles care-i treaba cu masinile frantuzesti, nu le asimilati doar cu renault-urile ca nu-i asa.
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE



Last edited by bezz; 24-07-06 at 23:41.
bezz is offline   Reply With Quote
Old 25-07-06, 08:56   #97
carlito77

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 60
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

BEZZ:nu vreau sa intru in discutii despre traditia fiat sau citroen pt ca sunt prea multe de vb si suntem si off topic.stie toata lumea ca citroen a produs primul autoturism cu tractiune fata in 1930 si ca 2 cv a fost inovator pe piata auto dar sa nu uitam ca fiat a patentat axul cardanic, a pus primele acumulatoare electrice , etc etc ca sa nu mai vb de anii 80 -90-a inventat primul motor diesel cu injectie directa, apoi tehnologia common rail..apropo de tractorul de multijet, sa nu uitam cui a impartit Bosch aceasta tehnologie si de unde se trage hdi, cdi , dci, etc.Iar cand spui ca fiat-ul nu prea a fost o marca internationala - in 1908 isi deschidea fabrica in SUA
apropo de motorizarile diesel , fiat-ul din 1.3 scoate pana la 90 cp pe cand citroen din 1.6 merge pe 92 iar cel de 2.0 scoate 138 daca nu gresesc ( fiat multijet de 1.9 merge pana la 150 cp). singura bijuterie este poate cel de pe c6- 2.7l - 208 cp dar si aici fiat-ul vine cu 2.4l- 200 cp( fa niste calcule la puterea litrica si consum si vezi diferentele)
si daca nu ai vazut ce am postat , optiunea mea este tot pt c4 ,si nu sunt nici pe departe fan fiat asa cum esti tu fan citroen.sunt ahtiat dupa marca honda
carlito77 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-06, 21:30   #98
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

omu' mereu invata
stiu ca ai votat c4, nici nu se putea altfel poate ai dreptate si cu multijetul, dar eu sunt fan citroen
ps mie-mi place foarte mult subaru, poate mai mult ca honda, sper sa n-o dam in alte polemici (insa accord este si ea o masina super, pacat ca le umfla astia de le scot ca niste purcei acum, legacy imi place mai mult ca este mai supla, de imprezza nu mai vorbim k e useless)
so, peace bro
bezz is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 07:41   #99
T.rac3Er

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 543
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

motorul 1.6 de la fiat a fost un esec lamentabil de inginerie (drept urmare nici nu se mai regaeste in oferta actuala). Pe stilo arata interesant 1.8 133cp. Eu am cautat pe motorizarea 1.6 sa fac o comparatie (fiind in cautarea unei masini noi). Nu am gasit in oferta actuala fiat stilo, deci o comparatie de preturi/echipari nu pot sa fac. La nivelul acesta nu se poate vorbi de o masina sport, mai ales cu minim 1200kg greutate. Da, se infige mai bine ca un diesel 90cp (cum sunt majoritatea de la noi din tara), dar asta nu inseamna per ansamblu sportivitate. Ca traditie in motorsport citroen vine cu un bagaj mai bun (cel putin recent are castigate campionatele WRC 2003,2004,2005 la constructori si piloti) fiat nu prea stiu sa participe la asa ceva. eventual au curse monomarca pe circuit de "divizia B" ca sa zic asa.
la sub 12000cip cu o groaza de dotari C4 urban jungle nu are competitor. megane e la 1000euro cip peste. ople ford nici macar nu mai vorbesc. astia te jegmanesc pt orice accesoriu. ca e plasa in portbagaj, sau priza, spatii depozitare, si chiar discuri spate.

nu sunt posesor de c4, dac concluzia e urmatoarea:
e o parere personala dar bazata pe niste calcule aprofundate in functie de criteriile impuse de mine.
exterior C4 > stilo
interior C4 > stilo
motor C4 > stilo
tenologie C4 > stilo

in fine. am incrcat sa exprim o parte din analiza pe care am facut-o inainte de a ma decide pe un model, C4. deci am criticat vizibilitatea in spate precara la 3u cu mult timp de a ma gandi la masina noua, stiu prea bine ca majoritatea couperilor sufera de acest impediment.

http://www.autospot.ro/poze_imagini_...troen_c4_coupe
__________________
citroen driver
T.rac3Er is offline   Reply With Quote
Old 24-08-06, 23:17   #100
andrE1

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 100
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

C4 ,logic n-o sa iau fiat
oricum am facut testdrive cu un C4 si e bestial da e putzin cam scump
andrE1 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 16:19   #101
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

c4,arata mult prea bine ca sa iti mai pese de altceva,plus ca versiunea vts cred ca bate abarth-ul(daca se mai face),deci avand in vedere ca fiat-ul nu are fiabilitatea unei masini germane cred ca duelul se face la design,unde la un eventual sondaj ar iesi sigur c4
__________________
renaultsport clio 182
riptor is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 17:13   #102
T.rac3Er

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 543
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

continuare:
acum sunt posesor de C4...
T.rac3Er is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 17:24   #103
GTI

Stage 5
 
GTI's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 579
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

Votez Fiat Stilo Coupe...rosu,galben,negru sau baby blue
GTI is offline   Reply With Quote
Old 21-10-06, 23:28   #104
br01tim

Stage 4
 
br01tim's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 245
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

ia priviti fratilor ce-a facut baiatul asta din c4-ul lui!FELICITARI frate!https://forum.4tuning.ro/201-masina-mea-citroen/21805-citroen-c4-personalizat.html
br01tim is offline   Reply With Quote
Old 21-10-06, 23:39   #105
AdriANNO
VW Driver

Stage 5
 
AdriANNO's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 534
Member of:
[VW]
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

Quote:
Originally Posted by br01tim View Post
mie mi se pare destul de greu!totusi merge pe c4.aceeasi clasa,cam acelasi pret(dar cu un PLUS ptr C4 care are destule optionale la pretul de baza)si bla bla bla dar cred k c4 e peste stilo la absolut toate capitolele........mai putin la trapa unde stilo beneficiaza de o BELEA de trapa,cred k e printre cele mai frumoase pe care le=am vazut!
dar parerea mea conteaza prea putin,PAREAREA VOASTRA CONTEAZA MAI MULT!DECI CARE AR FI,C4 SAU STILO?
Fiat Stilo pt design
AdriANNO is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -