Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 24-05-06, 15:04   #16
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

Ai auzi, nu suport vorba asta, si eu am auzit de la un prieten ca i-a bubuit c 4 dupa 2000 km, eu cum draq nu am nici o problema si numai masini italienesti am si numai asta o sa am, poti zice de amortizoare ca sunt sport si te lasa mai repede, nu ca ai auzit....
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 15:09   #17
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

se strica piesele rarpede asta e najpa
BLinKY is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 15:21   #18
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

Deci eu sunt sincer cu tine, am in prezent cu fratimiu 4 masini italienesti si am avut alte 4. Deci ca motor nu cred ca e vreu constructor, inafara de bmw (care sunt recunoscuti pt motoare) care sa faca motoare mai rezistente ca ei. Nu cred ca sunt masini care sa urce in turatii ca ele si motoare mai eficiente la cilindree mic. Masina italieneasca are urmatoarele defecte: 1. articulatia este foarte rigida pt romania, dar sa fim seriosi ele nu sunt facute in romania ca sa poti sa le spui ceva, se bazeaza pe stabilitate si nu o sa te lase mai devreme de 120 mii. 2. plasticele interioare care pe mine sincer nu ma deranjeaza, dar asa e fac putin zgomot in gropi fata de alte masini, dar ca rezistenta rezista foarte bine si nu se zgarie, oricum calitatea bordului e incomparabila cu a bmw-ului care e superior ca si confort e normal pt ca e premium. Si atat altceva nu mai e. In schimb pot sa-ti spun ca am facut praf motorul unui golf sport 3u 1.8 la doar 80 mii pt ca a vazut de cateva ori zona rosie (era noua luata de mine de la nenorocitii de la vw). Masinile mele vad zona rosie poate de 4 ori pe zi si nu am trait senzatii ca in ele in nici o alta masina (trepte lungi, stabilitate, zgomotul superb, zboara o data cu turatia fara comparatie) si am intre 140 mii si 200 mii km. Deci eu cand vorbesc de o nemteasca vbesc pt ca am avut, mai intai passat si apoi golf, daia propun sa vbeasca doar cei care au avut sau care macar au condus.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 15:48   #19
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

Da sunt de acord cu tine, dar am ramas uimit in legatura cu golful, nu ma asteptam la asa ceva. dar citroen, park is frantuzesti?
BLinKY is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 15:49   #20
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

Dar trebuie sa asim pe cineva care le-a condus pe amandoua
BLinKY is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 21:28   #21
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

exact cineva care le are pe amandoua nu un invidios care are c4 si regreta ca nu a ales stilo. Citroen e frantuzeasca intradevar eu ti-am zis de golf ca sa vezi marele volkswagen pisamas pe ei si pe tot grupu' (masina nemteasca tata dalea bune). Nu am nimik cu citroen dar sa ramana la gageturile lui sa nu se compare cu o italianca in sportivitate, eu nu mi-as lua citroen niciodata, poate doar c2 pt ca mi-e drag. Iar multi care zic citroenul e naspa dar peugeotul e masina (adik PSA aceleasi motorizari, articulatii si gandiri) dar asa e cand vorbesti fara sa te interesezi. Daia vorbiti numai care ati avut si aveti (si care le-ati luat noi nu tepe sh).
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 22:05   #22
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

c4.e mai nou decat stilo care e un experiment nereusit de la Fiat.Ca motor tot pe acolo ar trebui sa fie poate cu mai mult cuplu la fiat.depinde si de pret.daca as fi sa aleg as alege c4 sau mai bine un punto modelul nou
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 22:34   #23
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

E nereusit Stilo de unde naiba ai scoso sau esti un alt vorbitor din auzite. Nu poti sa compari un motor de citroen cu unu de fiat si nici c 4 cu stilo (chiar imbatranit). Macar pe jumatate daca ar avea motorul frantuzesc rezistenta motorului fiat. Si de stabilitate las-o moale frate am punto 3u sporting si alfa 147 (platforma lui stilo) si nu am intalnit masini mai stabile. Nu stiu ce motor are ca nu ma intereseaza dar era unu in 2 usi si cu eleron dala deasupra si i-am dat clasa cu punto, la urmatorul stop a asteptat sa plec eu nu a avut curaj sa plece el ca stia ca i-ar o sa-mi vada spatele.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 08:03   #24
br01tim

Stage 4
 
br01tim's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 245
Cool Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

Quote:
Originally Posted by fiatgroup
E nereusit Stilo de unde naiba ai scoso sau esti un alt vorbitor din auzite. Nu poti sa compari un motor de citroen cu unu de fiat si nici c 4 cu stilo (chiar imbatranit). Macar pe jumatate daca ar avea motorul frantuzesc rezistenta motorului fiat. Si de stabilitate las-o moale frate am punto 3u sporting si alfa 147 (platforma lui stilo) si nu am intalnit masini mai stabile. Nu stiu ce motor are ca nu ma intereseaza dar era unu in 2 usi si cu eleron dala deasupra si i-am dat clasa cu punto, la urmatorul stop a asteptat sa plec eu nu a avut curaj sa plece el ca stia ca i-ar o sa-mi vada spatele.
bai frate ma faci sa cred ca tu lucrezi la vreun dealer Fiat de tot le tii lauzi asa de mult pe stilo si punto!am avut acum 2 ani o alfa 166 cu motor de 2 litri si 150CP!masina mare dar se infigea foarte bine!respect,mi-a placut,insa am mers cu unu cu stilo si mare sportiva nu mi s-a parut+k se facuse de ras k l-a batut si un megane de 110cp!masina sportiva e ferrari,fiat coupe nu stilo si punto!
si apropo,ce motor ai u pe punto ala?dc u ai facut intrecere cu un c4 cu eleron inseamna ca 90% era C4 VTS cu 180CP si 230km/h viteza maxima!ori soferul de pe c4 era prea varza,ori u esti prea tare,ori cred k ti s-a parut tie k l-ai luat!hai sa fim seriosi k dc ar fi asa maine m-as duce sa imi iau punto si nu c4 )))))Sunt super curios ce motor ai u pe punto!
br01tim is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 09:59   #25
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

In primul rand ca habar-n-ai de motoare de stilo, poate ala cu care ai mers tu era diesel de 80 CP, nu sunt dealer dar oricum italiencele sunt cele mai sportive si aici ma refer la stabilitate, siguranta la viteza, turatie, rezistenta. Poate ala cu stilo era varza, e incomparabil cu o lada de megane si cea mai slaba motorizare, normal ca alfa e peste stilo, si afla de la mine ca nu orice citroen cu eleron e vts dar are oricum motor bun, si eu m-am luat in oras 0-160 Km/h (cam la atat am ajuns), cu siguranta ca se duce mai mult ca mine. Eu am Punto 3u Sporting (sa-mi arati masina mai stabila ca asta daca zici ca nu e sportiva) 1242 cmc 16 V dohc, 6 trepte, 875 Kg, nu fuge mult ca viteza maxima dar eu prind cu a 3-a cat prind majoritatea masinilor cu a 4-a si mai am Alfa Romeo 147 1.6 16 V TS modelul de 120 CP si pe amandoua am filtre sport. Sti care e faza nu o dau in contrazis cu necunoscatori cand o sa ai atunci sa vbesti, eu ma leg numai de masinile pe care le-am avut si pe care le-am facut nu din auzite. Cand o sa gasesti una care sa urce in turatii ca o italianca sau motor diesel mai tare ca MultiJet sa ma anunti. Cand o sa faca cineva disesel de 1248 cmc 16 V MultiJet mai puternic de 90 CP iar sa ma anunti. Nu m-am legat de Hyundai sau ce ai tu desi am auzit multe, alta e sa conduci alta e sa mergi cu unu in masina. Si in nu in ultimul rand informeaza-te inainte sa faci vreo comparatie cum a fost si cu gt-ul.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 10:42   #26
br01tim

Stage 4
 
br01tim's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 245
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

stilo ala avea 95CP si nu am spus k soferul expert dar ce spui u aici e fff interesant!daca tot sustii ca e asa poate e asa frate!de alfa nu ma leg,ptr k e marca e inclinata spre sportivitate DAR de fiat am inca nu sunt convins!AM RECUNOSCUT CA NU AM CONDUS STILO dar nu pot sa cred k acum toate masinile italiene au ADN-ul lu' ferrari,alfa,maserati!orice mi-ai spune u fiatul tot masina de familie este.alfa da,fiat nu!poate sunt eu bou si n-am condus fiat dar totusi cred k avem si noi dreptul sa ne exprimam indoielile nu?
si ai dreptate,nu orice c4 cu eleron e VTS am spus doar ca 90%e VTS!stii care e faza?u esti pe domeniul tau aici,asa se pare!ai avut multe fiaturi,alfa si tot asa!eu as parea ridicol sa te contrazic in privinta masinilor italiene,eu conducand pana acum doar un alfa 166 DAR FRATE oricat ne-ai spune ca stilo,punto e SPORT tot nu merge!e o masinuta mai sprintena,mai iute,mai de umilit babute cu nubira dar totusi.......oricat tuning ai baga in ea tot aia e.........e masina de familie la baza si isi are limitele ei si ce daca e italiana!ALFA DA,FIAT NU!parerea mea de necunoscator!
REPET,TU AI OARECUM DREPTATE,ASA E,DAR FRATE,ASTA NU INSEAMNA CA TOATE MASINILE PRODUSE IN ITALIA SUNT NEAPARAT SPORT DIN NASTERE SI FIATUL,CA MARCA,A FOST INTOTDEUNA AXAT PE MASINI MICI,DRAGUTE,MANEVRABILE,BUNE PTR ORAS DAR NU SPORT CUM SUNT CELE DE LA ALFA!
SALUTARE!
br01tim is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 11:06   #27
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

Deci hai sa-ti zic ceva Fiat, Alfa, Lancia au in principiu aceleasi motorizari, indiferent ce zici tu de punto, el tot e mai stabil ca un golf, ca un megane 3u si multe altele dar e sub alfa si stilo. Deci ai vazut ce motor am pe punto da + filtru aer, nu e mare dar masina e usoara si aerodinamica. M-am cronometrat 0-100 Km/h 2 pers in masina am prins in 9 sec (9.0, 8.8, 8.9, de trei ori am incercat), dar plecatu nu e pct forte al unei italience pt ca ea trage bine in turatii (deci la inceput pierzi), am motor de 1242 cmc si merge in a 4-a la 6000 rpm 165 si ea are zona rosie la 6500 si 8000 max, la vit maxima nu e tare si a-6a e numai pt consum dar eu sunt multumit de 200 daca vreau mai mult iau alfa. Intradevar fiat nu e facut pt fuga dar sunt anumite modele cum ar fi Stilo 3u, Stilo 3u Abarth, Stilo 3u M. Shumacher, Punto 3u Sporting, Fiat Coupe (nu se mai face), Fiat Bravo (nu se mai face), Fiat Grande Punto 3u Sport (viitoarea mea masina). Dar in Fiat Group imparteala este clara: Fiat (masina de zi cu zi, cea mai ieftina a grupului), Alfa Romeo (sportiva premium), Lancia (Lux acum dar va reintra in segmentul sport cu viitoare delta - 2007), Ferrari & Maserati (super sport), Iveco & CNH (autoutilitare, industriale). Iveco nu e o masina pt fuga nici ea asta se vede dar cu 3.0 hpt pot sa zic ca te iei cu multe dieseluri si masina prinde 180. Nu-mi spune mie de babute in nubira nu vreau sa ne certam, dar cu puntolino am facut sa planga pe multi increzatori in sportivele lor.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 11:42   #28
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

Asa si mai e ceva sti ce masina a ales M. Schumacher din grupu' fiat (inafara de ferrari), Stilo 3u Abarth. Cand am in week-end traseu si e cursa de F1 eu pun steagul pe masina si sunt o gramada ca mine, in italia sunt 2 sporturi rege Fotbal si F1. Normal ca Fiat nu e Ferrari, dar are un motor fabricat cam in aceleasi conditii, eu nu am intalnit motoare mai rezistente.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 11:55   #29
BLinKY

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 564
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

De unde ai scos chestia ca un punto e mai stabil dekt golf?????


Nu pot sa cred asa ceva!
BLinKY is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 12:17   #30
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: Ce ziceti,STILO COUPE SAU CITROEN C4 COUPE?

Din faptul ca am avut golf si daca mergeam cu viteza cu care iau curbele cu punto se ducea, nu pierdeai controlul asupra ei dar nu puteai lua curba in viteza si pe ploaie punto e mult mai stabil bine stiu ca depinde si de cauciucuri dar golf are roata mai lata. Masina care e superstabila chiar incredibil mi se pare Vectra GT alea de prin '95 - '96.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -